Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miarkownik ciągu, termostrat

dynia1 20 Paź 2013 15:17 5088 15
 • #1 20 Paź 2013 15:17
  dynia1
  Poziom 9  

  Witam! Wykonałem napęd do klapki pieca składający się z silniczka dc 12v z dwiema krańcówkami (zasada działania korby) Mój problem polega na tym ze próbowałem za sterować to termostatem trzy stykowym, lecz niestety po kilku termostatach dałem sobie spokój. Problem polega na tym ze nastawa jest bardzo mało miarodajna tzn ustawie np. 60 st C to klapka zamyka się przy 64 st C lub 58 st C. Histereza też nie za bardzo +/-5 st, wiec histereza + niedokładność= kicha. Na Alledrogo są regulatory temp elektroniczne z nastawą histerezy itd.( muszą być trzy stykowe, czyli ustawiam np. 60 st C osiąge tą temp i przełącza na drugi styk) Prosze o poradę jaki kupić nie drogi i czy zda egzamin. Fajny by był ten tylko czy się nada i czy można go u nas kupić Proszę o odpowiedź czy to się nada

  http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-...tch-universal-thermostat-IB099/938834821.html

  Taki kosztuje 100 zł
  Miarkownik ciągu, termostrat

  Miarkownik ciągu, termostrat  i do tego kawałek schematu jak to wygląda (napęd) Silniczek z przekładnią od nawiewu audi a6 Podnosi ok. 2 kg

  Miarkownik ciągu, termostrat
  Podrawiam

  1 15
 • #2 20 Paź 2013 18:21
  jaszto
  Poziom 22  

  Problem nie leży w sterowaniu obiektem, lecz w samym obiekcie regulacji. Otwarcie klapki powoduje zwiększony napływ powietrza i zwiększone spalanie i zwiększony przepływ przepływ powietrza obok żaru do komina. Temperatura kotła nie wzrasta do czasu gdy żarzące zarzewie nie rozszerzy się. W chwili gdy Twoja klapka się zamknie jest tyle żaru w kotle, że wystąpi przegrzanie. Nie rób z tego problemu, lub dodaj do swojego systemu regulacji kontrolę temperatury w komorze spalania.

  0
 • #4 20 Paź 2013 19:35
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  

  Żaden sterownik elektroniczny dotąd (według mojej opinii) nawet nie zbliżył się jeśli chodzi o perfekcyjność działania do normalnych miarkowników termodynamicznych.
  Największym błędem konstruktorów jest nadal brak zrozumienia zasady działania kotła stałopalnego i zjawisk w nim zachodzących.

  Paradoksem jest, że największym mankamentem zwykłego miarkownika jest to , że steruje on według zmiennej logarytmicznej a nie liniowo ..... a za sterowniki elektroniczne z PID większość producentów każe sobie dopłacać. :D

  0
 • #5 20 Paź 2013 20:22
  tob53
  Poziom 18  

  Witam,
  Żeby nie zanudzać nie będę kolejny raz opisywał swojego "wynalazku", gdzieś tu na elektrodzie już go pokazałem.
  Podobnie jak u Ciebie napędem jest silnik = 12V z przekładnia od wycieraczek z polskich aut.
  Jedyną wadą jest koszt tego mechanizmu, a pozytywem nabyte doświadczenie i niezawodne działanie.
  Pozdrawiam

  0
 • #6 20 Paź 2013 20:36
  dynia1
  Poziom 9  

  Rozumię. Miarkownik mechaniczny do płaszcza odpada ponieważ nie mam na niego miejsca (piec samoróbka za dużo zachodu spuszczać wodę z układu, rozbierać ocieplenie nawiercać otwór i spawanie) Miałem założony termostat przylgowy złącze spdt (trzy stykowy) wszystko było ok ale jak pa;iłem w piecy to dopiero po godzinie dobrzy pokazywał temp. Palę drewnem suchym i na tak sterowanej klapce było wszystko ok tzn ustawiam na np. 60 st klapka zamyka się, wiadomo bezwładność pieca temp skacze 62-64 st, po około 30-40 min spada na 58 st klapka się otwiera i znów zaczyna palić do tych 60 st. Sterownik ten chcę zastosować po to aby dobrze wskazywał temp i otwierał klapkę przy takiej histerezie jak ustawie. Wypróbowałem to i naprawdę jest to dobre rozwiązanie, zużywam mniej opału i nie musze co chwile latać do kotłowni. Chodzi mi o to czy ten drugi sterownik za 100 zł ma przekażnik trzy stykowy czyli wiadomo jak gdzeje to styki są zwarte i jak osiągnie ustawioną temp to przełącz na drygi stych chłodzenie

  Dodano po 2 [minuty]:

  tob53 a jak sterowałeś silniczkiem prawo - lewo czy krańcówki i jakim termostatem

  0
 • #7 20 Paź 2013 20:47
  tob53
  Poziom 18  

  Przekaźniki, a steruje tym wszystkim sterownik PLC, dlatego wspominałem o znacznych kosztach.

  0
 • #8 20 Paź 2013 20:58
  dynia1
  Poziom 9  

  tob 53 a jak myślisz czy ten termostat obsłuży mój silniczek nada się?

  0
 • #9 20 Paź 2013 21:12
  tob53
  Poziom 18  

  Po pewnych pracach adaptacyjnych zapewne tak.

