Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego wykonać przekładnię obrotu potencjometru.

legolass97 22 Paź 2013 23:49 5487 28
  • #1 22 Paź 2013 23:49
    legolass97
    Poziom 11  

Witam.
    Od razu napiszę że buduję kieronicę podłączaną do komputera do symulatorów pojazdów ciężarowych. Chcę wykorzystać starą kierownicę tracera która ma 90 stopni obrotu. ( 45 stopni w lewo i 45 w prawo ). Wyjąłem całą elektronikę z tej kierownicy i muszę zrobić przekładnię aby 45 stopni obrotu potencjometru to było ~ 1,5 obrotu kierownicy, czyli jakieś 400-450 stopni w jedną stronę.
    Konstrukcja całej kierownicy jest z drewna i jest stabilna więc nie ma problemu aby coś do niej dokręcić itp.
    No ale potencjometr musi idealnie czytać ruchy kierownicy więc musi być to dobrze zrobiona przekładnia.
    Myślałem aby wykorzystać zębatki ale te co znalazłem w różnych sprzętach się nie nadają a nie wiem gdzie mogę kupić takie a jak już znajdę to są bardzo drogie.
    Nie może być sytuacji że potencjometr nie zczyta przez sekundę ruchu kierownicy przez jakiś luz bo potem będzie tak że kierownica wróci do pozycji środkowej a potencjometr nie.
    Jako osi kierownicy użyłem drewnianego "prętu" który jest w metalowej rurce i nie ma tam żadnych luzów.
    Narazie próbuję przekładnię zrobić z zakrętki od słoika na którą założyłę dętkę aby było lepsze tarcie i ta zakrętka jest przymocowana do potencjometru a drewniany pręt kręci zakrętką ale to rozwniązanie raczej nie będzie dobre.
    Czekam na wasze propozycję i z góry dziękuję za pomoc.

0 28
  • #2 22 Paź 2013 23:58
    beatom
    Poziom 32  

Nie mozesz uzyc potencjometru wieloobrotowego?

0
  • #3 23 Paź 2013 10:37
    _jta_
    Specjalista elektronik

Kółko z rowkiem na osi potencjometru, nitka w rowku i nawinięta na osi kierownicy, sprężynka do utrzymywania naciągu i przekładnia gotowa. Ale: obawiam się, że jakość typowego potencjometru nie wystarczy, nie będzie dokładny, może sam z siebie mieć luzy i szybko się zużyje. Może lepiej enkoder optyczny?

0
  • #4 23 Paź 2013 21:20
    legolass97
    Poziom 11  

Potencjometr chyba musi być taki jaki był orginalny czyli b20k.
    Więc chyba żaden inny jak wieloobrotowy by nie działał. Potencjometr chyba się tak szybko nie zużyje bo w końcu w kierownicach pc do kupienia też są potencjometry i jakoś działają a ja nie gram w wyścigi tylko w symulatory więc nie będę szybkiego kręcenia kółkiem.
    Wypróbuję sposób podany przez ( _jta ) ale wolał bym chyba to zrobić na kołach zębatych tylko nie wiem za bardzo gdzie takich szukać?

0
  • #5 23 Paź 2013 21:36
    _jta_
    Specjalista elektronik

Hm... a jak była oryginalnie zrobiona ta przekładnia? Może, jak widziałeś oryginalny układ, to potrafiłbyś zrobić taki sam?

Potencjometry też niestety bywają różne pod względem trwałości, widziałem już trochę takich, w których wytarła się ścieżka oporowa.

0
  • #6 23 Paź 2013 21:46
    legolass97
    Poziom 11  

W kierownicy z której wziąłem całą elektronikę nie ma przekładni bo gałka potencjometru była sztywno złączona z osią kierownicy ponieważ kierownica miała tylko 90 stopni obrotu czyli tyle co potencjometr. W sumie jak by było łatwiej to nawet by nie musiało być 1,5 obrotu w jedną stronę ale chociaż 1 obrót.

