Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8A-PU - Co kupić na początek

Matuszm15 20 Paź 2013 13:47 3882 30
  • #1 20 Paź 2013 13:47
    Matuszm15
    Poziom 14  

Witam!

Tematów o podobnym tytule jest wiele, ale nigdzie nie ma konkretnych informacji :/ (albo szukajka je skrzętnie ukrywa).

Chcę zacząć przygodę z programowaniem mikrokontrolerów. Mój wybór padł na AVR-y. (tak AVR - nie wciskajcie na siłę innych). Chcę wystartować na Atmega8A, a później zobaczymy jak to się rozwinie.

Budżet nie jest dla mnie kwestią zaporową, ale wychodzę z założenia, że w okolicach 100zł na początek powinienem się zmieścić z jakimś podstawowym zestawem.

No i u tutaj zaczynają się schody:

1. Płytka stykowa, czy zestaw startowy ? - w moim przekonaniu lepiej wyjdę na płytce stykowej, a w późniejszej fazie jeśli mi się to spodoba dokupię sobie jakiś zestaw startowy. Jaka jest Wasza opinia ?

2. Programator ? - wybór padł na USBasp. I teraz pytanie, czy wystarczy zakupić sobie USBasp( Usbisp) np ze strony Kamami, czy też zainwestować znacznie więcej i zakupić programator z Atnel-u ? Różnica w cenie jest ogromna, ale nie wiem czy na start będzie mi potrzebny programator za 60 zł + oprogramowanie, które jest do niego dodawane?

3. Zasilanie ? - czy na początek wystarczy mi zasilanie z programatora, czy też musiałbym zakupić sobie zasilacz + jakieś gniazdo do niego, czy też pozostać na zasilaniu z programatora. Tutaj nie mam wystarczającej wiedzy na temat tego, czy wystarczające będzie zasilanie z programatora, czy też to zasilanie powinienem tylko wykorzystywać w czasie programowania, a samo działanie układu zasilać z zewnątrz.

4. Połączenie programatora i płytki stykowej ? - rozumiem, że USBasp ma na wyjściu złącze KANDA - w jaki sposób najlepiej połączyć programator i płytkę, żeby nie tworzyć pająka ? Gotowe gniazdo na płytce, czy też jakaś przejściówka ?

5. Dodatki ? - warto zaopatrzyć się w EDW A07/1 z Kamami, czy też samodzielnie podobierać sobie dodatki? Pytam ze względu na to, iż jako osoba początkująca, nie mam zielonego pojęcia co tak naprawdę będzie mi potrzebne, przy budowaniu podstawowych układów (jakieś diodki, buzzer, itp)

6. Czy zestaw, który wybrałem sobie na start jest dobry, czy trzeba go jeszcze o coś rozbudować. Może jeszcze jakieś przewody?goldpiny?złącza?:

ATmega8A-PU
    EDW A07/1
    PPS0400
    WJW-70B
    USBASP
    całość ze sklepu Kamami

(posiadam już multimetr)

Proszę o wyrozumiałość i wyjaśnienie nurtujących mnie spraw.

PS Uwaga do moderatora - nie działa link "Zasady korzystania z działu Mikrokontrolery".

0 29
  • #2 20 Paź 2013 14:11
    SeerKaza
    Poziom 20  

Tematy wałkowany niezliczoną ilość razy.

1. Moim zdaniem płytka stykowa, z drugiej strony jak masz płytkę gotową to jesteś pewny że jest tam wszystko dobrze podłączone. Za to płytka stykowa to sporo możliwości rozbudowy i przyda się na przyszłość.

2. Jak nie masz co z kasą robić możesz kupywać atmela. I zamiast usbasp lepiej kup jakiś zgodny z STK500v2

3. Jak nie walniesz żadnych głośniczków sporo diod led czy wyświetlacza alfanumerycznego to powinno być ok w innym razie potrzebujesz stabilizatora na 5v i jakiegokolwiek zasilacza niestabilizowanego w okolicach 7V

4. Jak masz taśmę kanda ucinasz z jednej strony wydzielasz żyły lutujesz ładnie końcówki i oznaczasz kolorowymi koszulkami poszczególne sygnały.

