Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.

krzyyhhek 20 Paź 2013 20:08 3279 17
  • #1 20 Paź 2013 20:08
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Witam forumowiczów. Posiadam ładowarkę akumulatorów żelowych. Na obudowie jest napisane 13,8v - 3/5A. Niestety brakuje w niej sygnalizacji zakończenia ładowania. Jak to zrealizować najprościej tak żeby np po zakończeniu ladowania zapaliła się dioda led lub aby paliła się podczas ładowania a po zakończeniu zgasła ?
    pozdrawiam serdecznie :)

0 17
  • #2 20 Paź 2013 20:55
    kybernetes
    Poziom 39  

krzyyhhek napisał:
    Na obudowie jest napisane 13,8v - 3/5A

Podaj dokładny model tej ładowarki.

0
  • #3 21 Paź 2013 13:19
    krzyyhhek
    Poziom 12  

To jest jakiś chyba stary typ ładowarki. Napisane na niej jest "elektromechanika" CB radio power supply ZS3. I jeszcze plomba gwarancyjna. Nic poza tym nie ma.

0
  • #4 21 Paź 2013 13:28
    ronwald
    Poziom 27  

Po co to? Jeśli już, to weź zegar (tzw. "tajmer") z lampką, ustaw prąd ładowania dziesięcio-godzinny oraz czas na zegarze 10h itd. .... itd. :)

0
  • #5 21 Paź 2013 16:01
    Mirek Z.
    Moderator

To jest najwidoczniej zwykły zasilacz CB radia, takie jak wyżej przystosowanie do zakładanych celów będzie konieczne (lub podobny sposób)... Również regulacja prądu. Ale zasilacz (stabilizowany?) o takim napięciu nadaje się najlepiej do ładowania buforowego takich akumulatorów - za małe napięcie, żeby wykorzystać jako typową ładowarkę.

1
  • #6 21 Paź 2013 17:48
    kybernetes
    Poziom 39  

Tak jak MirekZ. pisze, to jest rzeczywiście zasilacz do CB a nie ładowarka do akumulatorów. Obecnie produkowane wyglądają tak:

Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.

Starszy model miał zamiast zielonego napisu "Zasilacz Stabilizowany" napis: "CB Radio Power Supply" ale parametry pozostały takie same.

Zasilacz ten nie nadaje się do ładowania akumulatorów ołowiowych dlatego kup sobie dedykowaną do nich ładowarkę.

0
  • #7 21 Paź 2013 18:24
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale. Poza tym wg tego co wyszperałem na google zasilacze buforowe mają takie właśnie napięcie jak mój zasilacz czyli w granicach 13,8V. MirekZ podobnie właśnie stwierdził, że taki zasilacz nadaje się jako zasilacz buforowy.

0
  • #8 21 Paź 2013 18:30
    vodiczka
    Poziom 42  

kybernetes napisał:
    Zasilacz ten nie nadaje się do ładowania akumulatorów ołowiowych

Nadaje się, tylko z pewnymi ograniczeniami. Wystarczy aby naładować akumulator rozładowany np. przez niewyłączone światła. Nie naładuje akumulatora do zalecanego poziomu 14,2-14,5 V ale naładuje go na tyle, że samochód odpali a alternator doładuje resztę w trakcie jazdy.

Dodano po 2 [minuty]:

krzyyhhek napisał:
    Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale

żelowe też są kwasowe :|

0
  • #9 21 Paź 2013 18:39
    kybernetes
    Poziom 39  

krzyyhhek napisał:
    Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale.

Niestety nie jest to prawdą. Do ładowania się to nie nadaje, tylko do podtrzymania ładunku na naładowanym akumulatorze (praca buforowa). W przypadku pracy cyklicznej (ładowanie-rozładowanie) - akumulator będzie miał znacznie obniżoną trwałość z powodu postępującego zasiarczenia. Na obudowach akumulatorów tzw. "żelowych" zazwyczaj są opisane wartości napięć dla konkretnych rodzajów ich pracy, w razie barku w. w. - skonsultuj się z dokumentacją producenta.
    vodiczka napisał:
    Nadaje się, tylko z pewnymi ograniczeniami. Wystarczy aby naładować akumulator rozładowany np. przez niewyłączone światła.

Właściwe słowo brzmi tu "podładować", reszta jak piszesz.

