Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak? Regulator jasności LED.

18 Paź 2013 14:12 2628 19
  • Poziom 38  
    Witam,

Robię oświetlenie klawiatury dla Taty który w nocy pracuje na komputerze. Kiedyś zrobiłem najprostsze oświetlenie :
    +5V z zasilacza ATX - rezystor - włącznik - 4 diody led, przyklejone na taśmę do biurka :)
    Działało z 2 miesiące a potem już wszystko się odkleiło itd.

Teraz mam zamiar użyć taśmy LED na 12V. Długość ok. 0.5m . Chce wykonać regulator jasności tych diod . O ile jest to możliwe. Jeżeli jest, to chciałbym aby znalazł się tam potencjometr z wlacznikiem, i oczywiście układ był jak najmniejszy :)

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Wsztysko co potrzebujesz to wymieniłeś w poście. Idź do sklepu i poproś o te elementy. Wybierz najmniejsze i sprawa rozwiązana. Ja bym potencjometr i wyłącznik wsadził do sasilacza.
  • Poziom 38  
    rusty_nail napisał:
    Kup ojcu klawiaturę z podświetleniem.

Niestety też mu to proponowałem ale niestety ma już swoją klawiaturę która jest dla niego "najlepsza na świecie" i nie chce żadnej innej :)

johnny99 napisał:
    Wsztysko co potrzebujesz to wymieniłeś w poście. Idź do sklepu i poproś o te elementy. Wybierz najmniejsze i sprawa rozwiązana. Ja bym potencjometr i wyłącznik wsadził do sasilacza.

Sądzi kolega że da radę regulować jasność diod poprzez zwykły potencjometr ? Nie wydaje mi się...
  • Poziom 38  
    Dzięki za odpowiedź, ale wolałbym wykonać to sam :)
  • Poziom 38  
    Hmm... Tylko że tam jest napięcie 9V :) Co trzeba zmienić w schemacie aby działało to na 12V ?
  • Poziom 12  
    Chyba tylko tranzystor i rezystory tak mi się wydaje ale nie wiem do końca
  • Poziom 38  
    Wg. data-sheet BC517 :
    Cytat:

Low voltage (max. 30 V)

Więc wydaje mi się że tylko rezystory będą miały inną wartość :D
    Więc gdyby ktoś mądrzejszy ode mnie pomógł mi w tym był bym wdzięczny :)
  • Poziom 12  
    to tylko rezystory wychodzi na to ale nie wiem do końca
  • Poziom 28  
    Lepiej zrób regulator PWM na NE555. Będziesz miał ten swój potencjometr i włącznik. Regulacja PWM do liniowej jest o tyle lepsza, że straty na tranzystorze końcowym są bardzo małe, co przy regulacji takiego odbiornika jak taśma LED ma znaczenie. Zobacz jaki prąd pobiera ta taśma i jaki jest maksymalny prąd tranzystora, który został podany w filmiku. Tak się nie da :)
    http://mirley.firlej.org/files/user_img/u333/pwm555_494.gif
    Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    kaka0204 to jest myśl :D
    Chyba właśnie zrobie taki regulator PWM, nieśmiertelna kostka NE555, małe wymiary, wszystko jak chciałem ;)
    Dam znać o efektach ! :D
  • Poziom 38  
    Witam ponownie,

Dziś wybrałem się do elektronicznego i okazało się ze nie ma diody MBR1645. Jeżeli układ będzie regulowal jasność diod a nie obroty silnika to jaką diode tam wstawić?
  • Poziom 28  
    W tym przypadku dioda nie jest niezbędna. Można byłoby się obejść bez niej, ale jak już tak bardzo chcesz dodać tą diodę, to może być nawet zwykła UF4007 o ile prąd nie jest za duży.
  • Poziom 38  
    kaka0204 napisał:
    o ile prąd nie jest za duży

Długość taśmy to ok. 50 cm (biała ciepła).

kaka0204 napisał:
    W tym przypadku dioda nie jest niezbędna

Hmm... No to nie będe jej dawał ;)
  • Poziom 28  
    MrDoimer napisał:
    Długość taśmy to ok. 50 cm (biała ciepła).

Znasz jakieś bardziej dokładne informacje?
  • Poziom 38  
    kaka0204 napisał:
    Znasz jakieś bardziej dokładne informacje?

Tylko, że jest ona na 12V :( Więcej będę wiedział kiedy ją kupię :)

Pani w elektronicznym jednak zamówiła już tą diodę (MBR1645) i będzie w poniedziałek :)