0
  • #7 24 Paź 2013 18:26
    legolass97
    Poziom 11  

Z tego co widzę to te enkodery optyczne są drogie a mi zależy aby było tanio. A czy w ogóle dało by się podłączyć taki enkoder zamiast potencjometru i by działał? Bo np. potencjometr w mojej kierownicy musi być b20k lub b21k i na innych z tego co czytałem by nie ruszył więc czy taki enkoder mógłby być i ewentualnie mógłbym odzyskać taki z jakiegoś sprzętu? Ogólnie mógłby ktoś wyjaśnić bardziej jak to by było zbudowane.

0
  • #8 24 Paź 2013 19:28
    _jta_
    Specjalista elektronik

Można by wykorzystać enkoder ze starej myszy (takiej z kulką), tylko pytanie, jak to rozwiązać mechanicznie.

A może ustawić przy kierownicy mysz laserową? Będzie odczytywać ruchy kierownicy bez potrzeby dotykania jej.

0
  • #9 24 Paź 2013 19:50
    legolass97
    Poziom 11  

Robiłem już na oba sposoby i już nigdy więcej. Najprędzej to by wyszło na myszce kulkowej bo jest tam w środku są tam 2 małe obiorniki i pomiędzy nimi jest koło zębate i ono jak się kręci to daje wygnał. Ale jak ja zrobiłem tym sposobem że oś kierownicy pokryta dętką kręci kołem zębatym to po jakimś czasie wszystko się rozkalibrowało i jak wracałem kierownicą do pozycji środkowej to w grze było kierownica przekręcona chodź konstrukcja była całkowiecie bez luzów. Dlatego wolę na potencjometrze.
    Ja zaję sobie sprawę że kierownica może trochę skakać i nie być bardzo precyzyjna ale zależy mi tylko na tym aby w miarę dało się grać i było zrobione tak aby się nie przestawiało. Dlatego właśnie muszę zrobić jakąś dobrą przekładnię aby z 1/4 obrotu potencjometru zrobić 1,5 obrotu lub chodziaż 1 obrót. Czyli jeżeli dobrze myślę to przekładnia musi być 1/4? Czyli 4 ruchy kierownicą to jeden obrót potencjometru, 3 obroty kierownicy to 3/4 obrotu potencjometru, 2 obrotu kierownicą to 2/4 obrotu potencjometru i 1 pełny obrót kierownicą ( 360 stopni ) to 1/4 obrotu potencjometru czyli 90 stopni.
    Znalazłem też u siebie taką zębatkę do której jest przyklejone dróga mniejsza i może to by jakoś pomogło tylko gdzie szukać takich zębatek które nie będą miały luzów i będą miały przełożenie 1/4 lub 1/5?

0
  • #10 24 Paź 2013 20:14
    _jta_
    Specjalista elektronik

A nie, to trzeba zrobić przekładnię tak, by nic się nie przesuwało - opisałem, jak można to zrobić. Mysz laserową wypróbowałeś?

0
  • #11 24 Paź 2013 20:20
    brofran
    Poziom 37  

legolass97 napisał:
    gdzie szukać takich zębatek

Stare magnetofony kasetowe , przekazniki czasowe mechaniczne , zegary - tam szukaj.

0
  • #12 24 Paź 2013 20:52
    legolass97
    Poziom 11  

Mysz laserowa jeszcze gorzej niż mysz kulkowa bo wystarczy że nie zczyta kilku milimetrów obrotu i już lipa tak samo jak z kulkową.
    Muszę wypróbować Twój pomysł chodź i tak wolał bym na zębatkach bo będzie pewność żę nie będzie luzów a ta nitka na rowkach może się przesunąć czasami ale dzięki za pomoc i na pewno wypróbuję.
    Więc teraz muszę trochę sam popróbować ale jak byście wpadli na jakiś pomysł to napiszice. Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

0
  • #13 24 Paź 2013 21:11
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nitki nie łączysz "w kółko", a zaczepiasz koniec na kółku potencjometru - wtedy nie ma jak się po nim przesunąć, najwyżej może się rozciągnąć, kwestia użycia takiego materiału, który się nie rozciągnie. Zostaje możliwość przesunięcia po osi - można nawinąć kilka zwojów. A może jeden koniec zaczepić na kółku, drugi na osi + druga nić zaczepiona odwrotnie?

A co do myszy laserowej, to jest jeszcze kwestia doboru powierzchni, z której ma odczytywać przesunięcia - trzeba wybrać taką, żeby mysz nie robiła błędów, chyba dobra jest biała matowa (ale to może zależeć od myszy, różne myszy mogą mieć różne upodobania).

