Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie dekodera tv pod tv bez wejścia HD

kogut21 15 Paź 2013 11:37 7287 35
  • #1 15 Paź 2013 11:37
    kogut21
    Poziom 6  

Witam.
    Mam dekoder tv podłączony pod tv (32") za pomocą takiego starego kabla (bardzo szerokie wejście, podłączało się kiedyś dvd pod tv też tak) i jest strasznie słaba jakość wyświetlanego obrazu na telewozrze, nawet kiedy oglądam kanały w HD, moje pytanie polega na tym czy jak kupiłbym kabel HDMI 1.4b - DVI 24+1 CX BLUE to czy poprawiłaby się jakość wyświetlanego obrazu na telewozorze.
    Podobne pytanie mam też jeżeli chodzi o podłączenie monitora do komputera, mam w karcie graficznej tylko wyjście dvi i mam podłączone przejście pod kabel d-sub, w monitorze mam oczywiście weście d-sub oraz hdmi, czy kupienie tego kabla poprawiłoby też jakość wyświwtlania na komputerze?
    Dzieki wszystkim za pomoc z góry

• #2 15 Paź 2013 11:58
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    Podobne pytanie mam też jeżeli chodzi o podłączenie monitora do komputera, mam w karcie graficznej tylko wyjście dvi i mam podłączone przejście pod kabel d-sub, w monitorze mam oczywiście weście d-sub oraz hdmi, czy kupienie tego kabla poprawiłoby też jakość wyświwtlania na komputerze?

Jak najbardziej.
    kogut21 napisał:
    Mam dekoder tv podłączony pod tv (32") za pomocą takiego starego kabla (bardzo szerokie wejście, podłączało się kiedyś dvd pod tv też tak) i jest strasznie słaba jakość wyświetlanego obrazu na telewozrze, nawet kiedy oglądam kanały w HD, moje pytanie polega na tym czy jak kupiłbym kabel HDMI 1.4b - DVI 24+1 CX BLUE to czy poprawiłaby się jakość wyświetlanego obrazu na telewozorze.

Najpierw podaj dokładnie co to za tv, model, oznaczenia, producent, jakie ma WEJŚCIA, potem można rozważać, czy to ma sens.

• #3 15 Paź 2013 12:02
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

Po pierwsze podaj dokładne oznaczenia wszystkich urządzeń. To jest podtswa by określić jakie mają złącza.
    Coś mi się wydaje, że mylisz złącza DVI i HDMI. Wątpliwe jest, że monitor ma złącza VGA i HDMI, a nie ma DVI.

KOCUREK1970 napisał:

kogut21 napisał:
    KOCUREK1970 napisał:
    Jak najbardziej.

Szczerze? Ja nie widzę różnicy w jakości obrazu na moim 21" LCD (1680x1050) przy podłączeniu go kablem VGA i DVI. A wzrok mam bardzo dobry, by nie powiedzieć sokoli.

• #4 15 Paź 2013 12:25
    kogut21
    Poziom 6  

monitor mam na pewno LG W2486L LED, a jeżeli chodzi o tv nie mam w tym momnecie możliwości sprawdzenia

Dodano po 8 [minuty]:

speedy9 napisał:

Coś mi się wydaje, że mylisz złącza DVI i HDMI. Wątpliwe jest, że monitor ma złącza VGA i HDMI, a nie ma DVI.

Mam w monitorze DVI oczywiście, mam podłączony komputer pod to wejście, ale chodzi mi o to żeby podłąćzyć monitor pod hdmi

• #5 15 Paź 2013 12:51
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

speedy9 napisał:
    Ja nie widzę różnicy w jakości obrazu na moim 21" LCD (1680x1050)

Pewnie ze względu na rozdzielczość Twojego monitora, ja mam FULL HD i widać różnice między VGA, a HDMI/DVI.
    kogut21 napisał:
    Mam w monitorze DVI oczywiście, mam podłączony komputer pod to wejście, ale chodzi mi o to żeby podłąćzyć monitor pod hdmi

Śmiało podłączaj.
    kogut21 napisał:
    a jeżeli chodzi o tv nie mam w tym momnecie możliwości sprawdzenia

Ale to LCD, to ile może mieć lat?,
    od 4/5 lat praktycznie wszystkie tv mają już HDMI, gorzej, jeśli nie maja FULL HD czyli 1920x1080.

