Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy spawarką inwertorową TIG/MMA-250 można cięś stal?

15 Paź 2013 20:28 5733 12
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich elektrodowców.
    Zacząłem kombinować w garażu maszynkę i okazało się że potrzebuję czegoś do cięcia blachy o grubości 20mm. Jestem zwykłym amatorem i nie bardzo wiem co wybrać, żeby było tanie zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Podobno można ciąć palnikiem propan/tlen lub acetylen/tlen. Nigdy nie ciąłem gazem ale myślę że dam radę...
    Mam spawarkę inwertora Adler TIG/MMA-250 (nowiutka, nieużywana) chciałbym to zamienić na gazy, ale zastanawiam się, czy taką spawarką nie można ciąć blachy grubości 20mm?
    Moglibyście mi podpowiedzieć i wyjaśnić jak amatorowi - łopatologicznie?
    Pozdrawiam i dziękuję....
  • Computer Controls
  • Poziom 14  
    Zamień na plazmę dużej mocy.Ta blacha to 2mm czy 20mm
  • Computer Controls
  • Poziom 7  
    20mm

a plazma to spory wydatek, więc szukać czegoś taniego....
  • Poziom 38  
    Acetylen+tlen i dobry palnik. Będzie najtaniej a filozofia żadna przy cięciu. Większy problem to spawanie gazami.
  • Poziom 7  
    A co sądzicie o palniku propan butan + tlen?
    mam do kupienia taki zestaw niedrogo...
  • Poziom 41  
    janek1815, jeśli już ciąć gazami, to raczej propan-butan + tlen, acetylen jest drogi, a do cięcia nie trzeba wysokiej temperatury, tylko przedmuchu.
    Kup palnik propan + tlen do cięcia (nie do grzania). Butla tlenu to około 100zł, butla propanu-butanu 11kg, taka do kuchni u mnie płacę 52zł. Oczywiście są to ceny gazów, nie butli.
  • Poziom 38  
    Nie ukrywam że masz rację jednak jeśli kolega będzie się chciał również nauczyć spawać to co wtedy ... Acetylen kosztuje coś około 200zł tlen 50zł.
  • Poziom 7  
    Dziękuję Wam za podpowiedź. Jadę jutro po zestaw tlen + propan.
    Do spawania mam migo-maga i elektrodówkę, więc jak na moje nikłe umiejętniości to starczy. Potrzebuję czegoś tylko do cięcia.
    A tak na marginesie to gdybyście wiedzieli kto chciałby kupić inwertowa ADLER TIG/MMA-250 z przełącznikiem prądu stałego , zmiennego i impulsowego (spawa również aluminium) nieużywaną to chętnie bym sprzedał....
    Pozdrawiam i dziękuję
  • Poziom 41  
    Może i ten tlen po 50zł był, nie pamiętam, za dużą butlę 200bar. Ale acetylen jest dużo droższy od propanu.
    Poza tym, do spawania acetylenem, potrzeba i tak innego palnika, niż do cięcia (acetylenem, czy propanem), więc i tak drugi palnik musiałby kupić.
    Kolejna sprawa butla na acetylen jest droga, inny reduktor.

Polecam zacząć od propan-butanu i tlenu.
  • Poziom 26  
    Palnik może być ten sam ale dysze są inne ,nieco doświadczenia mam . Spawarka służy do spawania,można przepalić . 20 mm , to nie mało i do cięcia służy pila lub właśnie plazma. A do tak grubej tania nie jest.Przepalić arkusz blachy to pewnie się da ale nie nie jest to cięcie tylko przepalanie , a po palniku zawsze to lepiej wygląda . Zwłaszcza jak sprzęt do tego skonstruowany , acetylen i tlen i ręka lub przyrząd żeby ładnie równo. Spawarką cienką blaszkę przetniesz o ile sprzęt na to pozwoli ale to i tak tylko przepalanie a nie cięcie.
  • Poziom 41  
    Do cięcia jest inny palnik, niż do spawania. Nie jest to różnica dyszy. Dysze są różne pomiędzy propanem, a acetylenem.
  • Poziom 38  
    Oczywiście że jest inny palnik ma dodatkowe pokrętło tlenu do przedmuchu. Jeśli ma komplet palników to rękojeść pozostaje a wymienia tylko końcówkę palnika. Akurat takie rozwiązanie sprawdzą się dobrze jak się tnie i spawa. Jeśli tylko cięcie to lepiej kupić sam palnik do cięcia będzie taniej.
  • Poziom 23  
    ciasteczkowypotwor napisał:
    a do cięcia nie trzeba wysokiej temperatury, tylko
    No pewnie, że nie potrzeba. "Tylko" minimum 1500 stopni Celsjusza. Bo przedmiot (blacha musi być "nadtopiona"), by rozpocząć cięcie. Wg mnie, u amatora plazma nie wchodzi w grę, ze względu na cenę. Najlepszy byłby acetylen + tlen, bo jest najłatwiej się nauczyć i powierzchnia cięcia (jeżeli już się nauczysz), może być w miarę równa. Najtrudniej (choć najtaniej), ciąć propanem z tlenem. Dość trudno jest podgrzać materiał, tak by rozpocząć cięcie, i trzeba bardzo umiejętnie prowadzić palnik, by cięcie "utrzymać". Cięcie propanem stosuje się tam, gdzie zasadniczą rolę odgrywają koszty, najczęściej przy cięciu na złom. Złomowanie prawie całej, zlikwidowanej części Huty im. Lenina(Sendzimira, Mittal i t.d), wykonano głównie przy pomocy palników na propan-butan. A teraz wybieraj sam. Masz już wszystkie za i przeciw. Jeżeli już sobie kupisz n.p. palnik na gaz, to mogę "korespondencyjnie" podpowiedzieć, jak się za to zabrać. Istotnie nie jest to trudne. No, ale przecież nie musisz wyważać drzwi, sto lub więcej lat temu, otwartych.

Dodano po 8 [minuty]:

P.S Cięcie blachy o grubości 20 mm przy pomocy t.zw.(niepoprawnie zresztą) "migomatów", jest po prostu przetapianiem blachy za pomocą łuku elektrycznego. Jest ono możliwe, ale powierzchnia po takim cięciu jest poszarpana, z natury rzeczy nadtopiona. Można to robić tylko w wypadkach, gdy innej możliwości nie ma. Czynność jest bardzo powolna i mozolna. Wydzielają się ogromne ilości dymu. Można poparzyć sobie przy okazji nogi, o spalonych butach, już nie wspomnę. Gdybyś kupował palnik, to nie jest obojętne jaką dyszę zastosujesz. Proponowałbym dyszę t.zw. "trójkę" dość uniwersalną do blach od kilku mm. Na pewno nie może być dysza "zerówka", bo palnik będzie miał za małą wydajność. Chyba, że kupisz palnik z kompletem dysz.