Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ATiny13][Bascom] sterownik zaworów webasto

Marek Sp 18 Paź 2013 16:27 1692 11
  • #1 18 Paź 2013 16:27
    Marek Sp
    Poziom 20  

Moje webasto nie daje rady nagrzać wnętrza samochodu ponieważ motorek 3V6 jest zbyt duży i dlatego wstawiłem dwa zawory które odcinają obieg silnika a drugi otwiera bajpas. Wybrałem procesor ATiny13 bo taki mam ale brakuje mi jednego pinu . Czy uda się zmienić deklaracje pinu raz jako wejście a raz jako wyjście ? Sterowanie webastem jest analogowe . Chyba ze użyć pinu reset tyle ze będzie problem w wypadku zmian w programie bo trzeba kasować procesor .
    Szkic algorytmu bedzie wygladał tak :
    -algorytm

zmierz temprature
    jesli temp jest mniejsza niz 8 st i zapolon 1 idz do dogrzewacz
    jesli webasto 1 i temp ponizej 50 st idz do webasto
    jesli webasto 1 i temp powyzej 50 st idz do dogrzewacz

- praca tryb webasto
    jezeli na wejsciu nap webasto jest 1 to
    zamknij zawor obiegu duzego
    mierz temperature cieczy
    jesli temp zrosnie powyzej 60 st zamknij zawor maly i otworz duzy
    jesli temp wzrosnie do 50 st to otworz zawor obiegu duzego
    jezeli temp spadnie do 40 st to zamknij zawor obiegu duzego.
    koniec podprogramu
    - praca jako dogrzewacz silnika zimnego .
    jesli na napiecie po zaplonie jest 1 to
    zmierz temperature cieczy
    jezeli jest ponizej 8 st
    zamknij zawor obiegu malego
    uruchom webasto
    jezeli temperatura wzrosnie do 20 st wyłacz webasto.
    - dogrzewacz postojowy z cieplego silnika .
    nap po zaplonie 0
    webasto 1
    ciecz powyzej 40 st
    zamknij zawor malego obiegu
    wlacz webasto
    jesli temp spadnie ponizej 50 st zamknij zawor malego otworz duzego .

0 11
  • #3 18 Paź 2013 16:43
    Marek Sp
    Poziom 20  

A czy raczysz rozwinąć swoje oczywiście na bardziej konkretne rozwiązanie tzn. gdzie umieścić polecenie zmiany konfiguracji ? )))
    W takim razie jak zrobić część analogową ? która raz będzie sterowała 0-12V a raz czekała na 0 lub 12 V ? W tej materii nie mam konceptu .

0
  • #4 18 Paź 2013 19:50
    atom1477
    Poziom 43  

Marek Sp napisał:
    A czy raczysz rozwinąć swoje oczywiście na bardziej konkretne rozwiązanie tzn. gdzie umieścić polecenie zmiany konfiguracji ? ))).

Kuniarz łaski Ci nie robi. Spytałeś o to czy się da i odpowiedział Ci w pełni wyczerpująco. Nie pytałeś o to jak to zrobić.
    Chcesz szczegółów to może Ty byś raczył zajrzeć do datasheeta.
    Ale oczywiście to zadziała tylko w granicach napięcia zasilania procesora czyli powiedzmy od 0 do 5V. A dalej coś piszesz o 12V. A takie przełącznie 12V to już w sumie niezależnie od procesora (tzn. prawdopodobnie nie da się tego zrobić na 1 pinie procesora, więc przełączanie kierunku pinów procesora i tak nie będzie konieczne).

0
  • #5 18 Paź 2013 20:23
    Marek Sp
    Poziom 20  

Dopasowanie poziomów napiec nie jest problemem , przemyślałem i znalazłem kilka rozwiązań . Jedynie nie wiem jak napisać w Bascomie zmiany we na wy w podprogramie .

0
  • #6 18 Paź 2013 20:38
    atom1477
    Poziom 43  

Po prostu piszesz to samo co normalnie piszesz jeden raz na początku programu.
    A dopasowanie poziomów jest problemem w tym przypadku.

0
  • #7 18 Paź 2013 20:50
    Marek Sp
    Poziom 20  

Jak sprawdzę czy działa narysuje schemat

0
  • #8 18 Paź 2013 22:03
    Marek_Skalski
    Moderator Projektowanie

Najpierw narysuj schemat.
    Jeżeli narysujesz go prawidłowo, to będziesz miał szansę ocenić poprawność konstrukcji. Nie mam pojęcia co sobie wymyśliłeś, ale ja bym jednak odżałował te kilka złotych na inny kontroler i nie kombinował z przełączaniem funkcji pinów przypiętych do 12V. Tym bardziej, że chyba nawet nie wiesz jak to zrobić, ponieważ pytasz czy to jest możliwe.
    Rozumiem, że w samochodzie należy minimalizować pobór prądu, ale Tiny13 po prostu nie spełnia podstawowych wymagań do Twojej aplikacji. Jeżeli chcesz działać wbrew podstawowym zasadom inżynierii i będziesz na siłę dopasowywał otoczenie do uC, to będziesz tracił czas na walkę z problemami, które sam sobie stworzysz.
    Problemy należy eliminować na etapie projektowania, a nie wykonania.

0
  • #9 18 Paź 2013 22:48
    atom1477
    Poziom 43  

Też mam takie zdanie (że procesor jest wybrany źle i lepiej wziąść większy).
    Poza tym nic nie zaoszczędzisz bo przełączanie funkcji We/Wy dla drivera 12V wymaga więcej pinów sterujących niż 1. Tak więc i tak nie wysterujesz tego z jednego pinu Attiny i musiał byś dać inny procesor. A jak dajesz inny procesor to już nie musisz robić przełączanego kierunku dla drivera 12V.

0
  • #10 19 Paź 2013 12:07
    Marek Sp
    Poziom 20  

Przekonaliście mnie, tyle ze jaki procesor wybrać ? potrzebuje co najmniej jeden przetwornik ADC .

0
  • #11 19 Paź 2013 12:13
    atom1477
    Poziom 43  

Jeżeli zrobienie płytki pod SMD nie stanowi dla Ciebie problemu to zwykła ATMega8 będzie najlepsza. Bo najtańsza (może nawet tańsza od Attiny13), równie mała, i ma wszystko co Ci trzeba.
    Oczywiście nie musi to być konkretnie stara oryginalna Atmega8 tylko może to być jej jakiś nowy odpowiednik: Atamega8A, Atmega88, Atmega88P, Atmega88PA czy inne.

-1
  • #12 19 Paź 2013 12:19
    Marek Sp
    Poziom 20  

Smd nie stanowi problemu . Tez myślałem o ATmega8 mozna na niej jeszcze sterowanie czasowe napisać .

0