Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie

22 Oct 2013 19:09 3933 14
  • Level 23  
    Posiadam magnetowid Orion w którym kaseta nie do końca się opuszczała i następowało gięcie taśmy na zbieraku. Wyczyściłem windę i mechanizm sterujący mechaniką, wszystko przesmarowałem smarem teflonowo silikonowym. Jednak przy konserwacji mechanizmu wypadły mi tryby. Po złożeniu zbieraki taśmy blokują cały mechanizm w górnym położeniu, a po przestawieniu dźwigni o jeden ząbek, blokują w dolnym położeniu. Prosiłbym o instrukcję synchronizacji mechaniki, lub jakieś wskazówki dotyczące tematu.

Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 23  
    Witam

Udało mi się zsynchronizować mechanizm. Zbieraki taśmy jednak nie zacinały się tylko występuje trochę większy opór na kółku rozrządu w jednej fazie pracy, ale mechanizm sobie z tym radzi. Jednak cały obraz lekko skacze i występują na nim pasy, takie jak na zdjęciu. Dźwięk jest prawidłowy. Czyściłem głowicę preparatem do czyszczenia soczewek laserowych, oraz kartką papieru, ale to nie pomogło. Czy głowica jest uszkodzona ?
    Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie
  • Helpful post
    Level 24  
    Nasuwa mi się pytanie czy taśma jest dobrze opasana do głowicy? Jeśli tak to być może któryś z kołków prowadzących taśmę jest rozregulowany.
  • Level 23  
    Jeden ze zbieraków ma duży luz, ale w ostatniej fazie wchodzi on w gniazdo na końcu prowadnicy i jest blokowany na sztywno. Tylko tam na początku był problem, bo z powodu luzów jeden ze zbieraków nie wchodził w to gniazdo co powodowało że taśma się z niego zsuwała. Pomogło podniesienie gniazda o około 0,3 mm za pomocą podkładek.
    Zauważyłem też że kołek z lewej strony mechanizmu, który odpowiada za napinanie paska przy rolce rusza się podczas odtwarzania kasety, tak jakby zmieniał się opór toczenia rolki z której rozwijana jest taśma.
  • Helpful post
    Moderator
    Poszukaj instrukcji i ustaw mechanizm według znaczników. Mam nadzieję że podczas czyszczenia i smarowania, wymieniłeś także paski? Sprawdź także stan rolki przesuwającej taśmę. Często guma jest tak brudna że aż się świeci. Wtedy taśma przesuwa się lekko w górę i w dół, co powoduje zrywanie synchronizacji.
  • Level 23  
    Ustawiałem wszystko według znaczników, tylko nie jestem pewien, czy wszystkie dobrze zinterpretowałem. Ale mechanizm pracuje w pełnym zakresie bez zacięć. Wymieniłem na razie tylko pasek w napędzie mechanizmu, drugiego paska na razie nie mam, będę go musiał kupić. Spróbuję poszukać jeszcze instrukcji serwisowej mechanizmu i sprawdzę stan rolki.
  • Helpful post
    Level 24  
    Proszę sprawdzić czy teflonowe wałki na idlerach (zaznaczone na zdjęciu ) kręcą się bez oporów oraz spróbuj lekko podregulować idlery. Lewy służy do górnej a prawy dolnej regulacji obrazu ( likwidacja zjawiska załamania obrazu na zdjęciu)Orion N688R - Synchronizacja mechanizmu, pasy na ekranie
  • Level 23  
    Próbowałem już kręcić tymi śrubkami, ale nie ruszały się, więc myślałem że są to elementy zamocowane na stałe. Jutro sprawdzę czy wałki kręcą się bez zacięć i spróbuję je wyregulować.
  • Level 23  
    Witam,

Rolki na liderach obracają się lekko. Udało mi się tylko usunąć przesunięcie i skoki obrazu, za pomocą liderów, chociaż zdarza się że obraz jeszcze czasem podskoczy. Obecnie wygląda on tak:
    Proszę o pomoc jak zlikwidować te paski.

