Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PRALKA CANDY CS2 085 Pierze, wypuszcza, lecz nie wiruje(suszy)

masynmassino 19 Oct 2013 15:41 3381 5
 • #1
  masynmassino
  Level 8  
  Witajcie, tak jak w tytule! Jestem totalnym laikiem, mam 22 lata i ostatnio udało mi się naprawić mojej mamie stary kran(wymienić wyrobiony kręcący się w miejscu kurek na nowy). To mój dorobek. Złapałem bakcyla i chciałbym teraz naprawić mamie pralkę.  Co się z nią działo? Właczam, nalewa się ciepła woda z proszkiem, potem kręci się bęben, aż w końcu ani nie spuszcza wody, ani nie wiruje by wysuszyć. Okej, poradziłem się kogoś i przeczyściłem filtr ten co w pompce się znajduje, był syf.

  Próba druga: nalewa się ciepła woda z proszkiem, kręci się bęben piorąc ciuchy, finalnie pompa spuszcza wodę w procesie wirowania w odstępach co kilka sekund, ale NIE WIRUJE. Po prostu pluje wodą w różnych odstępach, a potem program kończy się. Kolejna obserwacja, to w momencie gdy pluje i wydaje dźwięk pracy "bbbwwwwww" - kontrolki, lampeczki na panelu - przygasają lub całkowicie gasną, tak jakby brakowało mocy na obie rzeczy na raz. Zaobserwowałem też, że czasem ten bęben minimalnie drgnie, tak jakby już chciał zawirować ale jednak nie miał siły. Dziwne, bo jednak ma siłę wykonać normalne obroty przy praniu. Działa silnik obrotowy, działa pompa, o co chodzi.....Z góry Dzięki za ewentualne zainteresowanie. Marcin
 • #2
  karol1996
  Level 19  
  Witam
  Mam takie pytanie: Czy silnik jest szczotkowy czy bezszczotkowy? Jak Kolega sam nie rozpozna, to można wrzucić zdjęcie tego silniczka.
  masynmassino wrote:
  Zaobserwowałem też, że czasem ten bęben minimalnie drgnie, tak jakby już chciał zawirować ale jednak nie miał siły. Dziwne, bo jednak ma siłę wykonać normalne obroty przy praniu.

  Przy silniku indukcyjnym(bezszczotkowym) objawy takie wskazują na popsuty kondensator rozruchowy silnika. Czasem się zdarza, że dla prania jest osobny kondensator, a dla wirowania osobny. Opisany przypadek jest niezwykle rzadki.
  Przy silniku szczotkowym nie ma kondensatora, prędkością obr. steruje moduł elektroniczny.
  Więc wszystko zależy od rodzaju silnika.

  Pozdrawiam,
  Karol
 • #3
  machefi
  Home appliances specialist
  masynmassino wrote:
  przeczyściłem filtr ten co w pompce się znajduje, był syf.

  Przeczyśc jeszcze układ hydrostatu .
  masynmassino wrote:


  Właczam, nalewa się ciepła woda z proszkiem
  Próba druga: nalewa się ciepła woda z proszkiem
  Masz podłączoną pralkę tylko pod ciepłą wodę ? Oczywiście wolno Ci , pewnie chodzi o oszczędności , ale jak z płukaniem , też w ciepłej wodzie ?
  karol1996 wrote:
  Czy silnik jest szczotkowy czy bezszczotkowy?

  Silnik komutatorowy .
 • #4
  karol1996
  Level 19  
  Witam
  Idąc w kierunku niestartującego silnika, to można sprawdzić regulator prędkości obrotowej, w szczególności triak.

  Pozdrawiam,
  Karol
 • #5
  masynmassino
  Level 8  
  Aha, ja nie wiem czy w tym modelu to normalne, ale przy praniu bęben kręci się tylko w jedną stronę, nie że raz w tą raz w tą. Wodę mam podłączoną zimną, chodziło mi o to, że pralka grzeje jak trzeba. A nie podejrzane jest, że panel sterujący (diody pokazujące na nim jaki jest program ustawiony itp) przygasają w momencie, gdy pralka próbuje suszyć pranie (wiem że próbuje, bo słychać cykliczny dźwięk chyba pracującej pompy, gdy jednak nic nie wiruje).
 • #6
  machefi
  Home appliances specialist
  masynmassino wrote:
  Aha, ja nie wiem czy w tym modelu to normalne, ale przy praniu bęben kręci się tylko w jedną stronę, nie że raz w tą raz w tą.

  Dostań się do modułu programatora i posprawdzaj przekaźniki silnika . Długośc szczotek sprawdzałeś ?