Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować?

18 Paź 2013 11:53 1734 6
  • Poziom 11  
    Zasilacz ma napięcie 5V, ale nie ma wcale 12V, nie znać żadnych nadpaleń ani wybrzuszeń kondensorów elektrolitycznych, ale w środku leżała malutka dioda 1N4148, ale nie wiem z którego miejsca odpadła, a jest takich więcej i sporo pustych miejsc. Na każdym pisze tak samo, a na płycie oznaczone są literką D (np. D26...), w które miejsce ją wlutować?
    Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować?
    Poprawiłem TONI_2003.
  • PCBway
  • Moderator
    Szukaj tak oznaczonego pola DXX (gdzie zamiast XX będą cyfry), a co najważniejsze będzie widoczne miejsce lutowania tej diody (takie miejsce łatwo odnajdziesz – różni się od pól jakie niebyły używane. Dałeś sporo zdjęć , ale od góry PCB i bardzo słabej jakości, a odnaleźć jest najłatwiej od strony lutowania na PCB płyty...
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Zatem są cztery takie miejsca gdzie ten element mógł być wlutowany D12, D13, D14, D15, na żadnym nie ma śladu że stamtąd coś odpadło. Z tym że jedno miejsce jest identyczne jak to co podałeś na zdjęciu - chodzi o kierunek wlutowania - pad jest dookoła zaznaczony czarnym kołem - a trzy pozostałe miejsca mają inny obrysowany kierunek wlutowania elementu. I nie wiem gdzie to wlutować. W ogóle na całym tym miejscu nad D12, D13,D14 jest taki duży żółty element przykręcany do obudowy zasilacza i wszystko zasłania oprócz miejsca D15 które jest łatwo dostępne. Chociaż w D14 też dałoby się wlutować bo jest tak minimalnie z boku tego dużego transformatora czy jak to się nazywa. Czy mam to wlutować w D14? D14 zaznaczyłem na zielono.
    Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować? Tracer model: 4Life 450HF - odpadła dioda 1N4148 z płyty PCB gdzie wlutować?

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

• Poziom 27  
    Witam
    Jeśli to jest oryginalna krzywizna nóżek diody to obejrzyj dokładnie płytkę od strony druku, może to był element lutowany od strony ścieżek.
    Z jedną nóżką prostą ciężko takie coś umieścić od strony elementów.
    Weź diodkę i próbuj znaleźć dla niej miejsce - na zasadzie zgodności odległości końcówek.
    Pozostaje jeszcze ewentualność " odpadu poprodukcyjnego "
    Pozdr.
  • Moderator

Spoiler:
    Spoiler:
  • Poziom 11  
    to ja juz nic nie rozumiem, wychodzi na to że ta dioda nie jest z tego zasilacza? Może wpadła tam przez przypadek? Leżała w środku w rowku radiatora.
  • Moderator
    hostini napisał:
    Może wpadła tam przez przypadek? Leżała w środku w rowku radiatora.

Samo życie, a takie sytuacje się zdarzają i to o wiele więcej dziwne, ale nigdy nie jest wiadome od razu czy to tak mogło być, i czy akurat w Twym przypadku jest rozwiązaniem poprawnym... :D
    PS.
    Pod Q2 pod radiatorem jest taka dioda właśnie ukryta...