Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana stabilizatora z LM317 na LM338T

ando09 21 Oct 2013 16:54 7746 11
    ando09
    Level 15  
    Zmiana stabilizatora z LM317 na LM338T

Spis elementów:
    - C1 2200uF/35V
    - C2, C3 100nF
    - C4 10uF/50V
    - R1 270
    - R2 10K
    - PR potencjometr 5K
    - US1 LM317
    - M1 Mostek 4A
    - D1 LED

Posiadam układ jak wyżej, chciałbym w nim zmienić stabilizator na mocniejszy.
    I stąd moje pytanie co muszę jeszcze wymienić? Chciałbym też włożyć drugi potencjometr który byłby bardziej dokładny (chciałbym mieć dwa na zgrubne i dokładne ustawianie napięcia) w które miejsce go wstawić?
    I ostatnie pytanie dotyczy transformatora, w jakim zakresie napięć musi być by uzyskać na końcu stabilizatora min 24V? (max 30V)

Dopiero zaczynam zabawę z elektroniką, i nie do końca jeszcze wszystko pojmuję więc proszę o pomoc.
    fuutro
    Level 43  
    C1 możesz dać o większej pojemności np 4700uF/40V. Potencjometr masz 5k i chcesz poza tą zgrubną dodać dokładną regulację - wstaw szeregowo do niego potencjometr np 220-470 Om. Transformator - ok 22VAC (19...24VAC) o wydajności o ok 1,42 raza większej niż wymagana na wyjściu. Oczywiście radiator musi być solidny.
    ando09
    Level 15  
    Dzięki o taką odpowiedź mi chodziło. Mam tylko prośbę mógłbyś umieścić potencjometr na schemacie?( rozumiem że nie musi być to potencjometr wieloobrotowy)
    User removed account
    Level 1  
    ando09
    Level 15  
    Ciężko znaleźć transformator który by był tani i spełniał wymagania, a gdyby dać dwa połączone ze sobą powiedzmy 14V 8A każdy?
    fuutro
    Level 43  
    Możesz tak, wtedy będziesz przełączał się miedzy transformatorami - jedno lub oba. Zmniejszysz straty nawet o ok połowę.

Powiedz jednak - gdzie chcesz to wykorzystać?
    ando09
    Level 15  
    Chciałbym sobie zbudować zasilacz warsztatowy. Jak połączyć dwa transformatory?
    ando09
    Level 15  
    mam jeszcze jedno pewnie głupie pytanie, o co chodzi w mocą tego potencjometru?

potencjometr obrotowy
    oznaczenie producenta: WX14-12
    charakterystyka: B (liniowy)
    rezystancja: 470R (470 ohm)
    moc: 3W
    tolerancja: +/- 5%
    kąt obrotu: 300o
    wyprowadzenie: do lutowania przewodów
    temp. pracy: -10oC ÷ +70oC

gdybym użył takiego to czy przypadkiem go nie sfajczę?
    fuutro
    Level 43  
    Nie, spokojnie o niego. Z mocą chodzi o to, jaki możesz przez niego maksymalnie prąd przepuścić w sposób ciągły. Masz 3W i 470Om więc prąd maksymalny to 79,8mA. Stabilizator wymaga prądu obciążenia rzędu 10mA do gwarantowanego pewnego działania wiec tak się dobiera, czasem mniejszy co widzisz z aplikacji w sieci. Rezystor miedzy końcówką ADJ a końcówką OUT najlepiej dobrać wg zależności 1,25V/10mA co daje 125Om, można wziąć 120Om dla zupełnego spokoju ale przełoży się to na dużą moc strat na rezystorze między masą a końcówką ADJ szczególnie, gdy chcesz duże napięcia na wyjściu. Producent sugeruje owy rezystor mnie większy niż 240Om z tego powodu, że zazwyczaj ta wartosć pozwala spełnić warunek poprawnego działania.
    Rezystor jaki masz mógłbyś na luzie użyć w roli "odbrzęczacza" we wzmacniaczu lampowym ;). Tobie wystarczyłby znacznie słabszy.
    ando09
    Level 15  
    Zakupię rezystor 120Om bo 2zł za 100sztuk to nie dużo. Chyba już wszystko wiem postaram się dzisiaj wszystko zakupić. Tematu jeszcze nie będę zamykał, bo jak bym miał jakieś wątpliwości to będę pytał. Dzięki