Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Zasilacz prądu stałego 18V do wkrętarki Makita BDF456 - zamia

borkow1 22 Paź 2013 17:15 5832 8
  • #1 22 Paź 2013 17:15
    borkow1

Poziom 12  

Witam,
    Próbowałem sam, ale trochę porwałem się z motyką, więc zlecę wykonanie od podstaw zasilacza do wkrętarki. A więc trochę przepisując z innego postu opiszę o co mi chodzi:
    Użytkuję w pracy ręczną wkrętarkę akumulatorową Makita BDF456 do tego stopnia, że baterie nie wytrzymują nadmiernej eksploatacji (o błędach w ładowaniu już nie wspomnę).
    Ostatnio wpadłem na pomysł aby stworzyć specjalnie dla niej zewnętrzny zasilacz którego kabel wyjściowy (po wyjęciu bebechów z obudowy baterii) podłączył bym z blaszkami stykowymi w baterii. Stworzyło by to zestaw zasilający z sieci 230V zamiast baterii. Nie znam szczegółów, ale trzeba by było stworzyć jakiś układ prostowniczy pod odpowiedni transformator (transformator mogę załatwić, ale muszę wiedzieć jakiej mocy).
    Tak więc zlecę wykonanie kompletnego zestawu. Kable do baterie podłącze już sam.
    Nadmienię, że im trwalsza konstrukcja i mniej awaryjny zasilacz tym lepiej.
    Wstępnie potrzebowałbym dwie sztuki.
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
    Andrzej

Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
  • #2 22 Paź 2013 21:13
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Nie używam wkrętarki, ale wiertarka potrafi chwilami pobierać z akumulatora ponad 20A. Najlepiej byłoby zmierzyć, jaki prąd pobiera ten model przy maksymalnym obciążeniu. Szacunkowo zasilacz musiałby mieć moc przynajmniej 200VA i wytrzymywać chwilowe przeciążenia. Zamiast tego można wykorzystać 3 akumulatory żelowe 6V o pojemności 7..12Ah z ciągle podładowującą je ładowarką. Prąd ładowania musi tylko uzupełniać to, co pobierze wkrętarka, więc będzie niewielki w stosunku do wymaganego prądu zasilacza. Zamiast niestandardowej ładowarki na 18V można zastosować 3 tanie (ale nie tandetne) ładowarki 6V.
    Połączenie od akumulatorów do wkrętarki powinno być wykonane przewodem o jak największym przekroju.

• #3 23 Paź 2013 22:20
    Faradserwis
    Poziom 10  

Dodam tylko że przewody połączeniowe też muszą być "grube", co najmniej 2,5mm^.
    Ja używam wiertarki aku 12V i doczepiam do akumulatora kwasowego samochodowego.

• #4 24 Paź 2013 07:04
    jarkomi
    Poziom 11  

Pobór tak dużego prądu jest przyczyną uszkodzenia włącznika który można niekiedy naprawić.

• #5 24 Paź 2013 09:13
    1668386
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 24 Paź 2013 09:21
    MarekzRz
    Poziom 17  

20A poboru prądu to lekka przesada tyle jakby chciał to nie wydusi z akumulatorków wkrętarki. Moja wkrętarka brała 6A przy zatrzymaniu głowicy. 100W trafo zupełnie wystarczy

• #7 24 Paź 2013 11:27
    Tomasz Gumny
    Poziom 27  

Jeszcze dzisiaj sprawdziłem: 20A przy hamowaniu ręką. Nie zatrzymywałem, bo już raz wymieniałem MOSFET w regulatorze obrotów i nie chcę tego powtarzać. Kto rozbierał (i składał) regulatoro-przełącznik obrotów w Boschu, ten wie dlaczego.
    Zasilacz niestabilizowany nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem, bo napięcie jałowe jest znacznie wyższe od tego pod obciążeniem. Zatem, jeśli chcemy mieć pod obciążeniem pełną moc, to bez obciążenia napięcie będzie prawie o połowę wyższe (25V zamiast 18V), a tego wbudowana elektronika może nie przeżyć.
    Z kolei zasilacze impulsowe na 15V (łatwiej znaleźć niż na 18V, ale można trochę podciągnąć), np. takie:
    http://www.tme.eu/pl/details/sp-320-15/zasilacze-impulsowe-przemyslowe/mean-well/#
    mają zabezpieczenia i nawet przy niewielkim i krótkotrwałym przeciążeniu po prostu się wyłączą.

• #8 24 Paź 2013 11:53
    azibik
    Poziom 32  

Mogę wykonać

• #9 24 Paź 2013 16:56
    borkow1

Poziom 12  

Bardzo dziękuję za rzeczową dyskusję. Nie wiem czemu, ale spodziewałem się niewielkiego, łatwego do przenoszenia urządzenia (coś jak większy zasilacz) zastępującego baterię a okazuje się, że owo urządzenie będzie duże i trochę ciężkie (coś jak prostownik rozruchowy) a to istotny problem.
    Jeżeli ma to być takie to muszę sobie odpuścić, tylko iść i co jakiś czas kupować drogie i awaryjne baterie - jednak lekkie i poręczne. Szkoda. Dziękuję wszystkim za chęć pomocy.
    Andrzej

Szukaj w 5mln produktów