5. Garść diod rezystorów kondensatorów i przycisków to wszystko co ci potrzeba jak mas stykówke

0
  • #4 20 Paź 2013 14:25
    Matuszm15
    Poziom 14  

Yogi009 -
    O blogu p. Mirka wiem i miałem okazję już oglądać oba filmy. Ale mimo wszystko zadałem kilka pytań, które nasunęły mi się także po obejrzeniu jego filmów.

SeerKaza -
    Taśme muszę rozcinać, czy jest jakaś przejściówka KANDA - wtyki do płytki stykowej.
    Dodatkowo podaj jakiś dobry przykład programatora i dlaczego właśnie zgodny z STK500v2

Zależy mi na tym, żeby ktoś podał konkretny zestaw rzeczy, które powinienem kupić na start

Pozdrawiam

0
  • #5 20 Paź 2013 14:30
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Matuszm15 napisał:
    Zależy mi na tym, żeby ktoś podał konkretny zestaw rzeczy, które powinienem kupić na start.

Zacznij od lektury działu Jak zacząć: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    gdzie na większość Twoich pytań odpowiedź znajdziesz.

Następnie określ co chcesz w najbliższym czasie wykonać (skąd mamy to wiedzieć) i dopiero zacznij kompletować zakupy.

0
  • #6 20 Paź 2013 14:50
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Pomysł na początek fatalny, chyba że jesteś fanem muzealnictwa. Przyjrzyj się płytkom DISCOVERY firmy ST, na początek, np. STM32F0DISCOVERY. Znajdziesz je również w sklepie Kamami. Za kilkadziesiąt zł masz współczesny procesor znacznie wydajniejszy i tańszy od ATmega, interfejs do debugowania i programowania tej płytki i własnych płytek i jeszcze płytkę prototypową.

0
  • #7 20 Paź 2013 14:55
    SeerKaza
    Poziom 20  

STK500v2 jest łatwiejszy do konfiguracji w IDE

Co do STMów to start jest cięższy niż na AVRach choć nie mówię że się nie da. Jednak trzeba dobrze przeszukiwać tematy na elektrodzie , mieć trochę samozaparcia i próbować dalej pomimo że pełno błędów wyskakuje i działa jak chce. Bo początki w STMach są dość trudne

0
  • #8 20 Paź 2013 15:30
    yogi009
    Poziom 41  
  • #9 20 Paź 2013 15:39
    SeerKaza
    Poziom 20  

Choć fakt AVR to w tych czasach tylko procek edukacyjny. Ewentualnie naprawa, produkcja starszych projektów do nowszych projektów już się nie nadaje(choć można). Swoje lata ma i cena nie jest atrakcyjna, nowe układy są szybsze i tańsze.

0
  • #10 20 Paź 2013 18:01
    tmf

SeerKaza napisał:
    Choć fakt AVR to w tych czasach tylko procek edukacyjny. Ewentualnie naprawa, produkcja starszych projektów do nowszych projektów już się nie nadaje(choć można). Swoje lata ma i cena nie jest atrakcyjna, nowe układy są szybsze i tańsze.

Z ciekawości zapytam, jakie to nowe zastosowania się pojawiły, do których te AVRy się nie nadają? Bo tak patrząc dookoła po sprzęcie, który zawiera mikrokontrolery, to nie widzę ani jednego (z wyjątkiem telefonu), gdzie moc nawet '51 byłaby niewystarczająca. Nie widzę też jakoś za bardzo, żeby Microchip, Atmel i parę innych firm zwijały interes z 8-bitowcami. No ale kto wie, może produkują tylko na potrzeby hobbystów...

