Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik

24 Dec 2015 19:49 19002 91
Testo
 • #61
  panstalin2
  Level 20  
  Bezpiecznik zamontowałem w spawarce na jak najkrótszych przewodach za kondensatorami tam jest 310V , zabezpieczony koszulką termokurczliwą i przymocowany opaskom .
  Sterownik z tej spawarki pomalowałem lakierem bezbarwnym epoksydowym żeby zabezpieczyć przed wilgocią .
 • Testo
 • #62
  SQ5AZP
  Level 29  
  Te bezpiecznik niczego nie zabezpieczy. Nie jest bowiem (ze względów konstrukcyjnych) w stanie zgasić łuku po przerwaniu pod napięciem 310V. Może być przyczyna pożaru w urządzeniu.
  Jeżeli już chcesz bawić się w bezpieczniki (co moim zdaniem jest bezsensowne i niczego nie zabezpiecza) to należy użyć bezpiecznika przemysłowego, ultraszybkiego, zdolnego do wyłączenia pod napięciem stałym co najmniej 400V.
  Jednak na Twoim miejscu zastanawiał bym się nad tym. Bezpieczniki tego rodzaju (stosowane np. w zabezpieczaniu tyrystorowych bloków łączeniowych) potrafią być droższe od nowego zestawu IGBT.
 • Testo
 • #63
  panstalin2
  Level 20  
  W przypadku kiedy zastosowałem bezpiecznik 20A , podczas spawania nie wytrzymał prądu i się przepalił . Nie zaobserwowałem nadmiernego łuku czy pożaru podczas jego przepalenia , dlatego zainstalowałem większy 30A , ustawiłem spawarkę na pełną moc i przetopiłem trochę metalu bez żadnych niepokojących objawów .
  Tam są równolegle 4 x IRFP460 i szeregowo przez trafo następne cztery .
  każdy z nich ma ID = 20 A w sumie 80A a bezpiecznik 30 A wytrzymuje ; w tej wersji spawarki niema opcji MMA i nie zamierzam go montować - może wtedy by tam taki duży prąd mógłby tam popłynąć .
 • #64
  GreX0
  Level 13  
  stalin2 wrote:
  Wymieniłem oba LM393 uszkodzony był ten sterowany spustem przy rękojeści ;
  bramki 4001 , lecz na SG3525 starym działa tak samo jak na nowym.
  Nowe Q5 , Q6 , Q7, Q8 , stabilizator LM78012 i elektrolity


  Mam podobny sterownik w spawarce jakie zamienniki wstawiłeś zamiast oryginalnych Q5 , Q6 , Q7, Q8 ? Bo w mojej spawarce są tam S8050 i S8550.
 • #67
  User removed account
  User removed account  
 • #68
  Wiju 81
  Level 16  
  Witam

  Mam podobny sterownik, prosze podajcie jakie scalaki są na płytce oznaczone 1,2,3,4. Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik
 • #70
  Wiju 81
  Level 16  
  Witam

  Dzięki za odpowiedź i instrukcję. Nie wiem jeszcze jake jest przełożenie przekładnika do pomiaru prądu.
 • #71
  User removed account
  User removed account  
 • #72
  panstalin2
  Level 20  
  jak chce moc podkręcać to musi uzupełnić diody na prostowniku i tranzystory mocy , i jak kolega przypominał ten rezystor w układzie potencjometru.
 • #73
  Wiju 81
  Level 16  
  Panowie nic nie chcę podkręcać.. Zastanawia mnie układ na trzech komparatorach z IC3 wygląda na układ zabezpieczający tranzystory i chciałbym policzyć jak jest ustawiony ale dobrze by było znać przekładnik.
 • #74
  panstalin2
  Level 20  
  masz na schemacie wyżej , ja to poskładałem na LM339
 • #75
  saddam100
  Level 12  
  Witam,
  Czy mógłby mi ktoś sprawdzić / powiedzieć w jaki sposób zasilany jest moduł HF w tej spawarce?
  Interesuje mnie wartość napięcia. Czy jest to zasilane bezpośrednio z sieci czy w jakiś inny sposób...
  Na zdjęciach widzę czerwony i czarny przewód biegnący z płyty kontrolera do zasilania modułu HF lecz nie jestem w stanie dopatrzeć się punktu początkowego.
 • #76
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  W tych spawarkach do wytworzenia HF wykorzystywane jest napięcie za głównym transformatorem ferrytowym ale przed diodami czyli przemienne. Czasami jest jeszcze w szereg kondensator, rezystory lub jakieś bardziej skomplikowane dzielniki napięcia - zależnie od modelu spawarki. Do modułu HF dochodzą jeszcze 2 przewody, które idą do przekaźnika załączającego HF.
 • #77
  saddam100
  Level 12  
  Dzięki za odpowiedz.
  Czy jesteś pewien, że dokładnie w tym modelu zasilaniu do modułu HF pobierane jest za transformatorem impulsowym?
  Chciałbym mieć 100% pewność, ponieważ jutro postaram się podłączyć ten właśnie moduł do mojej spawarki ( jakiś chińczyk mocno zmodyfikowany ).

