Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EST-516P - Nie daje dużego prądu.

20 Paź 2013 20:51 1470 1
  • Poziom 9  
    Witam,

mam ładowarkę Stef-Pol EST-516P. Nie sądzę, żeby była uszkodzona, ale proszę o wyjaśnienie, dlaczego nie chce ładować większym prądem.

Jest tam przełącznik maksymalnego napięcia ładowania 13,8/14,9/16V i pokrętło ograniczające prąd. Sądziłem, że będzie ona działać w ten sposób, że jeśli ograniczę prąd ładowania do jakiejś wartości, to zmniejszy ona napięcie tak, żeby nie przekraczać tego prądu. W miarę ładowania napięcie będzie rosło, żeby utrzymać stały prąd, aż dojdzie do wartości ustawionej na przełączniku i wtedy prąd ładowania będzie spadał przy zachowaniu stałego napięcia. I tak to generalnie działa, ale nie całkiem.
    Mam aku AGM 110Ah i chciałbym go ładować prądem 10A (wiem że i 30A powinien wytrzymać chociaż to niezbyt zdrowe). No i podłączam na wpół rozładowany aku, ustawiam maksymalne napięcie na 14,9 i zwiększam prąd na maksa.
    I ładowarka nie umie przekroczyć prądu 8A, podczas gdy napięcie wysterowała tylko na 12,45V (aku przed podłączeniem miał 12,1V). Nie da się tego prądu w żaden sposób zwiększyć, a przecież ma jeszcze spory zapas na podniesienie napięcia, dlaczego nie chce podnieść napięcia? Czasami potrzebuję szybciej naładować akumulator i nie za bardzo jest to możliwe, a 10A jest dla tego akumulatora bezpieczne. Ładowarka jest opisana jako 15A.

Kolejna sprawa - dioda końcowej fazy ładowania działa bez sensu, np. przy ustawieniu na 13,8V świeci już kiedy napięcie osiągnie 12,9V i prąd 7A (a to jeszcze bardzo daleko od naładowania). Jak w tym samym momencie przełącze na 14,9V to dioda gaśnie, napięcie nadal pozostaje na poziomie 12,9V i prąd na 7A. Wygląda na to, że zapala się ona kiedy napięcie na zaciskach jest o ok 1V mniejsze niż ustawione na przełączniuku, natomiast pobór prądu nie ma tu nic do rzeczy, a chyba powinien mieć.

I kolejna sprawa, w instrukcji ładowarki jest napisane, że po naładowaniu sama przełącza się na napięcie/zasilanie podtrzymujące (jak rozumiem chodzi o 13,8V, bo wyższe jest nie zdrowe przez długi okres czasu). Niczego takiego nie zaobserwowałem, po naładowaniu, osiąga ona napięcie ustawione jako maksymalne, prąd spada do wielkości rzędu 1-2A, ale nie przełącza automatycznie na niższe napięcie tylko stale trzyma np. 14,9V lub 16V (zależnie od ustawienia przełącznika).

Czy ten produkt zasługuje na miano ładowarki automatycznej, czy też u mnie coś jest zepsute?

Pozdrawiam
    Szymon

Dodano po 37 [minuty]:

Przy okazji, chciałem zapytać o dziwne zachowanie się raczej akumulatora niż ładowarki. Mam nowy akumulator, po zakupie doładowałem go na maksa i wczoraj wziąłem pierwszy raz na łódkę do zasilania silnika elektrycznego. Przez kilka godzin pływałem przy poborze nie przekraczającym pewnie ok. 10A, a pod koniec płynąłem przez 15 minut na pełnym gazie (jakieś 40-45A). Generalnie aku rozładował się gdzieś tak w połowie, miał 11,9V pod obciążeniem.

Kiedy zacząłem go ładować po zwiększeniu prądu w okolice 5A wskazówka amperomierza zaczęła skakać (tak jak przy iskrzeniu na krokodylkach) po czym spadła do zera. Po kilku minutach znów udało mi się ruszyć ładowanie, ale po dojściu do około 5A sytuacja sie powtórzyła. Krokodylki były dobrze założone i na nich nic nie iskrzyło. Zostawiłem go więc na ładowaniu 3A i dopiero za godzinę czy dwie udało mi się powoli dojść w okolice 7A bez dygotania wskazówki.
    Czym to jest spowodowane, wygląda jakby akumulator się "zatykał" przy wzroście prądu ładowania lub napięcia.

Dziś znów akumulator "pływał" i znów był rozładowany w okolice 12V, nie wiem w jaki sposób był rozładowany, bo dziś pływał kolega, w każdym razie po podłączeniu brał 8A od razu, bez żadnej niestabilności.

Orientuje się ktoś o co chodzi z tym skakaniem amperomierza?

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

EDIT:
    Minęło 5,5 godziny od podłączenia ładowarki,
    - na starcie akumulator miał 12,1V,
    - bezpośrednio po podłączeniu brał 12,45V / 8A,
    - po 2,5 godziny 12,94V / 7A,
    - po 5,5 godziny 13,36V / 6A.

Napięcie ładowania ustawione na 14,9V, prąd rozkręcony na maksa - nie sądzicie, że dziwnie wolno ładuje jak na 15A ładowarkę? Nawet stałego pozimu prądu nie chce utrzymywać, a zapas na zwiększenie napięcia jest bardzo duży.

- po 7,5 godziny 13,75V / 6A,
    - po 19 godzinach 14,9V / ok. 1A

Oczywiście na 13,8V sama się nie przełączyła, a trzymanie AGMa na 14,9V np. przez kilka następnych dni raczej na zdrowie mu nie wyjdzie.
  • Poziom 5  
    Ten prostownik w snach ma 15A,koło 11-12A i tylko poniżej 15-20 stopni otoczenia,chodzi o termistor na radiatorze

Dodano po 3 [minuty]:

Myślę że przy temp minus 20 stopni dał by na pewno te 15 amper

Dodano po 5 [minuty]:

Miłego pływania przy -20 st C