Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica antenowa do spięcia kablówki i anteny zewnętrznej naziemnej

22 Paź 2013 21:51 5112 17
  • Poziom 10  
    Poszukuję zwrotnicy antenowej za pośrednictwem której mógłbym spiąć dwa sygnały TV: z kablówki analogowej (hyperband i część UHFu do C24) i anteny zewnętrznej naziemnej (UHF od C27 w "górę"), czyli częstotliwość podziału ok. 510Mhz, czy jest ktoś w stanie podać mi jakiś konkretny typ zwrotnicy? Żależy mi na odbiorze z kablówki kanałów od S07 do C24 (właśnie na C24 mi bardzo zależy) i MUXów 1, 2, 3 z Raszyna i ew. TVN HD z PKiN (C27, C48, C53, C58). Jak może wyglądać kwestia przenikania sygnałów o różnych mocach (kablówka/antena siatkowa pasywna, ok. 10 km do Raszyna - bez widoczności). Trochę dziwne pytanie, ale operator kablówki wyłączył retransmisję MUXów chcąc skłonić klientów do przejścia na kablówkę cyfrową (na nieatrakcyjnych warunkach).
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista AGD
    Kolego ty myślisz tylko o sobie a co się stanie z innymi użytkowaniami kablówki jak im w sygnał wpuścisz zakłócony sygnał. Nie można łączyć w żaden sposób kablówki z innymi sygnałami jak już chcesz oglądać i kablówkę i tv cyfrową to trzeba stosować dobre przełączniki albo ręczne albo sterowane z pilota były przykłady na forum dziesiątki razy trzeba sobie poszukać.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Sama zwrotnica nie wystarczy. Tak jak napisał poprzednik wpuścisz sygnał DVB-T do kabla i zakłócisz w całym bloku.
    Jeśli już koniecznie chcesz to robić to trzeba odseparować oba sygnały np. wzmacniaczami z regulacją albo dołożonymi tłumikami.
    Zwrotnicę znajdziesz w Google. Poszukaj trochę. Jakiś czas temu szukałem specyficznych zwrotnic i prawie zawsze da się coś dopasować. Jeśli nie z aktualnej produkcji to ze starych zapasów.

Sebastian
  • Poziom 10  
    Dzięki, nie mam zamiaru siać w kablówkę (dlatego pytałem o przenikanie sygnałów), nie musi to być goła zwrotnica, może to być jakiś dwukanałowy wzmacniacz, ze strojonymi pasmami (żeby tylko ustawić f graniczną ok. 510 MHz) w rozsądnej cenie - wszelkie pomysły mile widziane.
    Co do szukania w google, to porażka, od wielu lat nie zajmuję się tematami antenowymi (a wcześniej też raczej amatorsko), więc łatwiej by było mi igłę w stogu siana znaleźć, niż zwrotnicę/wzmacniacz o bardzo konkretnych parametrach nie wiedząc czego konkretnie szukać (w dzisiejszych czasach w necie jest tyle shitu, że wujek google rzyga głupotami zamiast odpowiedzieć na proste pytanie).
  • Poziom 38  

Przełącznik DVB-T / CATV - automatyczny (jeśli odbiornik wystawia napięcie do zasilania wzmacniacza w antenie TV) lub ręczny. Automat: Link, ręcznego poszukaj u wujka googla.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

mario_oo napisał:
    Poszukuję zwrotnicy antenowej za pośrednictwem której mógłbym spiąć dwa sygnały TV: z kablówki analogowej (hyperband i część UHFu do C24) i anteny zewnętrznej naziemnej (UHF od C27 w "górę") ...

Masz jakby DWA wyjścia z tego problemu, gdzie obydwa są :
    - złe, niepoprawne, szkodliwe czy naruszające prawo/regulamin wszystkich TVKablowych.

Cytat:
    Żależy mi na odbiorze z kablówki kanałów od S07 do C24 (właśnie na C24 mi bardzo zależy) i MUXów 1, 2, 3 z Raszyna i ew. TVN HD z PKiN (C27, C48, C53, C58)

Jedynym logicznym wyjaśnieniem czy podpowiedzią , jest :
    - zainstalować mechaniczny przełącznik [koncentryczny przełącznik]
    - przełączać samemu wejście do TV/dekodera z dwóch kabli [TVK czy Naziemnej]

Cytat:
    Trochę dziwne pytanie, ale operator kablówki wyłączył retransmisję MUXów chcąc skłonić klientów do przejścia na kablówkę cyfrową (na nieatrakcyjnych warunkach).

To wcale nie jest takie "dziwne" w postrzeganiu poprawności retransmitowanych "audycji" w kablu TVK a w odbiorze Naziemnej DVB-T. :!:
    Wyłączenie MUX-ów nie jest tak do końca "skłanianiem Klientów" do przejścia na dedykowany/cyfrowy przekaz a raczej do wymogów prawnych (chociaż nie do końca sprecyzowanych na dzień dzisiejszy).

Jakie mamy Prawo - "bez komentarza" - .

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Jedynym logicznym wyjaśnieniem czy podpowiedzią , jest :
    - zainstalować mechaniczny przełącznik [koncentryczny przełącznik]
    - przełączać samemu wejście do TV/dekodera z dwóch kabli [TVK czy Naziemnej]

Chyba jest jakiś sposób na w miarę proste "zsumowanie" sygnałów z dwóch różnych pasm? Ja to widzę tak: sygnał z kablówki wpięty na wejście filtra dolnoprzepustowego o częstotliwości granicznej 510MHz, sygnał z anteny wpięty do filtra górnoprzepustowego o częstotliwości granicznej 510MHz, sygnały z wyjść filtrów przez splitter (i ew. wzmacniacze) wpięty do wejścia telewizora, o ile filtry są dobrej jakości nie powinny chyba występować zakłócenia, odbicia, przenikanie sygnału itp., tylko jakie konkretne urządzenie jest w stanie zapewnić pożądany skutek (przecież nikt nie będzie w 21 wieku biegał do telewizora, żeby przełożyć wajchę).

Cytat:
    To wcale nie jest takie "dziwne" w postrzeganiu poprawności retransmitowanych "audycji" w kablu TVK a w odbiorze Naziemnej DVB-T. Exclamation
    Wyłączenie MUX-ów nie jest tak do końca "skłanianiem Klientów" do przejścia na dedykowany/cyfrowy przekaz a raczej do wymogów prawnych (chociaż nie do końca sprecyzowanych na dzień dzisiejszy).

Prawo - prawem, a życie - życiem, przez wiele miesięcy nikomu nie przeszkadzały multipleksy w kablu, do czasu, gdy... operator nie uruchomił równolegle cyfrówki i zapragnął zrobić dobry interes.[/quote]
  • Użytkownik usunął konto  
    Witam.
    mario_oo napisał:
    Chyba jest jakiś sposób na w miarę proste "zsumowanie" sygnałów z dwóch różnych pasm?

NIE MA.
    Instalacja TVK jest instalacją zamkniętą i NIE możesz podłączać innych sygnałów w tą instalację. :!:
    Przeczytaj Umowę z TVK.

Cytat:
    (przecież nikt nie będzie w 21 wieku biegał do telewizora, żeby przełożyć wajchę).

Nie musi jak zastosujesz przekaźnik koncentryczny przełączany napięciem podawanym np. z pilota, odbiornika czy innego źródła. :spoko:

Cytat:
    Prawo - prawem, a życie - życiem, przez wiele miesięcy nikomu nie przeszkadzały multipleksy w kablu, do czasu, gdy... operator nie uruchomił równolegle cyfrówki i zapragnął zrobić dobry interes.