  0
 • #10 20 Paź 2013 21:25
  dynia1
  Poziom 9  

  heheheh kurcze taki mózg to aż nie jestem, tzn co masz na myśli? Ale raczej powinie posiadać styk spdt co nie?

  0
 • #11 20 Paź 2013 22:01
  jack63
  Poziom 40  

  dynia1 napisał:
  heheheh kurcze taki mózg to aż nie jestem

  To widać. Sorki za sarkazm, ale daj sobie spokój. Spalisz chałupę. :cry:
  Niedoczytałeś:
  tob53 napisał:
  steruje tym wszystkim sterownik PLC

  jaszto napisał:
  dodaj do swojego systemu regulacji kontrolę temperatury w komorze spalania.

  Wg. mnie bez procesora i dobrego (!!!) programu nic z tego nie będzie.

  0
 • #12 21 Paź 2013 07:05
  tob53
  Poziom 18  

  Nic wielkiego to nie oznacza, termostat ma jeden przełączalny styk, więc bez jakiegoś dodatkowego układu zewnętrznego, najprościej opartego na przekaźnikach i wyłącznikach krańcowych nie uda ci się zmieniać kierunku obrotów i określić położenia klapki.
  Masz zapewne świadomość, iż niestety wyjdzie z tego dosyć „barbarzyński” i w niesprzyjających okolicznościach nawet trochę niebezpieczny układ sterowania.

  0
 • #13 22 Paź 2013 23:19
  dynia1
  Poziom 9  

  Wiem że tak byłoby najlepiej, ale.... Nie chce aż tak zautomatyzowanego kotła chodzi mi tylko o to by co chwila nie biegać do kotłowni i robić za zamknij/otwórz :).
  Rzecz jasna, zostawiam dom bez opieki, oczywiście nie na moim wynalazku bo wiadomo różnie bywa. Oprócz tego całego zestawu mam zamontowany alarm zasilany z aku. Jaszto napisał że w piecu narobi się dużo żaru, jak spomniałem palę samym drewnem i to już sprawdziłem, choć w razie "W" jak wspomniałem jest alarm ustawiany na temp. jaką chcę a ustawione jest na 70 st. Pytanie było o termostacie czy takowy obsłuży mój wynalazek, a dokładnie chodziło o to czy jak osiągnie temp. zadaną to czy styk przeskoczy w tą drugą pozycję i czy poda napięcie bo to właśnie jest mi potrzebne do zamknięcia klapki

  0
 • #14 23 Paź 2013 08:57
  jack63
  Poziom 40  

  Widać, że nie rozumiesz wagi problemu. Układ, który, jak sądzę, proponujesz da się wykonac na przekaźnikach. Jednak ze względu na specyfikę działania kotła węglowego taki układ jest niebezpieczny.

  jaszto napisał:
  Otwarcie klapki powoduje zwiększony napływ powietrza i zwiększone spalanie i zwiększony przepływ przepływ powietrza obok żaru do komina. Temperatura kotła nie wzrasta do czasu gdy żarzące zarzewie nie rozszerzy się. W chwili gdy Twoja klapka się zamknie jest tyle żaru w kotle, że wystąpi przegrzanie.

  Zauważ że w twoim pomyśle silnik napędzający klapkę będzie działał, czyli otwierał ją do osiągnięcia temp. wody. Zanim automatyka zmieni kierunek z otwierania na zamykanie kocioł może sie rozpalić do niebezpiecznej temp. Szczególnie jak będzie np. wiatr zwiększający ciąg kominowy. Rozpalony kocioł trudno "zahamować". Zamykanie klapki jest zbyt powolne i zbyt spóźnione. W tej sytuacji trzeba działać z pewnym wyprzedzeniem wiedząc że podjęte w danej chwili działania odniosą efekt dopiero za kilka minut.
  Regulacja dwustanowa, a taką proponujesz zawsze prowadzi do drgań (choćby ich okres był godzinami). W wielu sytuacjach regulacja on/off jest wystarczająca ale musi zapewniać przewidywalną ich amplitudę tzn. wahania temp. wody i bezpieczeństwo samego kotła. Nie można dopuścić do zagotowania wody w kotle, które może chwilowo występować pomimo stosunkowo mniejszych temp. wody zasilającej instalację.
  Największe problemy stosowania twojego pomysłu były by w instalacji czysto grawitacyjnej i w okresach przejściowych przy pracy kotła z małą mocą.
  Wciąż zachęcam do zamontowania tradycyjnego miarkownika ciągu. Dość że jest bardziej bezpieczny, to zapewnia lepszą regulację i jest odporny na braki zasilania...

  0
 • #15 23 Paź 2013 09:36
  tob53
  Poziom 18  

  Zgadzając się większością uwag postu wyżej, szczególnie dotyczących bezpieczeństwa i ekonomiczności palenia taką metodą, jeszcze tylko muszę wyjaśnić małą kwestię.Sorry, że trochę późno, ale w końcu zaskoczyłem, że Ty obracasz silnikiem w jednym kierunku, termostat przełącza styk, więc po podaniu potencjału tych 12V na zacisk nr 2 będziesz go miał na zmianę na dwóch pozostałych zaciskach. Zatem to ustrojstwo nada się do Twoich celów bez potrzeby jakichkolwiek dodatkowych elementów.

  0
 • #16 23 Paź 2013 22:34
  dynia1
  Poziom 9  

  tob 53 i o to michodziło dziex. Temat zamykam

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo