Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[kominek DGP] - usprawnianie grawitacji

GanzConrad 19 Oct 2013 13:46 2697 2
    GanzConrad
    Level 25  
    Witam,
    chcę wrócić do grawitacyjnego DGP, które działało przed instalacją turbiny i jednocześnie je poprawić, ale nie jestem pewien, czy zemści się zasada, że "lepsze jest wrogiem dobrego". Kominek użytkuję rzadko (mniej niż 10 razy w sezonie). Pierwotne DGP polegało na podłączeniu 4 rur bezpośrednio do dystrybutora, który specjalnie został zbudowany tak, aby miał większą komorę nad wkładem i zgromadzone gorące powietrze napędzało grawitację (długie poziome odcinki pod sufitem).
    [kominek DGP] - usprawnianie grawitacji
    [wysokość pomieszczenia: 310cm]
    Aby zwiększyć cyrkulację, chcę połączyć dystrybutor z rozdzielaczem pod sufitem kwadratowym kanałem o powierzchni przekroju większej niż przekrój 4 rur (4 rury fi=125 dają kwadrat o boku 22cm - ja dałbym około 24cm). Kanał byłby z blachy, więc odpadły by zawirowania powietrza powstające w rurach spiropodobnych. Oczywiście zarówno z góry jak i z dołu podłączony byłby bez żadnych oporów (dziura w dystrybutorze i przerobiony rozdzielacz pod sufitem)
    Podstawowe pytanie:
    Czy powietrze rozpędzające się w jednym, gładkim kanale, szerszym niż 4 rury w rozdzielaczu, będzie bardziej wydajnie krążyło niż w czterech rurach podłączonych bezpośrednio do dystrybutora?
  • Helpful post
    Chris_W

Level 38  
    Opory przepływu powietrza zależą przede wszystkim od powierzchni przekroju kanału (potem od ich kształtu, typu ścianek itp.) - więc masz rację że jednym dużym przekrojem będzie łatwiej niż czterema mniejszymi nawet jeśli to różnica kwadrat vs cztery koła. Oczywiście przekrój okrągły jest "wydajniejszy" niż kwadratowy ale to niewielkie różnice - powietrze generalnie płynie środkiem kanału - przy ściankach jego prędkość jest zerowa (warstwowy rozkład prędkości od ścianek do środka) - jak przekrój jest większy to jest więcej jest miejsca na środku gdzie powietrze swobodniej płynie. Tyle teorii.