Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki symetryzator na pasmo UKF

18 Mar 2005 02:51 4954 13
  • Poziom 16  
    Cześć !

Mam pytanie, czy symetryzator na zakres I-IV obejmuje UKF, a jeśli nie, to jaki obejmuje ? Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    cześc kolego oczywiscie że obejmuje i bez obaw możesz go zastosowac do anteny ukf lecz polecałbym jednak zastosowac symetryzator o węższym pasmie przenoszenia np.pasmo kanałów 1-12 .bo po co ma być całe pasmo TV odbierane przez antene? niepotrzebnie. jeżeli antena ukf ma pasmo 88-108 Mhz to lepiej jej dac pasmowy symetryzator do kanału 12, bo jak wiadomo na takiej oantenie też mozesz złapac pare programów Tv jeśli zastosujesz symetryzator od 1-69k, to tyle pzdrawiam cbshogun wrocław
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Najbardziej selektywnym symetryzatorem są tzw. pętle! Mają one kilka zaley. Po pierwsze - nie trzeba iść po nie do sklepu (kawałek kabla zawsze się znajdzie w domu) po drugie - nie grzeją się (przy nadawaniu większą mocą ok. 10 W) i po trzecie - są selektywne. Mają tylko dwie wady pierwsza to - są duże a druga - trzeba je zrobić samemu (nie dla leniwych).
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam serdecznie.

Jak na razie nie wiadomo, czy chodzi o nadajnik? Nie wiadomo też o jaką szerokość pasma chodzi? UKF to 30-300MHz. Może więc być tak, że symetryzator 1-12 nie wystarczy, może tez być tak, że pętla będzie za "wąska".
    Stąd pytanie do czego ten symatryzator?

Sebastian
  • Poziom 16  
    Witam,

ArtMedia napisał:
    Jak na razie nie wiadomo, czy chodzi o nadajnik? Nie wiadomo też o jaką szerokość pasma chodzi? UKF to 30-300MHz. Może więc być tak, że symetryzator 1-12 nie wystarczy, może tez być tak, że pętla będzie za "wąska".
    Stąd pytanie do czego ten symatryzator?

Chodziło mi o odbiór 88-108 MHz.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W takim razie pętla z kabla odpada. Stroi się bardzo ostro. Optymalny wydaje się symetryzator telewizyjny na VHF, czyli tak jak wspomniał cbshogun.
    Powodzenia.

Sebastian
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ja mam pętlę i odbieram na zwykłym pętlowym dipolu ok.40 stacji na UKF-ie na ok. 10-cio metrowym maszcie (od ziemi). Czasami też nadaję z tej anteny (2 m)! SWR trochę wysoki i radio się grzeje ale jakoś wytrzymuje już czwarty rok!
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Witam !
    Symetryzator wykonany z półfalowej pętli kabla koncentrycznego pokrywa pasmo rzędu 20%, co w zupełności wystarcza do pokrycia całego zakresu radiofonicznego UKF.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Symetryzator to koszt kilku zł i łatwo się montuje w puszce antenowej, pętla wymaga starannego montażu mechanicznego i wiedzy jak ją zrobić. Myślę, że nie warto tracić czasu na wykonanie pętli.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    taki symetryzator kosztuje w granicach 3-4zł więc czasami naprawde lepiej kupić gotowca niż się bawić samemu
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Panda02 napisał:
    Symetryzator to koszt kilku zł i łatwo się montuje w puszce antenowej, pętla wymaga starannego montażu mechanicznego i wiedzy jak ją zrobić. Myślę, że nie warto tracić czasu na wykonanie pętli.

Zgadzam się z Twoim stwierdzeniem. Z tym, że moim zamiarem było sprostowanie stwierdzenia zawartego w poście napisanym przez ArtMedia, który sugerował, iż taki symetryzator pracuje na tyle wąskopasmowo, iż jego zastosowanie nie wchodzi w rachubę.
    Otóż twierdzę, że zastosowanie takiego rozwiązania jest technicznie możliwe, a czy celowe i opłacalne - niech rozstrzyga sam zainteresowany.
    Pozdrawiam !
  • Poziom 16  
    Witam,
    Dzięki za wszystkie odpowiedzi, to była taka sytuacja, że mam symetryzator i ponieważ mimo wzmacniacza antenowego były jeszcze jakies klopoty z odbiorem, to chciałem wyeliminować symetryzator jako przyczynę a teraz wiem że muszę się jeszcze z antena pobawić
  • Poziom 9  
    Witam. Mam symetryzatory odbiornikowe. Myślę, że takie same jak antenowe.
    Jeden so1-4u dwa zwoje na transformatorze.
    Drugi so1-4 bez literki u trzy zwoje na transformatorze.
    Który zastosować do anteny 3el ukf?
    jaki symetryzator na pasmo UKF jaki symetryzator na pasmo UKF
    Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin punkt 3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.

• Poziom 37  
    Użyj ten bez literki "u" bo ona oznacza (prawdopodobnie) UHF.