Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób.

masniaq 22 Oct 2013 12:26 2895 10
    masniaq
    Level 10  
    Witam serdecznie,

Panowie.. Potrzebujemy kilku wskazówek w dość nietypowym pomieszczeniu jak widać na zdjęciach.
    Po lewej od wejścia stoi ogromny zbiornik od pieca a po prawej w rogu sam piec w metalowej obudowie.

Pomieszczenie jest dość niskie (około 220cm). Perkusja elektroniczna, także jej umiejscowienie póki co nam pasuje ze względów praktycznych. Naprzeciwko perki stoją 2 piece gitarowe, kolumny od perkusji i docelowo pewnie przestawimy kolumny od wokalu. Basisty w składzie póki co brak.

Chcielibyśmy jak wiadomo niewielkim kosztem poprawić choć trochę akustykę pomieszczenia bo dudni jak cholera.

Na podłogę niebawem będziemy mieć wykładzinę i dywany także temat podłogi jakoś ogarniemy.
    Do dyspozycji będziemy mieć jeszcze zasłony. Następnie myślałem aby kupić trochę mat akustycznych z alledrogo tego typu
    ...

Pomieszczenia nie możemy zniszczyć i oszpecić. Dlatego żadne wełny mineralne i podobne materiały budowlane nie wchodzą w grę. Na maty nie chcielibyśmy wydać więcej jak 200-250zł max!

Co proponujecie? Czy wg Was wzmaki mogą zostać razem na jednej ścianie? Jeżeli tak to czy na tą ściane również powinniśmy przykleić kilka sztuk mat akustycznych? Zbiornik i piec (grzewczy;) ) planowaliśmy poki co zasłonić kotarami.

Oprócz zdjęć w realu zamieszczam rysunek aby łatwiej było Wam wyobrazić sobie pomieszczenie.
    z góry dziękuje za propozycje!

Pozdrawiam

Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób. Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób. Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób. Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób. Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób. Wygłuszanie mocno nietypowej sali prób.

Moderated By adambyw:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

yogi009
    Level 43  
    Na pewno na pogłogę jakieś maty/wykłądziny, dywany, podobny ustrój na sufit, metoda zaczepienia jakaś nieinwazyjna. Ściany można pozasłaniać ekranami (rama wypełniona materiałem pochłaniającym dźwięk). Generalnie takie przenośne ekrany dają możliwość poeksperymentowania z ustawieniem.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Mam nadzieję że to nie budynek użyteczności publicznej bo w takich pomieszczeniach (kotłownia) nie może być nic innego oprócz pieca i akcesoriów do niego. Pamiętaj o zachowaniu wentylacji w pomieszczeniu żeby sobie krzywdy nie zrobić. No i materiały łatwopalne w kotłowni niesie za sobą ryzyko.

Poszedł bym w kierunku jaki proponuje yogi009, czyli przenośne ekrany akustyczne. Nie trzeba tego dużo a powinny znacznie poprawić pomieszczenie. Na próbę możesz zastosować materac do spania, taki 90x200, zamocowany na stelażu/stojaku, lub nawet oparty o ścianę.
    masniaq
    Level 10  
    Myslisz pewnie o ekranach np. z wełną mineralną zabudowaną kartonigipsem. Obawiam się ze to bedze pare złotych kosztować. A może sie mysle. Pytanie jakiego rozmiaru miałyby byc takie ekrany i gdzie je poustawiać bo takich wiekszych powierzchni płaskich to mamy nie za wiele.

Budynek to oczywiscie dom prywatny.
    Czy zasłonięcie kotarami pieca i zbiornika cos wg Was pomoże?
    na podłoge jasna sprawa idą dywany, wykładziny itp.
  • Helpful post
    yogi009
    Level 43  
    Skup się najpierw na podłodze, suficie i gołych ścianach, to są największe powierzchnie odbijające dźwięki. A ekrany tak z 1x2m,. pionowe. Mniej więcej.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Nie, myślałem raczej o grubszej gąbce (materac) obitej jakimś materiałem byle nie gładkim skóro podobnym. Wymiary mogą być typowego materaca do spania, ustawione pionowo. Taki pojedynczy kupisz od 30-50zł. Do tego zrobić jakiś stojak, lub oprzeć o ścianę.

Spotkałem się z takim rozwiązaniem już kilka razy w studiach i dają wymierne efekty.
    Sam kiedyś robiłem koncert chóru na sali gimnastycznej z mikrofonami ambientowymi. Jaka akustyka sali jest każdy wie. Po obłożeniu sali na dłuższych ścianach i za chórem pionowo materacami dało mi zysk głośności o ok 6dB, dużo krótszy czas pogłosu, i oczywiście mniej dudniło. Były to zwykłe materace do spania, gąbkowe w bawełnianych ochraniaczach. Dodatkowo na drabinkach u góry powiesiliśmy śpiwory.

Estetycznie dramat, ale akustycznie znaczna poprawa.
    masniaq
    Level 10  
    Zainteresowałem się tymi ekranami. Sprawa wydaje się nie taka kosztowna jak myślałem. Czy sugerujecie jakąś konkretną grubość wełny mineralnej? Czy im grubsza tym lepiej czy to tak nie działa ;)
    xanio
    Level 27  
    Polecam absorbery z wełny mineralnej. Mogą być mobilne więc warunek nieoszpecenia pomieszczenia jest spełniony.

Mówiąc o wełnie i płycie KG może masz na myśli rezonator Helmholtza? Wtedy rzeczywiście ingerowałbyś w pomieszczenie.. ale jego konstrukcja nie jest dla was konieczna.

Potrzebujesz:
    - wełnę mineralną (poczytaj w sieci jaka jest polecana, najczęściej wybierana jest Isover PT80 i Rockwool Rockton). Jak masz mało funduszy to grubość 10cm. Te wełny są drogie, napiszę o tym za chwilę,
    - kantówkę 3x3,
    - materiał obiciowy 1 (taki, zeby się podobał. Może być coś w rodzaju weluru)
    - materiał obiciowy 2 (tani)

Budujesz ramę z niedrogiej kantówki (3x3cm wystarczy, gdybyś miał prostokątny to dłuższy bok dawaj na głębokość ramy a nie na szerokość). Wymiary ramy zależą od tego ile masz miejsca w tym pomieszczeniu. Wełna jest sprzedawana w kawałkach zazwyczaj po 0,5mx1m więc możesz zrobić np. 0,5x1, 1x1, 1,5x1... Rama musi mieć zewnętrzne wymiary właśnie takie.
    Jeżeli wełna jest z rolki to będziesz musiał ją sobie przyciąć.

Jak masz taką ramę to z jednej strony do ramy przybijasz takerem materiał obiciowy 2.

Załóż maskę, rękawice i koszulę z długim rękawem. Rękawice najlepiej połączyć z koszulą przy pomocy taśmy klejącej lub połączenie owinąć folią stretch/spożywczą). Wełna PT80 nie pyli mocno, tanie wełny szklane pylą i gryzą.

Kładziesz wełnę na materiale obiciowym 2 (od tej strony co materiał jest przybity, nie od tej strony co jest rama.

To wszystko przykrywasz materiałem obiciowym 1 o rozmiarach takich, żebyś przykrył front wełny, boki i zostało po 5cm zakładki.

Ładnie, estetycznie naciągasz materiał, zawijasz na boki i podwijasz od spodu do ramy, przybijasz takerem. Poświęć trochę czasu na wykończenie narożników. Jak ładnie zrobisz panel to go będziesz miał na lata i będzie dobrze wyglądał również w innych salkach.

Taki panel możesz oprzeć o ścianę albo zawiesić na haku na ścianie. Pusta przestrzeń o grubości ramy tworząca się między panelem z wełny a ścianą jest wskazana (dlatego pisałem, żeby dłuższy bok był na głębokość).

