Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera przemyslowa (CCTV) do monitorowania dzikich zwierząt - jak zrobić?

16 Paź 2013 20:37 3570 16
  • Poziom 8  
    Witam!

Mam pytanie co do dość nietypowego użycia kamery przemysłowej (CCTV) do monitorowania aktywności nietoperzy w nocy. Pracuję nad projektem o wpływie nietoperzy owocożernych na plantacje owoców na Mauritiusie. Wymyśliłem, że można by użyć kamer z noktowizorem do monitorowania plantacji w nocy i tym samym zdobyć dane na temat ilości nietoperzy żywiących się komercyjnymi owocami. Problemem jest brak dostępu do prądu. Zastanawiam się, czy byłoby możliwe, aby podłączyć kamerę pod akumulator, który z kolei będzie miał baterię słoneczną. Tym sposobem ładowałby się w dzień, a w nocy zasilał kamerę. Zamiast nagrywania, mógłbym użyć opcji robienia zdjęć co np. 10 min, co zminimalizowałoby zużycie zasilania (mam nadzieję). Oprócz tego, muszę jakoś rozwiązać problem z zapisywaniem danych. Mogę użyć kamer, które mają wbudowane wejście SD - chyba, że jest inna opcja??
    Bardzo bym prosił o pomoc w tej kwestii - czy da się zasilić taką kamerę akumulatorem i ładować w dzień baterią słoneczną, i jak rozwiązać problem zapisywania danych. Poza tym, może wiecie, jaka kamera mogłaby się najlepiej sprawdzić w takich warunkach i dać najwyraźniejsze zdjęcia? Albo może ktoś ma inny pomysł? Są specjalne kamery do monitorowania zwierząt, ale są drogie. Mój budżet to około 500-750zł na jeden zestaw monitorujący - potrzebuję ich około 10. Jeśli koszty będą bardzo wysokie, cały budżet mogę przeznaczyć na 5 zestawów.
    Bardzo bym prosił o dokładny opis jak coś takiego zbudować.
    Pozdrawiam.
  • OptexOptex
  • Poziom 30  
    Noktowizor to dość kosztowna sprawa. Może wystarczy zastosować zwykły oświetlacz IR.
    Myślę, że użyłeś określenia "noktowizor" w potocznym tego słowa znaczeniu. W rzeczywistości wiele kamer ma dość dobrą czułość w zakresie IR i nie wymaga stosowana zewnętrznych wzmacniaczy obrazu.
  • Poziom 8  
    Witam i dziekuje za odpowiedz,

Tak, uzylem niepoprawnie slowa 'noktowizor', jakos wydawalo mi sie ze jest to odpowiednik IR. Mialem na mysli kamery IR z dosc dobra widocznoscia w nocy. Ogolnie, nie mam zielonego pojecia o konstuowaniu tego typu zestawow. Przegladajac forum, widzialem wiele odpowiedzi zwiazanych z uzyciem akumulatora do zasilania kamer i mozliwosci dolaczenia panelu slonecznego by urzadzenie bylo samowystarczalne.
    Mam prosbe, czy bylaby mozliwosc aby ktos zaprojektowal taki zestaw, z instrukcja podlaczenia kolejnych czesci do siebie?
    Chcialbym uzyc kamer tego typu kamer: http://www.ebay.co.uk
    do tego panel solarny: http://www.ebay.co.uk/

Mam problem z zapisem danych, czy mozna by podlaczyc do tego zestawu DVR, ktore zapisywaloby zdjecia dobrej jakosci? widzialem podreczne modele ale jakos zapisanego obrazu nie pozwoli mi na rozroznienie zwierzat. Jesli bedzie potrzebny dodatkowy akumulator nie powinno byc to problemem.
    Idea projektu jest zamontowanie takich kamer w sadach, ktore nie maja dostepu do pradu aby monitorowac aktywnosc zwierzat w nocy (nietoperzy oraz np ptakow) i mozliwosc odroznienia ich na zdjeciu. nie chodzi tu o dokladna widocznosc, jedynie mozliwosc odroznienia ilosci nietoperzy zywiacych sie na drzewie i innych zwierzat. W ciagu dnia, przydaloby sie zrbic kilka zdjec rano i np po poludniu by widziec aktywnosc glownie ptakow, malp i moze gryzoni.
    Jesli ktos ma inne pomysly jak monitorowac takie sady, bylyby one mile widziane.
    Mam nadzieje ze bedzie ktos w stanie mi pomoc. Projet ma sie rozpoczac na poczatku 2014 roku.

