Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy problem z instalacją Windows 7.

Vegeczek 15 Paź 2013 19:44 10689 19
  • #1 15 Paź 2013 19:44
    Vegeczek
    Poziom 6  

Witam. Otóż wymieniłem stary WD 250gb na nowy dysk WDB 500gb i chciałem zainstalować Windowsa 7. Niestety po logo screenie "Starting Windows " pojawia mi się cmd.exe. Tytuł brzmi "Admnistrator x:\windows\system32\cmd.exe". Na czarnej tablicy jest napisane
    "Microsoft Windows [Version 6.1.7600]

X:\windows\system32>(migająca kreska)"
    Gdy wpisuję jakąś literę to zawsze zapisuje przed literze "^" na przykład "^Q^W^E^R". Tylko litery M C i I nie mogę wpisać. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie wiem jak to zrobić, żeby zainstalować bez problemu windowsa.

0 19
  • #2 15 Paź 2013 21:07
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Vegeczek napisał:
    Niestety po logo screenie "Starting Windows " pojawia mi się cmd.exe. Tytuł brzmi "Admnistrator x:\windows\system32\cmd.exe". Na czarnej tablicy jest napisane
    "Microsoft Windows [Version 6.1.7600]

A to ci sie objawia po zakończeniu instalacji i wystartowaniu z zainstalowanego systemu czy w jakichś innych okolicznościach?
    Masz w tym komputerze jeden dysk czy wiecej?

0
  • #3 15 Paź 2013 21:32
    Vegeczek
    Poziom 6  

W komputerze mam tylko jeden nowiutki dysk WDB. Ta konsola zawsze się uruchamia przed instalatorem W7

0
  • #5 16 Paź 2013 14:48
    Vegeczek
    Poziom 6  

Oryginalny. Powiem, że na angielskich forach są bardzo podobne tematy z identycznym problemem, niestety żadne opcje nie zadziałały(reset biosu, sprawdzanie starego dysku czy ten problem dalej istnieje no, i niestety dalej to samo się pojawia). Spróbowałem zainstalowac Win7Ult x86 na oryginalnym plycie win i zbootowanego pendrive'a z pliku win7. Nadal ten problem mi się wyskakuje od razu.

0
  • #6 16 Paź 2013 15:15
    BiegłyFrank
    Poziom 14  

Witam,
    trzy pytania:
    - jaki poprzednio, przed wymianą HDD, był zainstalowany tam system operacyjny (oraz jego wersja)?
    - jaki to komputer (laptop, stacjonarny) co ma na "pokładzie"? Czyli informacja o sprzęcie na którym próbujesz instalować Windows 7,
    - jaką wersję (32, 64 bit oraz wydanie) Windows 7 próbujesz zainstalować?

Pozdrawiam

1
  • #7 16 Paź 2013 15:29
    Vegeczek
    Poziom 6  

1. Windows 7 Ultimate 32 bit.
    2. PC stacjonarny, proc 1.86ghz intel2core duo, kart graf 4600 lub 4670 HD Radeon, ASROCK G41M-GS3, 1x4gb RAM elixir, zasilacz 420w Qoltec, 500gb WD CB, parę tam USB i napęd CD-Rom
    3. Cały czas spróbuję zainstalować Win7 Ultimate 32bit

0
  • #8 16 Paź 2013 19:36
    BiegłyFrank
    Poziom 14  

Przypuszczam, że dysk jest SATA a w BIOSie ustawione jest (sprawdź) AHCI mode, a wtedy przy instalacji Systemu potrzebny sterownik od producenta płyty głównej.
    W trakcie instalacji masz tam opcję wyboru oraz podstawienia instalatorowi tego sterownika, np. z pendrive'a.
    A jaki to model - i od kogo - tej płyty głównej?

0
  • #9 16 Paź 2013 20:04
    Vegeczek
    Poziom 6  

Nie mam AHCI, tylko ACPI. Mam najnowszy sterownik do BIOSu 1.30. Napisałem w poprzednim poscie, że model płyty głównej to ASROCK G41M-GS3. Jakieś pomysły i rady?

0
  • #10 16 Paź 2013 21:14
    BiegłyFrank
    Poziom 14  

Vegeczek napisał:
    Nie mam AHCI, tylko ACPI. Mam najnowszy sterownik do BIOSu 1.30. Napisałem w poprzednim poscie, że model płyty głównej to ASROCK G41M-GS3. Jakieś pomysły i rady?
    Faktycznie, napisałeś, przeoczyłem to i stąd ponowne zapytanie.
    To poczytaj tam, poniżej tekst ze wskazanej strony z linki, a przetłumaczony przez googlowego tłumacza:

Host Controller Interface zaawansowaneZ Wikipedii, wolnej encyklopedii
    Skocz do: nawigacji , szukaj Ten artykuł potrzebuje dodatkowych cytatów o weryfikację . Proszę pomóc poprawić ten artykuł poprzez dodanie do rzetelnych źródeł cytatów . Informacje nieweryfikowalne mogą zostać zakwestionowane i usunięte . (sierpień 2012)

Zaawansowany interfejs kontrolera hosta ( AHCI ) to standard techniczny określony przez firmę Intel , która określa funkcjonowanie Serial ATA (SATA) adapterów magistrali hosta w sposób non-implementacyjne.