Zawsze masz prawo wymówić usługę z korzystania w TVK. :!:
    I zawsze możesz za darmo przejść do odbioru emisji DVB-T naziemnej. :!:

Pozdrawiam.
  • Moderator
    No właśnie, dzisiaj dopiero po okresie ok, 2 mies. udało nam się wyszukać abonentów, którzy sobie poszerzyli odbiór o telewizję naziemną z kablówką. Boże, ludzie dzwonią, że im szarpie obrazem, zatrzymuje się, jest pikseloza. Sieć kablowa była sprawdzana przed włączeniem MUX-ów. Abonenci mają możliwość wyszukania programów kablowych analogowych, plus MUX. Ale są "szpece", którzy ładują sygnał z anteny naziemnej ze wzmacniaczem do jednego kabla, by sobie oglądać dokładnie to samo, co jest w kablu na kilku telewizorach. Parodia, zamiast zadzwonić i zapytać jak to można zrobić, robią sami. Opiszę jeden z przykładów.
    Rozgałęźnik ALDA za ok 2 pln, połączony kabel nasz, z sygnałem z anteny naziemnej. Nie muszę chyba pisać, co było u abonentów za tym punktem dalej u innych. Na sygnale analogowym pasy ukośne, wyglądało na jakieś interferencje sygnału. Ale.... Szukania co nie miara, na analizatorze przed, MER 28dB, błędów PreBer 0000000. Sygnał idealny. Po pewnym odcinku kilku posesji u klienta MER 19 - 21dB i błędy walą. Teraz myślenie, co jest? Cofamy się i widać anteny na dachu. To nas zastanowiło po co? I okazało się, że przepraszam za wyrażenie, matoły podłączyli anteny naziemne do linii kablowej. Po wywaleniu sygnału anten naziemnych, z kablówki, wszystko wróciło do normy. Potwierdzam, nie ma możliwości łączenia sygnału z kablówki z sygnałem naziemnym na jednym przewodzie.
  • Poziom 43  
    Olek II napisał:
    Potwierdzam, nie ma możliwości łączenia sygnału z kablówki z sygnałem naziemnym na jednym przewodzie.

Dokładnie, a za takie "numery", kablówka powinna takim domorosłym specjalistom dowalić takie kary, żeby im w pięty poszło, przez jednego "inteligentnego inaczej" reszta się wścieka i niesłusznie oskarża kablówkę, ze znowu coś u nich nawaliło.
    Olek II napisał:
    Parodia, zamiast zadzwonić i zapytać jak to można zrobić, robią sami

Bo im szkoda kasy na telefon i na zamówienie takiego serwisu (bo to na 100% byłoby płatne dla nich).
    Olek II napisał:
    Rozgałęźnik ALDA za ok 2 pln,

No bo tańszych nie ma.....
    Co chwilę tu na forum są podobne tematy, jak piszesz takiemu, wezwij serwis, zapłacisz, ale o nic się martwić nie musisz, zrobią to jak trzeba, jeśli się tylko da, bo wiedzą jak, to ci mało taki nie odpisze "no chyba cię facet p......o, nie będą do tego wołał serwisu, jak sam to mogę sobie zrobić".....
  • Moderator
    KOCUREK1970 napisał:

Powaliłeś mnie na kolana. Wiem, ale u mnie w kablówce, dodatkowe gniazdo kosztuje 35pln. W umowie abonenci mają tłustym drukiem napisane, że wszelkie urządzenia włączane do sieci, muszą być zgłoszone operatorowi, chodzi o rozgałęźniki, w sieci jest internet. Dzwoni nawiedzony, że wywala go z sieci. Sprawdzamy sygnał na klatce, jest ok, idziemy do domu, a tam ku....a rozgałęźniki za meblościanką, bo " a wie pan, do kuchni żonie podłączyłem mały telewizorek". Ręce opadają. Ale z czegoś trzeba żyć..... Wypinamy słynne "Aldy" internet śmiga. Pokazujemy słynny tłusty druk z umowy, kasujemy za wezwanie serwisu bezpodstawne i jakoś leci. Tak powinni robić wszyscy operatorzy.
    Wiem, w tym dziale podpowiadamy jak rozdzielić sygnał, ale czy to jest.......
  • Poziom 43  
    Mały offtop, proszę nie strzelać do piszącego.....;) .
    Olek II napisał:
    u mnie w kablówce, dodatkowe gniazdo kosztuje 35pln.