Zastanawiam się jeszcze czy nie trzeba wymienić elektrolitów, ponieważ po wyjęciu kasety na ekranie pojawiają się pasy zamiast czarnego tła i komunikat telewizora, o słabym sygnale. Taki sam efekt jest po przesunięciu przełącznika "Test Signal" w pozycję "On".

Czasem zacina się winda transportując w dół niektóre kasety w momencie, gdy kaseta opuszczana jest na zbierak otwierający jej pokrywkę. Na jednych tylko lekko się zatnie, ale mechanizm kontynuuje pracę, na innych zacina się całkowicie i mechanizm cofa ją z powrotem.

Mechanizm działa w ten sposób:

http://youtu.be/Mv9PG62eCxA
  • Helpful post
    Level 24  
    Efekt przedstawiony na pierwszym zdjęciu pokazuje, że tor prowadzenia taśmy ( ustawienie idlerów ) nie jest do końca wyregulowany. Proszę tak długo regulować " śrubkami " aby usunąć załamanie obrazu. Mnie się wydaje, że trzeba podkręcić prawym idlerem.
    Drugie zdjęcie pokazuje, że może być złe filtrowanie jakiegoś napięcia ( upływność elektrolitu )
    Powodzenia
  • Helpful post
    Moderator
    Proponuję sprawdzić czy silnik główny obraca się swobodnie. Czasami zdarzało się że zacierał się na łożyskowaniu, parę razy zdarzyło się też że uszkodzony był układ na silniczku - brak synchronizacji, zwalnianie , brak możliwości wyregulowania. Warto też - a raczej na początek wymienić jednak ten pasek silniczka. Sprawdź jeszcze filc na ramionach hamulców - jeśli są nadmiernie brudne potrafią wyhamowywać ciągle sprzęgła.
  • Level 23  
    Witam,

Wymieniłem kondensatory w zasilaczu, oraz aplikacjach procesora video, procesora Pal/Secam, oraz przy głowicy antenowej w celu usunięcia pasów pojawiających się przy wyjętej kasecie. Jednak to nie pomogło. 4 kondensatory przy procesorze zamontowałem wygięte na nóżkach poziomo, ponieważ były dłuższe od oryginalnych i przeszkadzały w osadzeniu mechaniki. Wydaje mi się że po wymianie kondensatorów nastąpiło pogorszenie synchronizacji obrazu. Nie udało mi się go prawidłowo ustawić. Najczęściej obraz był rozmyty i skakał. Czasem był prawidłowy, ale następowało cykliczne, naprzemienne jego zrywanie. Dociskałem i odsuwałem lekko rolkę, ale nie wpływało to na wyświetlany obraz. W czasie pracy samego dysku wizyjnego, jak i odtwarzania kasety dysk nierównomiernie szumi. Posiadam pasek silniczka, ale jest on nieco krótszy od oryginalnego i po założeniu jest trochę napięty. Czy można zastosować taki krótszy pasek ?
    Obecnie obraz wyświetlany jest w ten sposób:

• Helpful post
    Moderator
    Czy dźwięk idzie równolegle z obrazem? Czyściłeś głowicę synchro/audio? Spróbuj lekko ją wyregulować.
  • Level 23  
    Dźwięk jest równoległy z obrazem, tylko zanikał przy regulacji liderów i trzeba było regulować głowicę audio. Nie czyściłem jej. Nie wiedziałem że ona odpowiada również za synchronizację obrazu. Spróbuję jeszcze regulacji liderami w połączeniu z regulacją głowicy synchro/audio. Do tej pory regulowałem ją tylko jak dźwięk zanikał.
  • Level 23  
    Po dłuższej przerwie wróciłem do regulacji magnetowidu. Zrobiłem tak jak Koledzy podpowiedzieli - regulowałem lidery, regulując jednocześnie głowicę synchro/audio, tak aby zachować odpowiednią jakość dźwięku, co jednocześnie skutkowało dostrajaniem synchronizacji. W ten sposób udało mi się uzyskać prawidłowy obraz i dźwięk.
    Muszę jeszcze usunąć usterkę polegającą, na zacinaniu się niektórych kaset w momencie gdy opadają na stożek służący do ich otwierania, dlatego na wszelki wypadek tematu jeszcze nie zamykam.