Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega328 - Sterowanie wentylatorem, jaki mocny układ wybrać, by nie piszczał.

17 Paź 2013 22:01 2898 5
  • Poziom 15  
    Witajcie i wybaczcie za długość -chciałem dobrze opisać sedno oraz zawrzeć wszystko w jednym poście.
    Tak wiem, że jest tematów pełno, przejrzałem w ciągu całego tygodnia po dniach i nocach praktycznie wszystkie, i wszędzie jest praktycznie ta sama odpowiedź, która jednak mnie nie satysfakcjonuje.

Chciałbym sobie zrobić kontroler obrotów wentylatora komputerowego 3pin 12V oparty o tanie arduino z ebay (chciałbym by miał dokładny pomiar i wąski zakres prac oraz kontrolę po USB).
    Szukam sposobu na sterowanie wentylatorem w zależności od wyjścia z arduino - czy to PWM czy jakieś inne.
    Niestety we wszystkich tematach jest praktycznie ten sam najprostszy układ na jednym tranzystorze, od n-mosfet, po bipolarne czy też darlingtony (przy okazji nie wiem jaki wybrać?), beż żadnych filtrowań itp czego efektem jest zazwyczaj bzyczenie cewek w wentylatorze (spowodowane wyjściem 1kHz z atmegi).
    Nie znalazłem w ciągu ~70 godzin żadnego układu, który by pasował do moich potrzeb, a myślałem, że jest to coś oczywistego i odpowiedź da się bez problemu znaleźć.
    Nie śpię po nocach i szukam non stop, jednak zaczynam tracić nadzieję i zwracam się z prośbą, domyślam się, że bardzo prostą.
    Proszę wskażcie najlepszy sposób na zasilanie wentylatora.
    Podobno niestety wentylatory nie lubią zasilania PWM (tracą sygnał RPM oraz szkodzi elektronice wentylatora), czy jest jakieś inne wydajne wyjście prócz LM317? Może jakiś inny układ? Przetwornica DC/DC? Jakiś dedykowany driver?
    Nie znalazłem schematu w którym używano by cewek, a z tego co się orientuję praktycznie wszystkie komercyjne kontrolery posiadają na kanał cewkę i dość spory kondensator.

Cel?
    -kilka amperów przy 12V, tak, by układ wytrzymał 10 wentylatorów, ewentualnie pompkę 36W do chłodzenia wodnego. Wszystko to jest na silnikach bezszczotkowych.
    -wysoki zakres regulacji
    -nie generował hałasów i pisków.

Czytałem, że jednym ze sposobów na eliminację hałasów jest zwiększenie częstotliwości, lub zmniejszenie. Niestety nie znalazłem na co wpływa i czy nie zawęża progu regulacji zmiana częstotliwości i zegara w atmedze.
    Czego szukać?

Pozdrawiam
  • BotlandBotland
  • Poziom 43  
    To się robi tak jak przetwornicę w topologii buck Link, wygodnie przenieść "klucz" na dół (tranzystor N-mosfet od strony masy).

Częstotliwość zwiększyć ile się da, im wyższa tym mniejsza cewka i kondensator są potrzebne, ze względu na tą wysoką częstotliwość nie możesz podłączyć bramki wprost do mikrokontrolera potrzebny jest driver MOSFET'a.
  • BotlandBotland
  • Poziom 15  
    Jarek, dzięki za odpowiedź.
    Właśnie szukam czegoś więcej na ten temat.

Jaką częstotliwość powinien mieć sygnał PWM?
    Jest jakaś inna możliwość bez zmiany zegara w ATmedze?
    Może jeszcze jakieś inne pomysły macie jak to wykonać, by przesadnie nie komplikować układu?

Ewentualnie czy jest możliwość zwiększenia częstotliwości bez ingerowania w zegary atmegi?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Jaką częstotliwość powinien mieć sygnał PWM?
    >20kHz żeby nie piszczało, ale większy pozwoli ci zastosować mniejsze elementy LC, ale też nie dawaj kilkuset kHz bo bardzo wzrosną wymagania ja jakość elementów i będzie problem z zakłóceniami.
    Cytat:
    Jest jakaś inna możliwość bez zmiany zegara w ATmedze?
    Jak to bez zmiany? ktoś cie zmusza do użycia jakiejś niskiej?
  • Poziom 15  
    Jarek, domyślnie na wyjściu jest 500Hz lub 1kHz w zależności od wyjścia.
    Musiałbym jakoś zwiększać częstotliwość w atmedze, by uzyskać te >20kHz.

Zwiększenie częstotliwości w Atmedze można zrobić programowo, zmieniając jakieś timery, ale pewnie wiąże się to z jakimiś skutkami negatywnymi. Co o tym myślisz?
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Zwiększenie częstotliwości w Atmedze można zrobić programowo, zmieniając jakieś timery, ale pewnie wiąże się to z jakimiś skutkami negatywnymi. Co o tym myślisz?

Skutki są, ale czy one są negatywne?
    1. musisz zastosować układ który szybko przełącza tranzystory.
    2. zaprojektować układ i płytkę porządnie, tak aby nie promieniować za dużo zakłóceń.
    3. 1kHz to mogłeś wygenerować programowo, 20kHz to lepiej z timera/licznika.
    4. zwiększając częstotliwość PWM'a godzisz się na mniejszą rozdzielczość.

Przykładowo przy taktowaniu 8MHz możesz uzyskać 50kHz PWM i rozdzielczość 160