Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja grzewcza podłogówka + grzejniki schemat

Romburak1 19 Paź 2013 11:24 6129 4
  • #1 19 Paź 2013 11:24
    Romburak1
    Poziom 2  

Witam.
    Właśnie buduję dom, jestem po rozmowie z 3 hydraulikami i mam mętlik w głowie, dlatego też chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o instalacjach c.o. Poczytałem trochę i spróbowałem sam rozrysować schemat instalacji w domku.
    Chciałbym poprosić o opinię czy taka instalacja jest poprawnie zaprojektowana. Z góry przepraszam jeżeli "stworzę" jakieś głupoty gdyż jestem laikiem dopiero poznaję zagadnienie. Uprzejmie dziękuję za opinie i porady.

Podstawowe dane do instalacji:
    Kocioł gazowy immergas victrix x24 2I
    Temperatura wody c.o. 50/35
    Podejścia kocioł - rozdzielacz z rur miedzianych 1"
    Wysokość umieszczenia rozdzielacza na piętrze 3,2 metra od posadzki
    Pętle i odcinki rozdzielacz- grzejniki z rur PEX AL PEX
    Grzejniki z głowicą termostatyczną (oprócz łazienkowego)
    Długość pętli grzewczych oraz moc grzejników podana na schemacie nie powinna znacznie odbiegać od docelowych.
    System wentylacyjny mechaniczny (rekuperacja)

1 4
  • #2 19 Paź 2013 17:26
    gersik
    Poziom 31  

Moja dobra rada nie kupuj rozdzielacza do podłogówki wraz z mieszaczem. Z tego wynikają zawsze kłopoty. Za kotłem zamontuj sprzęgło hydrauliczne a dopiero do niego wepnij obieg grzejników poprzez pompę i obieg podłogówki z pompą i z mieszaczem, ale mieszacz w kotłowni i do rozdzielacza już same rurki z zmieszaną wodą grzewczą.

1
  • #3 19 Paź 2013 19:09
    Romburak1
    Poziom 2  

Czyli po małych modyfikacjach może to tak wyglądać?

0
  • #4 19 Paź 2013 19:23
    gersik
    Poziom 31  

Zawór zwrotny za pompą obiegową na grzejniki to samo podłoga. Zawór bezpieczeństwa powinien być w kotle i naczynie przeponowe też ( zależy od kotła). Natomiast zasobnik CWU powinien mieć zawór bezpieczeństwa i naczynie przeponowe.

0
  • #5 19 Paź 2013 19:59
    Romburak1
    Poziom 2  

Zaproponowane zmiany wprowadzone i wygląda to tak.

W kotle jest zbiornik wyrównawczy o pojemności 5,7 litra. Ja w schemacie umieściłem zbiornik wyrównawczy, gdyż nie liczyłem jeszcze objętności wody w układzie i nie wiem, czy naczynie zawarte w piecu będzie odpowiednie. Zawór bezpieczeństwa jest w piecu, ale.... koszty nie są duże a co podwójne zabezpieczenie to nie pojedyńcze. Co do zasobnika c.w.u. to ma on zawór bezpieczeństwa ale oczywiście co dwa....:) a zbiornik wyrównawczy też dołożyłem.

0
  Szukaj w 5mln produktów