Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbyt niskie napięcie w sieci

16 Paź 2013 09:45 4815 5
 • Poziom 18  
  Witam.
  Nie wiem, czy dobrą gałąź forum sobie obrałem, ale piszę tutaj, gdyż nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. Do rzeczy:
  Mieszkam w miejscowości, gdzie słońce przetykamy widłami(być może dlatego zakład energetyczny ma do mnie takie podejście), ale mieszkam na ulicy gdzie są 4 zakłady przemysłowe i 1 rolnik. Kiedy jeden zakład stoi(za dnia) jest znośnie, a napięcie waha się w przedziale 210-200V. Natomiast wieczorem kiedy on rusza(wieczorem i przez noc, żeby "nie dokuczać sąsiadom brakiem prądu") ów parametr prądu schodzi poniżej 180V. Gasną komputery, światło. W domu padła mi już mikrofalówka, lodówka, nowa markowa żarówka LED, dmuchawa od pieca i inne mniej lub bardziej kosztowne rzeczy. Na zakładzie poleciał komputer z klawiaturą i głośnikami. Dzwoniłem do zakładu, założyli mi rejestrator, podnieśli napięcie na transformatorze i było ok. Ale jak zdjęli rejestrator, tak problemy wróciły(przypadkiem...). Dzwoniłem dzisiaj do kierownika zakładu, i chce abym napisał do niego pismo. Tylko nie wiem, jak takie pismo ma wyglądać i na jakie paragrafy w nim mógłbym się powołać. Po prostu mnie nie stać na wymianę kolejnych sprzętów RTV i AGD.
  Proszę o pomoc i dziękuje za odpowiedzi.
 • Poziom 43  
  osioł123 napisał:
  Tylko nie wiem, jak takie pismo ma wyglądać i na jakie paragrafy w nim mógłbym się powołać

  Niezgodność towaru (prądu) z umową. Brak prawidłowych parametrów - zaniżone napięcie poniżej dopuszczalnego minimum spowodowało uszkodzenie sprzętu (wymieniasz jakiego i kiedy)
  osioł123 napisał:
  Po prostu mnie nie stać na wymianę kolejnych sprzętów RTV i AGD.

  Pokornie wymieniałeś na własny koszt? Powinieneś wystąpić z roszczeniem do ZE, może to proponował kierownik zakładu mówiąc abyś napisał pismo.
 • Poziom 28  
  Opisałbym tak jak tutaj na forum, ale bardziej szczegółowo.
  Wyceniłbym zniszczony sprzęt, dopiął umowę z zakładem. Może dałoby się od kogoś pożyczyć rejestrator napięcia zasilania, przydałby się protokół, tyle że za darmo to nikt nie zrobi.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 43  
  Bronek22 napisał:
  Zaniżone napięcie nie uszkodzi sprzętu RTV. Takich cudów to nie ma.Zwłaszcza, że zasilacze impulsowe potrafią pracować nawet od 110V AC.

  I tu się kolega myli. Może obecny sprzęt jest w 100% odporny na spadki napięcia ale w tym z przed kilkunastu lat przy obniżonym napięciu zasilania tranzystor kluczujący był przeciążony i bywały przypadki uszkodzenia zasilacza jeżeli nie zadziałało zabezpieczenie. W moim telewizorze pisze że napięcie niższe niż 180 V grozi uszkodzeniem.
 • Poziom 18  
  Dziękuję za odpowiedzi. Trochę inaczej do nich podszedłem. Telefon do wojewódzkiej i powiedziałem im tam, że jak przyjdzie rachunek to im nie zapłacę. Oni mi na to wyjechali z komornikiem. Ja im że komornik musi mieć nakaz sądowy, a jak inaczej, to ostrzegam, że mnie po większości w domu nie ma a po podwórku luźno chodzą psy(dosłownie). A w sądzie nie mają szans, bo zgłaszane to było nie raz i nie dziesięć, a jak dzwoniłem, to odkładali słuchawki(są billingi). Zapłacą mi za uszkodzone urządzenia(pełną wartość, tak im powiedziałem) i wtedy pomyślę co dalej zrobić. Rozmówca stwierdził, że może wysłać samochód. Ja spytałem po co mi i oni znowu. Byli, widzieli i nic nie zrobili. Z tego co mi wiadomo i sąsiadowi puściły nerwy(wczoraj). Dzisiaj rano samochód geodety wyznaczał miejsce na słupy pod nową linię, która w planach de facto jest od 3 lat. Poczekam miesiąc jeszcze, zobaczę czy na tym nie poprzestaną. Jak coś pismo mam gotowe.
  Dziękuje za pomoc, temat zamykam.
  Pozdrawiam
  osioł123