Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drżenie cewki przekaźnika

22 Paź 2013 19:45 1545 9
  • Poziom 9  
    Witam!

Mam problem z przekaźnikiem otóż przekaźnik dopuszczalnym obciążeniu 5A przy obciążeniu go silnikiem pobierającym 4A zaczyna drgać cewka. Cewka (12v) jest uruchamiana za pomocą klucza traznyzstorowego napięciem 5V. Przy mniejszym obciążeniu przekaźnika problem nie występuje.

Przy podaniu na bazę tranzystora napięcia 12v również problem nie występuje.

Schemat:
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z czego zasilana ta cewka? Z tego samego źródła co silnik? Sprawdź napięcie na cewce. Nie pojawiają się jakieś oscylacje zasilania?
  • Poziom 9  
    Tak z tego samego źródła co silnik. Zasilanie jest z akumulatora.
  • Relpol przekaźniki
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Sprawdź, czy ci podczas maksymalnego obciążenia silnikiem, nie "brakuje" prądu. Sprawdź, czy nie pojawiają się jakieś zakłócenia w zasilaniu od silnika.
  • Poziom 9  
    Spróbuję podpiąć jakiś kondensator przy silniku. Być może właśnie silnik zakłóca i indukuje w cewce jakieś prący.

Wyczytałem też gdzieś na forum że można założyć kondensator przed cewką jednak czy przy samoindukcji cewki nie rozsadził by tego kondensatora?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Jakie jest napięcie bazy tranzystora w czasie wysterowania ? Czy aby płytka nie jest źle zaprojektowana i duży prąd silnika powoduje oscylacje w obwodzie tranzystora?
    Fotografia płytki była by mile widziana.

No chwileczkę, ale jak sobie wyobrażasz wysterowanie PK 12V, jeszcze przez klucz.. napięciem 5V?!
    Wzruszyłem się.
    Jeżeli źle zrozumiałem, to dlatego, że właśnie tak opisane.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    5V jest podawane na bazę tranzystora nie bezpośredni na przekaźnik.

Dokładnie pomiary zrobię jutro i napiszę jak to wygląda.

Płytka:
  • Poziom 38  
    Wydaje się być w porządku.
    Zatem może jakiś układ gasikowy styków, no i wspomniany pomiar napięcia 12V.
    Sprawdź, czy diody BAT są sprawne.

Stosuje się też kombinację diód, dioda impulsowa i odwrotnie włączona szeregowo dioda Zenera. Nie wiem, czy tutaj cos by to zmieniło. Na pewno warto "zablokować" zasilanie kondensatorem 100nF ceramiczny.