Szczegółowy opis struktury pamięci systemowej dla producentów sprzętu komputerowego do wymiany danych pomiędzy systemem gospodarza pamięci i dołączonych urządzeń pamięci masowej . AHCI daje programistom i projektantom hardware standardową metodę wykrywania, konfigurowania i programowania SATA / AHCI adapterów. AHCI jest oddzielona od SATA 3 Gb / s standard, choć naraża zaawansowane możliwości SATA (takie jak w hot swapping i NCQ ), że układy komputera może je wykorzystać.

Od października 2010 r. [Aktualizacja], obecna wersja specyfikacji jest v. 1.3.

Zawartość [ ukryj ]
    1 Tryby pracy
    2 system wsparcia pracy
    2.1 Kwestie Boot
    3. Zarządzanie energią
    4 Zobacz także
    5 Referencje
    6 Linki zewnętrzne
    Tryby pracy [ edytuj ]Wiele SATA oferują do wyboru tryby pracy: starszego Parallel ATA Emulation standardowy tryb AHCI lub specyficznych dla dostawcy RAID (które zazwyczaj umożliwia AHCI w celu skorzystania z jego możliwości). Intel zaleca wybranie trybu RAID na swoich płytach głównych (co również pozwala AHCI) zamiast AHCI / SATA tryb dla maksymalnej elastyczności. [ 1 ] Legacy tryb kompatybilności wstecznej oprogramowania mechanizm celu umożliwienie kontroler SATA do pracy w systemach operacyjnych starszych, które są nie SATA-aware lub gdy kierowca nie istnieje, aby system operacyjny SATA-aware.

Obsługa systemów operacyjnych [ edit ]AHCI jest obsługiwany z pudełka na systemie Windows Vista i nowszych wersjach systemu Windows, Linux systemów operacyjnych (od jądra 2.6.19 r.), OpenBSD (wersja 4,1 r.), NetBSD , FreeBSD , OS X , eComStation (wersja 2,1 r.) i Solaris 10 (8/07 i dalsze). [ 2 ] DragonFlyBSD oparciu jej realizacji AHCI na OpenBSD i dodaje inne funkcje, takie jak wsparcie mnożnika portów. Starsze wersje systemów operacyjnych wymaga specjalnych sterowników sprzętu w celu wsparcia AHCI. Windows XP nie zapewnia wsparcia z pudełka.

Problemy z bootowaniem [ edit ]Niektóre systemy operacyjne, zwłaszcza Windows Vista i Windows 7 , nie skonfiguruje się załadować sterownik AHCI na bagażniku czy kontroler SATA-dysk nie był w trybie AHCI w czasie instalacji. Może to spowodować awarię do buta, z komunikatem o błędzie, jeśli kontroler SATA później zostanie przełączony w tryb AHCI. Z tego powodu, Intel zaleca zmianę kontrolera dysku na AHCI lub RAID przed instalacją systemu operacyjnego. [ 1 ] (może być również konieczne, aby załadować specyficzną chipset sterowniki AHCI lub RAID - z dysku flash USB, na przykład - w instalacji czas.)

W systemie Windows Vista i Windows 7, to może być ustalone konfigurowania msahci sterownik do początku przy starcie systemu (a nie na żądanie). Ustawienie trybu non-AHCI w BIOS pozwala użytkownikowi na uruchomienie systemu Windows, gdzie wymagane rejestru zmiany mogą być wykonywane. BIOS może być zmieniony na AHCI. [ 3 ]

Na Windows 8 i Windows Server 2012, nazwa kontrolera zmienił od msahci do storahci, [ 4 ], a procedura uaktualnienia do nowego kontrolera do niego jest podobny do systemu Windows 7. [ 5 ] W systemie Windows 8 i Windows Server 2012, zmiana trybu SATA na AHCI bez aktualizacji rejestru będzie dysk rozruchowy niedostępne.

Podobny problem może wystąpić w systemach Linux, jeśli kierowca AHCI jest zbudowany jako moduł, a nie zawarte w jądrze, ponieważ nie może być załadowany do initrd (początkowy dysk RAM), utworzony w trybie legacy; rozwiązaniem jest zbudowanie nowy initrd zawierający moduł AHCI. [ 6 ] [ 7 ]

Zarządzanie energią [ edit ]Zarządzanie energią jest obsługiwane przez Link Power agresywne Zarządzania (ALPM) protokołu.

