Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MEGA32 - pomiar prądu i napięcia a regulator ładowania akumulatora

mrowaa 20 Paź 2013 13:05 4851 28
  • #1 20 Paź 2013 13:05
    mrowaa
    Poziom 15  

Witam, mam pytanie odnośnie tego, jak w najprostszy sposób dokonać pomiaru prądu i napięcia w 3 miejscach układu. Chodzi o układ z zamontowanym gotowym regulatorem ładowania akumulatora. Pomiar ma odbywać się na wejściu, wyjściu oraz przed akumulatorem. Pomiar napięcia raczej nie będzie stwarzał problemu, zastosuję dzielnik napięciowy + dioda Zenera aby zabezpieczyć porty. Większy problem pojawia się przy pomiarze prądu, myślałem o rezystorze mocy + wzmacniacz operacyjny. Zda to egzamin?

Drugie pytanie to takie, czy mogę połączyć minusy wejścia, wyjścia oraz akumulatora, bo przy pomiarze prądu za pomocą rezystorów tak trzeba zrobić. Nie mam w tej chwili danych regulatora ale może ktoś ma jakieś cenne rady albo inny sposób rozwiązania tego problemu.

MEGA32 - pomiar prądu i napięcia a regulator ładowania akumulatora

tam na schemacie masa powinna byc przy regulatorze

0 28
  • #2 20 Paź 2013 14:03
    SeerKaza
    Poziom 20  

Zależy o jakich prądach mówimy. Najłatwiej wstawić mały rezystor (do 1 ohma) i mierzyć na nim napięcie. Ale jak mówię wartość rezystora trzeba dobrać w zależności o jakich prądach mówimy. Czasami można mierzyć na właśnie jednym rezystorze a czasami trzeba bocznikować.

0
  • #3 20 Paź 2013 20:55
    mrowaa
    Poziom 15  

prądy <1A, słyszałem, że lepiej mierzyć na ujemnym biegunie zasilania jednak to nie rozwiązuje przytoczonych problemów:(

0
  • #5 21 Paź 2013 02:18
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.

Jeżeli można spytać, dlaczego aż MEGA32 ?

Wystarczy Atmega8 i wykorzystać 3 kanały ADC.
    W Bascomie to bardzo proste przez instrukcje (GetadcX) no i oczywiście dzielniki + wyświetlacz np.LCD.

0
  • #6 21 Paź 2013 08:33
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Namieszam w tej miłej dyskusji, mierzenie w minusie ma jedną zasadniczą wadę, nie da się zasilić Atmegi z napięcia po stabilizatorze bo napięcia na bocznikach wyjdą ujemne w stosunku do masy.
    Oczywiście można zasilić Atmegę przed stabilizatorem albo zastosować gotowe przetworniki, nie wiem jak z małymi prądami, mam AllegroMicro na prądy rzędu kilkudziesięciu A.
    Pozdrawiam

0
  • #7 21 Paź 2013 10:20
    alagner
    Poziom 25  

@up: są LEMy z serii CTSR, mierzą jakoś od 200mA. Pytanie tylko gdzie je kupić w PL.
    Albo LEM z serii CAS, 6A, można zejść do 2A, dostępny na Farnellu,

0
  • #8 21 Paź 2013 12:54
    yokoon
    Poziom 28  

alagner napisał:
    @up: są LEMy z serii CTSR, mierzą jakoś od 200mA. Pytanie tylko gdzie je kupić w PL.
    Albo LEM z serii CAS, 6A, można zejść do 2A, dostępny na Farnellu,

A jak odczytać (wyświetlić) zmierzone wartości ?

0
  • #9 21 Paź 2013 13:29
    alagner
    Poziom 25  

Przez ADC, a jak inaczej? W czym problem?

0
  • #10 21 Paź 2013 18:47
    yokoon
    Poziom 28  

alagner napisał:
    Przez ADC, a jak inaczej? W czym problem?

Problem w tym, iż to mało znane układy. Sam pytasz gdzie je kupić w Polsce.
    Ja jednak uważam, że najprościej użyć Atmegę i wyświetlacz LCD.

