Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka 3D z głowicą o 6 stopniach swobody.

ghost666 21 Paź 2013 14:27 13431 6
 • Drukarka 3D z głowicą o 6 stopniach swobody.

  Grupa profesora Yonga Chena z University of South California pracuje nad projektem pod tytułem "Rozwój taniej, równoległej metody kinematycznej dla wielokierunkowego addytywnego wytwarzania". Pod tą nazwą profesor Chen wraz z swoimi studentami Xuan Songiem i Yayue Panem opracowują drukarkę 3D która wyposażona jest w aż sześć osi swobody.

  Dokładnie - ta drukarka 3D posiada aż sześć osi. Do poruszania głowicą drukującą wykorzystane zostało sześć siłowników liniowych, co umożliwia ruch głowicy w niemalże każdym kierunku. Ich pracą steruje płytka KFLOP firmy Dynomotion, zajmującej się zarządzaniem wieloosiowych systemów ruchu w robotyce, CNC i automatyce przemysłowej.

  W poniższym materiale wideo zaprezentowane są przykłady druku na pochylonych czy cylindrycznych powierzchniach, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Z taką ilością osi swobody możliwe jest projektowanie przedmiotów w zupełnie inny sposób. Można na przykład osobno zbudować jego bazę a następnie nadbudowywać kolejne warstwy pod innym kątem.  Niestety autorzy nie publikują póki co większej ilości materiałów na temat swojego wynalazku. Jednakże możliwości pokazane w powyższym wideo są zdumiewające.
  Źródła:
  http://hackaday.com/2013/10/14/6-axis-3d-printer/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9436 postów o ocenie 7364, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer Controls
 • #2
  KonradGatek
  Poziom 20  
  Jak na projekt przemysłowy, to kąty nie są za duże. Jak na studenckie zaliczenie i low-cost - to jak najbardziej.
  Jakby się zainspirowali ramieniem do wyklejania szyb samochodowych lub zgrzewania - to kąty były by zbliżone do 180deg.
  Konrad.
 • Computer Controls
 • #3
  viayner
  Poziom 38  
  Witam,
  jak wynika z opisu ta drukarka ma 6 osi i 6 liniowych silownikow co daje nadal 3 stopnie swobody. 6 niezaleznych linjowych silownikow nie zapewni 6ciu stopni swobody. Jako ze z tych 6ciu tylko 3 sa niezalezne a pozostale moga byc uzyskane z ruchu innych wiec nie zapweniaja stopni swobody a tylko "ulatwiaja ruch" w danym kierunku.
  Pozdrawiam
 • #4
  OldSkull
  Poziom 27  
  Akurat drukarka ma 6DOF i te silniki to umożliwiają, tylko przestreń robocza wygląda na śmiesznie małą. A dodatkowo z racji iż obrót dyszy wokół osi symetrii nie ma znaczenia, to w praktyce mamy dostępne 5DOF - a szósty dopiero gdyby zmieniono końcówkę.
 • #5
  encore
  Poziom 17  
  Drukarki 3D to ciekawy pomysł na biznes. Za kilka lat firmy, które będą potrafiły produkować ten sprzęt w bardzo rozsądnej cenie będą zarabiały fortunę.
 • #6
  NdYAG
  Poziom 16  
  encore napisał:
  Drukarki 3D to ciekawy pomysł na biznes. Za kilka lat firmy, które będą potrafiły produkować ten sprzęt w bardzo rozsądnej cenie będą zarabiały fortunę.


  Te drukarki już są w sprzedaży - można kupić kity do samodzielnego montażu zrobione na... tych właśnie drukarkach.
 • #7
  marciu11
  Poziom 15  
  No właśnie... I praktyczne tylko do tego się nadają.
  Ot taki samo replikujący się wirus :) Kupujesz, budujesz, replikujesz i sprzedajesz dalej :)
  Czy ten mechanizm nie przypomina właśnie wirusa?

  Odnośnie tego projektu, faktycznie pole pracy jest małe a te stopnie swobody to tak bardziej właśnie akademickie niż praktyczne.

  Nie mniej kolejny krok ku zdobywaniu nowych doświadczeń i wniesienia kolejnej cegiełki do ludzkiej wiedzy intelektualnej...