0
  • #11 20 Paź 2013 18:02
    markoz7874
    Poziom 31  

Wyczerpującej odpowiedzi udzielił dondu.
    Na początek wystarczy, resztę dokupisz w trakcie nauki.
    Cenowo wyjdzie tak niewielka kwota, że nie ma sensu robić planów na przyszłość jak by się kupowało mieszkanie lub samochód ;)
    Lepiej coś dokupić w razie potrzeby niż robić zapasy nie mając jeszcze sprecyzowanych planów co dalej?

0
  • #12 20 Paź 2013 19:46
    SeerKaza
    Poziom 20  

tmf napisał:
    SeerKaza napisał:

Z ciekawości zapytam, jakie to nowe zastosowania się pojawiły, do których te AVRy się nie nadają? Bo tak patrząc dookoła po sprzęcie, który zawiera mikrokontrolery, to nie widzę ani jednego (z wyjątkiem telefonu), gdzie moc nawet '51 byłaby niewystarczająca. Nie widzę też jakoś za bardzo, żeby Microchip, Atmel i parę innych firm zwijały interes z 8-bitowcami. No ale kto wie, może produkują tylko na potrzeby hobbystów...

Chodzi o cene. AVRy są po prostu droższe (fakt wyjątkiem są te najmniejsze) Ale porównując AVRa i STMf0 szczególnie mocniejsze wersje to AVR jest o wiele droższy.

0
  • #13 20 Paź 2013 20:01
    BlueDraco

Ano weźmy takie zastosowanie:

Odbieramy dane przez UART z szybkością 115200, przekodowujemy je z lekka i wysyłamy przez SPI z szybkością 2.4 Mb/s. Nadawanie całego pakietu danych przez SPI musi się odbywać bez jakichkolwiek przerw i nie może blokować odbioru następnego pakietu przez UART. Obecnie robię to na 8-nóżkowym LPC810 za < 3 zł, bez potrzeby użycia oscylatora zewnętrznego, a całość chodzi wyłącznie na przerwaniach. Dla ozdoby mam jeszcze LED sterowany PWM, który sygnalizuje odbiór danych przez UART. Mikrokontroler jest programowany przez ten sam UART, przez który są przesyłane dane. Aby konstrukcja była przyjazna dla amatorów, uC jest w obudowie DIL. Masz jakieś konkurencyjne propozycje z AVR? :)

0
  • #14 20 Paź 2013 20:16
    tmf

Zależy co znaczy z lekka je przekodowujemy. Tak, mam propozycję - XMEGA8E5 za jakieś 4-5zł w detalu. Odbiór danych z USART przez DMA, przekodowywania, nadawanie po SPI za pomocą DMA. DMA w trybie podwójnego buforowania co zapewnia stałą przepływność. Całkiem zaawansowane przekodowanie (np. FSK) można na E5 robić sprzętowo.

Dodano po 1 [minuty]:

SeerKaza napisał:
    tmf napisał:
    SeerKaza napisał:

Chodzi o cene. AVRy są po prostu droższe (fakt wyjątkiem są te najmniejsze) Ale porównując AVRa i STMf0 szczególnie mocniejsze wersje to AVR jest o wiele droższy.

No nie wiem, wypasiony na maxa XMEGA128A1U to koszt 12-14 zł. F0 będzie szybszy, ale z peryferiami to już będzie różnie.

0
  • #15 20 Paź 2013 20:19
    SeerKaza
    Poziom 20  

tmf napisał:
    No nie wiem, wypasiony na maxa XMEGA128A1U to koszt 12-14 zł. F0 będzie szybszy, ale z peryferiami to już będzie różnie.

Najmocniejsze aktualnie f0 na kamami cena 13 zł a tam podobno jest drogo

0
  • #16 20 Paź 2013 21:02
    yogi009
    Poziom 41  

Panowie, Kolega pyta o pierwsze kroki w programowaniu mikrokontrolerów, a tu dyskusja o zaawansowanych zastosowaniach. No logiki trochę...

0
  • #17 20 Paź 2013 21:43
    BlueDraco

No to właśnie się dowiedziałem, że światełka choinkowe, to "zaawansowane zastosowanie", a dokładając marne 50% ceny do sterownika mogę go zrobić na 8-bitowym AVR zamiast na 32-bitowym LPC800. :)

0
  • #18 20 Paź 2013 21:47
    yogi009
    Poziom 41  

Kolego, najpierw zadaj sobie pytanie o to, jaki mikrokontroler najłatwiej "ogarnąć" osobie stawiającej pierwszy krok w temacie. Satyryczne teksty zostawmy marnym kabaretom.

0
  • #19 20 Paź 2013 23:13
    Matuszm15
    Poziom 14  

I niestety zaczyna się taki sam offtop jak w 90% takich tematów...

Jasne w ogóle po co kupować mikrokontroler, kupie od razu kompa i będę sobie pisał w jakimś wysokopoziomowym języku, bo po co pisać w ASM czy C na AVT...

Panowie - szukam prostego mikrokontrolera, wybór padł na ATMEGA8.

Jakie mam plany co do tego mikrokontrolera?

Chciałbym zacząć od podstaw. Zaświeć diodę, mrugaj diodą, zaprogramuj kilka diod w sekwencji, włącz buzzer po jakiejś akcji itp.

Zależy mi na prostych operacjach, które łagodnie wprowadzą mnie w tą tematykę... Inteligentny dom i robot sprzątający mieszkanie zostawiam sobie na późniejszy termin :)

Dobór podzespołów pod konkretny układ jak rozumiem jest najwłaściwszy... I proszę nie odsyłajcie mnie do kolejnych linków, które zanim tutaj napisałem już dawno przeczytałem... a przynajmniej starałem się przejrzeć.

0
  • #20 20 Paź 2013 23:37
    BlueDraco

Nikt Ci tu nie pisał o autonomicznych robotach, a wiele wątków analogicznych do Twojego kończyło się decyzją delikwenta o zakupie taniej płytki z jakimś np. STM32, więc wszystko jest jak najbardziej na temat. Co do prostoty - dla początkującego zapewne "prosty" jest taki mikrokontroler, w którym działający program możesz debugować na ekranie PC, zaglądając do portów i zmiennych w pamięci. ATmega8 tego nie potrafi.

0
  • #21 20 Paź 2013 23:43
    dondu

Matuszm15 napisał:
    Panowie - szukam prostego mikrokontrolera, wybór padł na ATMEGA8.

Jakie mam plany co do tego mikrokontrolera? Chciałbym zacząć od podstaw. Zaświeć diodę, mrugaj diodą, zaprogramuj kilka diod w sekwencji, włącz buzzer po jakiejś akcji itp.

Dobór podzespołów pod konkretny układ jak rozumiem jest najwłaściwszy...

To czego konkretnie od nas jeszcze oczekujesz?
    Kup programator USBasp, za 20zł, .... wszystko mamy Ci wymieniać?

Zaplanuj listę, przedstaw co chcesz zrobić, daj do sprawdzenia ... i kupuj.
    A jak nie to posiłkuj się listą, którą ponoć czytałeś: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/jak-najtaniej-zaczac.html

Matuszm15 napisał:
    I proszę nie odsyłajcie mnie do kolejnych linków, które zanim tutaj napisałem już dawno przeczytałem... a przynajmniej starałem się przejrzeć.

... skoro już czytałeś to dlaczego ponownie zadajesz pytanie:
    Matuszm15 napisał:
    4. Połączenie programatora i płytki stykowej ? - rozumiem, że USBasp ma na wyjściu złącze KANDA - w jaki sposób najlepiej połączyć programator i płytkę, żeby nie tworzyć pająka ? Gotowe gniazdo na płytce, czy też jakaś przejściówka ?
    ...
    Taśme muszę rozcinać, czy jest jakaś przejściówka KANDA - wtyki do płytki stykowej.

... a odpowiedź była tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/plytka-stykowa-zasady.html
    czyli w dziale, który Ci wskazałem?

