Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki samochód kupić? Pomóżcie bo mam dylemat.

lukaszm121 16 Paź 2013 22:02 3315 25
  • #1 16 Paź 2013 22:02
    lukaszm121
    Poziom 7  

Stoję dziś przed kupnem swojego pierwszego samochodu. Maksymalna kwota jaką mogę przeznaczyć to 7 000 zł. Chciał bym a żeby było to coś w miarę zrywnego, w miarę praktycznego i oczywiście jak najmniej awaryjnego.
    Żeby ułatwić powiem ze bardzo podoba mi się Peugeot 206 konkretnie wersja 2.0 benzyna. Raczej wolałbym benzynę niż diesla ale nic nie wykluczam. Może to być coś całkiem z innej beczki niż podany wyżej przykład. Każda rada ma dla mnie wysoką wartość. Jak coś to jestem z Podkarpacia, wiec mile widziane linki. Z góry wielkie dzięki!

silniki poniżej 100 koni nie wchodzą w grę:D

a i hondziarze sadzac po moim stylu jazdy polecają mi honde, nie wiem czy to faktycznie mij styl odpowiada wysokim obrotom, czy tylko dla tego ze samu śa pasjonatami i nie widza innych marek, ale ja w innych markach czuje sie dobrze, a jak jest czym jechac, to nie potrzebuje obrotów

0 25
  • #2 17 Paź 2013 19:53
    Alfred_92
    Poziom 32  

Takich tematów były już na forum tysiące, ile można w kółko zadawać takie same pytania bez sprawdzenia czy podobnych już nie ma na forum?

0
  • #4 17 Paź 2013 20:27
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Karaczan napisał:
    Zanim pomyślisz o 2.0 benzynce to najpierw pomyśl kto ci OC zapłaci,

Różnica między 1.6 a 2.0 to około 100zł. W swojej ubezpieczalni za motor 2.7 zapłaciłem o 80 zł więcej niż miałbym 2.0.

0
  • #6 17 Paź 2013 20:33
    my41s
    Poziom 32  

Ja bym zaproponował standard dla początkującego - czyli Corsa 1.2, 1.4, Punto... Co jeszcze więcej można zaproponować?

Alfred_92 napisał:
    Takich tematów były już na forum tysiące

Odsyłamy zatem do wyszukiwarki.

Karaczan napisał:
    Zanim pomyślisz o 2.0 benzynce to najpierw pomyśl kto ci OC zapłaci, bo dla świeżaka kwota będzie dość drakońska
    I nie wiem też czy mocne, lekkie, zrywne auto na 1sze auto to akurat dobry pomysł...

Dokładnie, OC będzie b.drogie, jeśli masz jeszcze <25 lat, to jeszcze są zwyżki dodatkowo za wiek.
    A jeśli chodzi o moc... Jak się ma olej w głowie (w silniku też :P ), to może być małe, lekkie, zrywne na początek. Tylko czasem ta moc niektórych gubi, a efekty można oglądać na cmentarzach, rowach itd.
    Chociaż czasem lepiej troszkę mocniejsze, niż jakby miał wyprzedzać gdzieś ze słabiutkim motorem tira - fakt, że można to zrobić dość szybko, ale wątpię, żeby na kursie się tego nauczył.

0
  • #7 17 Paź 2013 20:47
    Alfred_92
    Poziom 32  

Mocy nigdy za wiele pod warunkiem że w głowie smarowanie pracuje jak należy. Nie napisał Kolega jakim drogami najczęściej się porusza, jeżeli miasto czy drogi o małym zagęszczeniu ruchu to nie ma sensu kupować auta z dużym silnikiem, natomiast na drogach o dużym zagęszczeniu ruchu nie raz trzeba jechać za ciężarówką 10 czy 15 km zanim znajdzie się tyle miejsca żeby przy pomocy 60 KM bezpiecznie ją wyprzedzić.

0
  • #8 17 Paź 2013 22:58
    lukaszm121
    Poziom 7  

Co do ubezpieczenia bedę jako współwłasciciel, z tatą, on ma max zniżki wiec raczej nie powinno byc tragedi. Poruszał sie bede no głównie miasto i mieszany. Mocny silnik to juz taki mój kaprys, na obecna chwile jezdze 1.6 hdi 90 konny i wydaje mi sie ze w zupełnosci mi wsytarcza, ale czasami chciało by sie wiecej:D

0
  • #9 17 Paź 2013 23:09
    Alfred_92
    Poziom 32  

Jak długo ma kolega prawo jazdy i przede wszystkim już Kolega przejeździł km w swojej karierze?