  Pozdrawiam.
 • #78
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Zasilanie chyba zawsze jest z prądu spawania (przed mostkiem), po prostu wykorzystuje się wysoką częstotliwość, którą łatwiej przetworzyć na HV. Natomiast czasem są dzielniki, kondensatory, w różnych modelach różniej.
 • #79
  SQ5AZP
  Level 29  
  Zasilanie HF w chinolach idzie z obwodu pierwotnego (oddzielone od DC kondensatorem 330nF/630V) na uzwojenie pierwotne transformatora separującego następnie powielacz napięcia i iskiernik który rozładowuje kondensator 2,2-10nF/4kV przez uzwojenie pierwotne dodatkowego transformatora-dławika bezpośrednio przed gniazdem ,,_'' na wyjściu. W nowoczesniejszych rozwiązaniach napięcie to jest kierowane do trafa WN, później na prostownik i iskiernik.
 • #80
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  Są też rozwiązania, że wykorzystywana jest wtórna strona i to właśnie chyba w tytułowej spawarce tak jest.
 • #81
  saddam100
  Level 12  
  Quote:
  Zasilanie HF w chinolach idzie z obwodu pierwotnego (oddzielone od DC kondensatorem 330nF/630V) na uzwojenie pierwotne transformatora separującego


  Mógłbyś to trochę rozwinąć? Nie bardzo to rozumiem...

  Ja mam chinola ( chyba jakaś dedra ale z przerobionym sterowaniem na uP ) i właśnie do niego chciałbym zamontować moduł HF ze spawarki jak w temacie. Moduł mam ale nie wiem jak go ruszyć na moim sprzęcie...

  Jakiś czas temu założyłem nawet temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3353733.html#16997123
  ale tam nikt nie rozwiązał problemu.
  Teraz mam zrobioną nową spawarkę i chciałbym uruchomić odpalanie przez HF zanim zajmę się budową do niej falownika ac.

  Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mógł sprawdzić na fizycznym sprzęcie skąd to nieszczęsne zasilanie jest czerpane. :)
 • #82
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  W niektórych z przed transformatora (np. dedra 200 desti200) a w innych za trafem.
 • #83
  star_vad
  Level 11  
  saddam100
  Twoja jednostka HF jest połączona z uzwojeniem pierwotnym transformatora falownika za pośrednictwem styki przekaźnika.
  Odłącza się od falownika, gdy zapali się główny łuk spawalniczy.
  Podłączenie go do spawania jest proste.
  Ale czy masz sygnał o wyglądzie łuku spawalniczego, aby wyłączyć HF po rozpoczęciu spawania?
 • #84
  SQ5AZP
  Level 29  
  W Chinolach podstawą działania układu HF jest potencjał wyjściowy. Przekaźnik nie wyłącza się po zajarzeniu łuku. Po prostu amplituda napięcia (nie jest wystarczająca do wywołania przeskoku iskry w iskierniku). Chińczycy nie komplikują niepotrzebnie urządzeń.
  Świadczy o tym np. fakt zajarzenia na chwilę HF po przełączeniu któregokolwiek TIG-a Magnum z pracy MMA do TIG. Załącza się przekaźnik, napięcie wyjściowe jest 60-80VDC i działa iskiernik.
  Z uzwojenia pomocniczego transformatora głównego zasilana jest iskra w urządzeniach Kemppi.
 • #85
  bestler
  Admin of DIY, Automation
  A jak ta teoria (być może słuszna) ma się do urządzeń z AC, gdzie HF jest cały czas podczas spawania?
 • #86
  SQ5AZP
  Level 29  
  To zajrzyj w trakcie obciążenia do wnętrza Magnum 336 Pulse AC DC i przekonaj się, że iskiernik jest martwy. Dopiero gdy nastąpi zerwanie łuku - idzie w kolejnej półfali nowy zapłon. Poza tym wszystko zależy od jednego ,,drobiazgu'' jakości przełącznika. jeżeli klucze się ślimaczą - będzie następowało rozproszenie zjonizowanego kanału iskry w czasie zanikania napięcia (problem jest widoczny w starym szmelcu pracującym z napięciem sinus). Poza tym - na wyjściu masz dławik (trafo HF) kilkanaście do dwudziestu kilku zwojów na rdzeniku prętowym. Do podtrzymania prądu przy częstotliwości 70-120kHz aż nadto, a przy przełączaniu kluczy falownika AC z taką szybkością - nawet trudno zaobserwować spadek prądu. Indukcyjność tak już ma, że przeciwstawia się zmianie prądu w obwodzie. Najlepszym doświadczeniem w tej materii jest próba odłączenia sprzęgła 24VDC paluchami. Po takim ,,eksperymencie'' dość długo bolą...
 • #87
  saddam100
  Level 12  
  Czyli mogę olać odłączanie po odpaleniu głównego łuku ( co nie jest jakimś problemem, ale jednak komplikacją ) i utrzymywać HF dopóki wciśnięty jest przycisk na uchwycie?
 • #88
  star_vad
  Level 11  
  saddam100
  Urządzenie, które pokazały w temacie, https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3353733.html#16997123 nie dojdzie do spawania transformatora. Nie widzę tam tyrystora, ale transformator HF na ferrytach nie działa przy częstotliwości 50 Hz.