0
  • #22 21 Paź 2013 14:40
    tmf

BlueDraco napisał:
    No to właśnie się dowiedziałem, że światełka choinkowe, to "zaawansowane zastosowanie", a dokładając marne 50% ceny do sterownika mogę go zrobić na 8-bitowym AVR zamiast na 32-bitowym LPC800. :)

Oj lubisz manipulować. Pisałeś o nieco innych wymogach niż sterowanie lampkami na choinkę, bo coś tam było o USART, SPI itd. Jeśli chodzi o sterowanie lampkami, to mogę zaproponować np. ATTiny13, tańszy od twojego wirtualnego LPC810. A uwzględniając koszty wysyłki to nawet tańszy o kilkaset procent, bo ATTiny13 kupisz w sklepie za rogiem.

Dodano po 1 [minuty]:

BlueDraco napisał:
    Nikt Ci tu nie pisał o autonomicznych robotach, a wiele wątków analogicznych do Twojego kończyło się decyzją delikwenta o zakupie taniej płytki z jakimś np. STM32, więc wszystko jest jak najbardziej na temat. Co do prostoty - dla początkującego zapewne "prosty" jest taki mikrokontroler, w którym działający program możesz debugować na ekranie PC, zaglądając do portów i zmiennych w pamięci. ATmega8 tego nie potrafi.

Niestety większość użytkowników MCU nie korzysta z debuggera (nad czym ubolewam), ale sugeruje to, że debugowanie w układzie wcale nie jest prostsze, a przynajmniej nie jest tak odbierane.

Dodano po 5 [minuty]:

Matuszm15 napisał:
    I niestety zaczyna się taki sam offtop jak w 90% takich tematów...

Jest offtop, bo zadajesz nieprecyzyjne pytanie. Każdy ma swoje doświadczenia i preferencje, jeden lubi mercedesa, inny Forda. Zadaj na forum motoryzacyjnym pytanie o to jakie auto kupić i dlaczego...
    Wybrałeś starą M8, ok, chcesz USBASP, ok, dostałeś przy okazji alternatywne propozycje, ok. Czas więc działać i samemu się przekonać, czy ci to pasuje, czy nie.
    Mogę ci napisać, że z moich osobistych doświadczeń wynika, że M8 obecnie to nie za dobry wybór i ja bym wybrał XMEGA, BlueDraco ci napisze, że np. jakiś STM jest lepszy. Ale co z tego, skoro argumenty przemawiające za takim, czy innym wyborem dotyczą specyficznych sytuacji i zastosowań. Niestety nie ma procka, który pasuje do wszystkiego.

0
  • #23 21 Paź 2013 16:17
    BlueDraco

To akurat są lampki na choinkę z WS2812, sterowane z PC, a wymagania są dokładnie takie, jak opisałem, czyli algorytmicznie prościzna, ale wydajnościowo już niekoniecznie. Wygodnie jest mieć do tego SPI, który potrafi nadawać ramki 12-bitowe, ale od biedy 8-bitowy też się nada, tylko wydłuży to minimalnie proces przygotowania danych. Z moich szacunków wyszło, że klasyczny AVR tego nijak nie uciągnie, Xmega zapewne by sobie poradził, zwłaszcza, że DMA wyraźnie tu pomaga. Wyszedł z tego elegancki projekt dydaktyczny, bo jest to zadanie w sam raz dla najmniejszego LPC810. Dodam, że musiałem go puścić na 24 MHz, bo przy 12 się nie wyrabiał. No i świecą! :)

0
  • #24 21 Paź 2013 17:01
    tmf

Trudno mi ocenić czy AVR nie uciągnie, bo obawiam się, że jeszcze jakieś warunki trzymasz w rękawie :) Robiłem jako przykład do książki sterowanie matrycą RGB z odcieniami kolorów realizowanymi przez PWM (czyli procek pełnił rolę układu WS2812) i XMEGA się nudziła, generując obraz na matrycy. Ale wynika to z wykorzystania DMA, timerów i event system, który wszystko spinał. Tak naprawdę ograniczeniem w tego typu zastosowaniach jest wydajność interfejsu SPI. I AVRy (do 16 MHz) i proste ARMy (do 24 MHz SPI) tu obsysają, bo zegar SPI jest pochodną zegara taktującego CPU (odpowiednio 32 vs. 48 MHz).

