Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja wydajności wentylacji w poszcególnych kanałach.

15 Paź 2013 21:34 4563 6
  • Poziom 9  
    Witam kolegów.

Poruszam ten problem tutaj choć pasuje trochę do elektroniki a trochę do wentylacji i klimatyzacji.
    Zrobiłem systemem gospodarczym, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła - rekuperację. System jest spięty mechanicznie i ogólnie rzecz biorąc działa (widziałem to zeszłej zimy po zainstalowanych termometrach, jak również po rurce odpływu skroplin ) lecz w rozsypce jest jego regulacja. System jest zrobiony do wentylowania 7 niezależnych pokoi z łazienkami.
    Zależy mi na pomiarze przepływu powietrza w każdym pokoju, tak bym mógł wyregulować i ustawić taką samą wartości przepływu powietrza dla wszystkich pokoi, jak również, chciałbym skalibrować regulator obrotów silnika, tak by w przypadku nie korzystania z wentylacji w kilku pokojach, przepływ powietrza w pozostałych pozostał taki samy.
    Ważne: nie muszę znać wartości przepływu ( nie liczę na to że tanim kosztem zrobię profesjonalny przepływomierz)

Ma być to urządzenie użyte raz, więc zależy mi na prostocie i niskiej cenie, np:

wentylator od procesora i pomiar napięcia na nim

Czy ktoś z kolegów robił coś takiego - zależy mi na opinii osób które mają sprawdzone rozwiązanie. Nie interesują mnie teoretyczne dywagacje.

Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Sprawdz i ustaw prostymi zasuwami cisnienia na wylotach rur nawiewowych w kazdym pokoju.
    Popros jakiegos znajomego gazownika lub serwisanta kotlow gazowych, aby pozyczyl lub pomogl ci w uzyciu prostego cisnieniomierza. Wezyk ze skalowana rurka.
    Z cisnienia i przekroju kanalow latwo wyliczysz i wyregulujesz proporcje przeplywow w poszczegolnych kanalach-pokojach.

• Poziom 37  
    Bez odpowiedniej znajomości teorii (a autor nie jest nią zainteresowany) nie uda się wyregulować na podstawie ciśnień.
    Prostszą metodą jest wezwać jakiegoś kominiarza do pomiarów wydajności (przepływu) i wyregulowania instalacji. Każdy kominiarz powinien posiadać anemometr.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie jak wyżej. Regulacji wydatków na nawiewach dokonuje się na podstawie wskazań anemometru. Regulacja ciśnień w takich układach nic nie wnosi. Wydatki będą inne przy nawet równych ciśnieniach. I tutaj właśnie kłania się teoria...
    Co do kominiarzy, to kierunek jest trafny ale czy każdy ma ten przyrząd? Tego taki pewny nie jestem.
  • Poziom 9  
    Koledzy wbili się dokładnie w temat którego poszukuję.

Spotkałem kiedyś kominiarza ( inne miasto, inny blok - blok z instalacją gazową) który przykładał do przewodu wentylacyjnego anemometr, i sprawdzał wentylację.

Chodzi mi o dokładnie to samo. Pisząc że nie interesuje mnie wydajność, miałem na myśli kalibrację takiego urządzenia, natomiast miałem na myśli coś co działa jak anemometr. Próbowałem na przykład wentylatorek ze starego komputera - laptopa, wentylatorek od DVD Samsunga. ( podobny wygląd turbinki - turbina o przepływie osiowym). Problem polegał na tym, że silniczki od tych wentylatorków "chodziły za twardo" - i słabo reagowały na przykład na dmuchanie na turbinę.

To tak jak z termometrem mogę kupić zaokienny za 8 PLN lub kalibrowany za 1000 PLN. Ten i ten wskaże mi temperaturę, jak dla mnie obydwa w wystarczającej dokładności, ale jeden pomiar kosztować mnie będzie 8 PLN lub 1000 PLN, bo nie zajmuję się tym na co dzień.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Na znanym serwisie aukcyjnym widziałem raczej amatorskie anemometry-wskaźniki nawet za kilkadziesiąt złotych. Za około 150zł są nawet takie które niby mierzą od 0,2 m/s wzwyż. Doświadczenia z amatorskimi nie mam ale nawet profesjonalne w najniższym zakresie nie są dokładne (wtedy używa się sondy termicznej). Szukaj takiego który mierzy w miarę dokładnie od 0 do 1m/s i więcej bo takie prędkości Cię interesują.
  • Poziom 9  
    Dzięki Kolego.
    Zaproponowane przez Ciebie rozwiązanie jest rozsądniejsze, od "pucenia" samemu. Zakupiłem używkę i myślę że za podobne pieniądze mogę ją sprzedać, a wszelkie samoróbki, były by w tym zakresie o wiele mniej dokładne.

Pozdrawiam