Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki głośnik do kolumny - nie wiem jaki będzie odpowiedni

wtyku 19 Paź 2013 00:12 1542 9
  • #1 19 Paź 2013 00:12
    wtyku
    Poziom 8  

Witam
    Potrzebuję kupić głośniki do kolumny JBL TLX121.
    Uszkodziły się od starości średnioniskotonowe.

Zdjęcia w załączniku

Takie parametry znalazłem w instrukcji:
    DC Resistance 4.7 ohms ±10%
    Crossover Frequency 3000Hz
    6 1/2” Woofer (974323 or
    Transducer 332751-001)

i ogólne parametry kolumny:
    • Nominal Impedance 8 ohms
    • Max Amp Power 75 watts
    • Frequency Response 55Hz - 25kHz (–6dB)
    • Sensitivity 89 dB SPL, 1 watt @ 1 meter

Bardzo proszę o podpowiedź jaki będzie właściwy. Najlepiej jak będzie z membraną połączoną nie pianką tylko guma.

Pozdrawiam
    Piotr

• #2 19 Paź 2013 00:38
    elektryku5
    Poziom 37  

Zamiennikiem tego głośnika jest taki sam głośnik, niestety to tak nie działa żeby tylko wymiary pasowały, zwrotnica i obudowa musi być dopasowana pod konkretny głośnik.

Nie wiem czy jeszcze coś z tym zrobisz, ale spróbuj poszukać piankowego zawieszenia o tych samych wymiarach, instrukcje są na necie.

• #3 19 Paź 2013 10:07
    wtyku
    Poziom 8  

To nie musi być super idealnie taki sam głośnik. Ma pasować i nie spalić wzmacniacza, dźwięk nie musi być idealny, bo te kolumny nigdy nie grały idealnie a nawet dobrze.
    Szkoda mi ich wyrzucać, chce dać je córce - przy jej muzyce to na pewno będą i tak za dobre...
    Nie chce kupować dokładnie takich głośników jbl bo za 2-3 lata będzie to samo. W obu stało się to samo

• #4 19 Paź 2013 11:04
    elektryku5
    Poziom 37  

Weź to do jakiegoś sklepu z głośnikami i zapytaj o zawieszenie piankowe, może któreś uda się dopasować, jak nie będą mieli, to zostaje Internet.

Co do wkładania, owszem da się to zrobić, ale wypadałoby dokonać pomiarów po zaaplikowaniu głośnika oraz na samym początku znać objętość obudowy. Nie wiem czemu tak się upierasz, gdybyś zregenerował to kilkanaście lat powinno pograć, a jest to rozwiązanie najtańsze, w przeciwnym razie będzie trzeba poświęcić trochę czasu na pogrzebanie w zwrotnicy, nie do końca wiadomo jaki będzie rezultat oraz cena tej zabawy (jeśli bardzo lubisz majsterkować i uczyć się nowych rzeczy to jak najbardziej warto, jeśli ma być tanio i szybko to nie).

• #5 19 Paź 2013 11:22
    wtyku
    Poziom 8  

Nie mam czasu na zabawy, pracuje po 16h dziennie aby żyć

Dlatego proszę o konkretne odpowiedzi z informacją jaki głośnik i gdzie kupić, a nie dywagacje co mi się opłaca i jak będzie grać. Chętnie bym się pobawił, ale nie mam czasu.

Aha i nie chce znowu mieć głośnika z zawieszeniem piankowym, wolę aby było gumowe, bardziej wytrzymałe. Stare głośniki są całe spróchniałe nawet z membraną.

Sa zestawy naprawcze to tych kolumn:
    http://www.ebay.com/itm/JBL-TLX121-TLX-121-6-...am-Repair-Kit-Woofer-332751-001-/150663854245
    i już nie mają pianki tylko gumę.

Tak czy inaczej nie chce się w to bawić.

• #6 19 Paź 2013 13:31
    elektryku5
    Poziom 37  

Jeśli obudowa ma około 15l, to z najtańszych które można dzisiaj dostać (nie licząc totalnego badziewia) jest chyba to http://stx.pl/gdn-17-140-8-scx.html , nie mam pojęcia jak to zagra, ale jak ma tylko wymiarami pasować, to zmierz jeszcze dziurę w kolumnie, bo kołnierz jest szerszy w SCX'ie.

• #7 19 Paź 2013 14:02
    wtyku
    Poziom 8  

dzieki za info, może być nawet trochę droższy.

• #8 19 Paź 2013 14:30
    elektryku5
    Poziom 37  

Pakowanie drogiego głośnika pod zwrotnicę dla innego akurat sensu nie ma, bo za podobną kasę co głośniki (nawet te co dałem link) możesz kupić jakieś starsze monitory na all.

• #9 19 Paź 2013 21:23
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

wtyku napisał:

Nie mam czasu na zabawy, pracuje po 16h dziennie aby żyć
    Mieszkasz we Wrocławiu. Znajdziesz w tym mieście chyba serwis który naprawi ten przetwornik. To jest JBL a oni udostępniają zestawy naprawcze, zatem serwis nie będzie miał dużych problemów z naprawą.
    wtyku napisał:
    Szkoda mi ich wyrzucać, chce dać je córce - przy jej muzyce to na pewno będą i tak za dobre...
    Gwarantuję Ci że nie. Chcesz zniszczyć córce słuch? Jeżeli ktoś całe życie słucha muzyki na złym sprzęcie, który źle odtwarza dźwięk, to zawsze będzie miał spaczone pojmowanie dźwięków.
    wtyku napisał:

Aha i nie chce znowu mieć głośnika z zawieszeniem piankowym, wolę aby było gumowe, bardziej wytrzymałe. Stare głośniki są całe spróchniałe nawet z membraną.
    Proces degradacji zawieszenia piankowego trwa średnio 15 lat, chyba że jesteś chemikiem i trzymasz w domu odczynniki, to wtedy szybciej.
    Skoro pracujesz po 16 godzin dziennie, to czemu chcesz wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze na coś, co nie będzie dla Ciebie odpowiednie? To jest wyrzucanie pieniędzy w błoto.
    wtyku napisał:
    Sa zestawy naprawcze to tych kolumn:
    http://www.ebay.com/
    i już nie mają pianki tylko gumę.
    W tym dziale nie podajemy linków do aukcji. Po drugie to z linku to pianka.
    Nie wiem czemu się tak upierasz nad zakupem nowego, niedopasowanego do zwrotnicy i reszty przetworników, głośnika.
    Tu masz serwis: http://www.naprawaglosnikow.wroclaw.pl/ To jest 100 razy lepsze rozwiązanie niż wsadzenie tam tego STXa.

• #10 21 Paź 2013 11:26
    wtyku
    Poziom 8  

telecaster1951 twoja odpowiedź jest tym czego oczekiwałem.
    Wielkie dzięki za info!
    Już wysłałem email z zapytaniem jaka cena regeneracji.
    Pozdrawiam

Temat można zamknąć

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME