Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ariston AVTF 109 - H2O przy płukaniu

18 Oct 2013 08:36 3150 7
  • Level 10  
    Witam.

W 2008 roku miałem problem z pralką Ariston AVTF 109 opisany w linku poniżej

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1060763.html .

W skrócie -" uległa uszkodzeniu cewka elektrozaworu prania zasadniczego w konsekwencji uszkadzając triaka sterującego Q11 ". Wymieniłem triaki i rezystory przy triakach i działało wszystko przez kolejne 5 lat.

Ostatnio znów pojawił się problem z H2O, tym razem jednak problem występuje pod koniec cyklu prania, pralka nie potrafi pobrać wody do płukania.
    Które elementy na płycie modułu odpowiadają za sterowanie zaworem płukania ?
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 10  
    Mam stary zawór, który został mi z poprzedniej naprawy - podmieniłem uszkodzoną cewkę (cewki w elektrozaworze chyba się nie różnią?). Na cewkę płukania podawane jest ciągłe napięcie 230V, a czy jest to objaw uszkodzenia triaka, czy może wskazuje na coś innego?
  • Helpful post
    User removed account  
  • Level 10  
    Ciąg dalszy problemu. Wymieniłem triaki i rezystory i po tej czynności na zawór płukania przychodzi tylko 50V i co może być tego powodem? Luty sprawdziłem, sa ok. Prosze o sugestie, z góry dziękuję.
  • Level 12  
    Jednak u mnie objaw był identyczny triaki i cewki były dobre, wymieniłem tylko rezystor 560Ω, element SMD oznaczony jako 561 w najbliższym sąsiedztwie triaka Q12, z tego co pamiętam mimo bliskości przy Q12 był elementem obwodu triaka Q11, więc załączanie zaworu przy płukaniu wydaje się być sterowane przez Triak Q11, a rezystor zamiast 560Ω miał około 2MΩ , nawet można było to sprawdzić bez wylutowywania pozostałe elementy miałem dobre.
  • Level 12  
    Triaki Q11 i Q12 - MAC97A8 obracając go w pozycję nogi do góry płaska strona obudowy od siebie, oznaczając nogi od lewej 1-2-3
    Taki triak jeśli jest dobry powiniem miec wskazanie miernika na zakresie diody:

Nogi
    1-2 599 do 750
    2-1 599 do 750 tak samo j.w
    1-3 nieskończoność wskazanie na mierniku ".0L"
    3-1 nieskończoność wskazanie na mierniku ".0L"
    2-3 nieskończoność wskazanie na mierniku ".0L"
    3-2 nieskończoność wskazanie na mierniku ".0L"
    Opis końcówek triaka (triak - tyrystor dwukierunkowy)

1. - main terminal T1
    2. - gate
    3. - main terminal T2
  • Moderator
    Ariston AVTF 109 - H2O przy płukaniu