Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Kolumny pod głośniki z kompletu Sanyo SX1200

gutgut6 15 Paź 2013 20:54 1836 6
  • #1 15 Paź 2013 20:54
    gutgut6
    Poziom 9  

Witam zawodowo zajmuję się stolarstwem i nie mam wiedzy jak należy obliczać pojemność skrzyni do głośnika ale chciałbym zbudować ładnie wyglądające kolumny które dobrze grają oczywiście biorąc pod uwagę klasę głośników które posiadam a są to głośniki GDN 30/100/8 GBM 16/80/3 8 GDWT 9/70/2f 8 + zwrotnice z kompletu . kolumny będą wykonane z płyty wiórowej grubości 36mm + fornir taka grubość płyty daje sporą sztywność więc nie biorę innej pod uwagę nie wiem czy :
    -dawać bass reflex czy kolumny mają być hermetyczne
    - stosować dodatkowe listwy spinające w skrzyniach
    - ma to znaczenie gdzie umiejscowimy bass reflex
    - warto dawać płytę z wywierconymi otworami w środek i pod jakim kątem .
    - ile L powinna mieć skrzynia pod te głośniki
    - jaka powinna być „ jak już” średnica i długość bass reflexu
    :?:
    Po samych pytaniach już Państwo wiecie że jestem totalnym laikiem w danym temacie i proszę o pomoc , kilka dni szukałem info w wuju gogle lecz pojawia się wiele sprzeczności lub przytłaczający brak wiedzy w zagadnieniach elektroniki aby samemu coś próbować liczyć . Proszę tylko o sensowne odp od sensownych ludzi pozdrawiam .

• #2 16 Paź 2013 14:49
    Eminence
    Poziom 17  

o ja piernicze. 36mm? pomysl nad 12/18mm. 36 to zdecydowanie za grube, nawet kolumny estradowe sa robione z 18stek
    Co do pytan
    -BR napewno,
    -Nie sa to kolumny estradowe, nie beda raczej rzucane ani przenoszone wiec listew nie trzeba, starcza wzmocnienia,
    -bass reflex moze byc gdziekolwiek, ale w tym przypadku najlepiej na 'froncie' kolumny,
    -nie rozumiem o co chodzi z tymi otworami ?
    Co do nastepnych pytan to zalezy. Mowimy o glosnikach Tonsil tak ?

• #3 16 Paź 2013 20:14
    gutgut6
    Poziom 9  

Czemu 36
    1. będą one wizualnie dopasowane do mebli które obecnie już są wykonane .
    2. wydaje mi się że nie przełoży się to negatywnie na akustykę podkreślam <wydaje mi się> oczywiście jeżeli jest inaczej natychmiast zmienię swoją koncepcję .
    3. z racji wykonywania zawodu stolarza nie jest to dla mnie żaden wydatek czy to zrobię z 12mm czy z 36 bardziej się kieruję kompozycją mebli .
    Ok br na pewno a jaka średnica i długość ? z niepewnego źródła wyczytałem że to powinno być σ 7cm na około 12cm 2szt na kolumnę ale nie mam potwierdzenia .
    Co do otworów również z niepewnego źródła wyczytałem że dobrze jest wstawić w środek kolumny np płytę mdf z powywiercanymi różnej średnicy otworami lecz należy ją ustawić pod odpowiednim kątem .
    Co do ostatniego pytania tak to są głośniki Tonsila .
    Dzięki za odp :)

• #4 23 Paź 2013 00:50
    Eminence
    Poziom 17  

Wybacz

Przepraszam za brak aktywnosci ale zycie realne troche klopotow narobilo ;(

Co do kolumny to w srodku tej plyty nie musi byc, to jest uzywane jako wzmocnienie a ty takich malych wzmacniac nie musisz.

Co do BR'u oraz litrazu to najlepiej bedzie to obliczyc na podstawie istniejacych Sanyo. Nie bylem w stanie znalesc parametrow do tego GDNa wiec nawet nie zasymuluje obudowy a co dopiero mowa tu o obliczeniach.. Zwrotnice tez radze uzyc juz skonstrulowana, ale na wszelki wypadek badz tak mily i wrzuc jej fotke z gory :)

• #5 23 Paź 2013 21:19
    gutgut6
    Poziom 9  

Budowa Kolumny pod głośniki z kompletu Sanyo SX1200 Budowa Kolumny pod głośniki z kompletu Sanyo SX1200

Dodano po 9 [minuty]:

Właśnie w tym problem że br w starym głośniku to jest zwyczajny otwór zaślepiony siateczką tylko dla oka co chyba nie daje wielkiego efektu i chyba lepiej było by wstawić odpowiedni br do tego kompletu . Ja także szukałem długo tych parametrów i nic nie mogłem znaleźć a kiedy próbowałem policzyć to na innych parametrach to jak pisałem wcześniej zbrakło mi wiedzy .
    Jedynie co mogę to jeszcze podać litraż starej skrzyni aczkolwiek chyba na niewiele się to zda :/

• #6 24 Paź 2013 00:18
    Eminence
    Poziom 17  

Skrzynke liczysz tylko i wylacznie pod parametry glosnika niskotonowego w tym przypadku to GDN. Bez parametrow tego glosnika nie masz nawet czego liczyc, bo kazdy glosnik ma inne parametry i da Ci inne wykresy co do wielkosci/szerokosi BR'u oraz litrazu obudowy.

Wpisujac w gogle Sanyo SX1200 wyskakuja kolumny 3drozne z dosc przyzwoicie wygladajacym BR'em. Jestes pewien ze nie brakuje Ci jednego przetwornika?

Szukam, szukam tych parametrow caly czas.

• #7 24 Paź 2013 20:33
    gutgut6
    Poziom 9  

Właśnie ja już szukam tych danych 2 miesiące pytam się po różnych firmach które się zajmują nagłośnieniami ale odp na ten temat brak ... załamka totalna :/ a co do przetwornika .. humm .. yyy ... no tak wydaje mi się że jest to oryginalna zwrotnica z tej kolumny która nigdy nie zmieniała swojego meldunku więc żyję w świętym przekonaniu że wszystko jest w kpl druga wygląda identycznie i jakiś czas temu wszystko grało pomijając to że głośniki nadawały się tylko do renowacji . Dzięki wielkie za zaangażowanie w ten temat . Mam nadzieję że uda się zdobyć te parametry .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME