Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować czujnik poziomu cieczy?

tomek.ch 22 Oct 2013 23:24 3144 7
 • #1
  tomek.ch
  Level 12  
  Poczytałem trochę posty na elektrodzie, ale nic nie znalazłem. Temat jest taki: naczynie z półprzeźroczystego tworzywa w kształcie walca, średnica ok 5 cm, wysokość ok 5 cm. W środku płyn nieprzeźroczysty. 8 naczyń obok siebie. Potrzebuję zrobić czujnik poziomu, a właściwie braku cieczy. Wymyśliłem, że zrobię pierścień z pcv spienionego grubości ok. 1 cm, który nałożę na naczynie, w pierścieniu otwór na wylot, w którym osadzę diodę i fotodiodę. Kiedy poziom płynu opadnie, diody się zobaczą, a dalej to już układ wykonawczy. Dokładność nie jest wymagana - 1 cm poziomu w te czy wewte nie robi różnicy. Ważne są niskie koszty, bo tych naczyń jest w sumie 80. Poradźcie, czy dobrze kombinuję, a jeśli tak, jakie elementy zastosować w czujniku (dioda i fotodioda, a może co innego?). Od razu uprzedzam, że w naczyniu nie da się niczego umieścić. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
 • #2
  kishon
  Level 14  
  ja bym do rozwiązania problemu użył gotowych czujek obecności cieczy np:

  Czujnik poziomu cieczy

  Jednakże zastosowanie tego wymaga dość sporo miejsca i generuje koszty bo jak piszesz o 80 pojemnikach wychodzi około 8k złotych, ale z kolei oszczędzasz czas na robociznę. Wykonanie 80 czujników ręcznie pochłonie trochę czasu, co również wiąże się z kosztami. Co do czujnika obecności wody to odsyłam do innego tematu na forum:

  Czujnik obecności cieczy - problem?
 • #3
  tomek.ch
  Level 12  
  kishon wrote:
  Jednakże zastosowanie tego wymaga dość sporo miejsca i generuje koszty bo jak piszesz o 80 pojemnikach wychodzi około 8k złotych,

  Po pierwsze, generuje koszty, a po drugie, musiałbym ingerowac w zbiornik.
  Nadal upieram się przy barierze. Nie muszę robić wszystkich na raz, więc robocizna będzie rozłożona w czasie. Nadal ponawiam pytanie: jakie elementy zastosować do bariery (dioda, fotodioda, fototranzystor).
 • #4
  zyzy52
  Level 28  
  Robiłem czujniki poziomu (obecności) cieczy. Wykorzystałem do tego kontaktrony i małe magnesy. Magnesy były umieszczone na pływakach, poruszających się w rurkach a kontaktrony umocowane na odpowiedniej wysokości w tych rurkach-prowadnicach.
 • #6
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  bhtom wrote:
  Może lepsze byłyby jakieś czujniki odbiciowe patrzące od góry na lustro wody?
  Albo czujnik ultradźwiękowy, ale trzeba by zmodyfikować "zbiornik". Rozwiązanie z barierą optyczną (na pierścieniu) wydaje się najmniej inwazyjne, aczkolwiek będzie nieco utrudniać naoczną weryfikację poziomu.
  Tak do głowy mi jeszcze przyszło że może wystarczyłby czujnik pojemnościowy i elektroda przyklejona do zewnętrznej powierzchni. To pewnie silnie zależy od materiałów z jakich jest zrobiony zbiornik i parametrów cieczy w środku.
 • #7
  Wieslaw Bicz

  Level 18  
  Najlepszym rozwiązaniem byłyby czujniki ultradźwiękowe przymocowane do dna naczynia i multiplexer. Same czujniki mogą być tanie, ale multiplexer i analiza sygnału już musi być bardziej wyrafinowana.
 • #8
  tomek.ch
  Level 12  
  Czujnik zbudowany. Tak jak pisałem w pierwszym poście, dioda i fototranzystor, pomiar napięcia na fototranzystorze na Atmega, wszystko działa idealnie od ponad pół roku. Temat zamykam. Dziękuję za zainteresowanie.
  Tomek.