Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimosz Combi B - Wężownica schładzająca i zawór 4D - ocena układu

lukaszole 19 Paź 2013 11:30 5382 16
  • #1 19 Paź 2013 11:30
    lukaszole
    Poziom 9  

Witam
    Nabyłem budynek mieszkalny (250m2) w którym jest wykonana nowa instalacja C.O. z rurek Cu, typu zamkniętego, naczynie przeponowe 50L. Pierwszy problem to rozpadający się kocioł na paliwo stałe( produkcja garażowa), drugi to brak jakiegokolwiek zabezpieczenia prócz zaworu bezpieczeństwa.
    Tak więc postanowiłem zakupić kocioł żeliwny Klimosz Combi B 32kW z dodatkowym paleniskiem, instalacje wyposażyć w dodatkowy zawór bezpieczeństwa, wężownicę schładzającą, sterownik Premium PID NG, zawór 4D (siłownik, termostat pokojowy po remoncie). Kocioł co prawda nie wymaga zabezpieczenia termicznego powrotu niemniej siłownik 4D i termostat chciałbym wykorzystać w późniejszym terminie do sterowania temperaturą w budynku.
    Pewnym problemem jest dla mnie wybór wężownicy schładzającej. Klimosz jak dla mnie trochę kiepskie wykonanie, WZS - 2, lepsze wykonanie tylko inaczej rozwiązana sprawa schładzania. Schładzanie następuje na zasilaniu i schłodzona woda przepływa przez cały układ. Tylko żeby płynęła musi pracować pompa. A co w przypadku braku zasilania. Tak więc wpadłem na pomysł stworzenia krótkiego obiegu zaraz za piecem na wzór rozwiązania Klimosza. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy taki układ nie będzie zakłócał pracy instalacji i zaworu 4D?
    Klimosz:
    WZS -2:
    Mój schemat:

0 16
  • #2 19 Paź 2013 17:57
    markmd
    Poziom 24  

Nie wstawia się tak różnicowego ze względu na wpływ na 4D. Proponuję wykonać schładzanie bez różnicowego.

1
  • #3 20 Paź 2013 08:13
    lukaszole
    Poziom 9  

Dziękuje. Tylko przy braku zaworu różnicowego będę miał stały krótki obieg i drugi przez 4D. Obawiam się o pracę takiego układu w kontekście przyszłego zastosowania bardziej rozbudowanej automatyki. Czy nie będzie tak że ciepło zamiast iść w układ będzie krążyło na krótkim obiegu??
    Znawcą tematu nie jestem dlatego proszę o poradę bardziej doświadczonych użytkowników.

0
  • #4 20 Paź 2013 09:47
    markmd
    Poziom 24  

lukaszole napisał:
    Tylko przy braku zaworu różnicowego będę miał stały krótki obieg i drugi przez 4D

Nie rozumiem. Chodzi o Twój układ z zastosowaniem WZS-a. Będzie jeden obieg piecowy przez 4D i tak ma być. W przypadku przegrzania uruchomi się schładzanie.

0
  • #5 20 Paź 2013 10:38
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam,
    Nie wiem, czy ktoś testował WZS-2 w takiej instalacji podczas szok-testu ale według mnie na 99,99% ten układ nie ma szans pracować prawidłowo praktycznie w żadnej (jest niewiele w których będzie tak funkcjonował) instalacji a szczególnie w tej.
    Dla bezpieczeństwa swojego i innych radzę ze zrozumieniem przeczytać normy a potem odnosić się do instrukcji obsługi.

0
  • #6 20 Paź 2013 12:18
    lukaszole
    Poziom 9  

To spytam inaczej. Jaki układ z zaworem 4d i wężownicą schładzającą zapewni bezpieczną pracę w momencie braku zasilania.
    Bo rozumie z ostatniej wypowiedzi że wężownica WZS nie spełni swojej funkcji. A co z wężownicą Klimosza?

0
  • #7 20 Paź 2013 12:35
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jeśli pytasz o tą wężownicę to ona ma szansę prawidłowo działać w twoim układzie. Kiedyś na forum napisałem dlaczego jestem przeciwnikiem zaworów 4D w instalacjach i od tamtego czasu ich konstrukcja i mój stosunek do nich się nie zmienił.