Pozdrawiam

Dodano po 16 [minuty]:

Ewntualnie mozna uzyc takiej bateri slonecznej, wydaje sie byc bardziej wydajna, ta poprzednia nie wiem czy dalaby rade naladowac akumulator?http://cgi.ebay.co.uk
    Dodano po 4 [minuty]:

mam nadzieje linki do ebay nie lamia regulaminu. jesli tak usune je.

Moderowany przez Mirek Z.:

Nie należało zapoznać się z regulaminem forum? Linki usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

• OptexOptex
  • Poziom 30  
    Z jakiej odległości chcesz oglądać te nietoperze ?
  • Poziom 8  
    Bardzo dobre pytanie. Mialem nadzieje ze uda sie uzyc kamery ktora pozwoli otrzymac obraz na okolo 20-30m, czyli np. na jakims slupie ustawic kamere na tyle wysoko by pokazywala ona korony drzew w sadzie. Moze byc oddalona o 5-10m od drzew. Nie jest konieczna dobra widocznosc tzn. dokladne zdjecie nietoperzy. wystarczy by bylo widac (z daleka) ze nietoperzy przylecial na drzewo jak i np. ptak czy inny zwierz. dodam, ze nietoperze te sa b. duze. okolo 500-700g z rozpietoscia skrzydel do 1m. wiec latwo je odroznic od innych zwierzat z daleka, majac tylko zarys.
  • Poziom 30  
    Myślę, że jedynym sensownym rozwiązaniem w tym przypadku będzie zastosowanie oświetlacza IR. Określ jak szeroki kąt widzenia ma mieć kamera. Czym większy kąt widzenia kamery tym większy obszar musi być oświetlony. Większy obszar do oświetlenia wymaga użycia oświetlacza o większej mocy.

Czy chodzi o zrobienie statycznych zdjęć czy o nakręcenie filmu ?
    Czy chcesz zarejestrować nietoperze w locie czy po wylądowaniu na drzewie ?
  • Poziom 8  
    Myslisz, ze kamery (takie jak np. te do ktorych dalem linki) nie wystarcza?
    Mysle, ze nagrywanie filmu nie bedzie konieczne. Musze sie liczyc z mozliwoscia analizy takich danych, wiec dziesiatki godzin filmow bedzie nieekonomiczne. Lepiej bedzie ustawic kamere by wykonywala zdjecia w jednym odstepie czasu, np. co 10 min, co mam nadzieje pozowli mi wylapac nietoperze. moga byc w locie, moga byc na drzewie (o ile bedza widoczne). wazne byc miec mniej wiecej ich frekfencje wizyt w ciagu nocy.
    Dodanie lampy znow wiaze sie z problemem energii. Oczywiscie jesli da sie to rozwiazac jak najbardziej mozna lampe dodac. Jednak jakby udalo sie operowac tylko kamera- a te podane wyzej maja niby zasieg do 30m- byloby to najwygodniejsze.
    Ciezko mi okrslic kat widzenia, wazne by moc monitorowac kilka drzew na tym samym obrazie np. chociaz 4.

Dodano po 5 [minuty]:

Te nietoperze maja to do siebie, ze w przypadku duzych owocow np. mango, beda staraly sie wyrwac owoc i odleciec, wiec duza aktywnosc w locie jest przewidywana, czesc moze wyladowac na drzewie i sie na nim zywic, jednak przy duzej ilosci naietoperzy, zaczna sie one bic o owoce i odlatywac, wiec zdjecia powinny wylapac je w locie. jesli czestotliwosc zdjec bedzie za niska, mozna robic co np. 5 min co powinno byc wystarczajace. Ja przewiduje, ze nie bedzie ich az tak duzo na tych drzewach jak sie wydaje (przynajmniej mam taka nadzieje)
    Myslisz, ze ogolnie taki projekt jest wykonalny?

Dodano po 9 [minuty]:

Linki do kamer zostaly usuniete, a wiec chodzi mi o modele typu: 700 TVL 1/3 Sony Effio-e CCD i panel solarny 7w (12v). Kamera ta ma niby widocznosc do 40m w nocy, zuzycie energii 1300mA.
  • Poziom 30  
    ajaf napisał:
    Myslisz, ze kamery (takie jak np. te do ktorych dalem linki) nie wystarcza?

Myślę, że akurat te nie będą się nadawały. Na razie podałeś jednak zbyt mało danych aby to jednoznacznie stwierdzić.

ajaf napisał:

Mysle, ze nagrywanie filmu nie bedzie konieczne. Musze sie liczyc z mozliwoscia analizy takich danych, wiec dziesiatki godzin filmow bedzie nieekonomiczne. Lepiej bedzie ustawic kamere by wykonywala zdjecia w jednym odstepie czasu

Jeśli chodzi o pobór prądu to bardzo ułatwia całe zadanie.

ajaf napisał:
    Dodanie lampy znow wiaze sie z problemem energii.

Tego nie uda się uniknąć. Kamery jakie podałeś mają wbudowany oświetlacz.

ajaf napisał:

Ciezko mi okrslic kat widzenia, wazne by moc monitorowac kilka drzew na tym samym obrazie np. chociaz 4.

To jest kluczowy parametr. Przyłóż ekierkę do oka i zobacz ile widać przy kącie np. 30st.

ajaf napisał:
    widocznosc do 40m w nocy

To chwyt reklamowy.
    Zwróć uwagę, że jeśli w charakterze oświetlacza zastosujesz popularny wskaźnik laserowy to "widoczność" wzrośnie np. do 200m. Z tej odległości będzie można zauważyć plamkę. Nie oznacza to jednak, że coś więcej będzie widać.
  • Poziom 8  
    Ciezko z tym katem widzenia. wyglada na to ze potrzebowalbym czegos w okolicach 70st. nie jest to tez sztywna zasada. oczywiscie im wiekszy obszar tym lepiej, ale tym samym musi mi on ciagle pozwolic dostrzec nietoperze.czyli z tego co znalazlem potrzebowalbym soczewki okolo 3.6mm (jesli dobrze to rozumiem). te kamery ktore sugerowalem maja zoom od 2.8 do 12mm wiec powinno byc OK. jesliby ustawic kamere na np. 3.6mm w odleglosci okolo 5m od drzew, lub ustawic ja ponad wysokosc drzew (mysle ze bedzie to okolo 5-6m) co mysle mogloby byc dosc dobrym rozwiazaniem, bo widzialbym nadlatujace nietoperze i same korony drzew.
  • Poziom 30  
    Ważny jest kąt świecenia oświetlacza IR. Nie można go w prosty sposób zmieniać. Musi być więc dobrany do obszaru jaki ma widzieć kamera.

Czy te zestawy (kamery) mają być umieszczone obok siebie (czy można je połączyć kablem) ?
    Czy nietoperze są ślepe ? Jeśli nie to czy silny oświetlacz pracujący w zakresie bliskiej podczerwieni nie będzie wpływał na ich zachowanie ?
  • Poziom 8  
    kazda kamera bedzie w innym sadzie. Wiec chcialbym miec chociaz 5 zestawow (5 sadow). Nietoperze nie sa slepe, wrecz przeciwnie, te owocozerne maja bardzo dobry wzrok bo nie echolokuja. Jednak nie wydaje mi sie by IR wplywalo na ich zachowanie. Jesli nawet je wystraszy to po 2 dniach przyzwyczaja sie. Adaptuja sie bardzo szybko i z tego co wiem, probowanu juz oswietlen, zapachow i dzwiekow by je odstraszyc i nic nie pomaga. wiec watpie by IR mialo jakikolwiek wplyw.
    Poszukam za chwile jakie mozna otrzymac katy oswietlen IR i jaki to daje obszar widocznosci. Jesli kamera bylaby ustawiona na troche ponad wysokosc drzew, bylo by dobrze widziac na dlugosc ok. 20m, im wieksza szerokosc obrazu tym lepiej ale napewno sa duze limitacje.