0
  • #25 21 Paź 2013 20:13
    markoz7874
    Poziom 31  

BlueDraco napisał:
    .. SPI, który potrafi nadawać ramki 12-bitowe, ale od biedy 8-bitowy też się nada..

BlueDraco! Ale przecież autor postu chce się dopiero uczyć. Zapalać diody, używać buzzera itp. Sam też zasugerował Atmega8. Czy jeżeli "popełni ten błąd" i zacznie przygodę z procesorami od wiekowych AVR, to będzie stracony dla elektroniki?
    Czy jeżeli zaprogramuje kilka układów na atmedze a później przejdzie na inne w czymś mu to zaszkodzi?
    Dobre rady są cenne, ale powinny być tez na temat, a autor wątku otrzymuje zupełnie inne odpowiedzi niż pytanie które zadał.

0
  • #26 21 Paź 2013 21:39
    BlueDraco

Ech, od razu "stracony dla elektroniki"... Po co tak górnolotnie? Ja myślę bardziej przyziemnie - stówa i kilkadziesiąt godzin będzie stracone dla Kolegi pytającego. Zapewniam Cię, że każdy uC z Cortexem potrafi zapalać diody przynajmniej tak samo, jak AVR a zwykle ładniej.

0
  • #27 21 Paź 2013 21:46
    SeerKaza
    Poziom 20  

Powiem tak.
    Niewątpliwą zaletą AVRa jest prostota jego programowania ilość informacji na jego temat taka że można się zrzygać. Wadą jest wiek jest to po prostu już staruszek choć jeszcze do śmierci trochę mu zostało.

STM32 (czyli ARMY) Informacji powoli jest sporo. Wada jest taka że jest o kilka poziomów trudniej zacząć niż z AVRami. Zalety są głownie 2. Jedna jest taka że jest to dość nowa technologia. Cortexy mają zaledwie kilka latek. I za kilka dyszek mamy układ zintegrowany z programatorem. A na nim ładnie wyprowadzone wszystkie wyprowadzenia plus diodki i inne pierdoły.

I to tyle co mogę napisać więcej w tym temacie, decyzja należy do autora tematu. Odpowiedzi na temat AVRów dostał plus została zaprezentowana alternatywa. Jak dla mnie temat wyczerpany.

0
  • #28 22 Paź 2013 10:48
    94075
    Usunięty  
  • #29 22 Paź 2013 10:53
    markoz7874
    Poziom 31  

BlueDraco napisał:
    stówa i kilkadziesiąt godzin będzie stracone dla Kolegi pytającego

Nie zgodzę się, że to czas stracony. Na etapie nauki takie doświadczenia mogą okazać się bardzo przydatne. Jak już kolega SeerKaza napisał w necie jest multum materiału na temat AVR a to jest na początku bardziej przydatne niż większe możliwości samego procesora (których początkujący i tak nie wykorzysta)

Co do kosztów, to też chybiony argument. AVR-a można kupić za kilka zł i zaprogramować ostatecznie z portu LPT. Początkujący często palą procki, programatory lub rezygnują z zabawy w elektronikę po kilku próbach (słomiany zapał)
    Pisanie więc, że "w przyszłośći.." jest przeważnie mocno na wyrost. Każdy z elektroników używał w swojej karierze kilku programatorów, kilku multimetrów, kilku lutownic itd. Pisanie, że jak kupi coś teraz, to będzie miał na przyszłość, z praktyki wiem, że pozbawione jest sensu - i tak nie uniknie zmian decyzji i dokupowania innych/nowych/lepszych urządzeń.

0
  • #30 22 Paź 2013 22:29
    mamakapcia
    Poziom 17  

Arduino najlepsze - przyjemny start ;)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo