Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SNMP - Zarządzanie drukarkami przy użyciu SNMP

16 Paź 2013 10:52 3975 9
  • Poziom 9  
    Witam was,
    Czy jest ktoś na tyle ogarnięty, aby wesprzeć mnie w próbie uruchomieniu bazy/serwera i całej struktury zarządzania drukarkami poprzez protokół SNMP.
    Wystarczy mi nawet pomoc w próbie zarządzania jedną drukarką.
    GG:5666160 lub proszę o info tutaj, przyda się następnym laikom w tym temacie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Na czym ma polegać to zarządzanie ?
    Co chcesz odczytywać i/lub ustawiać przez SNMP ?

Jakie drukarki ?
  • Poziom 9  
    1. Chcę zbierać do bazy informacje takie jak otwarcie pokrywy, wyłączenie drukarki, brak połączenia z siecią.
    2. Dodatkowo mailowo dostawać najistotniejsze sprawy czyli brak papieru, brak tonera, zacięcie papieru itp.
    3. Głównie Lexmark e450dn, Ricoh SP3510DN
    1. Otwarce pokrywy - OK o ile jest odpowiedni OID w danej drukarce
    Podanych pozostałych nie odczytasz bo nie będzie komunikacji z drukarką

2. To już kwestia odpowiedniego skryptu i elementu wykonawczego w nim

3. Masz OID'y do nich ?
  • Poziom 9  
    Nie wiem do końca co widzisz pod pojęciem OID.
    Każda drukarka którą mam jest podłączona pod siec i ma swoj adres IP.
    To że nie dostane info gdy drukarka jest odlaczona, wiem o tym. Ale chcialbym dostac informacje jesli drukarka nie odpowiada na zapytanie(wlasnie to widze pod wczesniejszymi pojeciami)
    OID'y to konkretne pozycje w drzewie SNMP gdzie są wartości odpowiadające za parametry monitorowane/ustawiane przez SNMP.

Miałeś do czynienie z czymkolwiek odczytywanym przez SNMP ?
  • Poziom 27  
    flancuz piszesz o bardzo specyficznych wykorzystaniach SNMP, więc sądzę że łatwiej byłoby coś napisać samemu niż szukać gotowego rozwiązania którego prawdopodobnie niema. Czy producenci nie zapewniają oprogramowania do kontroli nad takim sprzętem (nie koniecznie po SNMP)?
  • Poziom 9  
    Nie miałem w ogóle do czynienia z SNMP, dlatego odezwałem się tutaj w tej sprawie.
    Mam czas do końca listopada aby coś takiego stworzyc, możliwe że w późniejszym czasie wykorzystam zdobytą wiedzę do pracy inżynierskiej
    Dlatego jeśli jest ktoś w stanie mnie naprowadzic, to proszę o kontakt
    wpisula(malpa)usk.wroc.pl lub flancuz(malpa)gmail.com
  • Poziom 32  
    Zerknąłem do opisu jednej z w/w drukarek i coś tam było wspomniane o SNMP, ale chyba tylko jako autoryzacja. Nie wynikało z tego, żeby po SNMP można coś w drukarce sprawdzać albo ustawiać. Bo zasadniczo protokół SNMP służy do konfigurowania i monitorowania urządzeń w trybie on-line. Na początek postaj się dowiedzieć czy te drukarki można monitorować poprzez SNMP. Jeśli tak potrzebujesz plik MIB do nich - to jest taki plik tekstowy zawierający opis 'zmiennych' udostępnianych przez urządzenie wraz z ich typami i identyfikatorami (OIDami). Jeśli natomiast drukarki nie udostępniają takiego SNMP to musisz użyć jakiegoś komputera, który będzie bramką "natywne sterowanie drukarki" <> SNMP. Będzie on kontrolował drukarkę (być może da się zastosować gotowy driwer drukarki, który może udostępnić informację, czy widzi drukarkę, czy ona jest gotowa itp) a rezultaty udostępniał jako serwer SNMP. Jest takie oprogramowanie open-source NetSNMP (używałem na Linuxie, pewnie jest też wersja pod Windę) - standardowo obejmuje on parametry systemu operacyjnego i sieci ale można tam dość prosto dodawać własne poddrzewa MIB. W sumie podejrzewam, że jakby dana drukarka była zainstalowana w danych komputerze w systemie, to sam NetSNMP może jakoś udostępniać jej stan w ramach tego co ma wbudowane.