0
  • #8 20 Paź 2013 13:02
    lukaszole
    Poziom 9  

Dokładnie o tę mi chodziło. Zresztą schemat tej wężownicy zamieściłem w pierwszym poście. Czyli podsumowując mój układ z wężownicą Klimosza, zaworem różnicowym na powrocie z wężownicy, zaworem 4D i wszystko powinno śmigać ?
    WZS-2 wybrałem z racji lepszego wykonania - wężownica miedziana, zawór BVTS, odpowietrznik w komplecie.

0
  • #9 20 Paź 2013 13:21
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

lukaszole napisał:
    Czyli podsumowując mój układ z wężownicą Klimosza, zaworem różnicowym na powrocie z wężownicy, zaworem 4D i wszystko powinno śmigać ?

Tak, jeśli instalacja będzie zgodna ze schematem to będzie prawidłowo działać nawet jeśli dalej będzie zainstalowany zawór 4D. :D

1
  • #10 20 Paź 2013 13:34
    lukaszole
    Poziom 9  

To tak żeby doprecyzować :-) mówimy o moim schemacie czyli pompa na zasilaniu za 4d, układ zamknięty.

0
  • #11 20 Paź 2013 13:41
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Ze względów bezpieczeństwa przyjmuje się, że w Twoim układzie ( jak też na schemacie producenta ) obieg duży ( z zaworem ) jest całkowicie niedrożny i pomimo tego zabezpieczenie w małym obieg działa prawidłowo.

0
  • #12 20 Paź 2013 17:57
    markmd
    Poziom 24  

Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Tak, jeśli instalacja będzie zgodna ze schematem to będzie prawidłowo działać nawet jeśli dalej będzie zainstalowany zawór 4D

Skąd ta wiedza i na jakiej podstawie tak twierdzisz? Wężownica Klimosza pracuje w innym układzie.

0
  • #13 20 Paź 2013 18:20
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

markmd napisał:

Skąd ta wiedza i na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Przeczytałem ze zrozumieniem normę i znam fizykę. :D

markmd napisał:

Wężownica Klimosza pracuje w innym układzie.

Ciekawe rzeczy prawisz , mógłbyś to jakoś rozwinąć ?

0
  • #14 21 Paź 2013 06:59
    markmd
    Poziom 24  

Przeczytaj dokładnie instrukcję i zalecenia producenta.

0
  • #15 21 Paź 2013 16:37
    lukaszole
    Poziom 9  

To Panowie jak w końcu będzie funkcjonowało czy nie ? Wężownica zgodnie z przepisami musi być zainstalowana. Pozostaje tylko kwestia nieszczęsnego zaworu 4D i różnicowego na krótki obiegu z wężownicy. Dorzucam jeszcze jedną ilustrację. Klimosz Combi B - Wężownica schładzająca i zawór 4D - ocena układu

0
  • #16 21 Paź 2013 22:22
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

lukaszole napisał:
    To Panowie jak w końcu będzie funkcjonowało czy nie ? Wężownica zgodnie z przepisami musi być zainstalowana. Pozostaje tylko kwestia nieszczęsnego zaworu 4D i różnicowego na krótki obiegu z wężownicy. Dorzucam jeszcze jedną ilustrację. Klimosz Combi B - Wężownica schładzająca i zawór 4D - ocena układu

Napisałem Ci, że to będzie działać niezależnie czy masz zawór 4D w instalacji czy nie.
    Tego nie da się napisać, o tym drugim wynalazku.
    Osobiście chętnie przeczytał bym w tym wątku wypowiedź "konstruktora" dlaczego sprzedaje takie nieporozumienie.
    Kolejny raz napiszę w tym wątku gdy napisze właśnie On, gdyż ze swojej strony temat wyczerpałem.

0
  • #17 04 Mar 2015 22:53
    lukaszole
    Poziom 9  

Temat odgrzewam po dość długim czasie.
    Wężownice miałem możliwość zobaczyć na żywo. Po spojrzeniu na ceny i dalszą komplikacje układu, nie wspominając o miejscu, zrezygnowałem z tego rozwiązania.

Został zamontowany zawór BVTS dopuszczający. Zastosowałem również reduktor ciśnienia przed ww zaworem. Jak na razie sprawdził się dwukrotnie przy braku zasilania z sieci elektrycznej.
    Po roku eksploatacji dołączyłem UPS i póki co śpię spokojnie.

0