Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komunikacja ośmiu żarówek za pomocą Morse'a

16 Paź 2013 15:23 2331 18
  • Poziom 7  
    Witam,

No więc krótkie wprowadzenie, mam jedną osobę w grupie, która ma zapalenie pęcherza i nie może przychodzić na wykłady, ale chętnie pomoga. No właśnie "pomaga" to słowo klucz, ponieważ zrobiliśmy z chłopakami w grupie projekt, lecz ta osoba (tak to kobieta) postanowiła to zmienić ponieważ były tam podobno jakieś niejasności. Zgodziliśmy się wszyscy i dostaliśmy diagram.

Diagram miał umożliwić komunikację za pomocą kodu Morse'a, lecz gdy zaczeliśmy go robić coś poszło nie tak i instrukcje się nie przydały (i musieliśmy wrócić do poprzedniego), ponieważ po podłączenie "Person 1", "person 2" i "person3", ostatnia z wymienionych żaróweczek nie działała.

Więc chciałbym zapytać czy ten diagram rzeczywiście jest poprawny.

System ten powinien działać w sposób, gdzie jedna osoba dostaje sygnał i może go też wysłać (czyli np. jedna z żarówek "person 1" odbiera sygnał i mruga, a druga żarówka wysyła sygnał, tak aby u innej "person x" doszedł sygnał i lampka zaczeła mrugać).

Dodam, że nikt z nas nie maczał nawet rąk w elektronice, ale to już inna historia.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Opis jest strasznie zamącony, więc trzeba napisać jeszcze raz i powoli.
    Czyli kazda osoba ma 2 żarówki i 2 przyciski. Osób jest 4, i teraz _powoli_ i z _zastanowieniem_ opisz co ma się stać gdy jedna z osób (Person 1) naciśnie przycisk lewy, a co gdy naciśnie prawy.

rewen napisał:
    Więc chciałbym zapytać czy ten diagram rzeczywiście jest poprawny.

Schemat to jakieś herezje - po pierwsze wytłumacz czemu niektóre żarówki mają u ciebie 3 końcówki...
  • Poziom 7  
    Plan był taki żeby zbudować jakiś system, przy użyciu żarówek i przełączników, np. żeby można było to odnieść do routera i przydzielania adresów ip (studiuję Computer Science). Z chłopakami zrobiliśmy prosty schemat:
    Co miało się odnosić do tego że każda żarówka odpowiada różnym grupom użytkowników na forum: admin; zarejestrowani użytkownicy; goście(2 żarówki, umieszczone tylko po to żeby wypełnić wymagania).

Ale w tym powyżej było coś nie tak według tej kobitki, więc stwierdziła, że ona to zrobi i wysłała nam to po kilku godzinach:
    Tłumacząć, że ma to być komunikacja przy użyciu Morse'a. Więc dla jasności zaznaczmy, że zarówki będą ponumerowane. 1, 2 (person 1); 3,4 (person 2).
    Jeśli zostanie naciśniety przełącznik dla żarówki nr4, tak samo powinna się zachować żarówka nr2. Żarówka nr1 wysyła sygnał i żarówka nr3 zachowuje się identycznie tak samo. Reszta powinna działać tak samo, czyli jeśli żarówka nr1 wysyła sygnał, u każdej osoby świeci się jedna żarówka i pokazuje to samo, drugie za to są do wysyłania sygnału.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 43  
    Jeśli studiujecie Computer Science, to nie powinno być problemów jednoznacznym opisem problemu, jednak jest, na podstawie twojego opisu nie dało by się stworzyć algorytmu i napisać programu, nie da się też narysować schematu, nadal nie ma pewności jak to ma działać.
    Możesz opisać słownie, napisać równania boole'owskie, tablice prawdy, kreślić grafy lub schematy blokowe, lub opisać w pseudokodzie, nie ważne co wybierzesz, ale to musi być jednoznaczne, jeśli nie będziecie umieli opisać problemu (jakiegokolwiek) , nie ma co myśleć o Computer Science.

Wasz schemat jest czytelny, to typowy schemat ideowy, pokazuje układ układ, a nie rozmieszczenie elementów, jej schemat zawiera żarówki z trzema wyprowadzeniami - nie wiadomo co to znaczy, powinno być objaśnienie jak to rozumieć, bo elementu nie znajdziesz w żadnej książce, ani liście symboli elektrycznych, jej rozmieszczenie elementów pogarsza czytelność schematu.