0
  • #11 21 Paź 2013 19:13
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Yokoon sugerujesz czym mierzyć a nie mówisz jak, równie dobrze możnaby to zrobić jakimś Attiny, dalej zostaje pytanie jak.
    Sugerowanie że do czegoś wystarczy Atmega8 zamiast Atmega32 bo nie wiesz co autor miał na myśli :D , pomiar to jedno a przetwarzanie to inna bajka, nie wiemy może dalej potrzebne są jakieś obliczenia i Atmega8 nie da rady? , a może autor ma gotową płytkę z Atmega32 ?
    Pozdrawiam

0
  • #12 21 Paź 2013 20:02
    yokoon
    Poziom 28  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Yokoon sugerujesz czym mierzyć a nie mówisz jak, równie dobrze możnaby to zrobić jakimś Attiny, dalej zostaje pytanie jak.
    Sugerowanie że do czegoś wystarczy Atmega8 zamiast Atmega32 bo nie wiesz co autor miał na myśli :D , pomiar to jedno a przetwarzanie to inna bajka, nie wiemy może dalej potrzebne są jakieś obliczenia i Atmega8 nie da rady? , a może autor ma gotową płytkę z Atmega32 ?
    Pozdrawiam

Ja tylko podpowiadam, ponieważ sam nie dawno robiłem na Atmega8 dwa kanały ADC działają bardzo dobrze. Jak to musi wiedzieć projektant ponieważ tylko on zna warunki jego zastosowania.

W pierwszym poście napisałem : zastosować dzielniki napięci w załeżności od mierzonego napięcia i napięcia referencyjnego i w zależności od ilości potrzebnych kanałów ADC napisać program.

Ja robiłem to w Bascomie i wyświetlałem na LCD 16*2, ponieważ obsługa LCD-eka w Bascomie jest bardzo prosta.

Podpowiem, iż wiele na temat doboru dzielników jest napisane na stronie firmy "ATNEL"

0
  • #13 21 Paź 2013 21:13
    SeerKaza
    Poziom 20  

Ogólnie aby to pomierzyć trzeba dobrać dzielnik (patrz inne tematy) I dać to na ADC. Jako że adc ma jedną połączoną masę na wszystkie kanały (a tutaj pomiar prądu jest w różnych punktach których nie możemy połączyć) może się przydać separacja galwaniczna czyli trzeba dać tranzoptory w zamkniętej obudowie które oddzielają napięcia z dzielników wtedy można dać to na ADC. Wszystko zależy od prądów może być konieczne też dać jakieś wzmacniacze gdyż napięcie z dzielnika może być za małe

0
  • #14 21 Paź 2013 23:33
    mrowaa
    Poziom 15  

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Piotr wcześniej słusznie domyślił się, że będzie to większy projekt więc mega32 będzie wymagana. Co do ilości wejść ADC to prawdopodobnie ich mi braknie, myślałem zastosować multiplekser analogowy, co o tym sądzicie? Nie jest to główna część projektu więc myślę zrobić to na osobnej płytce po tym jak już główna część będzie gotowa. Jak przejrzę linki od Was to odezwę się w przypadku ewentualnych wątpliwości. Pozdrawiam i dziękuję jeszcze raz.

0
  • #15 21 Paź 2013 23:42
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Widzę że dalej nie czujecie problemu:
    - nie jest ważne czy to Bascom, Assembler, C czy coś jeszcze innego
    - nie ważne czy wyświetlacz LCD 2x16, LCD 4x20 czy nawet 7 seg. LED
    - nie za bardzo ważne jaki mikrokontroler
    - nie ważne gdzie pokazują jak policzyć dzielnik, w końcu z całym szacunkiem było to chyba już na fizyce w podstawówce ( a może teraz gimnazjum ).
    Problem polega na tym że rozsądni ludzie dążą do tego by masa układu zbiegała się w jednym punkcie, jeśli ktoś wsadza bocznik w masie to powinien to robić z najwyższym rozeznaniem gdzie i jak go wstawia, jak wstawia 3 boczniki to się prosi o kłopoty.
    Jak już radzicie jak liczyć boczniki to załóżcie że zostały policzone i doradźcie pytającemu jak zmierzyć 3 wejścia różnicowe w którym na dobrą sprawę układ pomiarowy ma mierzyć różnicowo napięcia ujemne i to jest jedyny problem przy założeniu że boczniki wstawiamy w ujemny biegun zasilania.
    Do tego napięcie wypada mierzyć poza bocznikiem bo inaczej nie jest prawidłowo, czyli dochodzi następne 3 wejścia różnicowe.
    Teraz czekam na pomysły jak zmierzyć Atmegą8 6 wejść różnicowych z czego 3 mają mierzyć potencjały poniżej 0V.
    Miłego myślenia.