0
  • #14 24 Paź 2013 22:13
    legolass97
    Poziom 11  

Są potencjometry które mają więcej niż 180 stopni? Np. 300 stopni lub 360? Tylko żeby nie było tak że komputer zczyta 180 stopni a reszta to tylko obrót. Potencjometr przy kierownicy to b20k. Z tego co znalazłem to są takie potencjometry ale chciałbym się spytać czy działały by?

0
  • #15 24 Paź 2013 22:18
    Tommy82
    Poziom 39  

Jest zawsze opcja na przekładnie z paskiem zębatym jak na przykład napęd struga Black & Decker czy rozwiązania z napędów CNC w drukarkach karetka jest na takim pasku jednak sam pasek bedzie za długi. Ale tam zawsze jest kilka kół zębatych do napędu wałka.

Przekładnia kątowa ze szlifierki. Moze przekładnia biegów z wiertarki da dobre przełożenie. Może w kołowrotku wędkarskim coś by się znalazło

0
  • #16 24 Paź 2013 22:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

Są nawet wieloobrotowe, ale problem z przenoszeniem napędu będzie ten sam, co z kółkiem myszy (może i kółko myszy da się zamocować na osi kierownicy? tylko nie wiem, jak z rozdzielczością, czy będzie płynnie przenosić małe ruchy kierownicą).

Można przekładnią z nici przenieść ruch kierownicy na dowolny potencjometr tak, by nie było możliwości poślizgu; pytanie, czy nić będzie się powtarzalnie nawijać na oś kierownicy, pewnie trzeba jakoś rozwiązać układanie się wielu zwojów - może nie nić, a np. powlekany sznurek, albo linka w izolacji?

Można zamocować na osi krążek z podziałką odczytywaną przy użyciu układu z myszy (krążek w myszy to kółko ze szczelinami, żeby światło przechodziło - to jest podziałka; może należałoby namalować większą podziałkę i to równo - może wydrukować na folii?).

0
  • #17 24 Paź 2013 23:25
    legolass97
    Poziom 11  

Z myszy kulkowej jak i laserowej muszę na prawdę zrezygnować bo nawet będzie problem ze zrobieniem pedałów, h-shiftera i deski rozdzielczej bo w grach jest tak że jak ustawie sterowanie na mysz to nie mogę podłączyć żadnych padów czy kierownicy aby użyć pedałów z niej bo jest albo mysz i klawiatura albo kontrolery i żaden ppjoy nie pomaga.

Dodano po 30 [minuty]:

Dobra jak nie wyjdzie z taką przekładnią to najwyżej zrobię tak aby było tylko pół obrotu 1/2 ( 180* ) w jedną stronę. Zawsze lepiej to niż 1/4 obrotu ( 90*). Wiem że bardzo długo grałem w ETS na 90* i fajnie było więc 180* może mi starczy. A w końcu lepsze precyzyjne 180* niż ciągle rozregulowane 900*. W z przekładnią też nie powinno być problemów bo tylko 1:2 ( 1 obrót potencjometru to 2 obroty kierownicą ).

0
  • #18 25 Paź 2013 00:13
    ziemek56
    Poziom 19  

Tylko dalej mało, bo: w testerze (jak i w oryginale) samochodu ciężarowego wychodzi na stronę nawet 2,5 pełnego obrotu na stronę !!!. Tester ma być co najmniej zbliżony do oryginału.
    Są takie elementy co się zwą "sensyle". Zbierają dane położenia kątowego nadajnika względem odbiornika i dalej sterują ... np. kątami wysięgnika żurawia...

0
  • #19 25 Paź 2013 00:53
    _jta_
    Specjalista elektronik

A nie selsiny? Zwykle mają przekładnię 1:1, ale mogą być i na inną. Zasada działania na obrazku:

0
  • #20 25 Paź 2013 01:11
    ziemek56
    Poziom 19  

Oczywiście mogłem pomylić - zapomnieć poprawną nazwę. SORRY. Ważne by idea się sprawdziła. Dziękuję za konstruktywną podpowiedź !!!

