Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Julia - Cisza na UKF przy włączonym ARCz

Lisu815 21 Oct 2013 12:18 3636 7
    Lisu815
    Level 11  
    Korzystając z rozwiniętego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2613226.html

W mojej Julii przy włączonym każdym innym zakresie niż "U" jest wszystko w porządku a przy przejściu na UKF(korzystam z istniejącej "połówki UKF-u bez przestrajania) nastaje cisza...
    ARCz ma za zadanie blokować wszystkie sygnały poniżej zadanego progu?

Pozdrawiam
    oj
    Level 42  
    Ten przełącznik ARcz jest sprzężony z układem wyciszania "szumów FM".

Jeżeli wycisza stacje radiową to radio ma za mały sygnał (czułość) otrzymuje lub przesuną się punkt załączenia blokady; także musi radio mieć zestrojone "zero dyskryminatora"
    Lisu815
    Level 11  
    Tylko niestety w moim przypadku cisza jest na całym UKF choćbym na głowie stawał...
    Rzeczywiście, jak na innych zakresach na wskaźniku sygnału widzę po 3S i nawet 5S to na UKF ledwo drgnie i rzadko kiedy podskoczy w rejony 1S ale to już na najsilniejszej stacji jaka jest (RMF)...
    Zastanawiam się czy dzieje się tak że mieszkam kilkanaście km za miastem ale nie mieszkam w buszu tylko na otwartej przestrzeni a wyciszanie w mojej Tosce 303 działa na oko "normalnie"...

Dodam, że Julia nie była grzebana, bo miała plombę na śrubie na dole z plastelinopodobnego czegoś w postaci wybitego znaku "B"
    sp6
    Level 23  
    Pamiętam ten radioodbiornik. W okresie zimnej wojny na antenie zewnętrznej odbierałem 9 stacji radiowych z Berlina zachodniego z odległości 250km. Pamiętaj, że na zakresie CCIR t.j. 88-108 MHz Julia posiada gorszą czułość. Dzisiaj ze względu na upływ czasu należałoby podstroić nie tylko głowicę ale i pośrednią częstotliwość. Ale błagam nie rób tego bez wobuloskopu.
    Lisu815
    Level 11  
    Julka ma bardzo dużo przydatnych funkcji i duży zakres odbioru ale wielkim minusem jest tylko pół zakresu CCIR... :/

Póki co nie mam zamiaru przestrajać radyjka, chcę zostawić go w stanie fabrycznym.
    Możliwe, że małe strojenie będzie potrzebne ale tak, jak mówisz zrobię to z potrzebnym oprzyrządowaniem bo nie lubię fuszerek :)
    Olek II
    Moderator
    Lisu815 wrote:
    ARCz ma za zadanie blokować wszystkie sygnały poniżej zadanego progu?

Nie, jest to Automatyczna Regulacja Częstotliwości. Po chłopsku, ma utrzymywać ustawioną częstotliwość, by radio się nie odstrajało w czasie. Jeśli nie będzie przestrojone, bo piszesz, że:
    Lisu815 wrote:
    Póki co nie mam zamiaru przestrajać radyjka, chcę zostawić go w stanie fabrycznym.

Nie ma prawa pracować poprawnie na zakresie CCIR.
    Lisu815
    Level 11  
    Radio ma OIRT i połówkę CCIR.
    To znaczy, że ARC nie działa w CCIR tylko na starym zakresie?