Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny Tonsil (prawdopodobnie alton) - czy potencjometry powinny tak działać ?

Pro_Pop 21 Paź 2013 00:13 4035 8
  • #1 21 Paź 2013 00:13
    Pro_Pop
    Poziom 8  

Witam, kilka dni temu dostałem kolumny Tonsila, są one w opłakanym stanie. Zaczynam brać się za ich regeneracje czyli wymiana membran i zawieszenia, ale znalazłem pewien problem w potencjometrach, okręcają się prawie bez końca hamuje je tylko sprężyna w nich zamontowana i nie działają płynie(w sensie jeżeli przekręcę je głos nie zmienia się łagodnie, lecz natychmiastowo). Dodam że nie wiem dokładnie jakie to kolumny, wszelkie tabliczki są zerwane a, brak też maskownicy do potencjometrów.

I teraz mam pytanie czy tak powinno dziać się z tymi potencjometrami ?

Kolumny Tonsil (prawdopodobnie alton) - czy potencjometry powinny tak działać ?

1 8
  • #2 21 Paź 2013 00:24
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pro_Pop napisał:
    wymiana membran i zawieszenia
    A co się membranom stało?
    Pokaż zdjęcia. Nie jesteśmy wróżkami i nie wiemy jakie masz zestawy.

0
  • #3 21 Paź 2013 18:13
    Pro_Pop
    Poziom 8  

Membrany są już bardzo stare, wyblakłe (po zdjęciu kopułki widać wielką różnicę między kolorami i warstwami, pod kopułką są czarne a widoczna część brązowa), są też podarte i mają kilka większych zagnieceń. Dodam że amortyzatory które powinny łączyć je z ramą wykruszyły się doszczętnie. I wiem że leżeli membranom brakowało by tylko koloru i zawieszenia, wystarczyła by wymiana tego zawieszenia i pomalowanie ich. Fotki niedługo zamieszczę.

0
  • #4 27 Paź 2013 02:58
    mtaton
    Poziom 21  

Wyglądają jak Altony 80 w każdym razie moje wyglądają identycznie jak te, potencjometr powinien maksymalnie się obrócić do "godz. 5" Z moimi potencjometrami mam ten sam problem co u Ciebie z tym że u mnie próba zmniejszenia poziomu na nim kończy się kompletnym wyciszeniem głośnika. Są też również kolumny Mildton 80 lecz te różnią się od Altonów głośnikiem wysoko tonowym.

0
  • #5 27 Paź 2013 05:36
    wkj
    Poziom 35  

Tak to Alton 80
    https://obrazki.elektroda.pl/1197906600_1315980370.jpg

Pro_Pop napisał:

I teraz mam pytanie czy tak powinno dziać się z tymi potencjometrami ?

Normalnie powinny zachowywać się jak potencjometr, powinny mieć ogranicznik mechaniczny, by nie obracały się o 360°. Musisz je rozkręcić, podważ te czarne gałeczki i wysuń do siebie, pod nimi masz nakrętki, odkręć je i zdemontuj potencjometry od środka kolumny - najlepiej wykręcić głośnik niskotonowy.

Jak już je wyjmiesz, zobacz czy blokada mechaniczna ośki obrotowej nie jest pogięta, odgięta lub ułamana. A także czy ślizgacz styka się z drutem oporowym nawiniętym na dielektryku, inaczej będzie przerwa i głośniki nie zagrają, warto by było to wszystko poczyścić.

Te regulatory w swym krańcowym lewym położeniu są tak skonstruowane by przerywać obwód, w którym pracują.

Jak rozkręcisz i będziesz miał problemy, zrób fotkę i opisz problem, na pewno z forum ktoś pomoże.
    Dodaje dwa zdjęcia jak wyglądają te potencjometry od środka.

0
  • #6 27 Paź 2013 19:25
    mtaton
    Poziom 21  

Korzystając z informacji które podał kolega postanowię zająć się swoimi.

0
  • #7 27 Paź 2013 23:18
    Pro_Pop
    Poziom 8  

Zrobiłem tak jak pisał @wkj, i jest ok potencjometry mają ograniczniki i nie mają luzów. Mam jeszcze pytanko, jako że potencjometry to drobnostka przy regeneracji kolumn, to proszę o pomoc w sprawie wygłuszenia, przed regeneracją jak wyjąłem głośnik nisko tonowy, ujrzałem stertę szmat, a dokładnie kłębków (wiem że tonsil to dawał jako wygłuszenie gdzies o tym czytałem :D) i teraz zrobiłem tak. Kupiłem 2 te szmatki (nie kłębki ) przykleiłem je tak do ścianek że do środka napchałem 1/5 tego co wyciągnąłem. Zrobiłem tak bowiem czytałem że do takiego rodzaju kolumn nie daje się dużo wygłuszenia a tym bardziej z bas reflex. Co o tym sądzicie ?

A no i mam ten sam problem co mataton, że jak zmniejszam poziom i dochodzę do końca to wycisza się kompletnie głośnik.

0
  • #8 28 Paź 2013 00:02
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

Pro_Pop napisał:

A no i mam ten sam problem co mataton, że jak zmniejszam poziom i dochodzę do końca to wycisza się kompletnie głośnik.

wkj napisał:

Te regulatory w swym krańcowym lewym położeniu są tak skonstruowane by przerywać obwód, w którym pracują.
    Chyba nie jest konieczny komentarz?
    Pro_Pop napisał:
    Co o tym sądzicie ?
    Ilość i rodzaj wytłumienia dobiera się na słuch. Zrób tak, aby grało jak najlepiej dla Ciebie.

0
  • #9 28 Paź 2013 18:07
    Pro_Pop
    Poziom 8  

@up a no tak, nie doczytałem, jestem już na końcu regeneracji aby wymyć głośnik i zrobić to wygłuszenie.

0