Ja jestem abonentem UPC, i tutaj "dodatkowe gniazdo", to koszt 50 zł.
    I tego nie kumam, lata klient sam po sklepach, szuka, kombinuje, traci czas, paliwo, nerwy, korki w mieście, niszczy auto i za części zapłacił 50 zł + koszty własne, pyta na forum jak to teraz podłączyć, potem kilka dni czeka na odpowiedz, podłącza to, a i tak nie działa..... bo sygnał już za słaby i sprzęty nie mogą "złapać" synchronizacji z siecią macierzystą, potem już nie mogąc sobie z tym poradzić, bo żona i dzieciaki ciosają mu już kołki na głowie, że to nie działa to wzywa serwis, potem musi zapłacić serwisowi, że doprowadził mu instalacje w domu, do stanu używalności, wszystko naprawił, podłączył mu jak chciał, to jeszcze ma żal do całego świata, że tyle kasy go to kosztowało, nie biorąc pod uwagę, że za głupotę trzeba płacić.
    Olek II napisał:
    W umowie abonenci mają tłustym drukiem napisane, że wszelkie urządzenia włączane do sieci, muszą być zgłoszone operatorowi, chodzi o rozgałęźniki, w sieci jest internet.

W UPC jest podobne info, tylko pisze, że "abonent NIE jest właścicielem instalacji w lokalu, że nie ma prawa ingerować w taką instalację, że jak cokolwiek zrobi sam, i UPC "dojdzie" kto gdzie zawinił, to zostanie obarczony wszelkimi kosztami usunięcia tej usterki, i, że operator MOŻE również wystąpić do abonenta, z roszczeniem finansowym za to".
    KOCUREK1970 napisał:
    Olek II napisał:

Rozgałęźnik ALDA za ok 2 pln,

Olek II napisał:
    Powaliłeś mnie na kolana. Wiem

Ale to wcale nie jest śmieszne, zapewniam Cię, że są tacy, którzy szukają czegoś jeszcze taniej, nie takie pytania człowiek słyszy pracując w sklepie RTV
    Jeszcze raz przepraszam, że nie na temat, ale musiałem..... :) .
  • Poziom 38  

Dlaczego, nie na temat? Jak najbardziej na temat, bo autor wątku powinien mieć świadomość, dlaczego nie samemu, a z serwisem. A jak samemu, to trzeba to zrobić tak samo, jak serwis.

Co do rozgałęźnika za dwa zeta, to o ile mnie pamięć nie myli, widziałem je gdzieś w Polsce w cenie około złotówki...
  • Poziom 17  
    mario_oo napisał:
    Poszukuję zwrotnicy antenowej za pośrednictwem której mógłbym spiąć dwa sygnały TV: z kablówki analogowej (hyperband i część UHFu do C24) i anteny zewnętrznej naziemnej (UHF od C27 w "górę"), czyli częstotliwość podziału ok. 510Mhz, czy jest ktoś w stanie podać mi jakiś konkretny typ zwrotnicy? Żależy mi na odbiorze z kablówki kanałów od S07 do C24 (właśnie na C24 mi bardzo zależy) i MUXów 1, 2, 3 z Raszyna i ew. TVN HD z PKiN (C27, C48, C53, C58). Jak może wyglądać kwestia przenikania sygnałów o różnych mocach (kablówka/antena siatkowa pasywna, ok. 10 km do Raszyna - bez widoczności). Trochę dziwne pytanie, ale operator kablówki wyłączył retransmisję MUXów chcąc skłonić klientów do przejścia na kablówkę cyfrową (na nieatrakcyjnych warunkach).
    No możesz wpiąć tak jak myślisz tylko ile będzie Cie to kosztowało?( mam na myśli kare od kablówki) .Lepiej i pewniej ciągnij osobny kabel z anteny do telewizora ,a jeśli ten telewizor ma naziemną cyfrówkę ,a kablówkę analogową to podłącz kablówkę do magnetowidu ,a osobny kabel z anteny do TV.Natomiast jeśli telewizor nie ma naziemnej cyfrówki to kupić zewnętrzny tuner DVB-T .Nie radze łączyć naziemnej z kablówką koledzy mają w 100% racje
  • Poziom 10  
    Panowie, zacznijmy od tego, że gdybym chciał wpiąć sobie antenę w kabel TVK rozgałęźnikiem za 2 zł., i narobić galimatiasu w sieci, to bym to zrobił i nikogo o nic nie pytał, a skoro pytam na fachowym forum, to chciałbym to zrobić fachowo.
    Cytat:
    Abonenci mają możliwość wyszukania programów kablowych analogowych, plus MUX.