• #6 15 Paź 2013 12:55
    kogut21
    Poziom 6  

telewozor może mieć spokojnie 5 lat, nie ma na pewno hdmi niestety, dlatego chciałbym spróbować z tym kablem hdmi/dvi

• #7 15 Paź 2013 12:57
    speedy9
    Pomocny dla użytkowników

KOCUREK1970 napisał:

kogut21 napisał:

Śmiało podłączaj.

Różnicy w jakości między DVI i HDMI nie będzie żadnej. Oba interfejsy są cyfrowe.

Skoro masz DVI w monitorze, to dlaczego w pierwszym poście napisałeś, że masz do wyjścia DVI w karcie podłączoną przejściówkę na D-SUB (VGA) i to podłączone do monitora. Bez sensu!

• #8 15 Paź 2013 13:09
    kogut21
    Poziom 6  

speedy9 napisał:
    Skoro masz DVI w monitorze, to dlaczego w pierwszym poście napisałeś, że masz do wyjścia DVI w karcie podłączoną przejściówkę na D-SUB (VGA) i to podłączone do monitora. Bez sensu!

rzeczywiście może trochę pomieszałem, może jeszcze raz wyjsąnie.
    mam w monitorze wejścia dvi, d-sub i hdmi, ale w karcie graficznej mam tylko 2x dvi, dlatego do karty graficznej mam podłączone przejście z dvi do d-sub i do tego mam podłączony kabel d-sub, a chodzi o to czy jak zamieniłbym przejście i kabel które teraz mam na kabel dvi/hdmi czy poprwiłaby się jakość obrazu, oczywiście monitor ma full hd

• #10 15 Paź 2013 13:56
    kogut21
    Poziom 6  

speedy9 napisał:

Powinna się poprawić jak podłączysz kablem DVI-DVI, jak napisał KOCUREK1970

a jemu nie chodziło o kabel HDMI/DVI?

Dodano po 9 [minuty]:

Aktualnie dekoder z telewozorem podłączony jest przez kabel SCART, czy to może być powód słabej jakości wyświetlanego obrazu (i dzwięku chyba też) ?

• #11 15 Paź 2013 15:04
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    a jemu nie chodziło o kabel HDMI/DVI?

speedy9 napisał:
    Różnicy w jakości między DVI i HDMI nie będzie żadnej. Oba interfejsy są cyfrowe.

speedy9 napisał:
    Powinna się poprawić jak podłączysz kablem DVI-DVI, jak napisał KOCUREK1970

kogut21 napisał:
    a chodzi o to czy jak zamieniłbym przejście i kabel które teraz mam na kabel dvi/hdmi czy poprwiłaby się jakość obrazu

Możesz użyć kabla DVI-DVI, możesz użyć kabla DVI->HDMI.
    kogut21 napisał:
    Aktualnie dekoder z telewozorem podłączony jest przez kabel SCART, czy to może być powód słabej jakości wyświetlanego obrazu (i dzwięku chyba też) ?

Oczywiście, że tak, połączenie euro-euro, to tylko zwykły PAL (analogowy sygnał) i nic więcej, ale najpierw musimy wiedzieć co to dokładnie za tv, by wiedzieć, czy inne połączenie o które pytasz też jest możliwe.

• #12 15 Paź 2013 17:21
    kogut21
    Poziom 6  

Sprawdziłem i telewozor to LG RZ-27LZ55

Dodano po 4 [minuty]:

KOCUREK1970 napisał:

Możesz użyć kabla DVI-DVI, możesz użyć kabla DVI->HDMI.

Czyli rozumiem że nie ma żadnej róznicy pomiedzy DVI-DVI a DVI-HDMI i obydwa rozwiązania dadzą lepszy obraz niż przejście z DVI->D-SUB i kabel D-SUB-D-SUB?

• #13 15 Paź 2013 18:00
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    Czyli rozumiem że nie ma żadnej róznicy pomiedzy DVI-DVI a DVI-HDMI i obydwa rozwiązania dadzą lepszy obraz niż przejście z DVI->D-SUB i kabel D-SUB-D-SUB?

