Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SAMSUNG SP1203N - Odzyskanie danych z uszkodzonego systemu plików.

unixman 21 Paź 2013 23:23 1296 2
  • #1 21 Paź 2013 23:23
    unixman
    Poziom 9  

Witam,

Próbuję odzyskać utracone dane z dysku twardego jednak jak na razie nie udało mi się uzyskać zadowalających rezultatów, stąd post na tym forum z prośbą o pomoc w tym temacie.

Dysk nie jest mój tylko mojej dalszej znajomej i nie znam dokładnie okoliczności w jakich wystapiła awaria ale z jej relacji wynika, że z dysku zniknęła partycja a w Windowsie zaczęła pojawiać się informacja o konieczności formatowania. Niestety, jak się dowiedziałem, jakiś znajomy "informatyk" telefonicznie, bez sprawdzenia przyczyny i stanu dysku polecił wykonanie formatu, co też mąż mojej znajomej uczynił. Danych oczywiście nie udało się w ten sposób odzyskać i od tego czasu dysk był nieużywany ale cały czas podpięty do komputera. Chodził tak chyba coś około roku aż trafił do mnie.

Nie wiem na jaki system plików było przeprowadzone formatowanie ale aktualnie w tablicy partycji jest wpis z kodem FAT16 a przed awarią na dysku był najprawdopodobniej NTFS.

Po uruchomieniu dysku u siebie zrobiłem kopię posektorową programem dd, na której pracuję. Kopiowanie odbyło się bez problemów a S.M.A.R.T. nie zgłaszał nieprawidłowości.

Pierwsze czego spróbowałem to użycie testdiska, który znalazł partycje ale poinformował, że mają one złą strukturę więc nie było mowy o znalezieniu danych. Ściągnąłem więc DMDE, który radzi sobie lepiej ale nadal nie tak dobrze jakbym tego chciał.

Okno z widokiem partycji po otwarciu obrazu dysku:

Tablica partycji:

Wynik wykonania skanu NTFS:

Po otwarciu woluminu NTFS0 oraz kliknięciu w kolejnym oknie w katalog [All Found] widać strukturę plików i katalogów jednak poprawnie udaje się odzyskać tylko niewielką część plików. Wygląda to tak, że udaje się zgrać wszystkie pliki z katalogu ale w wiekszości są niepoprawne, nie da się ich otworzyć a kilka, które sprawdziłem w hexedytorze są wypełnione zerami.

W załączniku sektory 0-2048.

Sprawdziłem też parę innych programów do odzyskiwania danych oraz partycji ale jak do tej pory najlepiej radzi sobie photorec jednak po pierwsze wolałbym odzyskać także strukturę i nazwy katalogów i plików a po drugie on także nie odzyskuje wszystkiego poprawnie. Szczególnie nie wszystkie pliki wideo dają się odtworzyć lub są zniekształcone oraz brakuje plików .VOB, których to photorec nie umie znaleźć (a te są jednymi z ważniejszych do odzyskania).

Pozdrawiam.

0 2
  • #3 21 Lut 2014 14:30
    unixman
    Poziom 9  

Struktury systemu plików nie udało się odtworzyć. Co się dało, odzyskałem przy użyciu photorec.

0