Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.

20 Oct 2013 20:08 3840 17
  • Level 12  
    Witam forumowiczów. Posiadam ładowarkę akumulatorów żelowych. Na obudowie jest napisane 13,8v - 3/5A. Niestety brakuje w niej sygnalizacji zakończenia ładowania. Jak to zrealizować najprościej tak żeby np po zakończeniu ladowania zapaliła się dioda led lub aby paliła się podczas ładowania a po zakończeniu zgasła ?
    pozdrawiam serdecznie :)
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • Level 39  
    krzyyhhek wrote:
    Na obudowie jest napisane 13,8v - 3/5A

Podaj dokładny model tej ładowarki.
  • Level 12  
    To jest jakiś chyba stary typ ładowarki. Napisane na niej jest "elektromechanika" CB radio power supply ZS3. I jeszcze plomba gwarancyjna. Nic poza tym nie ma.
  • OptexOptex
  • Level 27  
    Po co to? Jeśli już, to weź zegar (tzw. "tajmer") z lampką, ustaw prąd ładowania dziesięcio-godzinny oraz czas na zegarze 10h itd. .... itd. :)
  • Moderator
    To jest najwidoczniej zwykły zasilacz CB radia, takie jak wyżej przystosowanie do zakładanych celów będzie konieczne (lub podobny sposób)... Również regulacja prądu. Ale zasilacz (stabilizowany?) o takim napięciu nadaje się najlepiej do ładowania buforowego takich akumulatorów - za małe napięcie, żeby wykorzystać jako typową ładowarkę.
  • Level 39  
    Tak jak MirekZ. pisze, to jest rzeczywiście zasilacz do CB a nie ładowarka do akumulatorów. Obecnie produkowane wyglądają tak:

Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.

Starszy model miał zamiast zielonego napisu "Zasilacz Stabilizowany" napis: "CB Radio Power Supply" ale parametry pozostały takie same.

Zasilacz ten nie nadaje się do ładowania akumulatorów ołowiowych dlatego kup sobie dedykowaną do nich ładowarkę.
  • Level 12  
    Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale. Poza tym wg tego co wyszperałem na google zasilacze buforowe mają takie właśnie napięcie jak mój zasilacz czyli w granicach 13,8V. MirekZ podobnie właśnie stwierdził, że taki zasilacz nadaje się jako zasilacz buforowy.
  • Level 43  
    kybernetes wrote:
    Zasilacz ten nie nadaje się do ładowania akumulatorów ołowiowych

Nadaje się, tylko z pewnymi ograniczeniami. Wystarczy aby naładować akumulator rozładowany np. przez niewyłączone światła. Nie naładuje akumulatora do zalecanego poziomu 14,2-14,5 V ale naładuje go na tyle, że samochód odpali a alternator doładuje resztę w trakcie jazdy.

Dodano po 2 [minuty]:

krzyyhhek wrote:
    Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale

żelowe też są kwasowe :|
  • Level 39  
    krzyyhhek wrote:
    Do ładowania akumulatorów kwasowych może i rzeczywiście się nie nadaje ale wierz mi - akumulatory żelowe ładuje doskonale.

Niestety nie jest to prawdą. Do ładowania się to nie nadaje, tylko do podtrzymania ładunku na naładowanym akumulatorze (praca buforowa). W przypadku pracy cyklicznej (ładowanie-rozładowanie) - akumulator będzie miał znacznie obniżoną trwałość z powodu postępującego zasiarczenia. Na obudowach akumulatorów tzw. "żelowych" zazwyczaj są opisane wartości napięć dla konkretnych rodzajów ich pracy, w razie barku w. w. - skonsultuj się z dokumentacją producenta.
    vodiczka wrote:
    Nadaje się, tylko z pewnymi ograniczeniami. Wystarczy aby naładować akumulator rozładowany np. przez niewyłączone światła.

