Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka?

plastik1989 22 Oct 2013 17:15 7770 31
 • #1
  plastik1989
  Level 10  
  Witam, wpadł w moje ręce Ampli Denon DRA-285RD, dostałem go za darmo, gdyż naprawa w komisie miała być nie opłacalna. Wzmacniacz uległ uszkodzeniu podczas imprezy (nie wiadomo dokładnie w jakich okolicznościach). Wzmacniacz trafił do serwisu w którym zdiagnozowano uszkodzenie końcówki mocy, ale w końcu nie był tam naprawiany. Gdy dotarł do mnie po włączeniu nie grał jeden kanał, a drugi był mocno zniekształcony. Zacząłem grzebać w okół tranzystorów wyjściowych (para c4278 i a1633) i zauważyłem że tranzystory w jednym kanale są oderwane od pcb (tak jakby ktoś mocno szarpnął za radiator i uszkodził luty) przylutowałem je i przelutowałem całą okolicę końcówki mocy, złożyłem i po uruchomieniu na słuchawkach oba kanały grały ładnie i czysto. Testowałem go przez godzinkę tak, po czym podłączyłem do głośników i po uruchomieniu muzyka grała ale była zniekształcona - słychać było ciche trzaski i coś jakby przestery. Tak więc coś jeszcze jest uszkodzone. I teraz mam kłopot bo nie wiem od czego zacząć (nie wiem czy od początku było zepsute coś innego, a tranzystory urwał przy skręcaniu chłop w serwisie, czy może urwane tranzystory doprowadziły do uszkodzenia innych elementów), chciałem podpiąć sygnał bezpośrednio na końcówkę mocy, by potwierdzić lub wykluczyć jej uszkodzenie, ale bez schematu nie wiem jak się za to zabrać... (schemat szukałem kilka godzin, ani do dra285, ani do podobnego dra385 nie udało mi się nic znaleźć, gdyby ktoś miał schemat bardzo proszę o podesłanie). Może podać sygnał tuż za potencjometr głośności?
 • Helpful post
  #3
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Ustawiałeś ponownie prąd spoczynkowy? Zmierz go i podaj. Ustawiając prąd spoczynkowy ustalasz punkt pracy tranzystorów przez co nie masz zniekształceń. Prąd spoczynkowy powinien wynosić około 20-25mA.
  Jak ustalić prąd spoczynkowy? Na jednym z rezystorów emiterowych mierzysz napięcie. Sprawdzasz jaki opór ma rezystor emiterowy (na schemacie lub po kodzie paskowym na nim). Z prawa Ohma wyliczasz prąd. Jeżeli miałbyś problem z tym obliczeniem zajrzyj do moich artykułów, znajdziesz tam pomoc.
 • #4
  plastik1989
  Level 10  
  Ok, zmierzę te napięcia - ale myślałem, że regulacja prądu spoczynkowego jest konieczna, tylko po zmianie tranzystorów, a tu są te same od początku tylko zostały jeszcze raz przylutowane.
 • Helpful post
  #5
  lisek
  Service technician RTV
  Quote:
  przelutowałem całą okolicę końcówki mocy, złożyłem i po uruchomieniu na słuchawkach oba kanały grały ładnie i czysto.
  Testowałem go przez godzinkę tak, po czym podłączyłem do głośników i po uruchomieniu muzyka grała ale była zniekształcona - słychać było ciche trzaski i coś jakby przestery.


  Czyli trzeba sie przyjrzeć jak robione jest:
  - odbiór syg. na słuchawki (skąd brany sygnał)
  - jak z wyj. głosnikowego (być może prąd spoczynkowy?) może pary sterujące....

  najlepiej na oscyloskopie , szybko i pewnie
  PoszukajLink_Tutaj Denon
  (':idea:') Ten od DRA-365 dobrze pokazuje co i jak
  Link

  SM na Denon DRA 395/295 bęðe mial dopiero w nastepnym tygodniu
 • #6
  plastik1989
  Level 10  
  To z słuchawkami już nie aktualne, teraz nawet na słuchawkach słychać mocne zniekształcenia w obu kanałach (tak jak w radiu jak jest słaba antena, sygnał puszczam z cd). Jedyne co zrobiłem to wylutowałem tranzystory żeby je pomierzyć i wlutowałem jeszcze raz (opisałem je w pary i wlutowałem w te same miejsca). Ze zmierzeniem prądu spoczynkowego mam problem... Najpierw dla pewności wylutowałem i sprawdziłem wszystkie 4 rezystory emiterowe, są sprawne ich wartości to 0R22. Przeczytałem artykuły kolegi o tranzystorach, ale dalej nie wiem jak to dokładnie zmierzyć. Mierzę napięcie pomiędzy nóżką rezystora emiterowego, a masą (np. minusem dużych kondensatorów w zasilaczu) z włączonym wzmacniaczem i z podanym sygnałem? Czy równolegle do rezystora?