Jeszcze kilkanaście dni temu też tak miałem i wszyscy byli zadowoleni, oprócz operatora, który miał kiepskie wyniki sprzedaży pakietów kablówki cyfrowej (na naprawdę mało atrakcyjnych warunkach).
    Bez obrazy, ale widzę, że chyba przeważa tu "lobby kablówkowe", autorskich pomysłów, ani tym bardziej nawet drobnej burzy mózgów tu chyba nie znajdę (a szkoda bo pamiętam inny klimat tego forum przed laty).
    Pozdrawiam i dziękuję tym, którzy chcieli pomóc.
    Witam.

mario_oo napisał:
    Panowie, zacznijmy od tego, że gdybym chciał wpiąć sobie antenę w kabel TVK rozgałęźnikiem za 2 zł., i narobić galimatiasu w sieci, to bym to zrobił i nikogo o nic nie pytał, a skoro pytam na fachowym forum, to chciałbym to zrobić fachowo.

Dostałeś już dość fachowe odpowiedzi. :!:

Bez obrazy, ale widać, że dalej drążysz ten temat sugerując Nam, że jeszcze nie otrzymałeś konkretnej podpowiedzi, co jednoznacznie "mówi" nam, żeś człek nie do końca znający się na technice przekazu TVK i TV.

Cytat:
    Bez obrazy, ale widzę, że chyba przeważa tu "lobby kablówkowe" ...

Jesteś bardzo niesprawiedliwy a przecież nikt nie napisał, że przekonuje Ciebie do przejścia tylko w "kabel TVK".

Cytat:
    ... autorskich pomysłów, ani tym bardziej nawet drobnej burzy mózgów tu chyba nie znajdę (a szkoda bo pamiętam inny klimat tego forum przed laty).

Burza mózgów jest tu chyba aż za nadto widoczna w tych podpowiedziach, które wyraźnie wspominają, że NIE PODŁĄCZAMY zewnętrznych sygnałów w instalację kablową TVK. :!:
    Czy tak trudno to wyczytać znając Nasz Ojczysty Język. :?:

I jeszcze jedno spostrzeżenie, że jeżeli nie możesz uzyskać zadowalającej podpowiedzi na Twój wątek, to masz chyba dwa honorowe wyjścia :
    1. zamknąć temat i szukać "szczęścia" na innych Forach.
    2. przyznać się do tego, że tutaj nie uzyskasz takiej Laickiej czy Złej podpowiedzi w temacie - od kolegów znających się na tym.

Pamiętając inny Klimat na tym Forum, pamiętasz jeszcze świat "analogowy" - ot co - .

Jeżeli nie podoba się ten dział - to płakać za Tobą nie będziemy, oj nie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 38  
    mario_oo napisał:
    ...Bez obrazy, ale widzę, że chyba przeważa tu "lobby kablówkowe", autorskich pomysłów, ani tym bardziej nawet drobnej burzy mózgów tu chyba nie znajdę (a szkoda bo pamiętam inny klimat tego forum przed laty)...

Chcesz "rozwiązanie autorskie", no to masz.
    Tylko są 3 drobiazgi:
    1. musisz mieć miernik DVB-C/DVB-T żeby to wszystko zestroić i spoziomować.
    2. koszt powyżej 300,-PLN,
    3. układ będzie wymagał dopracowania.
    Zwrotnica antenowa do spięcia kablówki i anteny zewnętrznej naziemnej
    Ogólnie, nakład pracy i wydatków można porównać do tępienia kreta na działce za pomocą bomby atomowej. :D
    Jak sam widzisz, rozwiązanie z przełącznikiem antenowym jest najtańsze i najbezpieczniejsze dla użytkownika.