Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego urwało się skrzydło wiatraka? Doniesienie do prokuratury.

retrofood 22 Paź 2013 19:14 3006 10
 • #1 22 Paź 2013 19:14
  retrofood
  Moderator

  Cytat:
  Co było przyczyną awarii jednego z wiatraków stojących przy trasie Rymanów - Sanok? Czy spadające ramię śmigła stwarzało zagrożenie dla życia ludzi? Jaki jest stan techniczny innych wiatraków stojących na terenie gminy Rymanów?
  ......
  Odpadła wewnętrzna część jednego ze skrzydeł, część zewnętrznego szkieletu jeszcze wisi. Skrzydła się nie kręcą, ale wiatr szarpie tym połamanym piórem i jest realne zagrożenie, że w każdej chwili może spaść kolejny kawałek.
  ......
  Pracownicy PINB oględzin dokonali z daleka. Nie weszli na działkę, gdzie stoją wiatraki, bo to teren prywatny. - Udało nam się skontaktować z jednym z właścicieli. Zobowiązaliśmy go do dodatkowego zabezpieczenia terenu i to zostało już zrobione. Sprawdzimy też, czy obiekt był poddawany okresowym kontrolom technicznym - mówi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

  Przedstawiciele Stowarzyszenia Eko-Rymanów sygnalizują jednak, że w polskim prawie jest luka. - Nadzór budowlany sprawdza stan techniczny fundamentów i masztu. Nie sprawdza urządzeń ruchomych, czyli śmigieł i chyba nie ma żadnej instytucji, która może je sprawdzić - mówią przedstawiciele Eko-Rymanów.

  Ponieważ w ostatnich tygodniach to już druga poważna awaria wiatraka - we Wróbliku Szlacheckim spadła kopuła wirnika z masztu o wysokości 100 metrów - mieszkańcy Rymanowa zastanawiają się, czy kolejna awaria nie skończy się tragedią. Na terenie gminy jest już 21 wiatraków. 13 z nich należy do firmy IKEA. - O te raczej się nie obawiamy, bo to są nowe urządzenia. Zagrożeniem mogą być pozostałe, stawiane przez małe firmy. Wiele z nich zostało odkupionych na Zachodzie, gdzie pracowały przez wiele lat. Ich stan techniczny może budzić wątpliwości
  .....
  Ten wiatrak na szczęście stał daleko od zabudowań, ale są wiatraki, które znajdują się stosunkowo blisko domów. - Dlatego chcemy, żeby sprawdzono stan techniczny wszystkich - mówią mieszkańcy


  Cały tekst

  Jeśli ktoś ma coś ciekawego i nowego, szczególnie o zagadnieniach prawnych i/lub budowlanych, związanych z elektrowniami wiatrowymi, to zapraszam do podzielenia się nimi.

  0 10
 • #2 22 Paź 2013 20:01
  15kVmaciej
  Poziom 35  

  Skrzydło wiatraka mijając kolumnę wchodzi w cień wiatru. Są to duże różnice naprężenia na konstrukcję każdego skrzydła i na konstrukcję wału odbierającego moment obrotowy.
  Nowe skrzydła powinny przejść rygorystyczne badania przed oddaniem do użytku, natomiast takie, które "zaliczyły swój przebieg", z odzysku inaczej mówiąc, nie powinny zostać zamontowane.

  0
 • #3 22 Paź 2013 21:31
  jaszto
  Poziom 23  

  Dziwi mnie stwierdzenie,że montuje się wiatraki z "odzysku". Czy ktoś kiedyś kupił używany: most, wieżowiec, lotnisko i przeniósł w Bieszczady? Ten właściciel ma naprawdę biedę.Czemu biedny - wszyscy wiemy.

  0
 • #4 22 Paź 2013 22:00
  tadek-67
  Poziom 20  

  Skoro prawo zezwala na stawianie klamorów z odzysku ,to my Polacy jako naród przedsiębiorczy to robimy,a że żyjemy ,gdzie żyjemy,nie każdego stać na nową furę,chęć zysku nieraz przysłania zdrowy rozsądek .Co prawda się zdarza,że nowa wiatrownia runie,ale to przeważnie od uderzenia pioruna ,lub awarii komputera sterującego i łopat zbytnio rozkręconych .Zresztą kto wie ,może tak było w tym przypadku.

  0
 • #5 22 Paź 2013 22:50
  retrofood
  Moderator

  jaszto napisał:
  Dziwi mnie stwierdzenie,że montuje się wiatraki z "odzysku".


  Jak wynika z tekstu, nikt tego nie kontroluje! Więc co nie jest zabronione...

  0
 • #6 23 Paź 2013 00:42
  tadek-67
  Poziom 20  

  Ktoś nie wpuścił kontrolerów ,co za chore przepisy,są to urządzenia elektryczne i powinna być ustanowiona służebność. Jak w wielu innych dziedzinach życie wyprzedziło ustawodawstwo. Ten nasz sejm ma ważniejsze sprawy na głowie niż jakieś wiatraki[wzajemne niszczenie przeciwnika].

  0
 • #7 24 Paź 2013 09:21
  mipix
  Poziom 30  

  Czy elektrownie wiatrowe nie powinny przechodzić obowiązkowych oględzin tak jak stacje transformatorowe i inne urządzenia elektroenergetyczne?

  0
 • #8 24 Paź 2013 12:56
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  jaszto napisał:
  Dziwi mnie stwierdzenie,że montuje się wiatraki z "odzysku". Czy ktoś kiedyś kupił używany: most, wieżowiec, lotnisko i przeniósł w Bieszczady? Ten właściciel ma naprawdę biedę.Czemu biedny - wszyscy wiemy.


  A przenoszenie mostów? może nie aktualnie, ale w latach powojennych to było dosyć popularne i te mosty stoją do dzisiaj i nic się nie dzieje...

  0
 • #9 24 Paź 2013 14:49
  xmenx
  Poziom 10  

  jaszto napisał:
  Dziwi mnie stwierdzenie,że montuje się wiatraki z "odzysku". Czy ktoś kiedyś kupił używany: most, wieżowiec, lotnisko i przeniósł w Bieszczady? Ten właściciel ma naprawdę biedę.Czemu biedny - wszyscy wiemy.


  A używane samochody tez podlegają prawą fizyki i koła im sie urywają mimo ze maja przeglądy techniczne , moze je zakażmy , urwało sie trudno , nie jedna rzecz na tym swiecie sie jeszcze urwie, nie popadajmy w absurdy . Tym tokiem myślenia to łózko w sypialni powinno mieć dozór techniczny co rok , bo moze sie uszkodzić przy intensywnym używaniu :D . Pozdrawiam

  0
 • #10 24 Paź 2013 18:30
  masonry
  Poziom 29  

  Mi się wydaje że porównanie wielkiego wiatraka do łózka w sypialni jest mało trafne.
  Jest wiele urządzeń podlegających UDT i wiatraki nie powinny być z niego wyłączone.
  Dodatkowo na podzespoły mające wpływ na wytrzymałość konstrukcji, a na śmigła szczególnie powinien być wprowadzony resurs (tak jak jest to w przypadku np. wirników śmigłowców).

  0
 • #11 24 Paź 2013 19:08
  15kVmaciej
  Poziom 35  

  Utrata kontroli nad wiatrakiem może być podobna do wybuchu bomby z polem rażenia o promieniu 500m.


  Link


  Natomiast testowanie skrzydeł mające na celu wykrycie wad produkcyjnych czy zmęczenia materiału, może wyglądać w ten sposób .

  0