0
  • #21 25 Paź 2013 07:32
    legolass97
    Poziom 11  

W ets 2 jest trochę więcej niż 360* w jedną stronę. W sumie jak na 180* dało się grać to i na 360* się da a najwyżej kiedyś spróbuję znów 900*.

1
  • #22 25 Paź 2013 19:21
    kondensator
    Poziom 36  

Solidne przekładnie zębate można mieć np. z zepsutych drukarek (zwł. starych igłowych, laserowych). Ew. niektóre magnetowidy (ale tu często koła mają zęby nie na całym obwodzie), zegary (ale tu raczej trudniej i drożej).
    Mając dwa takie same kola zębate (czyli jedno więcej niż do "zwykłej przekładni") można wykonać kasowanie luzu (podobnie jak w powietrznych kondensatorach zmiennych z przekładnią, stosowanych w wielu radioodbiornikach).

Potencjometr o jednoznacznym działaniu i długowieczny - drutowy (są 1 obrotowe i 10 obrotowe); nowe są drogie (zwł. zagraniczne i dla R powyżej kilku kOhm), ale można upolować z demontażu.

0
  • #23 25 Paź 2013 19:26
    legolass97
    Poziom 11  

Dzięki wszystkim za pomoc i myślę że nie będzie problemu znaleść przekładni 1:2.

0
  • #24 25 Paź 2013 19:34
    saskia
    Poziom 38  

_jta_ napisał:
    Są nawet wieloobrotowe, ale problem z przenoszeniem napędu będzie ten sam, co z kółkiem myszy (może i kółko myszy da się zamocować na osi kierownicy? tylko nie wiem, jak z rozdzielczością, czy będzie płynnie przenosić małe ruchy kierownicą).

Można przekładnią z nici przenieść ruch kierownicy na dowolny potencjometr tak, by nie było możliwości poślizgu; pytanie, czy nić będzie się powtarzalnie nawijać na oś kierownicy, pewnie trzeba jakoś rozwiązać układanie się wielu zwojów - może nie nić, a np. powlekany sznurek, albo linka w izolacji?

To jest do zrobienia.
    Kolka musza miec rowek spiralny cos jak gwint i tyle zwoi co potrzeba obrotow w prawo i lewo.
    Sznurek-nic mocuje sie na srodku zwoi do kolek i nawija jedno kolko w prawo a drugie w lewo.
    Np.krecac jednym kolkiem w prawo sznurek sie nawija na jedno kolo a rozwija z drugiego, a w lewo odwrotnie.
    do kasowania luzu wystarczy dwustronny napinacz na sprezynie.

0
  • #25 25 Paź 2013 20:44
    _jta_
    Specjalista elektronik

To rozwiązanie z nicią stosowano w radioodbiornikach do ich przestrajania (w czasach, gdy jeszcze nie było sterowania cyfrowego) - chodziło o to, żeby kondensator strojenia nie rozjechał się ze skalą.

0
  • #26 25 Paź 2013 21:16
    saskia
    Poziom 38  

Zgadza sie, a to kilkakrotne nawiniecie likwidowalo poslizg na kolach.

0
  • #27 30 Paź 2013 00:13
    ziemek56
    Poziom 19  

legolass97 napisał:
    myślę że nie będzie problemu znaleść przekładni 1:2

w laminarce dobra przekładnia (chyba 1 : 2) szerokie, wytrzymałe zęby z tworzywa...

0
  • #28 30 Paź 2013 00:32
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nić można zamocować (zawiązać) na jednym kole, nawinąć parę zwojów, poprowadzić do drugiego koła, nawinąć parę zwojów, zamocować, nawinąć parę zwojów, wrócić nią do pierwszego koła, nawinąć, zamocować do sprężyny i tę sprężynę zamocować do koła. Sprężyna zapewnia, że nie będzie luzów, zamocowanie do koła nie pozwala na poślizg.

0
  • #29 30 Paź 2013 10:28
    legolass97
    Poziom 11  

Kupiłem ostatnio na giełdzie bardzo ładne zębatki w sumie za 4zł. Fajnie bo nie są plastikowe.
    Szkoda tylko że wychodzi nie pełne 180* w jedną stronę ale narazie musi tak być jak nie znajdę czegoś innego.

W weekend zamontuje i zobaczę jak działa.

0