0
  • #10 21 Paź 2013 18:39
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Żelowe, kwasowe... Skoro działa w sposób przeze mnie oczekiwany to zakładam, że się nadaje ;). Proszę pomińmy dyskusję na temat czy naładuje do końca czy nie, czy uszkodzi akumulator czy nie etc. i skupmy się na moim pytaniu :) Jak zrobić sygnalizację naładowania akumulatora do tego (przyjmijmy) zasilacza buforowego.
    pozdrawiam

0
  • #11 21 Paź 2013 18:41
    kybernetes
    Poziom 39  

krzyyhhek napisał:
    Jak zrobić sygnalizację naładowania akumulatora do tego (przyjmijmy) zasilacza buforowego.

Takiej sygnalizacji nie zrobisz bo przy tym napięciu jakie daje ten zasilacz akumulator nigdy się nie naładuje.

0
  • #12 21 Paź 2013 18:44
    krzyyhhek
    Poziom 12  

No dobra. Skoro nie naładuje akumulatora do końca to jak w takim razie działają zasilacze buforowe np w centralach alarmowych ? Tam też akumulator nie jest naładowany do końca ?

0
  • #13 21 Paź 2013 18:50
    kybernetes
    Poziom 39  

Kiedy akumulator jest podpięty "na stałe" do zasilacza buforowego to się nie zasiarcza.

0
  • #14 21 Paź 2013 19:03
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Czyli ten zasilacz się nie nadaje.
    Czy w takim razie ładowarka zrobiona na bazie tego schematu Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.
    spełni moje oczekiwania ? Jaką funkcję spełnia dioda led na schemacie ? I wreszcie czy transformator z mojego zasilacza nada się do zasilania ładowarki ?

0
  • #15 21 Paź 2013 21:12
    kybernetes
    Poziom 39  

krzyyhhek napisał:
    Czy w takim razie ładowarka zrobiona na bazie tego schematu spełni moje oczekiwania ?

Na bazie tego na pewno nie - schemat jest błędny. Znajdź pdfa z zestawu AVT-2309, tam jest poprawny schemat. Ładowarkę trzeba będzie dostroić do Twoich potrzeb, czyli ustawić prąd i napięcie - w tym celu zapoznaj się dokładnie z opisem tak aby zrozumieć jak ten układ działa. Poszukaj również tematów na forum związanych z tym zestawem - było już tego trochę.

Mała uwaga - przy cyklicznym ładowaniu akumulatorów bardzo pożyteczny jest amperomierz i warto w niego zainwestować.

krzyyhhek napisał:
    czy transformator z mojego zasilacza nada się do zasilania ładowarki ?

To zależy od parametrów tego transformatora i tego jak się one mają do parametrów jakie oczekujesz od swojej ładowarki. Generalnie - skoro ma to być do żelowych, czyli, jak rozumiem, o niewielkich pojemnościach, to powinien się nadać ale oczywiście - sprawdź to.

0
  • #16 22 Paź 2013 16:06
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Poprawny schemat już znalazłem - ma być bez rezystora R5. Ale nadal nie mam pojęcia jak zrealizować sygnalizację końca ładowania akumulatora :(

1
  • #17 22 Paź 2013 17:37
    kybernetes
    Poziom 39  

krzyyhhek napisał:
    Poprawny schemat już znalazłem - ma być bez rezystora R5

To akurat mało znaczący niuans a do tego opisany w tekście, więc nie jest błędem. Poważny błąd, uniemożliwiający jej działanie tkwi w innym miejscu. Skorzystaj z podpowiedzi w poprzednim moim poście a go znajdziesz.

krzyyhhek napisał:
    Ale nadal nie mam pojęcia jak zrealizować sygnalizację końca ładowania akumulatora

Przecież sam wybrałeś sobie taki schemat, więc nie rozumiem o co chodzi?

0
  • #18 22 Paź 2013 18:12
    krzyyhhek
    Poziom 12  

Tak sam wybrałem schemat - nikt mi go nie narzucał. Wydawał mi się prosty do zrobienia. Ale to nie znaczy, że nie można w nim niczego zmieniać, dodawać etc. ;) Mam nadzieję, że dodanie sygnalizacji zakończenia ładowania do poprawnego schematu tej ładowarki jest możliwe. Jednocześnie głęboko ufam iż nie jesteś samolubem i udzielisz mi wskazówek jak taką sygnalizację dodać :)
    pozdrawiam

0