Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Julia - Cisza na UKF przy włączonym ARCz

Lisu815 21 Oct 2013 12:18 3459 7
    Lisu815
    Level 11  
    Korzystając z rozwiniętego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2613226.html

W mojej Julii przy włączonym każdym innym zakresie niż "U" jest wszystko w porządku a przy przejściu na UKF(korzystam z istniejącej "połówki UKF-u bez przestrajania) nastaje cisza...
    ARCz ma za zadanie blokować wszystkie sygnały poniżej zadanego progu?

Pozdrawiam
    oj
    Level 42  
    Ten przełącznik ARcz jest sprzężony z układem wyciszania "szumów FM".

Jeżeli wycisza stacje radiową to radio ma za mały sygnał (czułość) otrzymuje lub przesuną się punkt załączenia blokady; także musi radio mieć zestrojone "zero dyskryminatora"
    Lisu815
    Level 11  
    Tylko niestety w moim przypadku cisza jest na całym UKF choćbym na głowie stawał...
    Rzeczywiście, jak na innych zakresach na wskaźniku sygnału widzę po 3S i nawet 5S to na UKF ledwo drgnie i rzadko kiedy podskoczy w rejony 1S ale to już na najsilniejszej stacji jaka jest (RMF)...
    Zastanawiam się czy dzieje się tak że mieszkam kilkanaście km za miastem ale nie mieszkam w buszu tylko na otwartej przestrzeni a wyciszanie w mojej Tosce 303 działa na oko "normalnie"...

Dodam, że Julia nie była grzebana, bo miała plombę na śrubie na dole z plastelinopodobnego czegoś w postaci wybitego znaku "B"
    sp6
    Level 23  
    Pamiętam ten radioodbiornik. W okresie zimnej wojny na antenie zewnętrznej odbierałem 9 stacji radiowych z Berlina zachodniego z odległości 250km. Pamiętaj, że na zakresie CCIR t.j. 88-108 MHz Julia posiada gorszą czułość. Dzisiaj ze względu na upływ czasu należałoby podstroić nie tylko głowicę ale i pośrednią częstotliwość. Ale błagam nie rób tego bez wobuloskopu.
    Lisu815
    Level 11  
    Julka ma bardzo dużo przydatnych funkcji i duży zakres odbioru ale wielkim minusem jest tylko pół zakresu CCIR... :/

Póki co nie mam zamiaru przestrajać radyjka, chcę zostawić go w stanie fabrycznym.
    Możliwe, że małe strojenie będzie potrzebne ale tak, jak mówisz zrobię to z potrzebnym oprzyrządowaniem bo nie lubię fuszerek :)
    Olek II
    Moderator
    Lisu815 wrote:
    ARCz ma za zadanie blokować wszystkie sygnały poniżej zadanego progu?

Nie, jest to Automatyczna Regulacja Częstotliwości. Po chłopsku, ma utrzymywać ustawioną częstotliwość, by radio się nie odstrajało w czasie. Jeśli nie będzie przestrojone, bo piszesz, że:
    Lisu815 wrote:
    Póki co nie mam zamiaru przestrajać radyjka, chcę zostawić go w stanie fabrycznym.

Nie ma prawa pracować poprawnie na zakresie CCIR.
    Lisu815
    Level 11  
    Radio ma OIRT i połówkę CCIR.
    To znaczy, że ARC nie działa w CCIR tylko na starym zakresie?
    Olek II
    Moderator
    Lisu815 wrote:
    To znaczy, że ARC nie działa w CCIR tylko na starym zakresie?

Nie, działanie ARCz, nie zależy od zakresu. Z opisu widać, że jest rozstrojone, nadgryzione zębem czasu. Do regulacji /naprawy/ głowica i ewentualnie p.cz.