  Dodano po 41 [minuty]:

  Ok, to jeżeli to dobrze pomierzyłem, (czyli równolegle rezystor 0r22 który jest bezpośrednio połączony z emiterem) napięcia wyszły mi takie jeden kanał 12.6mV a drugi 1.8mV.
 • Helpful post
  #7
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Mierzysz napięcie pomiędzy nóżkami REZYSTORA 0,22 Ohm. Następnie mnożysz natężenie prądu jakie chcesz uzyskać np 20mA = 0,020A razy opór.
  0,02A * 0,22Ohm = 0,0044 V = 4,4mV. Takie powinno być napięcie na końcówkach rezystora emiterowego dla prądu 20mA.
  Jak to ustawić? Podłączasz miernik do rezystora emiterowego (do jego nóżek) i ustawiasz zakres multimetru na mV. Następnie odnajdujesz potencjometr na płytce końcówki mocy do regulacji prądu spoczynkowego. Ustawiasz napięcie około 5mV. Sygnału ŻADNEGO nie podajesz, potencjometr głośności SKRĘCONY NA ZERO.
 • #8
  plastik1989
  Level 10  
  OK, a te 20mA to przykład tylko był? Skąd wiedzieć ile w konkretnym wzmacniaczu powinien wynosić prąd spoczynkowy, nie mając serwisówki? Czy jest to zależne od konkretnego rodzaju tranzystora i w datasheecie tranzystora się to szuka? Potencjometr już znalazłem którym się reguluje.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • Helpful post
  #10
  DJ_Dexinter
  Level 27  
  Ehhh kolego Piotrku, wystarczy przeczytać, że jest tranzystorowy. Kolega plastik wlutowywał tranzystory (poprawial luty) jak wcześniej pisał.

  Nie wiem jaki powinien być tam ustawiony prąd spoczynkwy, lecz najlepiej ustawić prąd spoczynkowy 25-35mA. Z doświadczenia jednak powiem Ci, że prąd spoczynkowy nie powinien być większy niż 45mA. Jak dasz mniejszy to nie usłyszysz różnicy. Najlepiej jakbyś miał oscyloskop, bo bez niego jak bez ręki...
 • #11
  plastik1989
  Level 10  
  No i chyba dotarłem do prawdziwej usterki tego wzmacniacza... Ustawiłem prąd spoczynkowy w jednym kanale, ale w drugim się nie da :( tzn. kręce potkiem w lewo i prawo a napięcie cały czas 0V dopiero jak puszczę sygnał to wzrasta, w zależności od głośności od 5mV do 12mV. Ale nawet wtedy położenie potencjometru nic nie zmienia. Obecnie sytuacja wygląda: jak podłącze słuchawki wszystko OK. Jak podłącze głośniki trzeszczy jeden kanał, w momencie gdy balance ustawie 100% na prawy kanał wszystko OK, jak ustawię 100% na lewy kanał słychać trzaski i szumy... DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka? DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka? DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka?
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  plastik1989
  Level 10  
  Sygnał wchodzi na kostkę: LC7821 o to chodzi?
 • Helpful post
  #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  plastik1989
  Level 10  
  Mój pomysł jest taki: przelutować tranzystory końcowe miejscami i sprawdzić czy uda się ustawić prąd spoczynkowy i czy wszystko gra w tym kanale. Jeśli tak to będzie znaczyło, że tranzystory są walnięte, a jak nie to przyczyna gdzieś indziej. Tylko czy warto ryzykować uszkodzenia dobrej parki?
 • Helpful post
  #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  plastik1989
  Level 10  
  Sorki za głupie pytanie, ale o co chodzi z tą żarówką? Wpinam ją szeregowo przed transformator? Żeby w razie poboru powyżej 60W spaliła się żarówka?

  Dodano po 1 [minuty]:

  A możesz konkretnie napisać jakie napięcia i w jakich miejscach?
 • Helpful post
  #18
  lisek
  Service technician RTV
  Quote:
  Ustawiłem prąd spoczynkowy w jednym kanale, ale w drugim się nie da....


