Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nie działający laptop - Asus x50c czarny ekran

lukasz3120 18 Paź 2013 20:44 2979 11
  • #1 18 Paź 2013 20:44
    lukasz3120
    Poziom 11  

Witam. Mam problem z laptopem. Nie jest to mój laptop dlatego nie znam dokładnej historii. Wiem tylko tyle że laptop nagle zaczął się wyłączać aż w końcu przestał się włączać, tzn. laptop włącza się ale słychać jedynie pracę napędu dvd i widać świecącą diodę od włączenia, ekran jest czarny (podłączony do zewnętrznego monitora nadal jest czarny). Po rozkręceniu zauważyłem że wiatrak nie działa. Zapewne wiatrak przestał działać i stąd były te wyłączenia, aż w końcu coś się spaliło, i tu pytanie, co mogło się spalić\zepsuć? Opłacalna jest naprawa? Laptop to Asus x50c.

1 11
  • #2 18 Paź 2013 20:47
    yang32
    Poziom 36  

Jeśli wiatrak nie działał, a laptop był właczany i pracował, to spalił się prawdopodobnie procesor i może też mostek płyty się przegrzał. Co dokładnie bez podmiany procesora i pomiarów nie da się określić.

0
  • #3 18 Paź 2013 20:49
    lukasz3120
    Poziom 11  

Czyli naprawa nie opłacalna? ;)

0
  • #4 18 Paź 2013 20:53
    yang32
    Poziom 36  

Przez internet nie da sie tego stwierdzić. Ja bym wymienił wiatrak i procesor i zobaczył co się stanie. Ani wiatrak ani procesor do tego laptopa nie są drogie. Jeśli uszkodzony jest mostek na płycie to już drożej będzie.

0
  • #5 18 Paź 2013 21:04
    Maciek051996
    Poziom 27  

Podejdzie kolega do najbliższego serwisu komputerowego i zapytaj się o koszt naprawy.

0
  • #6 18 Paź 2013 21:07
    yang32
    Poziom 36  

Maciek051996 napisał:
    Podejdzie kolega do najbliższego serwisu komputerowego i zapytaj się o koszt naprawy.

W 80 % serwisów komputerowych nikt nie ma pojęcia jak to sprawdzić. Jeśli już to trzeba zanieść lub wysłać do dobrego serwisu.

0
  • #7 18 Paź 2013 21:15
    lukasz3120
    Poziom 11  

Niby jakieś obeznanie w tym mam, procek bym wymienił, tylko że nie opłaca się chyba tego robić gdyż ten laptop długo już nie pociągnie :/ Jest dosyć zniszczony, luzy na zawiasach ma takie że stoi tylko w jednym miejscu a jak troszkę się już ekran przesunie to spada, ogólnie widać że sprzęt zbytnio szanowany nie był.

0
  • #8 18 Paź 2013 21:16
    yang32
    Poziom 36  

To już Twoja decyzja - możesz sprzedać jako uszkodzony lub na części.

0
  • #9 18 Paź 2013 21:18
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

yang32 napisał:
    Jeśli wiatrak nie działał, a laptop był właczany i pracował, to spalił się prawdopodobnie procesor

W tych czasach procesory mają zabezpieczenie termiczne. W przypadku przegrzania wyłączają laptopa (komputer).

0
  • #10 18 Paź 2013 21:44
    yang32
    Poziom 36  

To jest po pierwsze stary laptop, a po drugie zabezpieczenie wyłaczy kilka razy tak laptopa a procek za każdym razem się przegrzewał - to mogło spowodować jego uszkodzenie.

0
  • #11 18 Paź 2013 21:51
    maurycy123
    Warunkowo odblokowany

yang32 napisał:
    To jest po pierwsze stary laptop, a po drugie zabezpieczenie wyłaczy kilka razy tak laptopa a procek za każdym razem się przegrzewał - to mogło spowodować jego uszkodzenie.

Stary to jest pojęcie względne. Dla mnie stary to jest 286 i karta Herkules.
    Nawet na samym radiatorze powinien pochodzić kilka min.

0
  • #12 18 Paź 2013 23:58
    MadeInBolivia
    Poziom 12  

Wszystkie procesory po socket A mają diodę termiczna, nie łatwo przegrzać.
    Padające chipy degradują się powoli i wyskakują błędy zwykle.
    To co opisujesz wygląda na przetwornicę, lub coś co przetwornicą steruje.
    Rozkręć, włącz, sprawdź, czy działają przetwornice napięcia.
    Czasami problem to prosty komponent jak ceramiczny kondensator za przetwornicą, jak jest pęknięty to rośnie w nim dendryt i zwiera kondensator, wtedy przetwornica próbuje wstać, ale widzi że ma zwarcie na wyjściu i się zatrzymuje.

0