W rzeczy samej.
    kogut21 napisał:

kogut21 napisał:
    telewozor to LG RZ-27LZ55

I tu rodzi się problem, bo nie dość, że tv to tylko HD Ready, to ma tylko DVI jako wejście sygnału dla HD, a jak wiadomo port ten nie daje zazwyczaj dźwięku, choć najlepiej to sprawdzić organoleptycznie, i będą problemy z wyświetleniem na takim tv obrazu, który zazwyczaj wymaga tv FULL HD.

• #14 15 Paź 2013 18:03
    kogut21
    Poziom 6  

KOCUREK1970 napisał:

I tu rodzi się problem, bo nie dość, że tv to tylko HD Ready, to ma tylko DVI jako wejście sygnału dla HD, a jak wiadomo port ten nie daje zazwyczaj dźwięku, choć najlepiej to sprawdzić organoleptycznie...

Czyli gdybym podłączył kabel DVI-HDMI mógłbym nic nie słyszeć, tak?
    Co masz na myśli pisząć "sprawdzić organoleptycznie"?

• #15 15 Paź 2013 18:09
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    Czyli gdybym podłączył kabel DVI-HDMI mógłbym nic nie słyszeć, tak?

No dokładnie, bo w komputerze można pod kartę graficzna podłączyć dźwięk i jakoś to przez DVI przesłać, a jak to jest w tv trudno powiedzieć, ale na moje, będzie tylko obraz.
    kogut21 napisał:
    Co masz na myśli pisząć "sprawdzić organoleptycznie"?

Kupić kabel, sprawdzić, innej drogi nie ma.

• #16 15 Paź 2013 18:14
    kogut21
    Poziom 6  

A nie ma możliwości podłączenie głośników bezpośrednio do dekodera?

• #17 15 Paź 2013 18:19
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

A jaki to dekoder, dokładna nazwa, producent, firma?.
    A te głośniki dokładnie to co to jest?.
    Zazwyczaj jest tak, że bezpośrednio głośników nie da się podłączyć do żadnego dekodera/tunera, potrzebny wzmacniacz /wieża i kolumny/głośniki.

• #18 15 Paź 2013 18:32
    kogut21
    Poziom 6  

W tym momencie niestety nie powiem Ci jaki jest to dokładnie dekoder niestety, jak będę mógł sprawdzić to napiszę.
    Chodzi mi o zwykłe głośniki, ale to moge tak na prawdę sprawdzić to sobie sam.
    A jest może jeszcze jakaś inna możliwość podłączenia tego telewizora do dekodera?

• #19 15 Paź 2013 18:49
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    A jest może jeszcze jakaś inna możliwość podłączenia tego telewizora do dekodera?

Oczywiście, ale to będzie tylko to samo co w rodzaju euro,
    jeśli idzie o HD, to jest tylko jedna droga, czyli tylko DVI w tym tv.....
    kogut21 napisał:
    Chodzi mi o zwykłe głośniki, ale to moge tak na prawdę sprawdzić to sobie sam.

To i tak nie ma znaczenia, żaden dekoder/tuner nie ma własnego wzmacniacza akustycznego na RCA analogowym, w głośnikach będzie cisza, no chyba, że to sa głośniki aktywne 2.0, albo 2.1 które mają swój własny wzmacniacz (zestaw aktywny).

• #20 15 Paź 2013 18:58
    kogut21
    Poziom 6  

KOCUREK1970 napisał:

To i tak nie ma znaczenia, żaden dekoder/tuner nie ma własnego wzmacniacza akustycznego na RCA analogowym, w głośnikach będzie cisza, no chyba, że to sa głośniki aktywne 2.0, albo 2.1 które mają swój własny wzmacniacz (zestaw aktywny).

Jeszcze nie wiem jakie to są głośniki bo jeszcze ich nie mam :P to znaczy chodzi mi o to że chciałbym mieć lepszą jakość obrazu dosyć niskim kosztem, a myślę że takiej byloby kupić głośniki niż tv. Dużo droższe są głośniki które mają swój wzmacniacz?

• #21 15 Paź 2013 20:23
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    Jeszcze nie wiem jakie to są głośniki bo jeszcze ich nie mam

To na razie nie ma co dywagować..., będziesz miał, podasz co to, zobaczymy co da się z tym zrobić.
    kogut21 napisał:
    Dużo droższe są głośniki które mają swój wzmacniacz?