Nie mogę powiedzieć który jest dobry, ale wasz jest czytelny.
  • Poziom 12  
    Osobiście zrozumiałem to tak, że każda z 4 osób ma po 2 żarówki - ,,nadajnik" i ,,odbiornik". Nadajnik będzie się świecił gdy my sami naciśniemy przycisk. Odbiornik natomiast będzie się świecił u wszystkich pozostałych osób tak samo, jak nasz nadajnik. Dobrze rozumiem?
  • Poziom 7  
    @jarek_lnx Ponumerowane żarówki od 1 do 8, powinny działać według prostej zasady i można je podzielić na dwie grupy: żarówki oznaczone liczbami nieparzystymi i parzystymi.
    - Jeśli zostanie naciśnięty przełącznik dla żarówki nr 1 lub 3,5,7, reszta żarówek które są oznaczone liczbą nieparzystą powinny się zaświecić.
    - Jeśli zostanie naciśniety przełącznik dla żarówki nr 2 lub 4/6/8, reszta żarówek które są oznaczone liczbą parzystą powinny się zaświecić.

Narazie jedyne co nam sie udało osiągnąc to maksymalnie 3 działające żarówki, dokładnie nr 1, 3, 4. Ponieważ zabrakło czasu na wykonanie projektu został on został porzucony i uwaga grupy powędrowała po resztki mózgu. Pomógł im dopiero dużo mniej skomplikowany schemat (tylko 4 żarówki), z którego wykonaniem nie mieli problemu.

Jak powinien wyglądać poprawny schemat dla systemu z 8 żarówkami?

@aron155 tak dobrze zrozumiałeś, dokładnie o to mi chodziło
  • Poziom 20  
    Coś mi się tu nie zgadza.
    "- Jeśli zostanie naciśnięty przełącznik dla żarówki nr 1 lub 3,5,7, reszta żarówek które są oznaczone liczbą nieparzystą powinny się zaświecić.
    - Jeśli zostanie naciśniety przełącznik dla żarówki nr 2 lub 4/6/8, reszta żarówek które są oznaczone liczbą parzystą powinny się zaświecić. "

Jeżeli nieparzyste to nadajniki, to nie powinny się zaświecić u wszystkich.
    rewen sam sobie przeczysz, potwierdzając wypowiedź kolegi aron155.

Czyli powinno być tak naciśniesz 1 to zapali się 4,6,8.
    Naciśniesz 3 to zapali się 2,6,8.
    Naciśniesz 5 to zapali się 2,4,8.
    Naciśniesz 7 to zapali się 2,4,6.

Wg. mnie musisz skorzystać z przekaźników, aby zrealizować to zadanie.
    Bo dla tego co napisałeś to wystarczy rys poniżej w 3 wariantach:

Edit: Można to zrobićtak jak wspomniał aron155, ale wg mnie wymaga to zastosowania przekaźników. Cewka i styk są tak samo ponumerowane (patrz pdf).
  • Poziom 22  
    A ja nie mam odpowiedzi na pytania
    -Jaki to ma być przełącznik ,chwilowy czy pospolity nazwijmy go domowym do zapalania oświetlenia
    -w jaki sposób mają być gaszone zapalone żarówki, kto i czym ma je wyłączać
    Nie gniewaj się ale ważniejszym problemem było zapalenie pęcherza niż rozumne, proste wytłumaczenie twego problemu. A i jeszcze jedno. Naciskam (1) i zapala się żarówka (1) jak i pozostałe 3,5,7 itd.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jeśli zostanie naciśnięty przełącznik dla żarówki nr 1 lub 3,5,7, reszta żarówek które są oznaczone liczbą nieparzystą powinny się zaświecić.

Z tej odpowiedzi nie wynika czy jeśli naciśniesz wyłącznik 1 czy zaświecają się 1,3,5,7 czy 3,5,7 a 1 zostaje ciemna.
  • Poziom 12  
    Według mnie 1 również powinna się świecić a za włączenie powinien odpowiadać zwykły przycisk - w końcu mowa tu o nadawaniu alfabetu Morse'a. Zamieszczam schemat do mojego rozumowania problemu zadania. UWAGA! Schemat na 100% nie zadziała! Daje on tylko i wyłącznie ogląd układu logicznego sterującego światłami.

OPIS:
    Cztery przyciski odpowiadając za stanowiska. Na dole znajdują się po 2 żarówki do każdego stanowiska - lewa to ,,nadajnik", prawa to odbiornik. Diody dodane zostały, aby zapobiec cofnięciu się sygnału. Gdyby ich nie było, to po naciśnięciu dowolnego przycisku, wszystkie lampki zaczęłyby się świecić. Ten układ w rzeczywistości spaliłby się, trzeba dodać jeszcze rezystory, itd. To jest tylko rysunek poglądowy ;)
  • Poziom 7  
    Przepraszam za złe tłumaczenie, ale naprawdę, każdy post piszę w ciągu minuty, ponieważ nie mam czasu na nic, studia, praca, dom, dziewczyna, to zabija już mnie od środka, ale wracając do tematu, to mimo to dobrze zrozumieliście 1 też powinna się zaświecić. Problem polega na tym że jedyne co możemy wykorzystać, to niezliczone ilości:
    - żarówek
    - przewodów
    - kostek elektronicznych
    - przełączników (czerwone, które trzeba nacisnąć aby żarówka się zaświeciła i czarne, które gdy się naciśnie to żarówka gaśnie)