  Logika zapłonu HF -
  1 Naciśnij przycisk na palniku, aby włączyć HF i główne źródło prądu.
  2 Palnik został doprowadzony do części i główny prąd wyszedł (napięcie do wyjścia spadło) Zapłon HF wyłączony.
  3 Nagle palnik był daleko od części, prąd został przerwany, HF włączony zapłon i łuk zapalił się ponownie

  Tutaj patrz schemat HF ​​z 220V Działa bezproblemowo. Przykro mi, że nie daję pełnych schematów, ponieważ nie mogę ich pokazać. Ale myślę, że wszystko jest tam jasne. (Wyładowarka - standardowe uszczelnienie !!)
  Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik
  W różnych spawach funkcja HF jest automatycznie wyłączana na różne sposoby, na przykład patrz Rys.
  Czy pomysł jest jasny? W twoim przypadku blok zakreślony na czerwono można zastąpić małym transfrmatorom z prostownikiem do zasilania przekaźnika. Uzwojenie pierwotne musi być połączone równolegle z uzwojeniem pierwotnym głównego transformatora.Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownikFlora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik
 • #89
  rsv6
  Level 9  
  Witam
  Posiadam taka sama spawarkę. Pracowała u mnie około 7 lat do teraz. Efekt mam taki ze spawarka trzyma prąd a napięcie spada do zera. Nie da się nią spawać.
  Napięcie jałowe bez obciążenie mam 75v
  Prad gdy przyłożę elektrodę 130A mierzone cegami
  Niestety po przyłożeniu elektrody napięcie spada praktycznie do zera i nie da się nią spawać. Działa w zasadzie jak zgrzewarka. Elektroda się świeci.
  Jest mnie w stanie ktoś nakierować co jest winne takiegoż spadku napięcia?
 • #90
  rsv6
  Level 9  
  Udało się problem rozwiązać. Spawarka zaczęła poprawnie działać po wymianie HCF4001.
  Mam wersje 130A uzupełniłem dwa brakujące mosfety IRFP460 i brakujące dwie diody F30U60 Chcąc przerobić na tą wersje mocniejszą bodajże 200A
  Zmieniłem R31 10K na 8.2K
  Po tym efekcie przy zwarciu elektrody na pełnej mocy prąd mam 205A jednak podczas spawania elektrodą 4mm sięga tylko 150A.
  Zastanawiam się nad zwiększeniem napięcia spawania gdyż myślę że zbyt niskie napięcie mnie blokuję do prądu spawania.
  Myślę o zmniejszeniu oporności rezystora R8 910R
  Czy może mnie ktoś nakierować czy dobrze myślę? Bo nie wiem czy to jest tylko ograniczenie napięcia jałowego czy napięcia pod obciążeniem.

  Flora Dekatech TIG130 Pali tranzystory, uszkodzony sterownik