0
  • #16 22 Paź 2013 02:10
    alagner
    Poziom 25  

To ja zapytam inaczej: a czemu nie bocznik "u góry" i odp. wzmacniacz różnicowy (skoro już nie LEM/Allegro/dowolny inny Hall)? I w zasadzie...to czemu nie Hall?

0
  • #17 22 Paź 2013 08:09
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Bardzo rozsądna propozycja, załatwia dwie sprawy, zamiast 6 wejść różnicowych ( nierealne bo Atmega32 nie ma tylu ) dostaniemy 6 wejść zwykłych co już jest do przyjęcia.
    Problemem może być tylko napięcie zasilania wzmacniacza operacyjnego, które musi być wyższe do zasilania układu, jeśli akumulator 12V to na wejściu łatwo przekroczyć typowe zasilanie wzmacniacza 15V.
    Hall prawie idealny, cena boli?
    Pozdrawiam

0
  • #18 22 Paź 2013 08:27
    alagner
    Poziom 25  

Panie Piotrze, ale wzmacniacz operacyjny pracujący do 30V to nie jest aż taki problem (AD822 np.: rail to rail 3 do 30V przy pojedynczym zasilaniu). Scalony wzm. różnicowy już bardziej, ale nie jestem w 100% pewny, bo nie miałem potrzeby szukać takowego.

Pozdrawiam
    Maciek

0
  • #19 22 Paź 2013 09:08
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    rail to rail przy małych napięciach wyjsciowych zachowuje się dziwnie ( w zakresie kilkanaście mV ) , ale da się to rozwiązać, i dodatkowo trzeba zapewnić dla wzmacniacza większe napięcie zasilania niż poziom odniesienia bocznika. Są też wzmacniacze z wysokim napięciem zasilania, typu niestety nie pamiętam.
    Jest jeszcze jedno z pozoru abstrakcyjne rozwiązanie, mamy całą masę małych mikrokontrolerów o znikomym poborze mocy, można poświęcić jeden kontroler na każdy bocznik a potem tylko izolowana transmisja po UART do Atmegi32.
    Malutka przetwornica załatwia sprawę zasilania i wirtualnej masy dla takiego układu.

0
  • #20 22 Paź 2013 10:05
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Co ma wspólnego bocznik z pomiarem napięcia ?

Ja pisałem jak zmierzyć napięcia na układzie który przedstawił Kolega piszący pierwszy post.

0
  • #21 22 Paź 2013 13:53
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Yokoon polecam schemat i pytam skąd zasilisz Atmegę?, gdzie będzie masa Atmegi?
    Jak nie pomierzysz różnicowo to wcale nie pomierzysz, bo po bocznikach masz napięcie wyjściowe plus napięcie na bocznikach.
    Jeśli myślisz że dzielnikiem załatwisz sprawę to napisz gdzie go wepniesz :)
    Na dodatek pytający chciał mierzyć prądy i napięcia

0
  • #22 22 Paź 2013 15:08
    alagner
    Poziom 25  

Wiem, że rail-to-rail przy samych szynach nie jest pewny, ale to akurat oczywistość, o której nie napisałem. W gestii projektanta leży temu zaradzić/pogodzić się w tym błędem (bo być może jest on dopuszczalny).

Pozdrawiam
    Maciek

0
  • #23 22 Paź 2013 19:48
    yokoon
    Poziom 28  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Yokoon polecam schemat i pytam skąd zasilisz Atmegę?, gdzie będzie masa Atmegi?
    Jak nie pomierzysz różnicowo to wcale nie pomierzysz, bo po bocznikach masz napięcie wyjściowe plus napięcie na bocznikach.
    Jeśli myślisz że dzielnikiem załatwisz sprawę to napisz gdzie go wepniesz :)
    Na dodatek pytający chciał mierzyć prądy i napięcia

Witam.
    Dzielnik wpinam do punktu w którym mam zmierzyć napięcie.
    Z środka dzielnika podaję na pin ADC.

Bocznik włączam jedną końcówką do masy, drugi do obciążenia i z niego zdejmuję napięcie, odpowiednio przeliczając.

Atmegę mogę zasilać z osobnego źródła (np. płaską baterią).
    Masa Atmegi wspólna (ogólna).

