Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik

24 Gru 2015 19:49 16752 87
    panstalin2
    Poziom 19  
    Bezpiecznik zamontowałem w spawarce na jak najkrótszych przewodach za kondensatorami tam jest 310V , zabezpieczony koszulką termokurczliwą i przymocowany opaskom .
    Sterownik z tej spawarki pomalowałem lakierem bezbarwnym epoksydowym żeby zabezpieczyć przed wilgocią .
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    SQ5AZP
    Poziom 27  
    Te bezpiecznik niczego nie zabezpieczy. Nie jest bowiem (ze względów konstrukcyjnych) w stanie zgasić łuku po przerwaniu pod napięciem 310V. Może być przyczyna pożaru w urządzeniu.
    Jeżeli już chcesz bawić się w bezpieczniki (co moim zdaniem jest bezsensowne i niczego nie zabezpiecza) to należy użyć bezpiecznika przemysłowego, ultraszybkiego, zdolnego do wyłączenia pod napięciem stałym co najmniej 400V.
    Jednak na Twoim miejscu zastanawiał bym się nad tym. Bezpieczniki tego rodzaju (stosowane np. w zabezpieczaniu tyrystorowych bloków łączeniowych) potrafią być droższe od nowego zestawu IGBT.
    panstalin2
    Poziom 19  
    W przypadku kiedy zastosowałem bezpiecznik 20A , podczas spawania nie wytrzymał prądu i się przepalił . Nie zaobserwowałem nadmiernego łuku czy pożaru podczas jego przepalenia , dlatego zainstalowałem większy 30A , ustawiłem spawarkę na pełną moc i przetopiłem trochę metalu bez żadnych niepokojących objawów .
    Tam są równolegle 4 x IRFP460 i szeregowo przez trafo następne cztery .
    każdy z nich ma ID = 20 A w sumie 80A a bezpiecznik 30 A wytrzymuje ; w tej wersji spawarki niema opcji MMA i nie zamierzam go montować - może wtedy by tam taki duży prąd mógłby tam popłynąć .
    GreX0
    Poziom 13  
    stalin2 napisał:
    Wymieniłem oba LM393 uszkodzony był ten sterowany spustem przy rękojeści ;
    bramki 4001 , lecz na SG3525 starym działa tak samo jak na nowym.
    Nowe Q5 , Q6 , Q7, Q8 , stabilizator LM78012 i elektrolity

Mam podobny sterownik w spawarce jakie zamienniki wstawiłeś zamiast oryginalnych Q5 , Q6 , Q7, Q8 ? Bo w mojej spawarce są tam S8050 i S8550.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wiju 81
    Poziom 16  
    Witam

Mam podobny sterownik, prosze podajcie jakie scalaki są na płytce oznaczone 1,2,3,4. Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik
    Wiju 81
    Poziom 16  
    Witam

Dzięki za odpowiedź i instrukcję. Nie wiem jeszcze jake jest przełożenie przekładnika do pomiaru prądu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    panstalin2
    Poziom 19  
    jak chce moc podkręcać to musi uzupełnić diody na prostowniku i tranzystory mocy , i jak kolega przypominał ten rezystor w układzie potencjometru.
    Wiju 81
    Poziom 16  
    Panowie nic nie chcę podkręcać.. Zastanawia mnie układ na trzech komparatorach z IC3 wygląda na układ zabezpieczający tranzystory i chciałbym policzyć jak jest ustawiony ale dobrze by było znać przekładnik.
    panstalin2
    Poziom 19  
    masz na schemacie wyżej , ja to poskładałem na LM339
    saddam100
    Poziom 12  
    Witam,
    Czy mógłby mi ktoś sprawdzić / powiedzieć w jaki sposób zasilany jest moduł HF w tej spawarce?
    Interesuje mnie wartość napięcia. Czy jest to zasilane bezpośrednio z sieci czy w jakiś inny sposób...
    Na zdjęciach widzę czerwony i czarny przewód biegnący z płyty kontrolera do zasilania modułu HF lecz nie jestem w stanie dopatrzeć się punktu początkowego.
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    W tych spawarkach do wytworzenia HF wykorzystywane jest napięcie za głównym transformatorem ferrytowym ale przed diodami czyli przemienne. Czasami jest jeszcze w szereg kondensator, rezystory lub jakieś bardziej skomplikowane dzielniki napięcia - zależnie od modelu spawarki. Do modułu HF dochodzą jeszcze 2 przewody, które idą do przekaźnika załączającego HF.
    saddam100
    Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedz.
    Czy jesteś pewien, że dokładnie w tym modelu zasilaniu do modułu HF pobierane jest za transformatorem impulsowym?
    Chciałbym mieć 100% pewność, ponieważ jutro postaram się podłączyć ten właśnie moduł do mojej spawarki ( jakiś chińczyk mocno zmodyfikowany ).