  Zazwyczaj tego powoodem bywala para róznicowa na wejściu, potem w kolejności : sterowanie końc. mocy w *danym kanale, układ temp. kontroli napięcia (dioda zwykłą lub zenerka tuz przed stop. mocy)

  Poczytaj książkę Feszczuka - wzmacniacze elektroakustyczne , budowa i strojenie
  *była swego vczasu na ..portalu (o nazwie domowego zwierzatka futerkowego> hamster w j.ang.)
 • Helpful post
  #19
  SlawekKedra
  Level 43  
  Ten mały tranzystor w pobliżu skrajnego prawego tranzystora mocy patrząc na trzecie zdjęcie nie jest odwrotnie wlutowany?
 • #20
  plastik1989
  Level 10  
  Dodaje wyraźne zdjęcie samego uszkodzonego kanału. Zaraz postaram się opisać wszystkie elementy. DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka?

  Dodano po 3 [minuty]:

  Sławek masz sokole oko :D Dostrzegłeś coś czego ja przez dwa dni nie widziałem (nie wiem jak mogłem nie zwrócić na to uwagi) :( DENON DRA-285RD - Uszkodzona końcówka?
 • Helpful post
  #21
  SlawekKedra
  Level 43  
  Opisywanie wszystkich elementów jest całkiem zbędne. Przyjrzyj się temu tranzystorowi który znajduje się na lewo od tej miedzianej cewki. Połowa obudowy mu odpadła, może też jest niesprawny przy okazji.
 • #22
  plastik1989
  Level 10  
  Spalony tranzystor to 2SCB47 w innych wątkach widziałem, że często pada razem z 2SD667 - wylutuje też go i pomierzę, czy sprawdzić jeszcze któreś elementy?
  Zamiennikiem 2SB647 jest 2SA1013 czy zamiennik będzie dużym problemem, czy koniecznie szukać oryginału? Czy wymieniać w obu kanałach czy tylko w tym uszkodzonym?
 • Helpful post
  #23
  SlawekKedra
  Level 43  
  Tranzystory w tym uszkodzonym kanale dla pewności możesz sprawdzić wszystkie aby uniknąć później problemów. Jeśli zdobycie oryginalnego nie jest jakieś problematyczne to wstaw taki a jeśli jest to wstaw zamiennik. Nie ma chyba potrzeby wymieniać czegokolwiek w kanale sprawnym ale jak chcesz mieć takie same w obu to możesz też wymienić.
 • #24
  plastik1989
  Level 10  
  Ok, na razie wszystkie rezystory w okolicy sprawdzonego tranzystora są sprawne, tranzystor 2SD667 również. Posprawdzam wszystkie tranzystory w tym kanale i jak będzie OK to po prostu zamawiam 2SCB47.
 • #25
  SlawekKedra
  Level 43  
  Nie ma takiego tranzystora 2SCB47, to B to jest ósemka!
 • #27
  SlawekKedra
  Level 43  
  B647 to skrócona nazwa 2SB647, ale w poprzednim wpisie pisałeś o 2SCB47 i taki nie istnieje
 • #28
  plastik1989
  Level 10  
  Faktycznie, mój błąd. Jutro wlutuję ten tranzystor i dam znać czy wzmacniacz wstał.
 • #29
  plastik1989
  Level 10  
  A więc sprawdziłem wszystkie elementy w końcówce mocy w uszkodzonym kanale, nie udało mi się znaleźć innych uszkodzonych elementów oprócz tranzystora B647. Wymieniłem ten tranzystor na sprawny, ustawiłem prąd spoczynkowy na 30 mA bo po wymianie tego tranzystora stało się to możliwe i na razie wzmacniacz gra. Poczekam jeszcze godzinę i skoryguję bias jak już wzmak będzie rozgrzany i go skręcam. Wielkie dzięki wszystkim którzy mi pomogli w tej naprawie - sam na pewno nie dałbym rady. I jeszcze ostatnie pytanie, czy bez oscyloskopu mogę sprawdzić czy ze wzmacniaczem wszytko OK?
 • #30
  plastik1989
  Level 10  
  Ale uważasz, że 30mA jest optymalną wartością, czy ustawić więcej? Czy takie gdybanie nie ma sensu bez oscyloskopu i ustawianie przy pomocy miernika zawsze jest jakimś kompromisem? Szkoda, że nie zmierzyłem prądu spoczynkowego w sprawnym kanale nim zacząłem naprawę...