Moim zdaniem, to ten nowy dysk SATA: 500GB WD CB nie obsługuje wstecznie starszego trybu Parallel ATA Emulation i stąd Twoje kłopoty z zainstalowaniem Windows 7 na tym nowym HDD.
    Sterowniki pod Windows 7 32-bit dla tej płyty są tu, a ten istotny to: Instant Boot ver:1.23 (761.26KB).
    Plik: InstantBoot(1.23).zip jest - jak widać - spakowany, więc należy go rozpakować oraz uruchomić aplikację; AsrInstantBoot_v123.exe, założy ona - domyślnie w Program Files - foldery: ASRock Utility\InstantBoot\ a nim pliki:
    - InstantBoot.exe
    - unins000.dat
    - unins000.exe
    W/w folder; InstantBoot z plikami należy przekopiować np. na pedndrive i wskazać instalatorowi Windows 7 na początku instalacji.
    Wcześniej jednak należy zmienić w BIOSie obsługę HDD na AHCI.

1
  • #11 16 Paź 2013 21:59
    Vegeczek
    Poziom 6  

Zrobiłem to i bez zmian. Mam ochotę oddać do serwisu, bo raczej samodzielnie nie dam rady.

1
  • #12 16 Paź 2013 22:38
    sosarek
    Poziom 43  

BiegłyFrank napisał:

Sterowniki pod Windows 7 32-bit dla tej płyty są tu, a ten istotny to: Instant Boot ver:1.23 (761.26KB).
    Plik: InstantBoot(1.23).zip jest - jak widać - spakowany, więc należy go rozpakować oraz uruchomić aplikację; AsrInstantBoot_v123.exe, założy ona - domyślnie w Program Files - foldery: ASRock Utility\InstantBoot\ a nim pliki:
    - InstantBoot.exe
    - unins000.dat
    - unins000.exe
    W/w folder; InstantBoot z plikami należy przekopiować np. na pedndrive i wskazać instalatorowi Windows 7 na początku instalacji.
    Wcześniej jednak należy zmienić w BIOSie obsługę HDD na AHCI.

Czy wiesz do czego w ogóle służy to oprogramowanie i co ma wspólnego z kontrolerem SATA ? Dlaczego wprowadzasz ludzi w błąd ?

http://www.asrock.com/feature/InstantBoot/index.pl.asp

Dodano po 6 [minuty]:

Czy próbowałeś zainstalować system na starym dysku ? Czy w Biosie możesz zmienić tryb pracy SATA na Enhanced lub Compatible ?

Dodano po 9 [minuty]:

Załóż na dysku zworkę na piny 5-6, a następnie spróbuj instalacji systemu. Więcej o tym jak to zrobić masz tu :

http://wdc-pl.custhelp.com/app/answers/detail/search/1/a_id/7090#jumper

0
  • #13 17 Paź 2013 19:03
    Vegeczek
    Poziom 6  

Szczerze, tak. Spróbowalem zainstalować system na starym dysku ale bez zworki. Niestety nadal się ten problem pojawia. Na nowym dysku założyłem na 5-6, bezskutecznie. W BIOSie mogę zmienić na 3 tryby - Disabled, Compatible i Enhanced, ale dziwne...Mam zapisane "ATA/IDE Configuration - Enhanced".

1
  • #14 17 Paź 2013 19:06
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tu jest podpowiedź do znalezienia winowajcy:

Vegeczek napisał:
    Gdy wpisuję jakąś literę to zawsze zapisuje przed literze "^" na przykład "^Q^W^E^R"

Pomyślcie.

0
  • #15 18 Paź 2013 18:17
    sosarek
    Poziom 43  

WojtasJD napisał:
    Tu jest podpowiedź do znalezienia winowajcy:
    Vegeczek napisał:
    Gdy wpisuję jakąś literę to zawsze zapisuje przed literze "^" na przykład "^Q^W^E^R"

Pomyślcie.

Czy masz na myśli uszkodzoną/zalaną klawiaturę ?

0
  • #16 20 Paź 2013 08:53
    lis6502
    Poziom 16  

Po uruchomieniu komputera wciśnij literę Q, a później C. Jeśli wyskoczy Ci "^Q" a po "c" przejdzie do nowej linii, to zresetuj komputer i po przejściu biosu odłącz klawiaturę.
    Edit: doczytałem że litery "C" nie możesz wpisać. Wymień klawiaturę.

1
  • #17 21 Paź 2013 17:33
    Vegeczek
    Poziom 6  

Wymiana klawiatury nie ma znaczenia, akurat odkryłem, że C - anulowanie, I - wybranie jakiegoś pliku(alfabetycznie) z folderu win7, a M - wciśnięcie, gdy wybieramy jakiś plik jak klawisz Enter.

0
  • #18 21 Paź 2013 18:13
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Vegeczek napisał:
    Wymiana klawiatury nie ma znaczenia
    Wymieniłeś?

0
  • #19 21 Paź 2013 23:23
    lis6502
    Poziom 16  

Na obecnej klawiaturze masz wcisniety control- stad sugestie by ja zmienic.
    Control-c to 'przerwij', control-m to 'enter'. Dlatego poki sie nie zastosujesz to dalsza dyskusja nie ma sensu.

0
  • #20 22 Paź 2013 12:10
    Vegeczek
    Poziom 6  

Ciężko mi w to uwierzyć, ale wymieniłem i problem został rozwiązany. Dziękuje za pomoc, teraz mogę bezproblemowo zainstalować Win7.

2