Dziękuję za schematy, dużo wyjaśniają ale jednak chyba nie będą pomocne : (
  • Poziom 12  
    Trzeba było od razu mówić, że jak wciśniesz jeden to się zapala a jak drugi to gaśnie... Macie gotowe układy ,,z podtrzymaniem" sygnału (RS)? Albo chociaż przekaźniki, żeby na nich to zrobić? Co do życia w pośpiechu to nie przejmuj się, nie tylko Ty to przechodziłeś ;)
  • Poziom 7  
    Nie, o niczym takim mi nie wiadomo, ani o układzie ani o przekaźnikach, są jedynie te rzeczy które wymieniłem w poprzednim poście. Wiecie jak to jest, było trzeba użyć wyobraźni i z tego co widzę to plany zrobienia tego w wyobraźni zostaną : )
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Wiecie jak to jest, było trzeba użyć wyobraźni i z tego co widzę to plany zrobienia tego w wyobraźni zostaną : )
    Nie, nie wiemy jak to jest, zajmujemy się dziedziną ścisłą - elektroniką, tu pracuje się systematycznie, najpierw jest pomysł, później sprecyzowanie wymagań konstrukcyjnych, potem projekt, później prototyp, testy i usuwanie błędów, na koniec wszystko działa.
    Jeśli nie akceptujesz takiego sposobu pracy, to może powinieneś zmienić kierunek studiów na humanistyczny?

Cytat:
    każdy post piszę w ciągu minuty, ponieważ nie mam czasu na nic
    To pomyśl że wszystkie te minuty zmarnowałeś, przy okazji marnujesz czas ludzi którzy próbują to czytać.
  • Poziom 7  
    jarek_lnx napisał:
    To pomyśl że wszystkie te minuty zmarnowałeś, przy okazji marnujesz czas ludzi którzy próbują to czytać.

Jakbyś czytał ze zrozumieniem,
    Cytat:
    i musieliśmy wrócić do poprzedniego

a nie tracił czas na wymądrzanie się, to zapytałbyś się dlaczego musieliśmy wrócić do poprzedniego schematu. Prawda jest taka, że był termin oddania pracy i ta dziewczyna postanowiła to zmienić w ciągu ostatnich kilku godzin. Ponieważ robiliśmy w to obojętnie jakim software, byleby format pliku był .pdf, a na kolejny dzień prezentowaliśmy pomysł i nie mieliśmy pojęcia czy to zadziała (tak dziewczyna nas nieźle zrobiła, jesteśmy głupi i powinniśmy jej nie pozwolić zmienić pracy,tym bardziej jeśli to była grupowa praca). Jej schemat nie zadziałał, a ja chce wiedzieć co zrobić żeby zadziałał. Szczęśliwy z poznania całej historii i zmarnowania kolejnych minut, na to żeby dowieść komuś, że źle używa forum?
  • Poziom 42  
    rewen napisał:
    przełączników (czerwone, które trzeba nacisnąć aby żarówka się zaświeciła i czarne, które gdy się naciśnie to żarówka gaśnie)

Mam pytanie co do tych przełączników. Czy są to dwa niezależne przełączniki - jeden koloru czerwonego a drugi czarnego?
    Czy też to jest jeden przełącznik wyposażony w dwa przyciski - jeden przycisk koloru czerwonego a drugi czarnego?
    Jeżeli jest to druga wersja (jeden przełącznik - dwa przyciski) ile jest tam końcówek, aby przykręcić przewody elektryczne?

Mam nadzieję, że tylko dwie.
  • Poziom 7  
    Przełączników mamy dość dużą ilość do wykorzystanias i są one niezależne. Jedne kolory czerownego, drugie koloru czarnego i każdy z nich ma po dwa wyjścia.
  • Poziom 22  
    Kolego i moja irytacja sięga zenitu gdy tak uważam prosty problem nie umiesz jasno wytłumaczyć. Moje pytanie jest , jeżeli jedna żarówka jest do wysyłania sygnału a druga do odbioru sygnału to po cholerę dwa przyciski.
  • Poziom 42  
    Wciąż mam (i nie tylko ja) niejasną sytuację, co do roli i działania tych przełączników.

Mógłbyś podać producenta i model tych przełączników? Może jakieś zdjęcie?