Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka BEKO DSS 2500 X - zmywa... ale tylko zimną wodą?

19 Paź 2013 12:29 5271 3
  • Poziom 9  
    Witam

Po ok. 5 latach użytkownania... pewnego dnia zauważyłem, że zmywarka zmywa ale coś są naczynia mocno niedomyte... i po kolejnym uruchomieniu poprostu brak typowego "buchnięcia" pary przy otwarciu... a więc myje ale tylko zimną wodą...

Co się mogło zepsuć? przepływowy podgrzewacz wody? może da się chociaż samodzielnie sprawdzić

Bo zmywarka jest w zabudowie i z tego co się orientowałem samo sprawdzenie 100 zł. A jeżeli do tego naprawa i jakaś część ze 200-300 zł - to może nie warto naprawiać tylko kupić nową?
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Takie najczęstsze przyczyny w kolejności (wg mojego doświadczenia)
    -uszkodzony przekaźnik napięciowy w elektronice (np. zimny lut), najczęściej 12V DC, 10A, 250VAC
    -uszkodzone przewody w drzwiach (przetarcie, przerwanie),
    -zużyty kondensator foliowy w układzie zasilania płytki elektronicznej + często przez to przekaźnik napięciowy
    -uszkodzony czujnik temperatury NTC
    -grzałka
    -brak styku na wtyczce przewodów czujnik<->moduł

I teraz opcje są dwie:
    Jeśli ma kolega miernik napięcia np. multimetr to można zacząć od modułu (żeby się nie bawić z zabudową) , wybebeszyć płytkę, zostawić podłączoną (Uważać, żeby nic nie zwarło przy płytce wiszącej na kablach, nie dotykało metalowej obudowy!!!) i sprawdzić czy przekaźnik napięciowy dostaje odpowiednie stałe (DC) napięcie na cewkę i czy przekaźnik na to napięcie reaguje (uruchomić na szybkim programie 30min i chwile po strzeleniu klapki powinien dostać napięcie. )
    Jeżeli to jest w porządku. To trzeba wyjąć zmywarkę z zabudowy, ściągnąć bodajże prawy bok i tam powinna być grzałka. Trzeba sprawdzić czy przy załączonym przekaźniku jest 230VAC między stykami grzałki. Jeżeli te 2 warunki są spełnione i zmywarka nie grzeje to padnięta jest grzałka.
    Jeżeli przekaźnik dostaje mniejsze napięcie DC niż jest na nim napisane to prawdopodobnie do wymiany jest kondensator i przekaźnik dla świętego spokoju.
    Jeżeli grzałka nie dostaje 230V to trzeba sprawdzić wszystko co jest po drodze między modułem, a grzałką.

Jeżeli kolega nie ma multimetra, to należy wybebeszyć zmywarkę z zabudowy podłączyć grzałkę, na chwilę "na krótko" jak zagrzeje to jest sprawna. Idąc po przewodach z grzałki sprawdzać całą resztę (czujniki/urządzenia) aż do modułu. Jeżeli wszystko będzie ok, to trzeba się pofatygować z płytką do sklepu elektronicznego, wykosztować się z 10zł na kondensator i przekaźnik i wymienić w ciemno. A jeśli to nie pomoże to można się zastanawiać nad wymianą czujnika, lub wezwać kogoś z miernikiem do zmierzenia czujnika.

Powodzenia pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Ok, dziękuję za konkretną odpowiedź
  • Poziom 12  
    Stachu , zrobiłem jak napisałeś i po strachu . Zimny lut na płytce . Dzięki wielkie strach był ale był też Stach