0
  • #10 17 Paź 2013 23:55
    lukaszm121
    Poziom 7  

To tak. mam prawie 21 lat, prawko w styczniu będzie 2 lata. Ile km? nie mam pojęcia, no raczej takie zwykłe podjazdy typu praca, jakies zakupy, wycieczki, czasami jakis wyjazd, no miałem okazje w zeszłym roku troche w niemczech pojezdzic, tam w ciagu 2 miesiecy, zrobic jakies 4 tys. no jak narazie bez mandatów, kolizji, wypadków. Jezdziłem wieloma samochodami, juz nie zlicze. najmocniejsze to 170 konny passat z DSG(był zajebisty). najsłabszy to chyba Polonez:D wiekszość FWD, no raczej nie szaleje, bo przede wszystkim niema gdzie. ale Coś w miare żwawego chce i to nie podlega dyskusji, Tato mi odradzał nie raz. Mówił kup sobie jakis 1.4 bedzie Ci spokojnie wystarczał, no ma racje. Ale ja chce coś szybszego i koniec:D

Dodano po 31 [minuty]:

(nie licze ile km w needforspeed bo to staż ogromny) hehehe

0
  • #11 18 Paź 2013 00:02
    Alfred_92
    Poziom 32  

Powiem tak ja po przejażdżce Audi a4 1.8T przekonałem się doładowanych benzyniaków że teraz w pierwszej kolejności szukałbym czegoś doładowanego. :D

0
  • #12 18 Paź 2013 07:49
    my41s
    Poziom 32  

lukaszm121 napisał:
    kup sobie jakis 1.4 bedzie Ci spokojnie wystarczał

lukaszm121 napisał:
    ja chce coś szybszego i koniec:D

1.4 wcale nie musi być wolne :P

Nie wiem, czy znajdziesz coś za 7tys., ale dla Ciebie byłby dobry mały (ok 1.4) silnik z doładowaniem.

No i napisz co oczekujesz od auta: czy to ma być małe miejskie, czy jakiś kompakt.

W czym masz teraz to hdi?

0
  • #13 18 Paź 2013 10:31
    tzok
    Moderator Samochody

Za 7000zł nie kupisz żadnego pseudo sportowego auta, które nie zaliczyło w swoim życiu porządnego "dzwona". Owszem - kupisz auto z ponad 100KM pod maską ale będzie to albo jakiś szrot albo stara limuzyna, która z takim silnikiem zrywna na pewno nie będzie. Jak się bardzo na te "konie" upierasz to poszukaj Punto II HGT ale uprzedzam, że większość na rynku wtórnym to tzw. "szczepany" (czyli miały przeszczepioną którąś "ćwiartkę"). Nie wierz w cud okazje od Niemca - nie opłaca się sprowadzać nierozbitego auta, wrak tam kupi za 100€, zrobi go za 3000-4000PLN i sprzeda za 7000PLN. Za sprawne auto z którym wszystko jest w porządku musiałby dać z 1500€ - więc kalkulacja jest prosta.

0
  • #14 18 Paź 2013 10:49
    my41s
    Poziom 32  

Ja dodam jeszcze od siebie, że za 7k zł to ja bym szukał auta w możliwie najlepszy stanie, a tą ilość koni przeniósł na drugi plan

0
  • #15 18 Paź 2013 15:31
    lukaszm121
    Poziom 7  

hdi w Citroenie C4 Mamy,
    @tzok obawiam sie ze ma racje ale qrde mam nadzieje ze cos w miare znajde, liczylem tez na wasza pomoc. a co do małej pojemnosci i dużej mocy, to macie racje nawet 1.3 potrafi wiele czego przykładem jest RX-8 ale porozmawiajmy o autach w granicach 7 tys a nie 17:D

0
  • #16 18 Paź 2013 16:20
    my41s
    Poziom 32  

Z tego co napisałeś (post #10) wnioskowałby, że dla Ciebie najlepsze byłoby takie coś pokroju Punto/Corsa itp. z jakimś mocniejszym silnikiem. Jednakże nie przesadzałbym z wielkością tego silnika. Kupowanie 2.0 czy większego, żeby pojeździć po mieście, a czasem wyskoczyć w trasę nie ma sensu. Zanim depniesz to i tak ten silnik powinien złapać temperaturę, a po mieście czasem nawet nie zdąży złapać temperatury

Zresztą ten 1.6hdi w C4 jakąś rakietą nie jest, a taka Corsa 1.4 90KM będzie szła podobnie (może nawet lepiej). Albo poszukaj sobie Corsy C 1.8 125KM :) Tylko w cenie w zasadzie się nie zmieścisz, a jak kupisz bardzo tanio to to pewnie będzie złom.

0
  • #17 18 Paź 2013 18:49
    lukaszm121
    Poziom 7  

No to jak juz wiemy co chce kupić, możecie wystawic jakieś opinie na temat tych aut? wiem ze mnostwo jest po nizczych tematach, ale chciałbym usłyszeć cos nowego, podyskutować:D

0
  • #18 18 Paź 2013 19:10
    tzok
    Moderator Samochody

Wsiądź i się przejedź... ja się bardzo kiedyś zdziwiłem po przejażdżce VW Polo III z silnikiem 1.4 MPI, niby tylko 60KM, a po mieście odstawiało kompakty z silnikami ~90KM.