Wszystko zależy od tego jakiej to firmy mają być głośniki, jaka "forma" tych głośników ma być (2.0, 2.1,....), czy to ma "grać", czy tylko stać i "pierdzieć", myślę, że 300 zł co najmniej musisz obecnie na to liczyć, jeśli to ma "grać".

• #22 16 Paź 2013 00:21
    lelekx
    Poziom 29  

Telewizor z DVI może nie być w stanie prawidłowo odebrać sygnału HDMI. Elektrycznie te interfejsy są zgodnie, jednak protokół jest kompatybilny tylko w jedną stronę: do urządzenia odbiorczego HDMI możesz podpinać źródło sygnału DVI, a na odwrót zwykle nie.
    Jeżeli Twój dekoder pozwoli sobie ustawić tryb pracy wyjścia cyfrowego na kompatybilny z DVI - będzie działać; w przeciwnym wypadku wątpię.
    Ale kabel HDMI<->DVI zawsze możesz kupić, nawet jak nie będzie działać dekoder z telewizorem, zawsze go możesz użyć do podłączenia monitora do komputera. Różnica jest diametralna.

Sprawdź, czy telewizor i dekoder mają wyjście Component - jest to jakieś rozwiązanie; jakość obrazu wzrośnie drastycznie względem RGB z Scart, choć nie dorówna HDMI.

• #23 16 Paź 2013 09:13
    kogut21
    Poziom 6  

lelekx napisał:
    Sprawdź, czy telewizor i dekoder mają wyjście Component - jest to jakieś rozwiązanie; jakość obrazu wzrośnie drastycznie względem RGB z Scart, choć nie dorówna HDMI.

telewozor ma na pewno, dekoder prawdopodobnie też, a czy mógłbym podłączyć to kablem component->hdmi? przesłałoby też dzwięk? z tego co wiem tak podłącza się też PSy do tv, więc niby jeżeli chodzi o dekoder powinno być ok

• #24 16 Paź 2013 11:49
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

lelekx napisał:
    Telewizor z DVI może nie być w stanie prawidłowo odebrać sygnału HDMI. Elektrycznie te interfejsy są zgodnie, jednak protokół jest kompatybilny tylko w jedną stronę: do urządzenia odbiorczego HDMI możesz podpinać źródło sygnału DVI, a na odwrót zwykle nie.

Kolega konfabuluje z przyzwyczajenia czy jest jakiś inny powód?

W HDMI jest zachowana pełna zgodność wsteczna z DVI i jest ona wymagana tak przez HDMI jak i DVI. Każde źródło HDMI ma obowiązek współpracować z odbiornikiem (Sink) DVI. Bez takiej możliwości nie ma prawa posiadać znaczka HDMI.

Po szczegóły dotyczące tego co muszą urządzenia HDMI i DVI odsyłam kolegę do stosownych norm (CEA-861 i HDMI).
    Jeszcze raz apeluje o nie dezinformowanie innych użytkowników forum i nie uprawianie pseudonauki.

lelekx napisał:

Kolejny kwiatek... SCART (RGB) VGA(RGB) to także interfejsy komponentowe i choć ja mogę domyślać się ze chodzi koledze o komponent typu YPbPr nie oznacza ze zwalnia to kolegę z konieczności używania poprawnej terminologi.

I na koniec - YPbPr oferuje gorsza (niższa) jakość obrazu niż wyjścia komponentowe RGB.

• #25 17 Paź 2013 06:30
    kogut21
    Poziom 6  

deus.ex.machina napisał:
    I na koniec - YPbPr oferuje gorsza (niższa) jakość obrazu niż wyjścia komponentowe RGB.

Czyli mam rozumieć że kabel HDMI->Component nie poprawi jakości wyświetlanego obrazu względem kabla SCART?

• #26 17 Paź 2013 10:35
    lelekx
    Poziom 29  

deus.ex.machina napisał:

lelekx napisał:

Kolega konfabuluje z przyzwyczajenia czy jest jakiś inny powód?

W HDMI jest zachowana pełna zgodność wsteczna z DVI i jest ona wymagana tak przez HDMI jak i DVI. Każde źródło HDMI ma obowiązek współpracować z odbiornikiem (Sink) DVI. Bez takiej możliwości nie ma prawa posiadać znaczka HDMI.

