Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RV511 - Blue screen Kernel_Data_Inpage_Error

20 Paź 2013 14:19 5334 30
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam problem z laptopem Samsung NP-RV511-S01PL. Jest to laptop mojej dziewczyny i ogólnie służy jej tylko do internetu i oglądania seriali. Otóż dziś rano pojawił nam się Blue Screen z błędem o nazwie KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR. Szukałem na różnych forach i stronach internetowych co to może oznaczać, znalazłem również na forum elektroda.pl że jeden gość miał problem ze sterownikiem karty sieciowej, ale może też chodzić o dysk twardy, pamięć ram czy wirusy. Oto co próbowałem robić:

1) uruchomić laptop w trybie awaryjnym
    2) uruchomić laptop w trybie awaryjnym z wierszem poleceń
    3) naprawić komputer po naciśnięciu F8 przy uruchamianiu

Niestety nic z tych rzeczy nie pomogło, ponieważ nic nie chce się uruchomić. Gdzieś wyczytałem że należałoby ponownie zainstalować Windowsa (na laptopie jest Win7 Home Premium) niestety nie posiadam do niego płyty, prawdopodobnie można zainstalować z partycji Recovery lecz nie wiem jak to zrobić ponieważ nie mogę na nim nic uruchomić.

Oto specyfikacja laptopa:

Model : RV511-S01PL
    Procesor: Intel Core i3-380M (2.53 GHz)
    2 rdzenie, 4 wątki, 3 MB
    Chipset płyty: Intel HM55
    Pamięć: 4096 MB DDR3
    max 8192 MB
    Matryca: 15.6" WXGA HD 1366 x 768
    Błyszcząca, Podświetlenie LED
    Dysk: 500 GB SATA 5400 obr./min
    Napęd optyczny: DVD+/-RW Super Multi (DL)
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 315M 1024 MB
    Karta dźwiękowa: High Definition Audio
    SRS 3D Sound Effect
    2 wbudowane głośniki
    Wbudowany mikrofon
    Komunikacja: WiFi 802.11 b/g/n
    Bluetooth
    Ethernet 10/100/1000 Mb/s
    Urządzenie wskazujące: Klawiatura z wbudowaną klawiaturą numeryczną
    TouchPad
    Porty pozostałe: 3 x USB 2.0
    1 x RJ45
    1 x VGA (D-Sub)
    1 x Kensington Lock
    1 x Wejście mikrofonu
    1 x Wyjście słuchawkowe
    Czytnik kart 4-w-1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
    Kamera video: 0.3 M Pixels
    Bateria: 6 komorowa
    System operacyjny: Windows 7 Home Premium PL 64 bit
    Wymiary: 382 (S) x 256 (D) x 35 (W) mm
    Waga: 2.40 kg

Z góry dziękuję bardzo za pomoc.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Pobierz Parted Magic i wypal na CD. Uruchom go z CD i sprawdź SMART dysku. Potem pobierz MEMTEST i wypal na CD . Przetestuj każdą z pamięci RAM osobno po dwa przejścia i podaj wyniki. Programy pobieraj tylko ze stron producenta lub linków bezpośrednich bo możesz sobie przy okazji zainfekować system.
  • Poziom 9  
    Ok, znajdę tylko kogoś kto ma laptopa z napędem, bo ja piszę z netbooka. Napiszę kiedy to wszystko zrobię
    Chodziło mi o MEMTEST a nie MHDD sorki za błąd ;)
  • Poziom 9  
    Ściągnąłem te programy i wypaliłem na płyty, każdy osobno. Niestety mam problem z bootowaniem z CD. Ustawiłem w Biosie (nawet nie musiałem ustawiać, już tak było na początku) jako 1 boot z CD. Niestety nawet nie pojawia mi się informacja "dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD...", cały czas uruchamia mi się taki oto ekran:
    Spróbowałem podczas rozruchu klikać różne klawisze, pojawiła mi się opcja włączenia systemu Windows, lub sprawdzenie pamięci. Nie byłem pewien czy to sprawdzanie to z płyty CD, ale wydaje mi się że nie ponieważ w napędzie była płyta z Parted Magic.
    Sprawdził pamięć, była informacja że wynik pokaże po zalogowaniu - tylko że nie da się zalogować. Której opcji bym nie włączył, czy "włącz system normalnie" - pojawia się ekran z ładowaniem Windows następnie czarny ekran i dalej nic. Daję opcję "napraw system" i to samo.
  • Poziom 9  
    będzie coś z tego laptopa czy nadaje sie do śmieci?
    Bootowanie ustawione na CD w pierwszej kolejności? Nie mam żadnych wyników testów, ani SMARTU z Parted Magic, ani wyników testu pamięci programem MEMTEST, więc ciężko cokolwiek powiedzieć. Musisz wykonać, tu niestety nie ma wróżek na forum.
  • Poziom 9  
    ustawione, napisałem że gdy wchodziłem w ustawienia w biosie bootowanie było domyślnie ustawione na CD, nie pojawia mi się nawet "dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD". z napędem nigdy nie było problemów, pliki sciagnalem .iso więc powinno odpalac. Zadam więc pytanie: jak mogę uruchomić płytę?
    Briareos napisał:
    ustawione, napisałem że gdy wchodziłem w ustawienia w biosie bootowanie było domyślnie ustawione na CD, nie pojawia mi się nawet "dowolny klawisz spowoduje rozruch z CD". z napędem nigdy nie było problemów, pliki sciagnalem .iso więc powinno odpalac. Zadam więc pytanie: jak mogę uruchomić płytę?