Pozdrawiam.
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    Zasilanie chyba zawsze jest z prądu spawania (przed mostkiem), po prostu wykorzystuje się wysoką częstotliwość, którą łatwiej przetworzyć na HV. Natomiast czasem są dzielniki, kondensatory, w różnych modelach różniej.
    SQ5AZP
    Poziom 27  
    Zasilanie HF w chinolach idzie z obwodu pierwotnego (oddzielone od DC kondensatorem 330nF/630V) na uzwojenie pierwotne transformatora separującego następnie powielacz napięcia i iskiernik który rozładowuje kondensator 2,2-10nF/4kV przez uzwojenie pierwotne dodatkowego transformatora-dławika bezpośrednio przed gniazdem ,,_'' na wyjściu. W nowoczesniejszych rozwiązaniach napięcie to jest kierowane do trafa WN, później na prostownik i iskiernik.
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    Są też rozwiązania, że wykorzystywana jest wtórna strona i to właśnie chyba w tytułowej spawarce tak jest.
    saddam100
    Poziom 12  
    Cytat:
    Zasilanie HF w chinolach idzie z obwodu pierwotnego (oddzielone od DC kondensatorem 330nF/630V) na uzwojenie pierwotne transformatora separującego

Mógłbyś to trochę rozwinąć? Nie bardzo to rozumiem...

Ja mam chinola ( chyba jakaś dedra ale z przerobionym sterowaniem na uP ) i właśnie do niego chciałbym zamontować moduł HF ze spawarki jak w temacie. Moduł mam ale nie wiem jak go ruszyć na moim sprzęcie...

Jakiś czas temu założyłem nawet temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3353733.html#16997123
    ale tam nikt nie rozwiązał problemu.
    Teraz mam zrobioną nową spawarkę i chciałbym uruchomić odpalanie przez HF zanim zajmę się budową do niej falownika ac.

Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł sprawdzić na fizycznym sprzęcie skąd to nieszczęsne zasilanie jest czerpane. :)
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    star_vad
    Poziom 11  
    saddam100
    Twoja jednostka HF jest połączona z uzwojeniem pierwotnym transformatora falownika za pośrednictwem styki przekaźnika.
    Odłącza się od falownika, gdy zapali się główny łuk spawalniczy.
    Podłączenie go do spawania jest proste.
    Ale czy masz sygnał o wyglądzie łuku spawalniczego, aby wyłączyć HF po rozpoczęciu spawania?
    SQ5AZP
    Poziom 27  
    W Chinolach podstawą działania układu HF jest potencjał wyjściowy. Przekaźnik nie wyłącza się po zajarzeniu łuku. Po prostu amplituda napięcia (nie jest wystarczająca do wywołania przeskoku iskry w iskierniku). Chińczycy nie komplikują niepotrzebnie urządzeń.
    Świadczy o tym np. fakt zajarzenia na chwilę HF po przełączeniu któregokolwiek TIG-a Magnum z pracy MMA do TIG. Załącza się przekaźnik, napięcie wyjściowe jest 60-80VDC i działa iskiernik.
    Z uzwojenia pomocniczego transformatora głównego zasilana jest iskra w urządzeniach Kemppi.
    bestler
    Admin DIY, Automatyka
    A jak ta teoria (być może słuszna) ma się do urządzeń z AC, gdzie HF jest cały czas podczas spawania?
    SQ5AZP
    Poziom 27  
    To zajrzyj w trakcie obciążenia do wnętrza Magnum 336 Pulse AC DC i przekonaj się, że iskiernik jest martwy. Dopiero gdy nastąpi zerwanie łuku - idzie w kolejnej półfali nowy zapłon. Poza tym wszystko zależy od jednego ,,drobiazgu'' jakości przełącznika. jeżeli klucze się ślimaczą - będzie następowało rozproszenie zjonizowanego kanału iskry w czasie zanikania napięcia (problem jest widoczny w starym szmelcu pracującym z napięciem sinus). Poza tym - na wyjściu masz dławik (trafo HF) kilkanaście do dwudziestu kilku zwojów na rdzeniku prętowym. Do podtrzymania prądu przy częstotliwości 70-120kHz aż nadto, a przy przełączaniu kluczy falownika AC z taką szybkością - nawet trudno zaobserwować spadek prądu. Indukcyjność tak już ma, że przeciwstawia się zmianie prądu w obwodzie. Najlepszym doświadczeniem w tej materii jest próba odłączenia sprzęgła 24VDC paluchami. Po takim ,,eksperymencie'' dość długo bolą...
    saddam100
    Poziom 12  
    Czyli mogę olać odłączanie po odpaleniu głównego łuku ( co nie jest jakimś problemem, ale jednak komplikacją ) i utrzymywać HF dopóki wciśnięty jest przycisk na uchwycie?
    star_vad
    Poziom 11  
    saddam100
    Urządzenie, które pokazały w temacie, https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3353733.html#16997123 nie dojdzie do spawania transformatora. Nie widzę tam tyrystora, ale transformator HF na ferrytach nie działa przy częstotliwości 50 Hz.

Logika zapłonu HF -
    1 Naciśnij przycisk na palniku, aby włączyć HF i główne źródło prądu.
    2 Palnik został doprowadzony do części i główny prąd wyszedł (napięcie do wyjścia spadło) Zapłon HF wyłączony.
    3 Nagle palnik był daleko od części, prąd został przerwany, HF włączony zapłon i łuk zapalił się ponownie

Tutaj patrz schemat HF ​​z 220V Działa bezproblemowo. Przykro mi, że nie daję pełnych schematów, ponieważ nie mogę ich pokazać. Ale myślę, że wszystko jest tam jasne. (Wyładowarka - standardowe uszczelnienie !!)
    Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik
    W różnych spawach funkcja HF jest automatycznie wyłączana na różne sposoby, na przykład patrz Rys.
    Czy pomysł jest jasny? W twoim przypadku blok zakreślony na czerwono można zastąpić małym transfrmatorom z prostownikiem do zasilania przekaźnika. Uzwojenie pierwotne musi być połączone równolegle z uzwojeniem pierwotnym głównego transformatora.Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik