Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02

rychu89 17 Paź 2013 16:13 3486 3
  • #1 17 Paź 2013 16:13
    rychu89
    Poziom 8  

Witam, mam problem z pralką Ariston ARTXD 149.
    Pralka stała nieużywana już jakieś 2 lata.
    Po pierwszym uruchomieniu nabrała wodę i wyskoczył błąd F10 - odpowiedzialny za hydrostat. Sprawdziłem wtyczkę, wężyki sam hydrostat - wyglądał idealnie, złożyłem i odpaliłem ponownie pralkę, wtedy po nabraniu wody, pralka zaczęła na przemian pobierać i wypluwać wodę, a następnie wyrzuciło błąd F02 - prawdopodobnie zablokowany silnik. Również zerknąłem na niego (na razie z zewnątrz)- i nic nie wskazuje na jakieś uszkodzenia mechaniczne. Wnętrze pralki wygląda jak nowe.

Czy takie losowe wyskakiwanie błędów wskazuje na to, że moduł sterujący jest zepsuty. W końcu ta pralka pracowała ok. roku potem 2 lata stała nieużywana.

Czy czyszczenie styków,modułu, może jakoś pomóc w tym wypadku?

PS. Doczytałem się również, że oprogramowanie tej pralki często było nieaktualne i trzeba było je aktualizować.
    Czy to może być przyczyną?

0 3
  • #2 17 Paź 2013 18:26
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 18 Paź 2013 23:24
    rychu89
    Poziom 8  

Zrobiłem zdjęcia, na moje oko nic się nie popaliło z drugiej strony ścieżki są bez uszczerbków, śladów spalenia. Dziś testowałem pralkę ponownie i błąd hydrostatu ustał, po tym jak go rozkręciłem (odkreciłem te plastikowe śrubki) i wypadł z niego kawałeczek plastiku - dmuchając już nie słychać charakterystycznego głośnego <<KLIK>> tylko ciche pyknięcie. Podczas ponownego rozruchu pojawia się tylko błąd F02 - opisujący zablokowanie silnika. Na jednych programach pralka pobiera wodę i nic nie robi - wywala błąd, na innych pobiera dużo wody z przerwami, ale jej nie wydala.
    Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02 Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02 Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02 Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02 Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02 Ariston artxd 149 - Rozruch pralki po długim czasie nieużywania Błędy F10, F02
    -------------------------------------------------------------------

0
  • #4 27 Paź 2013 09:33
    rychu89
    Poziom 8  

Moduł właśnie wrócił od elektronika. Wg niego nie dało się "przeprogramować" i stwierdził, że chyba procesor jest uszkodzony = moduł do wymiany. Jedyną rzecz jaką zrobił było wykasowanie błędów. Po montażu i puszczeniu pralki na programie ogólnym wyrzuciło błąd F-02.
    I moje pytanie, czy da się ten procesor wymienić, czytałem gdzieś na forum o kodowaniu eeprom czy to jest ten procesor? Ile takie coś kosztuje - część/wymiana/programowanie?
    Czy mógłby ktoś polecić dobrego elektronika/dobry serwis Hotpointa we Wrocławiu, który (jeśliby się dało) podołałby takiej robocie?

PS.
    Hydrostat wymieniłem na używany, ale raczej sprawny gdyż sprawdzając zwieranie (chyba tak się na to mówi) to 3 blaszki reagowały podczas dmuchnięcia a jedna skrajna nie zwierała z pozostałymi.

0