Drogi kolego,
    przejrzyj sobie specyfikacje obu standardów. Różnica jest istotna:
    - DVI pomiędzy liniami przesyła 128 znaków CTL (cytat: Minimum duration period required to ensure character bonduary recovery at the receiver - 128) - dokumentacja strona 36
    - HDMI przesyła po zakończeniu linii video min. 8 znaków CTL (i preambułę na kanałach 1 i 2), Band Guard, TERC4, Band Guard, CTL, Band Guard i ponownie video - specyfikacja wersja 1.3, strona 60.

Laik niech sobie podłączy monitor z DVI pod wyjście HDMI - nie pod komputer - komputer odczyta EDID i określi, czy odbiornik jest zdolny do dekodowania HDMI. SetTopBoxy, dekodery, konsole zwykle nie sprawdzają EDID.

Odbiornik DVI może nie potrafić zsynchronizować się do tak krótkiego okresu CTL. Nie zdekoduje też TERC4.

----

Jakość obrazu z Component (nie composite!) będzie sporo lepsza niż ze Scart RGB.

---

Jeszcze jedno - wyjścia YPrPb potrafią wystawić ramkę do 1080i (czasami 1080p) - przez SCART przy odrobinie szczęścia po RGB dostaniesz max 480p. Niech kolega :arrow: deus.ex.machina się zastanowi.

• #27 17 Paź 2013 11:55
    kogut21
    Poziom 6  

Z tego co udało mi się wyczytać na wikipedii Component jak i SCART przesyłają obraz analogowy, ale Component może przesyłać obraz w rozdzielczości HDTV, więc jeżeli ktoś wie i będzie tak dobry to prosiłbym o odpowiedź na pytanie czy kabel Component->HDMI (TV->dekoder) poprawiłby jakość i przesłałby dzwięk?
    Ewentualnie w dekoderze mam też zwykłe wejście Component.

Czy może lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie kabla HDMI->DVI żeby był dobry obraz i kupić głośniki 2.1 żeby podłączyć je do dekodera?

Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

Ewentualnie jeszcze jakiś inny "lepszy" sposób żeby uzyskać dobry obraz i dzwięk mały kosztem, przypomne, że posiadam telewozor LG RZ-27LZ55, oraz dekoder VECTRA NOVO (prawdopodonie) załączam zdjęcie wszystkich wejść jakie mam w dekoderze

Podłączenie dekodera tv pod tv bez wejścia HD

• Pomocny post
    #28 17 Paź 2013 12:01
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    czy kabel Component->HDMI (TV->dekoder) poprawiłby jakość i przesłałby dzwięk?

Obraz poprawi, dźwięku nie prześle.
    kogut21 napisał:
    Ewentualnie jeszcze jakiś inny "lepszy" sposób żeby uzyskać dobry obraz i dzwięk mały kosztem

Skoro tv, jak i ten dekoder mają component, to w czym problem to podłączyć razem.
    Podłączasz kable kolorystycznie z dekodera i tak samo podłączasz je do tv, dodatkowo, by był dźwięk podłączasz jeszcze zwykłe chinche, tam gdzie masz audio w dekoderze, a w tv będą to podobne gniazda obok componenta.
    Czyli łączysz z dekodera zielony/niebieski/czerwony i biało/czerwony z tymi samymi kolorami w tv.

• #29 17 Paź 2013 13:22
    kogut21
    Poziom 6  

KOCUREK1970 napisał:

Skoro tv, jak i ten dekoder mają component, to w czym problem to podłączyć razem.
    Podłączasz kable kolorystycznie z dekodera i tak samo podłączasz je do tv, dodatkowo, by był dźwięk podłączasz jeszcze zwykłe chinche, tam gdzie masz audio w dekoderze, a w tv będą to podobne gniazda obok componenta.

I tak chyba zrobię bo chyba to najlepszy pomysł aby to wszystko połączyć razem i żeby w miarę dobrze grało. Chinche do audio dostanę chyba w każdym sklepie z takimi artykułami?

• Pomocny post
    #30 17 Paź 2013 14:18
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

kogut21 napisał:
    Chinche do audio dostanę chyba w każdym sklepie z takimi artykułami?

Kabel do audio i do video, powinni tam mieć, tylko też nie kupuj taniego badziewia, wybierz coś po środku w "skali cenowej", kto tanio kupuje, dwa razy kupuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME