Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler sterujący 3 serwami.

22 Paź 2013 14:51 2148 6
  • #1 22 Paź 2013 14:51
    2049724
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 22 Paź 2013 15:11
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Zacznij od określenia wszystkich wymagań na mikrokontroler, a potem szukaj mikrokontrolera, niekoniecznie musi być to Atmega. Znajdziesz i takie, co mają po kilkanaście wyjść PWM.

Z małych i tanich mikrokontrolerów wiele wyjść timerów PWM mają np. LPC81x i STM32F030 - ceny ok. 3..5 zł.

0
  • #4 22 Paź 2013 15:15
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

ch4br4 napisał:
    Witam. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem kompletnym nowicjuszem jeśli chodzi o mikrokontrolery, więc proszę o wyrozumiałość.

Chcę wykonać model robota Delta z prostym sterowaniem (jeżdżenie po osiach XYZ). Jako napędy planuję użyć 3 serwa. Ostatnie kilka dni poświęciłem na dokształcanie się w zakresie sterowania serwomechanizmów i dowiedziałem się, że używa się do tego sygnałów PWM. Poszperałem trochę głębiej i znalazłem przystępny artykuł, który wyjaśnił mi od strony teoretycznej i praktycznej jak to wszystko działa.

Problem jest taki, że mam 3 serwa i muszę sterować każde z nich timerem 16-bitowym (w celu uzyskania wymaganej dokładności), a ATmega8, którą początkowo planowałem użyć, ma tylko 2 kanały na takim timerze. Moje pytanie brzmi, co mogę w takiej sytuacji zrobić? Z tego co słyszałem istnieje możliwość programowego generowania sygnałów PWM co pozwala na podłączenie większej ilość serw, ale podobno wiąże się to z jakimiś problemami i obawiam się, że zastosowanie czegoś takiego to może być zbyt wiele dla takiego nowicjusza jak ja. Mój drugi pomysł (zapewne głupi) to zastosowanie dwóch mikrokontrolerów - jednego do sterowania pierwszych dwóch serw, a drugiego do sterowania trzecim serwem. A może po prostu jest jakiś mikrokontroler inny niż ATmega8, który będzie miał chociaż te 3 kanały dla timerów 16-bitowych?

Jeśli myślałeś o ATMEGA8 to znaczy, że interesują cię AVRy? Można wziąć coś innego z serii ATMega, dzięki czemu będziesz miał więcej kanałów PWM. Lecz timery w ATMega są dosyć niewygodne (sztywny preskaler) i wiele z 16-bitowej rozdzielczości PWM będzie stracone. Stąd z AVR pomyśl o wykorzystaniu procka z rodziny XMEGA, procki te mają timery 16-bitowe, i na jeden timer przypadają 4 lub 2 kanały PWM. Więc masz nawet na wyrost. Coś z serii E5, D4 lub A4 ci przypasuje, są w cenie ATMega8.
    Od razu wyręczę kolegę BlueDraco, wspominając, że to samo zrobisz też na procesorach STM, w tym na płytce ewaluacyjnej STMDiscovery, jeśli ARMy cię interesują :)

Dodano po 43 [sekundy]:

_____
    Ajaja, nie zdążyłem uprzedzić BlueDraco :)

0
  • #5 06 Lis 2013 17:03
    2049724
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 06 Lis 2013 23:02
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

ch4br4 napisał:
    AVRy, bo odnoszę wrażenie (być może mylne), że są najbardziej popularne, najprościej do nich znaleźć jakieś poradniki dla początkujących i są najłatwiej dostępne.

Właściwy wniosek :)

ch4br4 napisał:
    Jak w ogóle mam podłączyć serwa i programator do tej płytki?

Nie wiemy jakie masz serwa.

Generalnie poczytaj dużo w działach:
    - Jak zacząć?
    - Zasilanie i zakłócenia.
    http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html

0
  • #7 07 Lis 2013 09:41
    GanzConrad
    Poziom 22  

ch4br4 napisał:
    Co myślicie o takim zestawie?

2 pierwsze pozycje to już ponad 20pln,
    3 pozycja - zmontowanie zasilacza kosztuje około 3zł

za 3,6 masz płytkę uniwersalną 9x15 lub 12x15 za niecałe 5zł

[do moda: to nie jest link do źródła o charakterze krótkotrwałym]
    http://allegro.pl/listing/listing.php?categor...category-67193&string=p%C5%82ytka+uniwersalna
    Ja, z uporem maniaka polecam lutowanie na płytkach uniwersalnych. Zdobyta wiedza szybko procentuje. Każdy moduł robisz 1 raz i możesz go wykorzystywać wielokrotnie do różnych projektów.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12251095#12251095

0