0
  • #24 22 Paź 2013 21:38
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Która masa jest ogólna? masz 3 boczniki, przed którym lub po którym boczniku uważasz masę za ogólną?
    Jak się wepniesz przed bocznikiem to będzie Ci się zmieniało mierzone napięcie w zależności od pobieranego prądu, jak się wepniesz za bocznikiem to napięcie z bocznika będzie ujemne w stosunku do masy.
    Masz rację z zasileniem Atmegi z baterii ale to nie załatwia sprawy, mamy 3 boczniki i nie mamy wspólnej masy, chyba nie jest dobrą metodą pakowanie trzech procesorów, trzech wyświetlaczy i trzech baterii by dokonać pomiaru w jednym układzie.
    Mam prośbę do pytającego, określ prądy i napięcia jakie mogą się tam pojawić to zaczniemy mówić o realnych układach i rozwiązaniach programowych i chyba szybko pomożemy.

0
  • #25 23 Paź 2013 09:35
    yokoon
    Poziom 28  

PiotrPitucha napisał:
    Witam
    Która masa jest ogólna? masz 3 boczniki, przed którym lub po którym boczniku uważasz masę za ogólną?
    Jak się wepniesz przed bocznikiem to będzie Ci się zmieniało mierzone napięcie w zależności od pobieranego prądu, jak się wepniesz za bocznikiem to napięcie z bocznika będzie ujemne w stosunku do masy.
    Masz rację z zasileniem Atmegi z baterii ale to nie załatwia sprawy, mamy 3 boczniki i nie mamy wspólnej masy, chyba nie jest dobrą metodą pakowanie trzech procesorów, trzech wyświetlaczy i trzech baterii by dokonać pomiaru w jednym układzie.
    Mam prośbę do pytającego, określ prądy i napięcia jakie mogą się tam pojawić to zaczniemy mówić o realnych układach i rozwiązaniach programowych i chyba szybko pomożemy.

Kolego mylisz boczniki z dzielnikami napięcia potrzebne do pomiaru napięcia. Ja pisałem o dzielnikach napięcia, które mają wspólną masę wraz z Atmegą. Tak robiłem i wszystko działało. Tak samo jak i bocznik z którego zdejmuję napięcie również za pomocą dzielnika.

Co do bocznika przecież pisałem, iż jeden koniec łączę właśnie z masą zasilania Atmegi natomiast do drugiego obciążenie (odbiornik).

Co do zasilania Atmegi, można z jednego z napięć pomiarowych oczywiście w zależności od układu.

0
  • #26 23 Paź 2013 15:49
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Tak się składa że jestem pomiarowcem i wiem co to jest bocznik, wiem co to jest dzielnik, jeśli chcesz mnie przekonać to odpowiedz na zadane pytania, przewiń stronę do góry, zobacz schemat i nie wciskaj mi że tam jest jedna masa.
    Pytanie jak zamierzasz mierzyć Atmegą napięcia z boczników poniżej masy zostawiłeś bez odpowiedzi.
    Pytanie jak zamierzasz mierzyć trzy różne napięcia nie posiadające wspólnej masy też pozostawiłeś bez odpowiedzi.
    Problem należy uściślić i określić:
    - co mamy mierzyć
    - jaką metodą mierzyć
    - dobrać sprzęt do pomiaru
    a na koniec można się bawić w liczenie dzielników, boczników i wzmacniaczy.

0
  • #27 23 Paź 2013 17:10
    yokoon
    Poziom 28  

Widzę kolego, że nie umiesz czytać lub nie chcesz, przecież w ostatnim poście wszystko opisałem a Ty ciągle swoje.

Cześć.

0
  • #28 23 Paź 2013 21:04
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Kończę dyskusję bo widać czytanie ze zrozumieniem jakoś uciekło na boki.
    Powtórzę za autorem dużymi literami POMIAR PRĄDU I NAPIĘCIA A REGULATOR ŁADOWANIA AKUMULATORA.
    Na schemacie jak byk mamy trzy wyjścia w których trzeba zmierzyć napięcie i prąd a Ty nieustannie o tym że mierzyłeś 2 napięcia i się udało.
    Tutaj mamy zmierzyć 6 wielkości, trzy napięcia i trzy prądy, na dodatek na schemacie nie mamy wspólnej masy więc mówienie że dzielnik ma wspólną masę z Atmegą jest abstrakcyjne.

0
  • #29 29 Mar 2015 12:12
    dj-krzysiek
    Poziom 11  

Witam

Mam podobny problem z pomiarem 3 napięć i 3 prądów, ponieważ mój regulator ładowania ma wspólny "+" a nie masę. Może jakiś pomysł, aby nie trzeba było łączyć masy??

0