Poprawnie wypalony obraz płyty na CD? Widoczne pliki znajdujące się wewnątrz obrazu po nagraniu CD?

• Poziom 32  
    Witam !
    Próbowałeś wejść w recovery przez F4 - jeżeli laptop był kupiony z systemem to w Samsungu wchodzisz w recovery przez F4 - mam taki sam model !
  • Spec od komputerów
    Robert 1960 napisał:
    Witam !
    Próbowałeś wejść w recovery przez F4 - jeżeli laptop był kupiony z systemem to w Samsungu wchodzisz w recovery przez F4 - mam taki sam model !

Najlepszy sposób aby całkowicie uszkodzić system plików i stracić dane gdy dysk jest uszkodzony. Bez SMART dysku nie wolno NIC na dysku zapisywać. Porada szkodliwa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Mam pytanie odnośnie testu SMART dysku - udało mi się uruchomić Parted Magic z płyty ale nie jestem pewien którą opcję włączyć, szukałem na internecie ale nie znalazłem odpowiedzi. Wchodzę więc tak:
    1. Disk Health (GSmartControl)
    2. klikam na dysk WDC WD5000BEVT-35A0RT0
    3. pojawia mi się nowe okno, klikam na Perform Tests i daję Extended Self-Test
    4. Execute

Czy tak się sprawdza smart dysku?

Dodano po 14 [minuty]:

No więc wygląda to tak:

Wynik Memtest86:
    (szedł prawie 3 godziny, chyba poprawnie zrobiony?)

Wynik Parted Magic:

Log testów z Parted Magic (dla obydwu takie same, dałem Short offline i Extended offline)

Jeśli to wina dysku, czy mogę uruchomić Hiren's Boot CD, uruchomić mini Windowsa i zgrać potrzebne pliki z dysku?
    Potrzebny SMART dysku, zakładka attributes w Parted Magic.
  • Poziom 29  
    Po screenie z Memtstu widać że procesor również się przegrzewa.
  • Spec od komputerów
    Briareos napisał:
    Mam pytanie odnośnie testu SMART dysku - udało mi się uruchomić Parted Magic z płyty ale nie jestem pewien którą opcję włączyć, szukałem na internecie ale nie znalazłem odpowiedzi. Wchodzę więc tak:
    1. Disk Health (GSmartControl)
    2. klikam na dysk WDC WD5000BEVT-35A0RT0
    3. pojawia mi się nowe okno, klikam na Perform Tests i daję Extended Self-Test
    4. Execute

Czy tak się sprawdza smart dysku?

W linku który podałem wcześniej jest napisane
    linuks napisał:
    http://digitalincursion.net/partedmagic/
    Pobierz to iso.Wypal CD z tego iso (opcja nagraj obraz na dysk lub podobna) i wystartuj komputer z tego CD. Po uruchomieniu na pulpicie jest ikona disk health to uruchom program dwuklikiem. Wybierz dysk. SMART będzie w zakładce artibutes.

Jest podany nawet przykładowy SMART żeby ktoś kto nie miał z tym do czynienia widział jaki obrazek ma wstawić.
    Masz SMART tylko odczytać a nic nie skanować ,testować itp.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Ok, podaję smart. Sorry linuks, zapomniałem o twoich linkach, mogłem sprawdzić wcześniej jak wygląda smart...

Chyba 16 bad sektorów, ale obraz taki mały że ledwo widać. Wstaw foto zgodnie z zasadą wklejania zdjęć:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
    EDIT:
    Potwierdzam, 16 bad sektorów. Teraz dopiero zdjęcie w linku się pojawiło, ale popraw na wstawianie zgodne z zasadami forum.
  • Poziom 9  
    Poprawiłem zdjęcie.

Co to w takim razie oznacza? Dysk do wymiany?
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Dane do skopiowania, a sam dysk na procedurę zerowania i remapu oraz po niej daj drugi SMART, zobaczy się wtedy czy się nadaje i uszkodzenia sektorów były tylko logiczne, czy niestety także fizyczne.
    Zaznaczam, że zerowanie kasuje bezpowrotnie wszystkie dane z dysku.
  • Poziom 9  
    czy mogę do kopiowania plików użyć Hiren's Boot CD? spróbować uruchomić mini Windowsa?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Lepiej zrób obraz dysku. Potem wyzeruj i przywróć dysk z obrazu jeżeli SMART będzie ok po zerowaniu.
    ddrescue do pliku
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2592140.html
    Proste skopiowanie plików to za mało bo nie masz nośnika instalacyjnego systemu tylko partycję rwcovery.
    Pozdrawiam
    Do kopiowania plików możesz użyć partedmagic z którego SMART robiłeś.
    Podaj fotkę z gparted (ikona na pulpicie disk edytor ) po uruchomieniu partedmagic to się zobaczy co trzeba koniecznie skopiować i jak.
  • Poziom 9  
    linuks napisał:

Do kopiowania plików możesz użyć partedmagic z którego SMART robiłeś.

Witam,
    niestety program Gparted mi się nie uruchamia, wyszukuje napędy i na tym się kończy. Zostawiłem ten program w takim stanie na 2 godziny niestety nic się nie zmieniło.

Próbowałem wyszukać inny program do zrobienia obrazu dysku, znalazłem Paragon Backup&Recovery ale nie mogę nigdzie znaleźć wersji iso.

Spróbowałem również uruchomić program DRevitalize v1.2 (Light) z płyty Hiren's Boot 15.2, podobno naprawia złe sektory nie powodując przy tym utraty danych. Zostawiłem tak laptopa na 16 godzin a przeskanował tylko 135 MB, znalazł w nich 2137 złych sektorów, z czego 2125 naprawił i chyba przestał skanować.
  • Poziom 9  
    dobra, już kij z tymi danymi. Uruchomiłem zerowanie dysku, podobno 160GB zeruje w 8 godzin, mój dysk ma 500GB więc trochę to potrwa ... chciałem się tylko zapytać co oznaczają literki "W" podczas zerowania i co oznaczają te kolorowe kwadraty po prawej stronie?

literek W jest co raz więcej, nie raz cały ekran
    Kolega skanuje z włączoną opcją Erase delays, nie zeruje całego dysku, tylko same bad sektory. W oznacza, że sektor został wyzerowany podczas skanu z zaznaczonym Erase Delays. Kwadraty kolorowe to oznaczenia sygnalizujące z jakim czasem odczytu został odczytany dany sektor.
  • Poziom 9  
    Po jakimś czasie na ekranie pojawiło mi się coś takiego:

pojawiły się jakieś błędy, czy to oznacza że zerowanie się nie powiodło?
    ! ABRT - "żądanie odrzucone (nie znaleziono sektora - poważny błąd, możliwe uszkodzenie powierzchni)"
    Pewnie dysk stał się niewidoczny na skutek niemożliwości wyzerowania lub zaistniała podobna przyczyna. Jak nie zależy Ci na danych wykonać spróbuj pełne zerowanie wpisując komendę erase. Jeżeli stanie w tym samym miejscu(to jest koło 200 - 250GB) to można użyć komendy HPA i zmniejszyć programowo rozmiar dysku do miejsca od którego pojawia się problem. W takim wypadku nieuszkodzone 200 - 250GB można będzie jeszcze spróbować używać, jednak nie zalecałbym trzymania na uszkodzonym dysku ważnych danych.
  • Poziom 9  
    Zerowanie zakończyło się taką informacją:

Nawet nie wiedziałem że włączyłem zerowanie sektorów, spróbuję zatem wykonać pełne zerowanie.

Dodano po 16 [minuty]:

Na obecny moment nie mogę uruchomić programów z Hiren's Boot, a z tej płyty używałem MHDD, DRevitalize v1.2 i tym podobne.

Czy jeśli kupię nowy dysk i zamontuję w laptopie to to rozwiąże moje problemy? Nie znam się na tych różnych operacjach i nie chcę czegoś bardziej spierniczyć. Czy jeśli miałbym wybierać nowy dysk, to mogę wybrać któryś z tych?
    http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=...&field-keywords=500%20GB%205400%20rpm%20S-ATA

rozumiem że mam patrzeć na połączenie S-ATA?
    Dysk sata 2.5 calowy możesz kupić także 500GB. Po wymianie problemy powinny ustąpić.