Dodano po 16 [minuty]:

znalazlem 60st 54LED IR lampe. sa tez 48Led ale sa mniejsze, wiec pewnie maja maly kat widzenia. Sa jeszcze z ponad 100Led ale musze tym samym zjadac wiecej energii. Maja zasieg niby 80m.
    Ta 60st wydaje sie dobra, i powinna podswietlic dosc duzy obszar.

Dodano po 0 [sekundy]:

znalazlem 60st 54LED IR lampe. sa tez 48Led ale sa mniejsze, wiec pewnie maja maly kat widzenia. Sa jeszcze z ponad 100Led ale musze tym samym zjadac wiecej energii. Maja zasieg niby 80m.
    Ta 60st wydaje sie dobra, i powinna podswietlic dosc duzy obszar.
  • Poziom 30  
    Najtańsze rozwiązanie to dobra kamera do samochodu z wbudowanym z rejestratorem na karcie SD + zewnętrzny oświetlacz. Nieco lepsze to kamera tego typu jak Vivotek IP8332 + zewnętrzny oświetlacz.
    W zasadzie potrzebujesz rozwiązania "specjalnego". Niestety budżet jakim dysponujesz to zbyt mało aby coś takiego przygotować. Powinieneś mieć kamerę "low power" o dużej czułości wykonującej zdjęcia poklatkowo z zintegrowanym rejestratorem i potrafiącej sterować zewnętrznym oświetlaczem (włączać go na ułamek sekundy w chwili naświetlania matrycy).
  • Poziom 8  
    czyli przy budrzecie powiedzmy 1000zl na zestaw nie jestm w stanie nic zrobic? biorac pod uwage kamere tego typu co podalem? kamera samochodowa bedzie miala za mala rozdzielczosc obrazu mam wrazenie.
  • Poziom 30  
    1. Podałeś linki do kamer analogowych. Obecnie prawie każda cyfrowa kamera ma kilka razy większą rozdzielczość niż analogowa.
    2. Rejestracja obrazu analogowego w praktyce wymaga bardzo dużo energii.
    3. Kamery cyfrowe mogą w zasadzie dowolnie wydłużać czas migawki (efektywnie zwiększać czułość). w prostych kamerach analogowych takiej funkcjonalności nie ma.

Te rejestratory samochodowe mają bardzo dużo wad i jedną zaletę. Są dość tanie.
    Pobierają też stosunkowo mało prądu. Kwota jaką podałeś wystarczy na zakup takiego rejestratora, obiektywu (oryginalny będzie zapewne będzie miał zbyt szeroki kąt widzenia), oświetlacza i samochodowego akumulatora do zasilania całości.
    Moim zdaniem każde inne rozwiązanie będzie droższe.
  • Poziom 8  
    Dzieki za odpowiedz. Myslisz ze taka kamera samochodowa uda mi sie otrzymac zdjecia odpowiedniej rozdzielczosci by wylapac na nich nietoperze?
  • Poziom 30  
    Myślę, że jest duża szansa. Obejrzyj filmy wykonane takimi kamerami (szczególnie w nocy) i oceń to sam.
    Kup/pożycz jedną sztukę i zrób eksperyment.
    Poczytaj o tym co piszą użytkownicy poszczególnych modeli.
    Zastanów się czy sposób pracy takiej kamery, czas pracy itp. będzie pasował.
    Sprawdź czy dany model ma wymienny obiektyw (typowe obiektywy do CCTV mają gwint M12x0.5).
  • Poziom 8  
    Dzieki. Dzis poszukam wiecej na temat kamer samochodowych i co mozna z nich uzyskac, moze polaczenia kamera samochodowa, IR i akumulator sprawdzi sie w praktyce. Jak najbardziej bede musial to przetestwac gdzies w lesie, gdzie nie ma dodatkowego zrodla swiatla.