Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gitara elektryczna do komputera - kondensator - tak/nie

K080LD 14 Paź 2013 14:03 1722 13
  • #1 14 Paź 2013 14:03
    K080LD
    Poziom 10  

Mam pytanie (skoro nie znalazłem odpowiedzi na forum):
    Posiadam gitarę elektryczną i chciałbym ją podpiąć bezpośrednio do komputera.

Z doświadczenia z mikrofonami wiem, że aby podpiąć mic. dynamiczny trzeba dać kondensator, wtedy napięcie BIAS na wejściu mikrofonowym w komputerze go nie uszkodzi i jakość audio jest o niebo lepsza.

Czy tak samo jest z gitarą? W laptopie mam tylko wejście mikrofonowe i chciałbym podpiąć tam gitarę.

Nie chciałbym żeby coś mi się w niej popsuło, a skoro i tak będę lutował sobie kabel z jack 6,3 mono na 3,5 stereo to czy dawać kondensator 1uF-10uF na 10-16v?

A może gitara działa jak mic elektretowy?

Proszę nie pisać o przedwzmacniaczach, kartach USB itp.
    Chcę wiedzieć tylko jak bezpiecznie podpiąć do wejścia mic w komputerze.

Pozdrawiam i dziękuję.

0 13
  • #2 15 Paź 2013 17:32
    wieswas
    Poziom 32  

Gitara elektryczne nie daje składowej stałej. Kondensator nie jest potrzebny.

0
  • #3 15 Paź 2013 18:19
    K080LD
    Poziom 10  

wieswas napisał:
    Gitara elektryczne nie daje składowej stałej. Kondensator nie jest potrzebny.

Gitara nie, ale wejście mikrofonu w laptopie ma BIAS (dla elektretowych mikrofonów). Czy właśnie to nie jest przeszkodą?

0
  • #4 05 Lis 2013 22:05
    K-rzysztof
    Poziom 13  

Przystawki w gitarze to nic innego jak cewki z magnesami stałymi. Na wyjściu w gitarze też może być kondensator, ale nie musi- zależy od gitary. Najbezpieczniej w/g mnie będzie dać kondensator w granicach 1- 10 mikro.

0
  • #5 08 Lis 2013 14:39
    master88
    Poziom 13  

podłącz pod LINE in i bedzie działac...

0
  • #6 08 Lis 2013 16:49
    K080LD
    Poziom 10  

master88 napisał:
    podłącz pod LINE in i bedzie działac...

Problem w tym, że nie mam w laptopie LINE IN.

0
  • #7 08 Lis 2013 23:56
    master88
    Poziom 13  

to jaki ma sens podłączanie gitary do laptopa? chyba że chcesz coś nagrac. Jak tak to nic nie zrobisz ciekawego. Podstawa to dobra giatara plus piecyk, ewentualnie jakis efekt. Mozesz na allegro kupic prosta karte dzwiękowa z wejsciem line in za pare złotych, może to będzie dobrym rozwiązaniem?

0
  • #8 09 Lis 2013 00:41
    K080LD
    Poziom 10  

master88 napisał:
    to jaki ma sens podłączanie gitary do laptopa? chyba że chcesz coś nagrac. Jak tak to nic nie zrobisz ciekawego. Podstawa to dobra giatara plus piecyk, ewentualnie jakis efekt. Mozesz na allegro kupic prosta karte dzwiękowa z wejsciem line in za pare złotych, może to będzie dobrym rozwiązaniem?

Z mojego pierwszego postu:

Proszę nie pisać o przedwzmacniaczach, kartach USB itp.
    Chcę wiedzieć tylko jak bezpiecznie podpiąć do wejścia mic w komputerze.

Pozdrawiam i dziękuję.

0
  • #9 09 Lis 2013 15:13
    master88
    Poziom 13  

nie podepniesz. Taka jest odpowiedz.

0
  • #10 10 Lis 2013 16:36
    K080LD
    Poziom 10  

Do informacji wszystkich zainteresowanych wpinaniem elektryka do wejścia MIC. Co zrobiłem, sprawdziłem i działa! Podpięte pod komputerowe efekty działa SUPER!

Dajemy w kablu kondensator 10uf/16v plusem w stronę wejścia karty dźwiękowej, minusem w stronę gitary.

Jack przeznaczony do wejścia MIC lutujemy STEREO - spinamy piny lewego i prawego sygnału.

UWAGA: nie stosujemy przejściówek z 6,3 na 3,5 mm nakładanych na jack mono - bo wtedy w komputerze spinamy sygnał prawy z uziemieniem i mamy tragiczne trzaski.

To tyle. ;-)

0
  • #11 10 Lis 2013 17:39
    master88
    Poziom 13  

podepnij bez kondensatora i też będzie działać.

0
  • #12 10 Lis 2013 17:47
    K080LD
    Poziom 10  

master88 napisał:
    podepnij bez kondensatora i też będzie działać.

Może i tak, ale kondensator zabezpiecza gitarę przez BIASem.

0
  • #13 10 Lis 2013 18:26
    master88
    Poziom 13  

Eh :)

Napięcia BIAS (podawane na wejście mikrofonowe w komputerze), układ wzmacnia sygnał o około 18dB, co wystarcza do poprawnego wysterowania wejścia mikrofonowego i obniżenia szumów. Efekt jest taki, że dostajemy silny sygnał, podbicie wzmocnienia w mikserze systemowym należy wyłączyć (+20dB), a suwak głośności ustawić na około 50%. Poziom szumów wynosi około -62dB.

Nie potrzeba żadnego kondensatora. No ale jak działa to problem rozwiązany i do zamknięcia

0
  • #14 10 Lis 2013 19:59
    K080LD
    Poziom 10  

Gitara to nie mikrofon elektretowy.

Jeśli chcemy mieć 100% spokoju i praktycznie 0 szumów to dajemy kondensator, jack stereo i małym nakładem pracy mamy naprawdę dobrze podpięte wiosło.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo