Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fuji RSWM-12 - Podłaczenie elektryczne jednostki

20 Paź 2013 15:43 3219 13
  • Poziom 10  
    Witam.Posiadam nową jednostkę wewnętrzną klimatyzatora Fuji RSWM-12RA.Nie posiadam jednostki zewnętrznej,planuję wykonać ją samodzielnie z funkcją grzania c.w.u poprzez wymiennik jako skraplacz.Nie do końca jestem pewien jak podłączyć elektrycznie tą jednostkę.Posiada 4 styki.Ochronny, 1(n)-przewód biały,2-przewód czarny,3 przewód żółty.W załączniku zdjęcie(słabej jakości) Proszę o podpowiedź.

pozdrawiam Daniel
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 42  
    DIGI80 napisał:
    Witam.Posiadam nową jednostkę wewnętrzną klimatyzatora Fuji RSWM-12RA.Nie posiadam jednostki zewnętrznej,planuję wykonać ją samodzielnie z funkcją grzania c.w.u poprzez wymiennik jako skraplacz.

Nie pomyliło ci się coś??? Po co ci Jedn.Wew. do tego projektu???
    Nawet jakbyś chciał chłodzic pomieszczenie i grzać CWU to 12000 BTU (ok 3kW) szałem nie jest i ma sens tylko w lecie.
    To co widac na zdjęciu jest prawdopodobnie wyjściem na jednostkę zewnętrzną. Ochronny i N jest oczywiste. Czarny sprężarka a żółty to może być zawór 4d lub zasilanie wentylatora.
    Zdejm całkiem obudowę i pooglądaj od środka. Powinien być schemat połączeń.
  • Poziom 10  
    Nie ma tu priorytetu grzania CWU, założeniem jest oszczędność energii przy działąjącej klimatyzacji( pomieszczenie ok15m2) po co skraplacz ma podgrzewać atmosferę jak może ta energia zostać w CWU. Ciepłą wodę podgrzewa mi latem solar z zasobnikiem 400l,a dodatkowo mógłby klimatyzator(pompa ciepła).Na skraplacz dam wymiennik wpięty w obieg cyrkulacji i zasilania zimnej wody zasobnika(na samym dole-najniższa temperatura).Do regulacji temperatury skraplania presostat który bedzie sterował pompą cyrkulacyjną.
    Mam tą świadomość że w bardzo słoneczne dni "system" nie zadziała z powodu wysokiej temperatury skraplania, ale już w mniej słoneczne,parne i burzowe dni,kiedy brakuje czasem CWU,będzie to dobry pretekst żeby "odpalić" klimę zamias standardowej 2,2kW grzałki CWU.
    A co do kolorów przewodów to ja typuję;
    1(N)- 0
    2 - fazowy
    3 - sterowanie na sprężarkę
    Skłonny już byłem nawet to tak podłączyć i zobaczyć czy zadziała, odwiodła mnie naklejka na przewodzie z tłumaczenia " nie podłączać przewodów do zasilania"
    Może posiada ktoś jakąś serwisówkę i podpowie,bo szkoda było by uszkodzić całkiem nową jednostkę metodą prób i błędów.... ??
    Pozdrawiam Daniel
  • Poziom 42  
    Nie rozumiem twojego pomysłu. :cry: Co z "resztą" instalacji. Gdzie planujesz umieścić tą JW?
    Jak pisałem zdejm całkiem obudowę i dobrze sie jej przyjrzyj.
    Google nie boli: http://www.fuji.su/docget/2_2/4/
  • Poziom 10  
    Parownik w pokoju ok 15m2.Ideą jest jego chłodzenie,ale tylko wtedy kiedy brakowało bedzie CWU. Reszta instalacji w kotłowni.
    Dzięki za schemat,jakoś nie mogłem go znaleźć.
  • Poziom 42  
    Trochę to dziwne robić tyle przeróbek w klimatyzatorze lub nawet prawie cały układ chłodniczy dla kilku dni w których może on działać??? Sens ekonomiczny żaden. Jednak pobawić się i pouczyć pomp ciepła zawsze można. :D
  • Poziom 10  
    Witam ponownie.
    jack63 napisał:
    Zdejm całkiem obudowę i pooglądaj od środka. Powinien być schemat połączeń

masz racje był schemat :D który nic mi konkretnie nie mówi :|
    W dodatku kiedy włożyłem baterie do pilota okazuje się że jednostka posiada też funkcję grzania :idea:
    Podpowie ktoś jak to podłączyć :?:

Nie wytrzymałem i podłączyłem zasilanie 230v do 1,2.Elektronika "ruszyła" Jednostka włącza się i wyłącza,zmieniają się tryby pracy-położenie kurtyny powietrza.Wentylator ani drgnie.Natomiast nie wiem co dalej :?: ;
    1.Mruga jakiś błąd; 4 błyski "operation" a "timer" cały czas pulsuje.Nie mogę znaleść kodów do tego modelu,ale być może jest to błąd braku jednostki zewnętrznej :idea:
    2.Zmierzyłem też wyjście 3 na którym to pojawia się napięcie stałe 120v cały czas od momentu załączenia zasilania do sieci.
    Przy próbie zmierzenia częstotliwości na tym 3 styku,okazało się że przy odłączeniu miernika ruszył wentylator na jakieś 5 sek.I zmienił się kod błędu teraz "operation" pulsuje a "timer" mruga 1 raz. :|
    Wydaje mi się że bez modułu z jednostki zewnętrznej ciężko bedzie to ruszyć po "mojemu"
  • Poziom 42  
    Czy podesłane ci schematy pasują do tych z obudowy? Kody błedów są w tejże serwisówce.
    Sprawdzaj tylko tryb samego wentylatora. Przecież nie masz reszty klimatyzatora.
    Podejrzewam uszkodzenie silnika wentylatora lub jego zasilania - triak.
    Sprawdź rezystancje czujników temp.
  • Poziom 10  
    jack63 napisał:
    Czy podesłane ci schematy pasują do tych z obudowy?

Pasują, i dlatego jestem prawie w 100% przekonany że 3 styk jest to coś w rodzaju komunikacji między jednostkami(za dużo tam elektroniki),poza tym przekrój przewodu jest bardzo cienki.
    jack63 napisał:
    Kody błedów są w tejże serwisówce

Nie ma w niej tych kodów.
    jack63 napisał:
    Sprawdzaj tylko tryb samego wentylatora

Z tym też jest problem bo nie mogę wybrać tej funkcji na pilocie.Jest auto,cool,dry,heat. Ale nie ma opcji "fan" chociaż widzę że na wyświetlaczu jest. Nie da się jej uaktywnić, może ten model nie posiada tej opcji.
    jack63 napisał:
    Podejrzewam uszkodzenie silnika wentylatora lub jego zasilania - triak.
    Sprawdź rezystancje czujników temp.

Jednostka jest nowa,nigdy nie używana.Przeleżała tylko ładnych parę lat.Nie sądzę żeby coś w niej było uszkodzone.
    Będę zmuszony chyba odpuścić mój projekt i ewentualnie zastanowic się nad oryginalną jednostką zewnętrzną i "normalną" klimatyzacją.Jest jeszcze jedna mozliwość, poszukać elektroniki z jednostki zewnetrznej badz z uszkodzoną sprężarką.Podpytam w iglotechu,może mają leszcze takie antyki.
    Pozdrawiam Daniel
  • Poziom 10  
    Witam
    Odświerzę trochę temat,bo wpadła dziś w moje ręce jednostka zewnętrzna fuji inverter ROG09LEC, ma ona wyprowadzenia elektryczne 1,2,3,L,N,PE. Czy mogę spiąć ją z tą jednostką wewnętrzną w zgodzie z numeracją 1,2,3, a pod L,N,PE podłączyć zasilanie 230V?. Czy to już inna epoka i to nie zadziała? Nie chcę eksperymentować żeby czegoś nie "uwalić" Ma to teraz działać jako normalna klimatyzacja split.
    Pozdrawiam Daniel
  • Poziom 10  
    Nie kompaktybilne pod kątem sterowania instalacją? bo że inny czynnik i niewiele różna moc to wiem. Patrząc głębiej, to nawet kolory przewodów pasują, biały,czarny,czerwony.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    W inverterach masz sterowanie cyfrowe pomiędzy urządzeniami (0101100). Ta stara jednostka pochodzi od kompletu multi czyli 3 jednostki wewnętrzne i jedna zewnętrzna. Do tego o bardzo archaicznym sterowaniu bez grzania. NIE DA SIĘ !
  • Poziom 10  
    Ok.Teraz rozumiem.Dzięki za info i pomoc.