0
  • #19 18 Paź 2013 21:33
    my41s
    Poziom 32  

tzok napisał:
    ja się bardzo kiedyś zdziwiłem po przejażdżce VW Polo III z silnikiem 1.4 MPI, niby tylko 60KM, a po mieście odstawiało kompakty z silnikami ~90KM.

Bo wszystko zależy od kierowcy :) Trzeba umieć wykorzystać moc silnika.

Jak mój stał w serwisie, to miałem 'przyjemność' jeździć 2 dni Corsą B 1.2 45KM (od nowości w rodzinie u 1-szego właściciela - jak dotąd tylko profilaktycznie wymieniony rozrząd, a usterek praktycznie nie było - ale korozja ją zjada jak nie wiem). Powiem tak - do miasta wystarczy, na trasę... nie, nie, nie i jeszcze raz nie - można, ale to będzie męczarnia. Z 2 pasażerami i bagażami tira się dało wyprzedzić... Ale nie powiem - bałem się jak nie wiem co :P No, ale wiadomo, że takim to tylko z dużego rozpędu i but w podłogę oraz dłuuuuuuuuuuuga prosta :D Z mocniejszym 1.4 będzie fajnie, a wersja GSi (1.6 100 lub 101KM) będzie naprawdę szybka. Tyle, że jest ona dość stara, więc pewnie nie będziesz jej chciał :P Zobacz na jej następcę - Corsę C z silnikiem 1.8 125KM - ma 9s do setki co uważam za naprawdę dobry wynik. Może jakieś Polo trafisz fajne.
    Takie nawet 10s do setki uważam za w pełni wystarczające i dające trochę przyjemności z jazdy.

Daihatsu Charade GTti - małe, lekkie auto z małym silnikiem z doładowaniem :) Według mnie zasługuje na przypomnienie. Tylko, że jego dostępność jest... praktycznie zerowa. Mam sentyment do tego autka. Tak jak do Corsy C 1.8 :) Chociaż do miasta to uważam, że lepszy wybór to będzie 1.4.

Według mnie, chcąc kupić coś, z czego będziesz zadowolony i nie będziesz go co chwila naprawiał - musisz czekać na naprawdę okazję lub też iść na kompromis - zrezygnować z bardzo dużej mocy i wybrać coś troszkę słabszego, jednak bardziej popularnego i dostępnego.

Rozumiem, że wolałbyś, aby spalanie też miało przyzwoite?

tzok napisał:
    Wsiądź i się przejedź...

Chyba najlepsza rada.

Zresztą to nie konie się tylko liczą. Wiadome, że załóżmy 100 konna Corsa będzie jeździła inaczej niż 100 konna Astra, Vectra-więc to założenie, że min. 100KM według mnie jest błędne.

A czy zastanawiałeś się nad czymś większym? Jeśli tak, to można by dorzucić Vectrę B 2.5 V6 (170KM). Tylko nie licz na to, że paliłaby 7l/100km.

0
  • #20 18 Paź 2013 23:03
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Mazda demio z silnikiem 1,3 lub 1,5 . Bardzo dobrze wyposażone auto pakowne i nieoklepane, a za razem nie "obciachowe"- ww sam raz dla młodego człowieka.

0
  • #21 19 Paź 2013 00:02
    lukaszm121
    Poziom 7  

a co powiecie na temat A klasy mietka?

Dodano po 2 [minuty]:

musze zwrócic uwage na to ze spalanie nie odgrywa najwiekszej roli:D

0
  • #22 19 Paź 2013 01:28
    Alfred_92
    Poziom 32  

Jakiś taki nijaki, zdecydowanie wolałbym wspomnianego przez Kolegę na samym początku peugeota 206

0
  • #23 19 Paź 2013 06:24
    my41s
    Poziom 32  

lukaszm121 napisał:
    a co powiecie na temat A klasy mietka?

Alfred_92 napisał:
    Jakiś taki nijaki, zdecydowanie wolałbym wspomnianego przez Kolegę na samym początku peugeota 206

To prawda. Zdecydowanie wolałbym tą Mazdę Demio lub wybranego przez Ciebie Peugeota 206
    Jeśli chciałbyś nie mieć coś oklepanego, to może Saab? Tylko znów...

0
  • #24 19 Paź 2013 09:51
    lukaszm121
    Poziom 7  

z całym szacunkiem, ale ta mazda to bardziej do mojego dziadka by pasowała, niz do mnie. Wiec narazie mazde sobie odpuscimy:D

0
  • #26 27 Gru 2013 20:43
    Pablo888
    Poziom 9  

Ale ludzie jakie wy autka wciskacie mając cenę 7000? Normalne autko ze zwykłą dwulitówką bez żadnego turbo (z racji kosztów remontu w razie awarii) - szybko pojedziesz, żwawo ruszysz spod świateł a przy spokojnej jeździe nie zrujnuje Ci kieszeni...

0