Właściwe słowo brzmi tu "podładować", reszta jak piszesz.
  • Level 12  
    Żelowe, kwasowe... Skoro działa w sposób przeze mnie oczekiwany to zakładam, że się nadaje ;). Proszę pomińmy dyskusję na temat czy naładuje do końca czy nie, czy uszkodzi akumulator czy nie etc. i skupmy się na moim pytaniu :) Jak zrobić sygnalizację naładowania akumulatora do tego (przyjmijmy) zasilacza buforowego.
    pozdrawiam
  • Level 39  
    krzyyhhek wrote:
    Jak zrobić sygnalizację naładowania akumulatora do tego (przyjmijmy) zasilacza buforowego.

Takiej sygnalizacji nie zrobisz bo przy tym napięciu jakie daje ten zasilacz akumulator nigdy się nie naładuje.
  • Level 12  
    No dobra. Skoro nie naładuje akumulatora do końca to jak w takim razie działają zasilacze buforowe np w centralach alarmowych ? Tam też akumulator nie jest naładowany do końca ?
  • Level 39  
    Kiedy akumulator jest podpięty "na stałe" do zasilacza buforowego to się nie zasiarcza.
  • Level 12  
    Czyli ten zasilacz się nie nadaje.
    Czy w takim razie ładowarka zrobiona na bazie tego schematu Sygnalizacja zakończenia ładowania akumulatora.
    spełni moje oczekiwania ? Jaką funkcję spełnia dioda led na schemacie ? I wreszcie czy transformator z mojego zasilacza nada się do zasilania ładowarki ?
  • Level 39  
    krzyyhhek wrote:
    Czy w takim razie ładowarka zrobiona na bazie tego schematu spełni moje oczekiwania ?

Na bazie tego na pewno nie - schemat jest błędny. Znajdź pdfa z zestawu AVT-2309, tam jest poprawny schemat. Ładowarkę trzeba będzie dostroić do Twoich potrzeb, czyli ustawić prąd i napięcie - w tym celu zapoznaj się dokładnie z opisem tak aby zrozumieć jak ten układ działa. Poszukaj również tematów na forum związanych z tym zestawem - było już tego trochę.

Mała uwaga - przy cyklicznym ładowaniu akumulatorów bardzo pożyteczny jest amperomierz i warto w niego zainwestować.

krzyyhhek wrote:
    czy transformator z mojego zasilacza nada się do zasilania ładowarki ?

To zależy od parametrów tego transformatora i tego jak się one mają do parametrów jakie oczekujesz od swojej ładowarki. Generalnie - skoro ma to być do żelowych, czyli, jak rozumiem, o niewielkich pojemnościach, to powinien się nadać ale oczywiście - sprawdź to.
  • Level 12  
    Poprawny schemat już znalazłem - ma być bez rezystora R5. Ale nadal nie mam pojęcia jak zrealizować sygnalizację końca ładowania akumulatora :(
  • Level 39  
    krzyyhhek wrote:
    Poprawny schemat już znalazłem - ma być bez rezystora R5

To akurat mało znaczący niuans a do tego opisany w tekście, więc nie jest błędem. Poważny błąd, uniemożliwiający jej działanie tkwi w innym miejscu. Skorzystaj z podpowiedzi w poprzednim moim poście a go znajdziesz.

krzyyhhek wrote:
    Ale nadal nie mam pojęcia jak zrealizować sygnalizację końca ładowania akumulatora

Przecież sam wybrałeś sobie taki schemat, więc nie rozumiem o co chodzi?
  • Level 12  
    Tak sam wybrałem schemat - nikt mi go nie narzucał. Wydawał mi się prosty do zrobienia. Ale to nie znaczy, że nie można w nim niczego zmieniać, dodawać etc. ;) Mam nadzieję, że dodanie sygnalizacji zakończenia ładowania do poprawnego schematu tej ładowarki jest możliwe. Jednocześnie głęboko ufam iż nie jesteś samolubem i udzielisz mi wskazówek jak taką sygnalizację dodać :)
    pozdrawiam