Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rekord prędkości bezprzewodowej łączności z internetem za pomocą fali świetlnej

jacu007 22 Paź 2013 02:43 4395 12
 • Rekord prędkości bezprzewodowej łączności z internetem za pomocą fali świetlnej Surfowanie po Internecie z wykorzystaniem fal świetlnych przestało być tylko snem.

  Grupie Chińskich naukowców udało się osiągnąć w warunkach laboratoryjnych rekordowo wysoką prędkość ściągania danych z internetu za pomocą fal świetlnych. Maksymalna osiągnięta prędkość wyniosła 3 Gb/s, natomiast średnia osiągana podczas całej transmisji to około 150 Mb/s. Zgodnie z artykułem opublikowanym w biuletynie Uniwersytetu Fudan, naukowcy modulowali sygnał internetowy za pomocą 1W lampy LED. Pod tego typu żarówką ustawiono 4 komputery, które dzięki temu miały możliwość dostępu do internetu.

  Alternatywny do WIFI system dostępu do sieci za pomocą fal świetlnych z diod LED nazywany jest Li-Fi lub Light Fidelity. Przesyłanie danych falą świetlną, która podobnie jak fale radiowe jest rodzajem fali elektromagnetycznej, nie różni się wiele od tradycyjnej transmisji Wi-Fi. Poprzez dodanie specjalnych mikrochipów sterujących, diody gasną i zapalają się z bardzo dużą prędkością, wysyłając binarny kod zer i jedynek. Migotanie jest tak szybkie, że nie jest w żaden sposób dostrzegane przez ludzkie oko, dla którego jest to normalna lampa oświetleniowa.

  Chińczycy pracują już nad programem wymiany żarówek, dzięki którym można by dostarczać w ten sposób internet. Wydaje się to być bardzo dobrym posunięciem w dobie coraz powszechniejszych sieci radiowych i coraz większego „zaśmiecenia” nimi otaczającej przestrzeni. Ponadto komunikacja taka jest bezpieczniejsza i nie powoduje tak dużej emisji promieniowania radiowego.

  System mógłby zapewniać dostęp do sieci wszędzie tam gdzie występuje oświetlenie. W znaczny sposób ułatwiłoby to dostęp do sieci np. na pokładach samolotów

  Choć potencjalne pole do zastosowań jest ogromne to wciąż jest wiele do zrobienia. Badacze zastanawiają się np. jak duża musi by być dioda LED na telefonie lub w laptopie, aby zapewnić komunikację zwrotną. Badane są także alternatywne metody zapewnienia dwustronnej wymiany danych. Innym pytaniem jest to jak zbudować odpowiedni chip, który jako medium używałby fali świetlnej. Jak narazie uczeni zachęcają inne ośrodki badawcze do prowadzenie podobnych badań. Dziesięć pierwszych komputerów z dostępem do intenretu za pomocą Li-Fi ma się pojawić w przyszłym miesiącu na wystawie International Industry w Szanghaju.

  Źródło:
  http://usa.chinadaily.com.cn/epaper/2013-10/18/content_17043589.htm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 69, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.
 • PCBway
 • #2
  KonradGatek
  Poziom 20  
  Historia zatoczyła koło. Wynaleźliśmy ponownie komunikację IRDA...
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • PCBway
 • #4
  cefaloid
  Poziom 31  
  jacu007 napisał:
  naukowcy modulowali sygnał internetowy za pomocą 1W lampy LED. Pod tego typu żarówką ustawiono 4 komputery, które dzięki temu miały możliwość dostępu do internetu.

  O ile wiemy tego typu źródła światła białego posiadają luminofor który ma taki czas reakcji 9milisekundy) że news między bajki włozyć albo należy usunąć zsłowo "żarówka". Jesli jest to monochromatyczna LED, to jak wykazał Kikiz w poscie powyżej - między bajki.
  Wg mnie LED to uproszczenie jakiegoś pismaka - tam potrzebny lest laser półprzewodnikowy lub jakaś bardzo specyficzna dioda LED.

  Tytuł newsa też jest mało precyzyjny:
  "Nowy rekord prędkości podczas połączenia z Internetem za pomocą fali świetlnej" to równie dobrze dotyczy światłowodów:
  - jest fala świetlna? jest
  - jest połaczenie z Internetem? jest

  A tam prędkosci są o wiele wyższe więc jaki rekord?
 • #5
  logos2000
  Poziom 21  
  Ciekawe w jaki sposób odbywa się komunikacja zwrotna? Druga żarówka kolo komputera? czy jak w internecie satelitarnym wymagane jest jakiekolwiek połączenie z siecią aby wysyłać żadania?
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #7
  klimber013
  Poziom 15  
  "Chińskich" po tym słowie przestałem czytać. Ale idąc tym krokiem inni się tym zainteresują i może coś z tego będzie. Ps w Japonii na światłowodach prędkość średnia wynosi 1gb/s.
 • #8
  blur
  Poziom 22  
  To jest Chińskie 3Gb/s tak jak Chińska jest pojemność mojej karty microSD 64GB za 15$ śmiem twierdzić że oni nie stosują "naszych" jednostek miary.
 • #10
  timo66
  Poziom 23  
  Tak was czytam i doszedłem do wniosku że prefiks 'chiński" oznacza 50% :D
 • #11
  koczis_ws
  Poziom 26  
  KonradGatek napisał:
  Historia zatoczyła koło. Wynaleźliśmy ponownie komunikację IRDA...


  No, nie do końca. IR znaczy infra red czyli podczerwień, a tutaj mamy do czynienia ze światłem widzialnym. To tak dla ścisłości :)
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  koczis_ws
  Poziom 26  
  kikiz napisał:
  Dobrze, czyli rozwiązanie jakie funkcjonuje jest dokładnie takie jakie zakładałem i dobrze by było gdyby autorzy artykułów zanim coś napiszą zainteresowali się tematem bo wychodzą bzdury na kiju "diody gasną i zapalają się z bardzo dużą prędkością".

  Pan Harald Haas zajmujący się tą technologią tłumaczy zasadę działania sprzętu tak:
  Cytat:
  LED lights, which now provide brightness equivalent to incandescent light bulbs but using much less energy, can be switched on and off very rapidly. We exploit that.

  Put very simply, if you switch on a LED that can be defined as a logical 1. If you switch it off, that can be defined as a logical 0. Digital data transmission is a series of 1s and 0s. We defined various different LED brightness stages between on and off that can transmit 1s and 0s. We change the brightness of the LED very subtly to transmit a brightness ‘key’ with data embedded in that key.


  Pogrubione zdanie w sensie fiznycznym znaczy tyle, że poruszamy się po charakterystyce WŁĄCZONEJ diody.
  Faktycznie ktoś może się przyczepić i napisać, że w tej sytuacji przecież podajemy na diodę sygnał zmodulowany częstotliwościowo, ale nie oczekujemy, że dioda w tym czasie się wyłączy (zgaśnie jak kto woli).

  http://knowledge.allianz.com/?1587/green-IT-let-there-be-light


  Czyli wystarczy zrożniczkować sygnał i mamy 0 i 1 a dioda będzie się tylko lekko przyciemniać i rozjaśniać. Dobrze kombinuję ?