Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pascal - nieprawidlowe działanie programu po kompilacji

lukas0420 18 Paź 2013 19:27 1320 11
  • #1 18 Paź 2013 19:27
    lukas0420
    Poziom 6  

Stworzyłem kalkulator w programie Free Pascal, i po jego kompilacji program działa nieprawidłowo. Nie mam pojęcia co zrobiłem źle, jestem początkujący i dlatego to pytanie kieruje do innych specjalistów z tego tematu. Wstawiam napisany przeze mnie kod.

Kod: pascal
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 11
  • #2 18 Paź 2013 21:09
    lolo1995

Poziom 10  

To jest Twój cały program? Jeśli tak to jest to trochę nie logiczne co napisałeś.

0
  • #3 18 Paź 2013 21:11
    bodom
    Poziom 29  

Popatrz m.in. na miejsce wstawienia end. (z kropką)

0
  • #5 19 Paź 2013 18:54
    lukas0420
    Poziom 6  

Po prostu uczę się pisać programy w tym języku bez jakichkolwiek kursów. Miałem tylko styczność z c++ i dlatego jestem przyzwyczajony, że jeżeli kompilacja przebiegnie pomyślnie to dla mnie oznacza to że program napisany jest poprawnie. Dlatego piszę teraz ten post byście mi pomogli i ewentualnie poprawili coś w kodzie lub podpowiedzieli. Ten program to moje ćwiczenie z funkcją if i na niej się skupiam, więc mam pytania. Czy mogą się znaleźć dwa polecenia if w jednym programie i czy end. może się w związku z tym wielokrotnie powtarzać. Tak poza tym to jeden uzytkownik zapytał czy to sie kompiluje. Owszem kompiluje i dlatego myślałem, że napisałem dobrze bo w ten sposób się uczę. Proszę o wyrozumiałość.

Dodano po 3 [minuty]:

Chciałem by działanie programu wyglądało tak: Jakie chcesz wykonać działanie? Odejmowanie. Podaj pierwszą liczbę : a . Podaj drugą liczbę : b. Wynik odejmowania wynosi : c. Czyli ma to wyglądać tak że na początku wybieram sobie operację jaką chcę wykonać w tym programie a poźniej podać dwie liczby z tym związane.

0
  • #6 19 Paź 2013 19:11
    Dżyszla
    Poziom 42  

No w sumie jak się przyjrzeć to rzeczywiście się skompiluje... A tylko dlatego, że wszystko po END. jest ignorowane.

Przeczytaj jeszcze raz kurs, poznaj szkielet programu, operatory przypisania i porównania. A przy okazji warto wyrobić nawyk lepszego wykorzystywania zmiennych i nazywania ich.

Tak BTW - Pascal wychwyci znacznie więcej błędów niż C.
    I ta styczność z C też chyba była kiepska, skoro nawet kłopoty z logiką warunków są...

0
  • #7 19 Paź 2013 20:36
    lolo1995

Poziom 10  

jeszcze kolejna rzecz. Masz użyte słowa kluczowe 'odejmowanie' i 'dodawanie'. Wygląda to tak jakbyś chciał żeby były to funkcje, ale te funkcje o nazwie 'dodawanie' i 'odejmowanie' nie są nigdzie zdefiniowane.

0
  • #8 20 Paź 2013 07:02
    lukas0420
    Poziom 6  

W takim razie jak zdefiniować te funkcje? Mozecie podac link z kursem gdzie jest cos takiego zawarte to moze zrozumiem w czym rzecz.

0
  • #9 20 Paź 2013 09:17
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Powinno być tak :

0
  • #11 20 Paź 2013 12:32
    Herbatniczek
    Poziom 15  

Mój kod nie jest poprawny, bo nie zwróciłem uwagi na to, że w if był dwukropek a w podstawieniu nie było.....ale to raczej kosmetyka i wynikła z tego, że po prostu skopiowałem kod i dopisałem co miało być.
    Całość logicznie jest poprawna a w takiej formie jak teraz na 100% poprawna. Widzisz inny błąd ? czy się czepiasz ?

poprawione ma być tak :

p.s. poprawienie kodu może dać mu więciej wiedzy niż odesłanie do nauki. Przecież wiadomo, że się uczy a nie umie zatrybić.

0
  • #12 20 Paź 2013 13:05
    Dżyszla
    Poziom 42  

Niestety pewne elementarne rzeczy trzeba po prostu wiedzieć, aby móc się uczyć. A kursy bardzo często wychodzą od prostych kodów obrazujących działanie, które najlepiej rozwijać. Jest to lepsza nauka niż próba wymyślania na początku coś od zera.

Tak, kod jest obecnie składniowo i znaczeniowo poprawny, ale brakuje mu choćby formatowania, które choć składniowo nieistotne, to jednak czyni kod bardziej czytelnym, ergo bardziej zrozumiałym i prostszym w czytaniu, interpretacji oraz nauce.

Nie będę tutaj wspominał o funkcjonalności czy zmniejszeniu kodu - to już zostawiam autorowi, jak pozna kilka przydatnych zapisów czy poleceń.

0