Panele poustawiać przede wszystkim w narożnikach pomieszczenia, chociaż tu nie masz specjalnie do nich dostępu więc będziesz musiał poeksperymentować. Uwaga też na połączenia sufit/ściana.

Teraz porada i pytanie jednocześnie. Widziałem, że jest obecnie promocja w Castoramie na wełnę Isover KT40. Wiem, że jej parametry i budowa drastycznie różnią się od PT80, Rockwool Rockton, OC703... Producent nie podaje też jej parametrów akustycznych (podaje jedynie w opisie, że można stosować do izolacji akustycznej), jednak cena tej wełny zachęca. Dość tania (i w kawałkach) jest też Akupłyta Isovera.

Kolega pisze, że ma niewielkie fundusze, może jedna taka rolka (~7m^2) by załatwiła temat? Co o tym myślicie? Ja również jestem w podobnej sytuacji (likwidacja dudnienia w sali prób do której niedawno się wprowadziliśmy) i też mam ograniczony budżet. Nie chcę inwestować dużych pieniędzy w pomieszczenie, które nie jest moje, jednak muszę COŚ zrobić bo wychodzimy z tego pomieszczenia z bólem głowy (nie, nie jest to tylko kwestia tego, że głośno gramy).

-----

Na wysokie częstotliwości powinny pomóc gąbkowe piramidki.. ale nie przesadzaj z nimi, są dość drogie a szału nie robią. W skrajnym przypadku, powieszenie za dużej ilości piramidek powoduje, że brzmienie będziesz miał nienaturalne, nijakie (miałem taką sytuację w jednej sali prób - kompletnie nie było słychać sprężyn werblowych, blachy też słabo wypadały).

------

Jeżeli możesz wkręcić ze 4 haczyki w sufit to możesz podwiesić luźno wiszącą (w kształcie spłaszczonej litery U) kołdrę lub gruby koc (kupić na promocji w markecie, wyżebrać od babci, poczekać do soboty na niskie ceny za kg i upolować w ciuchbudzie).

--------

Edit: jak tak patrzę to Rockwool Rockton nie jest aż taki bardzo drogi, ok. 16zł/m^2 płyty 100mm. Będzie raczej lepszy od 150mm taniej plyty z wełny szklanej.
    masniaq
    Level 10  
    Dzieki serdeczne za wyczerpującą odpowiedź.

Zorientowałem się w temacie przez ostatnie 2 dni i zdecydujemy się na Ronkwool Rockton. Pewnie koło 10m^2. Kumpel ma troche desek także wrzucimy na pilarke i cos sie wyrzeźbi :)
    Poszukuje jakiego materiału obiciowego po taniości.

Pewnie wszystkie poliestrowe odpadają...

Poszukuje jeszcze koncepcji co zrobić z tym ogromnym zbiornikiem... Czy zaslonić go choć troche dwoma panelami. Może coś pomożecie? :)
    xanio
    Level 27  
    Aha, jeszcze jedno: jeżeli materiał jest bardzo rzadko utkany to może być problem z pyleniem przez niego. Wtedy możesz przed obiciem pociągnąć folią stretch. Jednak wtedy trzeba się liczyć z mniejszą skutecznością dla wyższych częstotliwości.

Dodano po 9 [minuty]:

Zobacz sobie jak to ładnie można wykończyć:
    http://www.youtube.com/watch?v=iyYUpkpL0gw

Spróbujcie ustalić jaka częstotliwość wam najbardziej przeszkadza (możesz użyć generatora częstotliwości na komputerze, zjeżdżać od wysokich częstotliwości w dół i słuchać gdzie pojawia się górka). Im niższe częstotliwości tym bardziej gęsta musi być wełna. Wyższe zgubisz w luźniejszej, szklanej wełnie spokojnie.